Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zwolnienie nauczyciela kontraktowego
strony: [ 1 ][ 2 ]
basiaj12-04-2010 16:55:45   [#01]

bardzo prosze o pomoc ! dyrektor szkoły musi odejsc ze stanowiska uczy j.polskiego - w szkole jest 4 nauczycieli j.polskiego 2 nauczycieli dyplomowanych  ( w tym dyrektor)  mianowany , i kontraktowy

(mało godzin zmiejszenie oddziałów w zeszłym roku)  w przyszłym roku mam godzin na 3 etaty jestem zmuszona zwolnić nauczyciela kontraktowego pracuje na czas nieokreślony na 12/18 bo już w tym roku było mniej godzin czy mam ją zwolnic z art 20 KN - prosze o radę

EwaBe12-04-2010 19:04:01   [#02]

 Art. 20 tylko dla zatrudnionych w pełnym wymiarze.

Dla niepełnozatrudnionych art. 27 Karty. 

robak15-04-2010 12:23:19   [#03]

Jeszcze raz to samo pytanie jak po kolei postępować przy zwolnieniu lub ograniczeniu dla n-la kontraktowego

N-l kontraktowy cały etat ma teraz 18/18 umowa na czas nieokreślony

od nowego roku szkolnego chcę mu dać 8/18 a resztę drugiemu nauczycielowi

jak postąpić

1.Ograniczyć z 18/18 na 8/18 ze względu na zmiany organizacyjne art 20 czy 22KN (ewentualnie stan nieczynny na wniosek n-la)

2.Czy wypowiedzieć 18/18 a później  zatrudnć na 8/18 ajeżeli wypowiedzieć to na jakiej pp i czy dać odprawe czy stan nieczynny

Proszę o radę

gronostaj15-04-2010 12:50:06   [#04]

Pmyślałam, ze przypne sie do tego wątku

W momencie, kiedy ograniczam nauczycielowi ilsc godzin z 18 np na 12 to wówczas nie musze informowac zz - to tylko przy zwolnieiu prawda?

i jeszce jedno - kolezanka z innej szkoly mówi, że ona nim da nauczycielowi informacje o tym ze ogranicza mu zatrdienie to najpierw daje mu do podpisania oświdczenie, że ten sie zgadza na zmniejszenie - czy cos takiego praktykujecie?

ewa15-04-2010 13:05:55   [#05]

w przypadku n-la kontraktowego nie ma ograniczenia zatrudnienia ( ono dotyczy tylko zatrudnionych na podstawie mianowania) pp art. 20 ust.2 KN, a to czy odprawa czy stan nieczynny zależy od decyzji nauczyciela


ograniczenie jest za zgodą nauczyciela więc nie musisz informować zz, ale jeśli n-l się nie zgodzi no to procedura art. 20 z zz włącznie

a co do oświadczeń, hmmm....


gronostaj15-04-2010 13:30:59   [#06]
tak, w domsle chodziło mi o nauczyciela minowanego :)
robak15-04-2010 13:56:19   [#07]
czyli jak zrobić dla kontraktowego dać wypowiedzenie z całego etatu i zaprponować 8/18 ajak odmówie to z dniem1.08.2010 rozwiązać umowę z odprawą gdzieś na forum wyczytałem żedwumiesięczną czy bez odprawy i czy ma możliwość wnioskwania o stan nieczynny.
ewa15-04-2010 15:00:57   [#08]

jak odmówi, to stosunek pracy rozwiązuje się z dniem 31 sierpnia - odprawa:

art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U Nr 90 poz. 844 ze zm.)

1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;

2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;

3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.


n-l kontraktowy ma tez prawo do stanu nieczynnego, tu jedynym kryterium jest zatrudnienie w pełnym wymiarze

no i jeżeli złoży zgodnie z art.20 ust.5c wniosek o stan nieczynny, to jak najbardziej mu się należy - wtedy nie ma odprawy, ale jest stan nieczynny ;-)

robak15-04-2010 18:20:01   [#09]

wielkie dzięki za pomoc

 

becia1120-04-2010 11:59:00   [#10]
Mam nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na 4/18,na czas nieokreślony (tak już było jak objęłam stanowisko, n-l wchodzi i wychodzi ze szkoły, nie bierze udziału w radach itp), w tej chwili mam taką sytuację, że  drugiegi n-l kontraktowy ma 14/18 i gdybym mu dała te 4 godziny to miałby cały etat (jest to super nauczyciel). Proszę o podpowiedź co mogę zrobić w takiej sytuacji
DYREK20-04-2010 17:38:58   [#11]

KN

Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

(.....)

 

gronostaj07-05-2010 21:27:41   [#12]

proszę pomózcie uporządkować wiedze przed poniedziałkiem

dla kontraktowego zatrudnionego na nieokreslony czas mam 17/18 zamierzam postapic nastepujaco

1. rozmowa - jesli sie zgodzi - wiadomo porozumienie zmieniajace

2. w przypadku gdy sie nie zgodzi - wypowiedzenie zmieniajace warunki pracy i płacy i definitywne zwolnienie od razu???

rzewa07-05-2010 21:35:18   [#13]

jak wypowiedzenie zmieniające to nie zwolnienie definitywne

wypowiedzenie zmieniające powoduje, że n-l pracuje od września na 17/18 lub nie pracuje jeśli sam zrezygnuje z pracy

mycha07-05-2010 23:16:26   [#14]
Rzewo, czy mogę prosić o wzór porozumienia zmieniającego. Mam jeszcze pytanko "Czy nauczycielowi w trakcie otwartego stażu (wraz z początkiem roku) moża  zmiejszyć etat". Pozdrawiam
dota c07-05-2010 23:25:05   [#15]

Wypowiedzenie zmieniające (warunki) ma konsekwncje jak wypowiedzenie umowy o pracę, jeżeli pracownik nie przyjmie nowych warunków. Pracownik ma zdajesię podjąć decyzję o przyjęciu lub nie zmienionych warunków do połowy okresu wpowiedzenia (czyli jeżeli okres wypoiwedzenia trzy miesiące to po 1,5 miesiąca musi się zdeklarować czy warunki przyjmuje i zostaje, czy nie przyjmuje i po upływie  okresu wypowiedzenia kończymy współpracę). Oczywiście może przyjąc proponowane warunki juz wczesniej (gdy dostanie wypowiedzenie zmieniające), ale jeśli nie przyjmie, to pracuje na dotychczasowych warunkach do końca okresu wypowiedzenia.

Nie wiem czy to wszystko jasno opisałam, ale mam nadzieję, że tak

robak08-05-2010 09:51:39   [#16]
A jak ten kontraktowy nie zgadza się na zmniejszenie całego etatu i idzie do sądu o cały etat to sąd jakie bieże kryteria , które spowodowały że dyr mu zmiejsza lub przydziela innemu n-lowi (np stopień awansu , nieobecności w pracy, dyscypline pracy, ).Pytanie dość ogólne
DYREK08-05-2010 17:48:28   [#17]

wątki:

Jaka procedura?

zmniejszenie godzin kontraktowemu - krok po kroku

Gaba08-05-2010 18:22:17   [#18]
Sąd bierze różne aspekty pod uwagę - chodzi oto, by przekonać sąd, że zwolniłaś najsłabszego.
robak10-05-2010 10:05:16   [#19]

A jaka hierarchia ważności np kontraktowy ale dużo nieobecnoći w ciągu 3 lat 150 dni a po drugiej stronie stażysta który od 2010/11 będzie kontraktowym

Pytam bo wg mnie ten pierwszy słabszy, ale wg sądu pewnie stażysta bo mniejszy staż , niższ stopień awansu


post został zmieniony: 10-05-2010 10:06:35
flisegi22-04-2012 20:21:23   [#20]

Będę musiała rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z nauczycielem zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin. Przyczyną jest zmniejszanie się liczby oddziałów.

Podajecie, że niepełnoetatowca zwalnia się z art. 27 KN.

Skoro powodem rozwiązania umowy o pracę to chyba powinnam podać art.. 20 i jeszcze dać odprawę. A Wy podajecie, że odprawa się nie należy.

2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, rozwiązuje z nim umowę z powodu zmniejszenia liczby oddziałów, a więc ma zastosowanie ust. 1, pkt. 2

Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:

1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;

2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.

Faktycznie dalej jest napisane, że z nauczycielem rozwiązuje się umowę o pracę lub przenosi w stan nieczynny, co sugeruje, że ten przepis dotyczy pełnoetatowca, ale na szkoleniu mówili, że nauczycielowi niepłnoetatowcowi tez należy się odprawa. I zgubiłam się.

Jaka jest Wasza opinia srt. 20 czy 27? Z odprawą czy bez?

flisegi23-04-2012 19:09:16   [#22]
Nikt, nie pomoże? Nasz prawnik sugeruje art. 20.
rzewa23-04-2012 20:42:03   [#23]

art 20 KN tylko dla pełnozatrudnionych

Art. 20. ust. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.

norma: art 20 KN, jeśli pracuje w tym roku w mniejszym wymiarze na zasadzie porozumienia

w drodze porozumienia nie można zmienić na czas nieokreślony umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na umowę o pracę w niepełnym wymiarze


post został zmieniony: 23-04-2012 20:42:30
flisegi23-04-2012 21:03:24   [#25]

Dziękuję bardzo.

A odprawa czy się należy? 

Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.


Czy zatem jak zwolnię z 27, to w uzasadnieniu mogę napisać z powodu zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole.

rzewa23-04-2012 21:42:18   [#26]

odprawa się należy w przypadku zwalniania z art 20 KN, natomiast w art 27 KN nic o odprawie nie ma - zatem nie należy się, bez względu na to jaka przyczynę zwolnienia podamy w wypowiedzeniu

a wszystko dlatego, że art 20 ust 2 KN wyłącza stosowanie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników do innych przypadków zwalniania nauczycieli niż art 20 ust. 1 KN

rzewa23-04-2012 21:43:34   [#27]
norma: dlatego że było to porozumienie jego obowiązywanie dotyczy tylko roku szkolnego (nieważne czy to w porozumieniu było napisane czy nie)
Marla23-04-2012 21:53:55   [#28]

niestety też mam problem, bo muszę jednego n-la kontraktowego zwolnić a drugiemu zaproponować zmniejszenie etatu (na czas nieokreślony)

nie rozumiem tylko jednej rzeczy a mianowicie: jeżeli pełnozatrudniony kontraktowy przy wypowiedzeniu może podjąć decyzję o przejściu w stan nieczynny to przecież te odprawy  w zależności od stażu w placówce są bez sensu - stan nieczynny jest korzystniejszy

a może ja czegoś w tym nie rozumiem ....

rzewa23-04-2012 22:04:20   [#29]

tak, stan nieczynny jest korzystniejszy - wszystko rozumiesz :-))

żeby zmniejszenie etatu dla kontraktowego, który jest obecnie zatrudniony w pełnym wymiarze było na czas nieokreślony trzeba zastosować wypowiedzenie zmieniające

DYREK23-04-2012 22:10:03   [#30]

oczywiście, że stan nieczynny jest korzystniejszy

ale

brak możliwości wypłacenia odprawy skazuje nauczyciela tylko na stan nieczynny,

a tak nauczyciel ma możliwość wyboru

nie zawsze przebywanie w stanie nieczynnym jest korzystne

np. brak świadectwa pracy (staż pracy) i możliwości zatrudnienia się w innej firmie, która wymaga określonego stażu



post został zmieniony: 23-04-2012 22:12:11
rzewa23-04-2012 22:39:07   [#31]

"brak możliwości wypłacenia odprawy skazuje nauczyciela tylko na stan nieczynny" ???!!!

stan nieczynny tak jak i odprawa jest możliwy TYLKO w przypadku zwolnienia nauczyciela na podstawie art 20 ust 1 pkt 2 KN, czyli abo stan nieczynny albo odprawa - stan nieczynny jest możliwy TYLKO na wniosek n-la - nie ma takiej opcji by możliwy był stan nieczynny a wykluczona odprawa!!

DYREK23-04-2012 23:02:03   [#32]

wiem :-)

i dlatego na wypowiedź z #28

"nie rozumiem tylko jednej rzeczy a mianowicie: jeżeli pełnozatrudniony kontraktowy przy wypowiedzeniu może podjąć decyzję o przejściu w stan nieczynny to przecież te odprawy w zależności od stażu w placówce są bez sensu - stan nieczynny jest korzystniejszy"

moja odpowiedź w # 30

dokładnie chodzi o to, że

odprawy nie są bez sensu ponieważ (i dalej jak w # 30)




post został zmieniony: 23-04-2012 23:04:32
irula23-04-2012 23:09:22   [#33]
Proszę o wzór wypowiedzenia zmieniającego dla nauczyciela kontraktowego  zatrudnionego na czas nieokreślony.
Jacek23-04-2012 23:16:10   [#34]

POROZUMIENIE ZMIENIAJĄCE UMOWĘ O PRACĘ

zawarte ...................... w .................pomiędzy ............................., reprezentowanym przez dyrektora gimnazjum pana ...............

a

panią .................. zam. w ......................., ul. .......................... , o następującej treści:

1. Strony ustalają iż w dotychczasowej umowie zawartej w dniu 1 września 2007 r. na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy wprowadza się następujące zmiany:

a) wymiar zatrudnienia określa się na 14/18,

b) wynagrodzenie zostanie proporcjonalne zmniejszone, a wynikać będzie z nowego wymiaru zatrudnienia.

2. Zmienione warunki umowy o pracę, wynikające z niniejszego porozumienia, obowiązują od dnia 1 września 2011 r.

3. Pozostałe warunki umowy o pracę łączączą strony pozostają bez zmian.

4. Każda ze stron oświadcza, że wyraża zgodę na powyższe postanowienia.

5. Porozumienie zostało sporządzone w 2 jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Andrzej GZEAS11-12-2012 13:33:40   [#35]

Czy w sytuacji gdy naucz. kontraktowemu braknie do pełnego etatu (nawet 1 godziny) to rzeczywiście nie ma możliwości zastosowania porozumienia zmieniającego a wypowiedzenie zmieniające już tak?

rzewa11-12-2012 14:00:59   [#36]

możesz zastosować porozumienie zmieniające ale... wypowiedzenie zmieniające będzie bardziej bezpieczne - z porozumienia może Ci się potem przed sądem wycofać (uzasadniając, że np. wywarłeś na niego presję itp) i różnie może być...

Andrzej GZEAS11-12-2012 15:04:43   [#37]

To ok. Wątpliwość wystąpiła czytając zbyt dosłownie art. 20 ust. 1 pkt 2.

Power414-12-2012 14:40:07   [#38]

w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy

a który art. dla wychowawców świetlicy w razie zmian organizacji jej pracy lub innych zmian?

Wydłużenie czasu pracy świetlicy np. może zaistnieć i wpłynąć na kadry?


post został zmieniony: 14-12-2012 14:44:31
rzewa14-12-2012 14:46:54   [#39]

ten sam co dla innych n-li -> art 20 ust 1 pkt 2 KN

Power414-12-2012 15:33:38   [#40]

Nie podzielam takiego poglądu w każdej sytuacji prawnej i faktycznej

DYREK14-12-2012 16:38:25   [#41]

"Świetlica nie jest odrębnym zakładem pracy, lecz stanowi część szkoły, która jest pracodawcą dla wszystkich zatrudnionych w niej nauczycieli. W takiej sytuacji może istnieć związek przyczynowy - o którym mowa w kasacji - między zmianą planu nauczania a koniecznością zwolnienia nauczyciela wykonującego pracę w świetlicy."

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;
spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,ii,pk,392,04,6812,orzeczenie.html

Power415-12-2012 10:28:12   [#42]

Dyrek: z tym co napisałeś się zgadzam, twierdzę tylko iż mogą zaistnieć inne przesłanki organizacyjne niż te wymienione w pkt2 np wynikające ze zmiany ilości grup dużej świetlicy szkolnej bądź zmiany czasu jej pracy niezależnie od zmian planów nauczania czy zmniejszenia liczny oddziałów, w tym planu lekcji

mamy nowe realia oświatowe

odrębna kwestią jest czy KN w sposób wyczerpujący reguluje kweste obligatoryjnej  konsultacji z zz w poszczególnych artykułach ustawy dotyczących zatrudnienia

czy w niektórych tylko sytuacjach należy wywodzić ją z innych aktów prawnych

literalne brzmienie KN jest takie jakie jest, komentują je w sposób różny osoby

które o prawie oświatowym niewiele wiedzą ,

trudno wówczas o właściwe relacje np. dyrektorów z zz-tami lub wzajemne zrozumienie

niektórzy przedstawiciele zz-ów/ pracownicy zarzucają dyrektorom szkół brak poszanowania prawa pracy, a wiedza niektórych w temacie jest po prostu żenująco niska, czasem także wśród kadr kierowniczych, które się nie doskonalą w tym zakresie,

bywa też ze w praktyce zastosowanie niektórych przepisów okazuje się nagle trudniejsze niż przewidział to ustawodawca a luk prawnych i rozbieżnych interpretacji prawnych jest wiele

 

 

 

basias23-04-2013 08:50:35   [#43]

Nauczyciel kontraktowy jest zatrudniony w szkole w wymiarze 12/18 etatu. Dyrektorowi nie podoba się "styl jego pracy".

Chcę sie upewnić: nie może go zwolnić?

Nauczyciel nie miał oceny pracy.

DYREK23-04-2013 08:59:27   [#44]

można zwolnić zgodnie z art.27.1 KN

i zgodnie z kodeksem pracy > konieczne uzasadnienie i opinia zz jeżeli jest ich członkiem

 

basias23-04-2013 09:03:37   [#45]

I nie ma tu znaczenia, że godziny nadal dla nauczyciela są?

DYREK23-04-2013 09:17:56   [#46]

nie ma

na tym polega różnica miedzy stosunkiem pracy na podstawie mianowania, a umową na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze

zwolnienie takie jednak trzeba odpowiednio uzasadnić > musi to być istotna i konkretna przyczyna > ważne w przypadku sporu sądowego

basias23-04-2013 09:25:00   [#47]

Z tego co wiem, to takiej przyczyny nie ma.

Nauczyciel nie przypadł do gustu dyrektorowi.

Jest wymagający.

Skarg rodziców nie ma.

Uzasadnienie dyrektora pisemne czy ustne?

Ma się znaleźć w wypowiedzeniu?

noe1923-04-2013 10:29:06   [#48]

każde wypowiedzenie musi mieć uzasadnienia w dokumencie zwalniającym.

I każde zwolnienie nauczyciel można skierować do sądu, który oceni spór nauczyciel-dyrektor


post został zmieniony: 23-04-2013 10:30:12
basias23-04-2013 11:21:45   [#49]

dziękuję

gosiaes205-04-2014 22:00:03   [#50]

może ktoś, kiedyś pisał już uzasadnienie w wypowiedzeniu jak w temacie?

zapewne spotkaliście się z podobnym problemem:

rodzice bardzo niepochlebnie wypowiadają się o pracy nauczyciela, dzieci też za nim nie przepadają, poza tym nauczyciel często chodzi na zwolnienia lekarskie, jest konfliktowy, nieprzejednany - i dlatego chcę go zwolnić - po prostu nie spełnia oczekiwań uczniów, rodziców i moich.....

strony: [ 1 ][ 2 ]