Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Forumowy Klub Wsparcia Maturalnego
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ] - - [ 31 ][ 32 ]
Magik04-05-2007 11:01:35   [#101]
Przepraszam przed 12.00 wyjść nie mogą...pomyłka ze starą maturą
Magik04-05-2007 11:02:39   [#102]
Ankate zatrzymają go bo chodzi o to aby tematy nie były znane do zakończenia egzaminu
margocha04-05-2007 11:09:40   [#103]
Nie ma czegoś takiego jak zatrzymanie go, skończył - wychodzi, poczytaj proszę procedury!!!
beera04-05-2007 11:19:54   [#104]

hm...

Matury nieoficjalnie: jest "Przedwiośnie" i "Granica"
Jak wynika z nieoficjalnych informacji TVN24 wśród tematów maturalnych znalazły się "Przedwiośnie" i "Granica".
Maturzyści będą także mogli porównać "literackie kreacje matki".

Rozpoczęły się matury. Ponad 460 tys. maturzystów z ponad 8 tys. szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego. 
Egzamin z polskiego można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tym roku po raz pierwszy maturzyści zdają egzamin tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie. W latach ubiegłych wszyscy musieli zdawać egzamin na poziomie podstawowym, dopiero potem chętni mogli przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym.

89 proc. tegorocznych maturzystów zdecydowało się zdawać egzamin z polskiego na poziomie podstawowym; 11 proc. wybrało poziom rozszerzony.

Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

..........

troche mnie te tamaty "zatchnęły" ale przeca nie wiem, co syncio wie- postanowiłam spokojnie czekac na telefon.

Mój jest w grupie tych 11% zdających rozszerzony- swoją drogą te proporcje mnie jakby lekko powaliły- nie sądziłam, że tak wyglądają...

o rany, rany :)

dyrlo04-05-2007 11:20:16   [#105]
U mnie też już wychodzą, i to Ci z rozszerzonego.
Majka04-05-2007 11:23:44   [#106]
O rany... 11% ?
No tak, Asiu, ale j. polski jest rekrutacyjny na tak niewiele kierunków, że traci rangę ważnego egzaminu. Więc ambitnych mało.
Majka04-05-2007 11:24:41   [#107]

dyrlo?

A co na rozszerzonym?
margocha04-05-2007 11:25:05   [#108]
Jeżeli "Przedwiośnie" i "Granica" to chyba jednak w kontekście fragmentów porównujących kreacje matek - łącznie, a nie jako oddzielne tematy. Z reguły jeden temat z epiki, drugi z dramatu, więc wierzę, że te drugie mogły być "Dziady". Matek tam kilka, więc ciekawe na podstawie jakich fragmentów - Ziembiewiczowa, Bogutowa, Elżbieta jako matka? Bo że Barykowa to pewne, w końcu za wiele innych matek tam nie było.
beera04-05-2007 11:30:08   [#109]

Majka- podnoszenie rangi matematyki rozumiem

ale mam wrazenie, ze Ci nasi prawdziwi patrioci skutecznie obniżają rangę języka polskiego...

i generalnie zresztą całej matury

............

margocha- jakoś to zabrzmiało pocieszajaco, co napisałaś:)

Majka04-05-2007 11:32:21   [#110]
W trójce świetny program z historii: fragmenty przemówień Gomułki, prasa, komentarze. Szkoda, że teraz, gdy piszą.
Dla maturzystów-humanistów  byłaby to znakomita powtórka.
Majka04-05-2007 11:34:37   [#111]

Asiu :)

Nie prowokuj mnie :))))
Bo jak mi nerwy i paszcza puszczą.....
Stosunek do literatury i władanie językiem (tudzież chęć poprawy;) u naszych władających to mocno bolesny temat.
Majka04-05-2007 11:36:45   [#112]

z onetu:

W Zespole Szkół nr 2 w Płońsku matura z języka polskiego zaczęła się z prawie godzinnym opóźnieniem - poinformowała dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) w Warszawie, Anna Frenkiel.
W całej Polsce obowiązkowe matury z polskiego rozpoczęły się o godz. 9.00.

Za opóźnienie odpowiada dyrektor płońskiej szkoły - uznała Frenkiel.
"Dyrektorka nie powiadomiła nas o tym, że dostała za mało arkuszy egzaminacyjnych. Skontaktowała się z centrum monitoringu (jednostką monitorującą dystrybucję arkuszy egzaminacyjnych - PAP) i tam otrzymała informację, że ma czekać" - opowiadała Frenkiel.
Egzamin zacząłby się punktualnie, gdyby dyrektorka szkoły, zgodnie z procedurą, od razu zgłosiła problem do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
"Zaradzilibyśmy problemowi i polecili wykorzystać arkusze awaryjne, które były w szkole" - wyjaśniła dyrektor OKE.

Frenkiel zapewniła, że pomimo opóźnienia, matura w płońskiej szkole przebiega prawidłowo.
margocha04-05-2007 11:37:01   [#113]
O randze języka polskiego, a szczególnie odgadywaniu, co autor klucza miał na myśli, jakoś się nie będę wypowiadać, bo słów niecenzuralnych używać by trzeba. Pocieszyć jeszcze trochę mogę, bo powiem szczerze, że jako egzaminator widziałam na tyle dużo, że mogę ręczyć głową, iż jeśli ktoś napisał 250 słów i dwa zdania na temat ( wg. klucza), to i w przypadku, gdy pozostałe x zdań to bełkot, dostanie jeszcze punkty za kompozycję, styl, język i zapis i nawet z samego wypracowania ze 13 -14 punkcików nazbiera, a w końcu jest jeszcze praca z tekstem. Trzymajcie się nerwowi rodzice maturzystów! :-)))
Majka04-05-2007 11:44:53   [#114]

już głoszą na forach

Rozszerzony ma całkiem inne teksty.
Ponoć Schulz i Flaubert.
I coś współczesnego z aluzjami do Pana Tadeusza.
Małgoś04-05-2007 11:47:18   [#115]
obraz prowincji - Pani Bovary i cos jeszcze (na rozszerzonym)
stan04-05-2007 11:49:24   [#116]
... statystyka. Na 300 zdajacych - 8 osób rozszerzony!
beera04-05-2007 11:55:20   [#117]

Rozszerzony ma całkiem inne teksty.
Ponoć Schulz i Flaubert.
I coś współczesnego z aluzjami do Pana Tadeusza.

:)))

o matko a martwiłam się Granicą

no nic- zobaczymy

some04-05-2007 12:03:51   [#118]

Mój młody już idzie do domu - zadowolony!!!!! Mam nadzieję, że będzie ok!!!

A jak reszta młodzieży?

Małgoś04-05-2007 12:06:28   [#119]

news z radia - gdzies w Polsce nie wpuszczono na mature uczniów, którzy wczesniej ...podpisali oswiadczenia, ze w zamian za ukonczenie szkoly nie przystapia do matury

a oni jednak przyszli

Małgoś04-05-2007 12:08:09   [#120]
od 11.00 bombarduje telefonicznie córke, bo mi jakos tak wyszlo, ze 3 godziny od 9.00 trwaja do ...11.00 ;-)
jatoja04-05-2007 12:08:52   [#121]
bo to inne 3 godziny :)))
margocha04-05-2007 12:09:39   [#122]

Małgoś - to ktoś będzie miał problem...

Przesłuchałam właśnie moich wychodzących, zgadza się - matki w "Przedwiośniu" i "Granicy" oraz "Dziady" - symbolika ziarna w bajce Żegoty - tak przynajmniej twierdzą. Rozszerzonego jeszcze nie znam

Majka04-05-2007 12:10:25   [#123]
Na poziomie podstawowym uczniowie mieli do wyboru dwa tematy wypracowań. Jeden dotyczył męczeństwa młodzieży polskiej na podstawie III części "Dziadów" Adama Mickiewicza i zawartej tam opowieści Żegoty o ziarnie.

Drugi dotyczył porównania sposobów przedstawienia matek i ich relacji z dzieckiem w powieściach "Granica" Zofii Nałkowskiej i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

Dodatkowo wszyscy uczniowie mieli zinterpretować tekst autorstwa Barbary Skargi na temat obywatelstwa.

Uczniowie, którzy pisali prace na poziomie rozszerzonym, mieli wybór pomiędzy tematem związanym ze sposobami przedstawienia miasta w "Pani Bovary" Gustawa Flauberta i "Republiki marzeń" Brunona Schulza. Mogli także zinterpretować sposób przedstawienia ojczyzny w wierszu Tadeusza Różewicza pt. "12 stacji", nawiązując do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Powinno być dobrze :)
(Moi pisali rozszerzony)
(ale wszystko się okaże po obejrzeniu fantazji twórcy modelu;)
some04-05-2007 12:10:41   [#124]
Na pocieszenie - jak mój młody jest zadowolony to reszta nie ma problemu!
margocha04-05-2007 12:12:36   [#125]
Majka - dzięki za konkrety. Tak uspokojona udaję się na trzy najbliższe dni na sprawdzanie gimnazjalnych. Bawcie się dobrze. Na razie zobaczę fantazję twórcy modelu gimnazjalnego ;-(((
jatoja04-05-2007 12:15:18   [#126]
Majka ... na gorąco: zauważyłam kapitalna tendencję patriotyczno- prorodzinną. Z moimi stawiałam na to i mater dolorosa i inne matczyności, tudzież portrety ojczyźniane robiłam.
beera04-05-2007 12:15:52   [#127]

 sposobób przedstawienia miasta w "Pani Bovary" Gustawa Flauberta i "Republiki marzeń" Brunona Schulza

no mój to pisał

generalnie zadowolony, ale twierdzi, ze było trudniej niż przypuszczał, no nie wiemy, czy sie uda mocno porawić próbny

no nic- a powiedzcie kiedy wyniki?

Majka04-05-2007 12:17:50   [#128]

hi, hi :))))

Tomasz Różycki - 12 stacji

A nie Różewicz :))))

http://odra.okis.pl/article.php/439
jatoja04-05-2007 12:21:54   [#129]
podejrzewam...bo tez spanikowałam, gdy w prasie internetowej zobaczyłam tego Różewicza, że nie znam takiego utworu... że  dziennikarze podają za maturzystami, więc mogą być fajności w prezentacji autora 12 stacji ( jak to oni z ocalonymi połączą? :))) )
Majka04-05-2007 12:25:01   [#130]
Oj potrafią ;)))))))
Magosia04-05-2007 12:59:56   [#131]

Jakoś mi lżej :-)

Ide sobie w Lublinie ulicą ( jest 11.00!!!) a tu do slicznej dziewczyny podchodzi chlopak, calują się i ona mowi:

-Nie chcesz wiedzieć , co było?...

Zwolnilam kroku..

- Przedwiośnie i Granica...

Nie zdzierżyłam , zatrzymalam sie , upewniłam :

Na maturze??

Po potwierdzenia obdzieliłam uśmiechem zdumiona parkę i poszlam lżej jakoś..

W środę ZMUSIŁAM  Mlodego ,żeby ze mną obejrzał Przedwiośnie :-))

A to , co mu sie na G śniło to  przecież Granica była ;-)))))))

Napisał , 2 1/2 strony, więc kierując się slowami margochy, myslę pozytywnie.

A w systemie rekrutacji na politechnikę liczy się 0,1 punktow z polskiego...

margocha 04.05.2007 11:37 [#113]
O randze języka polskiego, a szczególnie odgadywaniu, co autor klucza miał na myśli, jakoś się nie będę wypowiadać, bo słów niecenzuralnych używać by trzeba. Pocieszyć jeszcze trochę mogę, bo powiem szczerze, że jako egzaminator widziałam na tyle dużo, że mogę ręczyć głową, iż jeśli ktoś napisał 250 słów i dwa zdania na temat ( wg. klucza), to i w przypadku, gdy pozostałe x zdań to bełkot, dostanie jeszcze punkty za kompozycję, styl, język i zapis i nawet z samego wypracowania ze 13 -14 punkcików nazbiera, a w końcu jest jeszcze praca z tekstem. Trzymajcie się nerwowi rodzice maturzystów! :-)))

beera04-05-2007 14:37:17   [#132]
Wystarczył jeden telefon i maturzystów jednej z dolnośląskich szkół czekają kolejne nerwy. Po tym, jak na sali egzaminacyjnej odezwał dzwonek z komórki, dzisiejszy test z języka polskiego unieważniono.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu milczy na temat wszelkich szczegółów feralnego egzaminu. Nie wiadomo o którą szkołę chodzi, a co ważniejsze czy komórki nie zostawił przed salą abiturient, czy o wyłączeniu dźwięku zapomniał któryś z nauczycieli. Jak zapewnionła, wkrótce poda więcej szczegółów.

Na Dolnym Śląsku egzamin maturalny zdaje 37 tys. uczniów, w samym Wrocławiu 10 tys. osób.

za portalem TVN24

ewa bergtraum04-05-2007 14:44:16   [#133]

Matura z j.polskiego

Konferencja prasowa Pana Mirosława Orzechowskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, w sprawie egzaminów maturalnych (04.05.2007 r.)

Egzamin maturalny z języka polskiego

W dniu 04.05.2007 r. w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się na konferencja prasowa dotycząca tegorocznych matur. W konferencji wziął udział Pan Mirosław Orzechowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pan Marek Legutko, Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Pani Agnieszka Jarecka, Dyrektor Zespołu Szkół Zagranicznych i Pani Urszula Przybylska-Zioło, Dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Specjalnego MEN.

Wiceszef resortu edukacji poinformował, że w dniu 4 maja br. do egzaminu maturalnego z języka polskiego przystąpiło 462.691 abiturientów w ponad 8 tysiącach szkół. Podkreślił, że zgodnie z zapowiedzią, czas przeprowadzania egzaminów maturalnych został skrócony i zdający powinni uzyskać świadectwa maturalne pod koniec czerwca.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Pan Marek Legutko, podkreślił, że 89% abiturientów przystąpiło do pisania egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, a 11% na poziomie rozszerzonym.
Zarówno poziom podstawowy, jak i rozszerzony, składał się z dwóch części: celem pierwszej było zbadanie, czy abiturient potrafi czytać tekst ze zrozumieniem, natomiast druga część polegała na napisaniu wypracowania.

Poziom podstawowy z języka polskiego obejmował:
Część I – rozumienie czytanego tekstu O obywatelstwie - stanowiącego fragment wykładu prof. Barbary Skargi wygłoszonego podczas inauguracji roku akademickiego 2005/2006 na Uniwersytecie w Białymstoku.
Część II - pisanie własnego tekstu w związku z tekstem literackim na temat:
1. Jak symbolika ziarna z bajki opowiedzianej przez Żegotę objaśnia sens męczeństwa młodzieży polskiej? Analizując przytoczony fragment Dziadów Adama Mickiewicza, zwróć uwagę na sytuację studentów i ich postawy.
2. Analizując fragmenty Przedwiośnia i Granic, porównaj kreacje matek. Określ wzajemne relacje między matką i dzieckiem, wykorzystując także znajomość utworów.

Poziom rozszerzony obejmował:
Część I – rozumienie czytanego tekstu: Dziennikarstwo - zawód czy wyzwanie? - napisanego przez Teresę Sasińską-Klas i zamieszczonego w podręczniku Dziennikarstwo i świat mediów, Kraków 2000 (red. Z.Bauer, E. Chudziński.)
Część II-pisanie własnego tekstu w związku z tekstem literackim na temat:
1. Dwa obrazy prowincji. Porównaj sposoby ich kreacji w podanych fragmentach Pani Bovary Gustawa Flauberta i Republiki marzeń Brunona Schulza.
2. Obraz małej ojczyzny w początkowym fragmencie poematu Tomasza Różyckiego Dwanaście stacji. Jaką rolę odgrywają w tym tekście nawiązania do Pana Tadeusza?

Obecna na konferencji Dyrektor Zespołu Szkół Zagranicznych pani Agnieszka Jarecka poinformowała, że do egzaminu maturalnego, która odbywa się w Warszawie przystąpiło 41 abiturientów ze szkół polskich przy ambasadach i 75 % z nich wybrało poziom rozszerzony z języka polskiego. 36 osób zdaje ten egzamin po raz pierwszy, natomiast 6 poprawia oceny uzyskane rok temu.

 

Majka04-05-2007 14:46:38   [#134]

Asiu, Wrocław pisze tak

Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu Wojciech Małecki poinformował o unieważnieniu egzaminu maturalnego z języka polskiego maturzyście, który do sali egzaminacyjnej wniósł telefon komórkowy.

W myśl rozporządzenia określającego przebieg egzaminu maturalnego nikt na sali nie może wnosić ani korzystać z urządzeń telekomunikacyjnych.

Dyrektor Małecki nie chciał na razie powiedzieć, o ucznia której szkoły chodzi, zasłaniając się brakiem protokołu.

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,4106006.html
jatoja04-05-2007 14:50:36   [#135]
Łojezu...pomyślałam, że mama może zadzwoniła, czy już....:((((
Gaba04-05-2007 15:00:52   [#136]
może choć szkołe wymienia, bo przeciez zawału mozna dostać...
ewa bergtraum04-05-2007 15:09:36   [#137]

Dorośli ... ;)

Przed samym wejściem na salę sprawy z pozoru mało istotne i omówione sto razy stają się najważniesze:

1. Przypomniałam o zakazie wnoszenia wszelkich urządzeń i konsekwencjach takiego wniesienia na salę egzaminacyjną. Skutek: jedna trzecia zdających pobiegła szukać pani z szatni, żeby oddać komórki.

2. Przypomniałam o konieczności skorzystania z toalety (nawet jeśli komuś się wydaje, że wytrzyma), bo na egzaminie trzeba myśleć, ale niekoniecznie o tym, że chce się wyjść do wc. Skutek: kilkanaście osób pobiegło w wiadome miejsca.

3. Spytałam, czy czytali informację na temat egzaminu na stronie CKE (zamieszczoną 27 kwietnia, kiedy byli już po zakończeniu roku szkolnego: to ci dopiero pomysł na czasie!). Skutek: odczytałam im głośno.

4. Spytałam, czy mają przynajmniej dwa długopisy lub pióra z czarnym wkładem.

Nam się tylko wydaje, że wszyscy są już tacy dorośli i odpowiedzialni. Do tego dochodzi trzęsiączka egzaminacyjna. Warto przypominać.

Mamuśki i tatusiowie: na stronie CKE jest też informacja dla przystępujących do egzaminów pisemnych z języków obcych. Przeczytajcie dzieciakom. Niby wiadomo, ale ...

Gaba04-05-2007 15:11:16   [#138]
Ewuś, już Małecki mówi, że nie cała szkoła, a jeden uczeń... przeciez zawału mozna dostać. Co za ludzie...
jxg04-05-2007 15:18:25   [#139]
a na forum znowu mowa o przeciekach na 2 godziny przed,
uczniowie piszą, że wiedzieli o Przedwiośniu i Granicy...

W Rawie Mazowieckiej nie wpuszczono uczniów, którym wcześniej
pozwolono ukończyć szkołę w zamian za rezygnację z matury.
Uczniowie mimo tego przyszli i nie zostali wpuszczeni. Istny cyrk!!!
(za TVN 24)
Małgoś04-05-2007 16:31:52   [#140]

pytanie do polonistów-fachowców

Po necie krążą już "klucze" i przykładowe rozwiązania i wypracowania (m.in. w GW, Onet). Czy można na tym polegać?

Córa jest podłamana wypracowaniem na temat prowincji (poziom rozszerz.), któe zaczyna się od słów:

Prowincja to miejsce oddalone od centrum kulturalnego, politycznego, gospodarczego. Ale nie każdy mieszkaniec prowincji jest prowincjuszem, który wstydzi się swojego miejsca zamieszkania, zakładając, że przydaje mu ono kompleksu niższości. Tymczasem prowincjonalność to nie jest określenie miejsca, to cecha sposobu myślenia i stosunku do świata. Prowincjuszem się pozostaje nawet w kulturalnym centrum świata, natomiast człowiek twórczy w oddaleniu od centrum dostrzega szansę poznawania świata i jego współtworzenia.

Takie rozumienie prowincji ilustrują fragmenty utworów autorstwa Flauberta i Schulza.

http://slimak.onet.pl/_m/matury/matura2007/polski_PR_rozw_a.pdf

Majka04-05-2007 16:37:24   [#141]
Spokojnie.
To tylko przykład wypracowania. Akurat refleksje wstępu nie są tu istotne, każdy może zacząć inaczej. Dobrze zdefiniować krąg znaczeń omawianych pojęć, ale nie musi to być tak, jak w przykładzie.

Ważniejsze są płaszczyzny interpretacji (porównanie narracji, stylu, składników obrazu, np. ulicy. To pojawi się w modelu.
Małgoś04-05-2007 16:42:33   [#142]

nie chodzi o wstęp - ten przytoczyłam dla "rozpoznania";

córka był ćwiczona w szkole w matematyczno-logicznym podejściu do tekstów literackich i dlatego to wzorcowe wypracowanie uważa za pełne nadinterpretacji i przerysowań, w/g w niej z tekstów źródłowych trudno jest wysnuć wnioski, któe umieszczono w tym wypracowaniu

- dlatego wpada w rozpacz na myśl, że jej praca nie mieści się "w jedynie słusznej koncepcji" :-(

jxg04-05-2007 16:48:42   [#143]
często  polecenia brzmiały: podaj 3 cechy, 3 przykłady itp.
a za odpowiedz 1 punkt.

Mój jojczy, że ma czasem 2. poprawne cechy a 3. niezbyt ścisłą
z przykładem odpowiedzi i boi się, że dostanie za to 0 pkt.
jatoja04-05-2007 16:49:31   [#144]
popieram Majkę, Małgos uspokój córkę...przykładowe wypracowanie jest...hm. takie sobie ( pisała je polonistka, ot, czasami lubimy sobie pogadać ładnie), brak w nim metodologii interpretacji, jest dużo ...hm...słów
jatoja04-05-2007 16:51:52   [#145]
przepraszam polonistki, które piszą inaczej :))))
Majka04-05-2007 16:52:05   [#146]
Małgoś, w niewielu pracach uczniowskich pojawią się zwroty typu "korzenie w głąb rzeczy" czy próg kosmosu ))) Kwestia znajomości kontekstów, opracowań, wiedzy o specyfice twórczości autora.
Koncepcja "jedyna słuszna" powstanie po pracach komisji ekspertów, przejrzeniu setek prac - czyli model egzaminatorski. W tymże będzie  zwrot  "na przykład" przy podpunktach.

Wazne, czy uwzględniła w wypracowaniu składniki, które wymieniłam (min. porównanie narracji, języka, środków, poszczególnych obrazów).
jxg04-05-2007 16:52:45   [#147]
czytam ten test i nie wiem czy na pewno udzieliłabym ściśle, dokładnie
takich odpowiedzi.
Wszystkie pytania otwarte - można wyrazić to samo w innych podobnych słowach.

Co na to klucz? Egzaminatorzy wypowiedzcie się.
Małgoś04-05-2007 16:55:03   [#148]

dzięki Kochane :-)))

już nam lżej

beera04-05-2007 16:55:42   [#149]

wiecie, mamy z synem zasadę

od sprawdzianu stosowaną- nie porównanujemy tego, co Adam pamięta, że napisał, z tym, co się słyszy, że powinien napisać.

Pies trącał- juz napisał i nic tu się nie zmieni.
poszedł na piwo.

Wyniki będą 29 czerwca i do tego czasu- spoko:))

............

Niech sobie dzieci maja spokojną głowę na angielski i potem jeszcze i potem jeszcze :)

ankate04-05-2007 16:56:34   [#150]
Wiecie co, tak czytam ten filozoficzny tekścik z podstawowego i dochodzę do wniosku, że nie był łatwy, wbrew temu, co twierdzą maturzyści w TV, mój rozdygotany i zestresowany maturzysta miał z nim problem, co wpłynęło dalej na wypracowanie, ponieważ nie mógł się skupić. Mnie osobiście bardziej przypadł do gustu tekst z rozszerzonego o dziennikarstwie.
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ] - - [ 31 ][ 32 ]