Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego-obowiązkowe od 1.09.?
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ][ 6 ]
beera09-08-2008 12:09:48   [#51]

oj rzewa, znaczy co - tylko Ty myślisz o całosci, czy jak?

Myślenie o całości, to nie tylko myslenie o szkole - całośc, to także KRS, samorządy, związki, itp.

i nie zgadzam się, ze przedstawienie pracodawcy zaswiadczenia o niekaralności jest pustym gestem.

Uważam - tak jak uważaliśmy tutaj rok temu i dwa lata temu, że to ważne jest.

Chyba, że chodzi o krytykę wszystkeigo - bo takie mam wrazenie sądząc po tym, ze rok temu protestowalismy w dokładnie odwrotnej sytuacji

 

rzewa09-08-2008 15:37:05   [#52]

daleko mi do krytyki wszystkiego... ale widzę to tak (może źle, proszę mnie skorygować):

chcę się zatrudnić w szkole, przedstawiam zaświadczenie z KRS (nie ma pp do odrzucenia tego, które otrzymałam w 92 r. - to, które otrzymam teraz jutro już może nic nie mieć wspólnego ze stanem faktycznym) i zostaję zatrudniona

pracuję, pracuję, popełniam czyn zabroniony, sąd skazuje mnie (w zawiasach), a jak sobie nadal pracuję... i... nic!

albo inna sytuacja: zatrudniam się, przedstawiam zaświadczenie, ale jest to zatrudnienie tylko na zastępstwo więc po 3 m-cach nie pracuję, ale potem znowu się zatrudniam i teraz: mam przedstawić nowe zaświadczenie (brak pp), czy stare (niby mogę, ale przecież ono może nie pokazywać już stanu faktycznego, więc co to daje?

A jak nowe to jestem karana (dodatkowa opłata) tylko za to, że nie było dla mnie stałej pracy - a to nie moja wina, nie mówiąc już o tym że z tego powodu i tak jestem w gorszej sytuacji od n-la zatrudnionego na stałe

itp.

i jeszcze raz: nie proponuję rozwiązań - zwracam tylko uwagę na brak konsekwencji

beera09-08-2008 15:50:44   [#53]

bardziej niekosekwentne jest to, że dyrektor musiałaby pisać do KRSu i płacić za KRS

Jako dyrektor nie mam ochoty pisac do KRSu o kazdego pracownika, ktory jest PRZED podpisaniem umowy o pracę - bo nie mogę z nim jej podpisać, jesli nie mam KRSu.

Ten rok jest szczególny  i na pewno - ze względu na późny termin zmiany wprowadzi zamiesznie (bo kandydaci do pracy zbyt późno dowiedzieli się o zmianie przepisów). Następny - będzie lepiej.

===

Co do pisania, ze nie mam podstawy, by odrzucić zaświadczenie z KRS z 1992 roku, to wydaje mi się, ze przesadzasz.
Jako dyrektor nie mam prawa zatrudnienia n-la karanego. Jesli przedstawi mi KRS z 92, nie odrzucę go, ale poproszę kandydata na pracownika o dostarczenie jeszcze jednego - z roku zatrudnienia. Jesli nie przyniesie, nie zatrudnię pracownika - patrz zdanie wyżej. I tyle.

===

przepisy są dla ludzi, nie dla maszyn - znaczy ludzie sobie te przepisy czytają, interpretują i stosują. I powinni w tzw. międzyczasie używać zdrowego rozsądku.

 

 

betik09-08-2008 17:51:28   [#54]
W 2007  roku wygrałam konkurs na dyr i musiałam zlozyc tylko oświadczenie o niekaralności. Czy teraz musze wystapić o taką informacje do KRS?Czy to bezwzględny obowiązek. Taka informacje otrzymałam z kadr mojego OP?
Gaba09-08-2008 19:04:09   [#55]
Uważam, że dotyczy ten zapis tylko osób nowo zatrudnianych w danym zakładzie pracy (szkole), a więc tych także, którzy są zatrudnieni pierwszy raz w ogóle, czy w szkole - w ogóle. Przepisy nie powinny działać wstecz, chyba że jest delegacja ustawowa do tego - taka jest ogólna zasada tworzenia prawa.
mamma09-08-2008 19:12:50   [#56]
nadgorliwy op.
izabelamaciejka09-08-2008 19:29:43   [#57]
czy przy zmianie umowy w danej szkole nauczyciel również musi dostarczyć zaświadczenie o niekaralności? (myślę tu o sytuacji, gdy nauczyciel awansuje i od 1.09 otrzymuje nową umowę jako kontraktowy)
betik09-08-2008 20:07:51   [#58]
Będę także pzrenosiła nauczyciela z jednej placówki do drugiej tez bedzie musiał mieć to zaświadczenie?
ulkowa09-08-2008 21:02:56   [#59]
Wg mnie spowoduje to w tym roku zbyt wielkie zamieszanie. Nauczyciele o tym jeszcze nie wiedzą. My będziemy dzwonić do tych dla których będą nowe umowy (chodzi mi o kontraktowych i stażystów. Z innymi problem.Zgodę na zatrudnienie emeryta OP wyaraża dopiero na koniec sierpnia. Dobrze będzie jak taki emeryt bedzie miał zapytanie. Trzeba ostro bedzie się trzymać tego, że nigdzie nie jest napisane, że taka informacja traci ważność z upływem np dwóch lat
Największy problem będzie z nauczycielami na zastępstwo. U nas w tym roku az dwóch. Jeszcze trwają rozmowy z jedną pania. Już prawie się łamie. Nie wiem czy ma zapytanie o karalność. I tam sobie pogdybam. Przypuśćmy, że nie ma. Pani wreszcie da się namówić a my wyskoczymy. Zatrudnimy panią jak dostarczy pani karalność a to wydatek tylko 50 zł. I ten czas oczekiwania na odpowiedz - około 2 tygodniu. Nie każdy ma ochotę jechać ponad 60 km, zeby od ręki uzyskać taką informację.
Uważam, że powinien być jakiś okres przejściowy. Tymczasowo powinny wystarczyć oświadczenia.
Przypominają mi się badania lekarskie. Często nauczyciele zatrudniani są w kilku szkołach i muszą iść kilka razy na badania (często do tego samego lekarza). To jakoś nauczyciele zrozumeli i idą. Przepis jest przepisem. Ale tutaj nauczyciel nie ponosi żadnych kosztów.
I już słyszę słowa jednej emerytowanej nauczycielki. jest bardzo dobrą polonistka i już 2 razy pracowała na zastępstwo. Szkoła wręcz namawiała ją. A teraz po namówieniu będzie żądać informację. Jestem pewna na 100 %, ze ta pani odmowówi. lub powie, że skoro ja chcą to niech sami zapłacą.
I wg mnie przeniesienie nie jest nowym zatrudnieniem (nie podpisuje się przecież nowej umowy) więc chyba nie jest potrzebna informacja
mamma09-08-2008 21:08:52   [#60]
trochę przesada z ta odmową , jak jej zależy na pracy, to nic sie nie stanie ,jak pojedzie po zaświadczenie.Jakoś to będzie, nie panikujmy.
cynamonowa11-08-2008 13:24:23   [#61]

Zadzwoniłam dziś do jednego z punktów wydawania zaświadczeń. Trochę "wystraszyłam " panią, bo o tym, że obowiązywać to zacznie nauczycieli nie wiedziała:)

Powiedziała, że jeśli osoba stawi osobiście to takie zaświadczenie wydadzą od ręki. Jeśli pisemnie, lub załatwia to ktoś np. z rodziny.....potrwa to kilka dni:)

Jacek11-08-2008 13:56:43   [#62]

Bo tak jest. Nie ma żadnych problemów z tymi zaświadczeniami i trwa to pół godzinki jeśli dana osoba stawi się osobiście.

Problem jest taki czy żądać od nauczyciela zaświadczenia, który był zatrudniony na zastepstwo w ub roku i teraz też tak będzie zatrudniony. Ja sobie daruję chyba i tylko oświadczenie wezmę.

darfrei11-08-2008 21:28:35   [#63]

Proszę o potwierdzenie czy dobrze wnioskuję.

Chcąc zatrudnić nauczyciela od 1 września, musze wymagać aby dostarczył on zaświadczenie o niekaralności przed podpisaniem umowy, oczywiście na własny koszt

cynamonowa11-08-2008 21:49:11   [#64]
dobrze:)
ulkowa11-08-2008 21:56:04   [#65]
Bardzo dobrze wnioskujesz. I juz musisz o tym poinformować nauczyciela. Nie zapomnij również o nauczycielach, którzy dostali w czerwcu kontraktowego i również nie zapomnij o nauczycielach z ktorymi w tym roku przekształcisz stosunek pracy na mianowanie. Wszystko oczywiście na własny koszt.
darfrei11-08-2008 22:19:20   [#66]

Dziękuję, tak dla nas wakacje się skończyły

elrym11-08-2008 22:21:03   [#67]

a były?

;-)))

Chowański Krzysztof11-08-2008 23:15:41   [#68]
a gdyby umowę zawrzeć 22 sierpnia (o zatrudnieniu od 01 września) to może.... ;-)
Ala11-08-2008 23:18:48   [#69]
wot kombinator ;-)
AnJa11-08-2008 23:22:24   [#70]
a jakoś tym razem nie chce mi sie kombinować

z tym, że na zaświadczenie będę czekał do ok.15 września
ulkowa11-08-2008 23:36:35   [#71]
a później rozwiążesz umowę o pracę?
Ale masz rację, nie ma co kombinować.
I coś tutaj jest nie tak z prawem. Od kiedy to ktoś ma udowadniać swoją niewinność?
AnJa11-08-2008 23:40:51   [#72]
ten, kto chce być nauczycielem

i nie niewinność, a niekaralność

ale coś z tym zapisem jest nie tak- chodzi właśnie o tych kilka dni między zamiarem zatrudnienia a otrzymaniem zaświadcznia
beera12-08-2008 07:21:13   [#73]

to problem tegoroczny - dośc późno przepisy się pojawiły, w kolejnych stanie się normą i kandydat na n-la bedzie wśród plików dokumentów miał i to zaświadczenie.

Myslę, że jesli będzie n-lowi zależało na rozpoczęciu stazu, to samo pojedzie po wypis z KRS i dostnie je od ręki i się obejdzie bez długiego oczekiwania.

 

walkiria5712-08-2008 08:30:48   [#74]

Czy ja mogę coś napisać? Ot, tak, żebyśmy przedwcześnie nie oszaleli. Może zwolnili, tylko na chwilę; może pozłościli się na walkirię57, która kradnie cenny czas, przeznaczony na naprawianie świata?

Skaldowie śpiewali kiedyś; "tak szybko swiat się kręci, tak szybko, co dnia...coraz prędzej, coraz prędzej..."

Czytam Forum. I nie mogę chwilami uwierzyć, że mądrzy, dobrzy ludzie zmuszani są do rezygnacji z własnego zdania, z własnego zdrowego rozsądku, bo jakaś machina każe im znajdować prawne uzasadnienia dla najprostszych działań. Od kilku tygodni, na przykład, nijak nie można rozstrzygnąć, kto może pracować w świetlicy szkolnej. Ja tam nie wiem, ale po mojemu, to w świetlicy może pracować każda kobitka, która umie pisać i rachować, ma wewnętrzne ciepło, które każe jej przytulić smutne dziecko, weźmie na kolana zasmarkańca i wytrze mu nos, zaprowadzi jakiś ład przy bezustannej rotacji podopiecznych, a jak jeszcze potrafi pomóc w lekcjach - to ideał.

W bibliotece mieszkają książki i ich czytelnicy. Nie trzeba mieć doktoratu, żeby sprawnie prowadzić bibliotekę. Wystarczy kochać książki. Dobry bibliotekarz znajdzie własny system porządkowania zbiorów; jeżeli nie jest to biblioteka uniwersytecka, to naprawdę, żadne UKD i inne  nie są mu potrzebne. To bibliotekarz wie, co "jest czytane" i tak porządkuje zbiór, żeby mieć do tego jak najłatwiejszy dostęp. No, ale z drugiej strony - jak przyjdzie KONTROL...

Mówię tu o elementarzu. Czyli o elementarnym pojęciu zdrowego rozsądku. Gdy ktoś zatrudnia nianię, to żąda papierów, bez widzenia osoby, i na ich podstawie zatrudnia?

A ja, jak byłam w przedszkolu w zamierzchłych czasach, to było tak, ze jedna tęga kobieta łychą nam nadzielała tran, tak, tran, z jednej butli, tą samą łychą; w rzędzie trzeba było stać...A w świetlicy w szkole, to taka jedna pani koledze na kolanie własnym chuchem wygładzała rogi w zeszycie, bo płakał, że mu się pogięły.

Gdzie podziało się to ciepło? Wszyscyśmy wyrośli na ludzi, niektórzy z mojej szkoły na świeczniku są.

A może by tak po prostu zorganizować kursy kwalifikacyjne na mądrego człowieka? Z drugiej strony, kiedy pomyślę o tych wszystkich zaświadczeniach...

 

 

 

 

 

 

AnJa12-08-2008 08:33:20   [#75]
jakoś mniejszym optymistą jestem

jakiś czas temu występowaliśmy o zaświadczenia pracownikom administracji

około tygodnia czekaliśmy na samo złożenie wniosku- nie dowieźli znaków opłaty !!!

bo w sądach to jednak nadal pełna komuna jest- i o tym warto pamiętać

komuna nie w sensie takim jak mówił Ziobro, a w sensie podejścia do petenta
walkiria5712-08-2008 08:46:07   [#76]
AnJa, nie wiem, czy to do mnie było, ale powiem z duszy o tych zaświadczeniach, jak zresztą i o wszystkich innych. Dzisiaj składam rano, a wieczorem już utrupiłam teścia. Nie jestem karana, bo debile mnie nie złapali, no bo jak mogą, kiedy zagroziłam gówniarzowi... Trynkiewicz był nauczycielem "z nauczycielskiej rodziny". Pięć trupów w okolicznościach takich, że nawet na you tube nie ma. Ja nie walczę z systemem, ja walczę o swoje zdrowie psychiczne
AnJa12-08-2008 08:53:17   [#77]
nie walcz w taki sposób

nasi przodkowie przyjmowali cholerę jako dopust Boży

dzisiaj tak trzeba przyjmować decyzje państwa

akurat ta z zaświadczeniem wydaje się mi potrzebna - tyle, że ściśle przestrzegana może zaszkodzić, a nieściśle - nauczyć olewania jej
beera12-08-2008 11:09:16   [#78]

Czytam Forum. I nie mogę chwilami uwierzyć, że mądrzy, dobrzy ludzie zmuszani są do rezygnacji z własnego zdania, z własnego zdrowego rozsądku,

na podstawie tego zdania wyżej niniejszym, z wielką przyjemnością, zaliczam się do grona złych i głupich ludz

===

przypominam, że na TYM forum, po zabójstwie dziecka przez trenera w województwie dolosląskim, wczesniej karanego za molestowanie nieletnich, dyrektorzy szkół informowali, ze nie mają narzędzi do jednoznacznego okreslenia, czy n-l, którego pragną zatrudnić był wczesniej karany.

 

AnJa12-08-2008 11:23:02   [#79]
w magiczną moc zaświadczenia z KRS nie wierzę - molestowanie nieletnich, nawet po wyroku po 5 latach jest zatarte, a choroba nie mija przeciez

ale gdybym miał oceniać ten zapis w kategoriach za/przeciw wyszłoby mi 90/10

czyli chyba też w gronie jestem
agata38112-08-2008 22:17:45   [#80]
Czy nauczyciel dyplomowany,który już długie lata pracuje w innej szkole a ja go zatrudniam na czas określony na 5 godzin,też musi dostarczyć zaświadczenie z KRK?
teka5712-08-2008 22:41:56   [#81]
zastanawia mnie czy n-l,który z dniem 31 sierpnia przechodzi na emeryturę w moim zakładzie pracy i dalej , z dniem 1 września, będzie zatrudniony w moim zakładzie ,również musi dołączyć zaświadczenie z KRK?
AnJa12-08-2008 22:56:15   [#82]
moim zdaniem tak- i ten i ten

i to jest te 10%, które uważam, za skrajnie głupie
zgredek12-08-2008 23:00:25   [#83]

agata - tak co roku go na te 5 godzin zatrudniasz?

jesteś pewna, ze dobrze?

bo może on już jest zatrudniony na nieokreślony?

i wtedy nie trzeba zaświadczenia


post został zmieniony: 12-08-2008 23:02:02
Jacek12-08-2008 23:25:24   [#84]

Ja mam podobnie jak agata z tym, że to nawet ten sam budynek i dwie szkoły. Dwóch nauczycieli z tej drugiej szkoły zatrudniam u siebie na zastępstwo i oni maja w swoich aktach stara zaswiadczenia z krk ale trzecia osoba zatrudniona tam od lat nie ma tego.

Ja dam sobie chyba spokój z tymi zaświadczeniami i wezmę od nich tylko oświadczenia i bede udawał głupa jak sie kto czepi :-)

agata38112-08-2008 23:27:51   [#85]
Ten mój nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole na czas nie określony a ja go potrzebuję w tym roku na te 5 godzin.Czyli rozumiem ,że zaświadczenia nie trzeba?
agata38112-08-2008 23:32:44   [#86]
Jacku to u mnie jest podobnie.Jest jeden budynek.Ja mam podstawówkę a koleżanka dyrektorka Zespół Szkół i często mamy tych samych nauczycieli. :-))
AnJa12-08-2008 23:33:15   [#87]
wg tego przepisu wygląda, że trzeba- chyba, że ma to zaswiadczenie bo przedłożył w tamtej szkole
Jacek12-08-2008 23:35:23   [#88]
wg mnie to zgodnie z nowym przepisem trzeba te zaświadczenia i dla tych dwóch co je maja w tamtaj szkole to nie ma problemu ale tej jednej co nie ma powinna miec ale nie bedę kombinował bo skoro tam nie podpadła pod paragraf to sobie daruję
urszula lysak13-08-2008 09:53:01   [#89]
a czemu kontraktowy (taki z czerwca) tez musi mieć?
Zwojka13-08-2008 09:59:21   [#90]
z tego co zrozumiałam, kontraktowy musi mieć bo od września zatrudniasz go na czas nieokreślony
Lizzy113-08-2008 10:57:31   [#91]
w Poznaniu zaświadczenia wydają od ręki, nie trzeba czekać. Ucieszyło mnie to bardzo, bo mam 4 nowych nauczycieli i już się bałam o ich umowę o pracę.
ejrut13-08-2008 11:11:15   [#92]
U nas też wydają od ręki....nie ma problemu...
Bas13-08-2008 11:12:47   [#93]

Nie jestem pewna: czy n-l dyplomowany przeniesiony do innej szkoły z art. 18 tez musi dostarczyć kwit? proszę o szybką podpowiedź.

I co z wątpliwościami urszuli i odpowiedzią zwojki.

jjustyna13-08-2008 12:02:17   [#94]
to w końcu musi to zaświadczenie dostarczyć? tylko dyplomowa i mianow. czy kontrakt i staż tez???
jjustyna13-08-2008 12:05:28   [#95]
a jeśli tylko dyplomow i mianowani, to nawet jeśli zatrudniamy ich tylko na godziny ????na rok? jedni mają co roku zmiane ilości godzin inni nie...dlaczego nie można nigdy jasno ująć wszytskiego w rozporządz....
skalmo13-08-2008 12:16:57   [#96]
Może podsumujemy kto musi mieć zaświadczenie .

1. Każdy nowy nauczyciel w placówce.
2. Każdy nauczyciel , który w wakacje uzyskał stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego.


Ktoś jeszcze ? Każdy , kto ma nową umowę ?
jjustyna13-08-2008 12:21:39   [#97]
dot. pkt 1- każdy nowy n-l bez względu na stopień awansu?
zgredek13-08-2008 14:10:32   [#98]

no to jeszcze raz, bo widzę, że nie chce się niektórym zajrzeć na pierwszą stronę tego wątku

KN:

Art. 10.

5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.

8. Nie można nawiązać stosunku pracy z nauczycielem, który nie spełnia warunków, o których mowa w ust. 5 pkt 2-5, z zastrzeżeniem ust. 9.

------------

jak wynika z 8 - z żadnym nauczycielem nie można nawiązać stosunku pracy, jesli był karany za przestępstwo popełnione umyślnie

------------

8a. W celu potwierdzenia spełniania warunku, o którym mowa w ust. 5 pkt 4, nauczyciel, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest obowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego

-----------

trzeba sobie zatem odpowiedzieć na pytanie:

czy nawiązuję z nauczycielem stosunek pracy?

jeśli odpowiedź brzmi: tak - to nauczyciel musi przedstawić informację z KRK przed nawiązaniem stosunku pracy


post został zmieniony: 13-08-2008 14:11:13
Jacek13-08-2008 14:22:20   [#99]
no :-)
SOOwIzbicy13-08-2008 14:42:27   [#100]
Informacja dla zainteresowanych -  w Sądzie Okręgowym w Zamościu np.informacja z KRK wydawana jest od ręki :-) witam po urlopie
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ][ 6 ]