Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nowe wzory świadectw
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]
Marek Pleśniar18-03-2003 18:58:46   [#101]

MENiS ma zbyt duzą władzę - zdecydowanie poza granicami rozsądku. W ten sposób mózna interpretować wszystko na wszystkie sposoby;-)

A moze to nie władza? Może tylko słuchamy niepotrzebnie? Kto ma dawać wykładnię? Warto by zainteresować kogoś wyżej. Kilka werdyktów SN dobrze by zrobiło - jak zimna woda. Jednakowoż rozumiem rozdrażnienie urzędników - tłumaczą się chyba nie zawsze za siebie;-)

Na zasadzie: "a lekcje odrobiłeś gówniarzu?"

Gaba19-03-2003 05:13:05   [#102]
Pan, który powiedział, że interpretacja aktu prawnego należy do MENiSu, jest po prostu głupi. Ręce mi opadły. Akt ma sie bronić sam, by go nikt nie musiał maluifzyć przekładać. A Menis, to szczyt arogancji i głupoty prawnej.
BożenaB19-03-2003 07:51:49   [#103]

jeszcze trochę wykładni

Wczoraj mózg mi zadymił i zapomniałam dodać jeszcze parę wyjaśnień; może się przydadzą dyrektorom. Pan F. powiedział jeszcze to:
1. Ministerstwo nie ingeruje w klasyfikację śródroczną. Tu szkoła ma swobodę. Moze oceniać blok jedną oceną, może też dwiema - oba podejścia są poprawne. Ministerstwu chodzi tylko o klasyfikację roczną.
Jak ja czytam par 9 o klasyfikowaniu, to widzę różnicę w stosowanej skali ocen i niczego więcej nie zauważyłam. Co podlega klasyfikowaniu (zajęcia w szkolnym planie) jest napisane identycznie. Ale jak widać nie wolno obu punktów jednakowo czytać.  
2. Dyrektorzy wprowadzili sztukę, aby n-le po st podypl ze sztuki mieli kwalifikacje do nauczania.
Ja rozumiem to tak, ze gdyby rozdzielic sztukę, to do jednego z przedmiotów mogliby nie mieć kwal do nauczania. Zatem muzyk ze sztuką może uczyć plastyki w bloku ale nie może odrębnie. Nie mając kwalifikacji do nauczania plastyki, ma jednak kwalifikacje do oceniania ucznia z plastyki. Musi przecież wystawić odrębne oceny...
3. To żadna trudność wystawić kilka ocen. Przecież polonista mógłby ocenić odrębnie z czytania, pisania, gramatyki a matematyk odrębnie z algebry, geometrii itd. To w czym problem w ocenie z bloku?
4. OSKKO dostanie taką samą odpowiedź.
Marek Pleśniar19-03-2003 08:17:50   [#104]

jeśli w ogóle dostanie:-)

jakoś wątpię w chęc dania tego na piśmie:-)

Jacek19-03-2003 08:38:29   [#105]
a mówiłem żeby dowalić im niekonsekwencję w działaniach. My tu chcemy sprawę wyjaśnić by nie było niedomówień, kłopotów itp. a oni na nas z góry
beera19-03-2003 08:46:05   [#106]

To wyslemy jeszcze raz...

Wiecie, co mi przyszlo do głowy?

A gdyby to do prasy puscić?

gdyby opracować to jako artykuł po prostu.

jestem pewna, ze wielu dyrektorom ten problem snu z powiek nie spędza z powodu nieswiadomości.

A tak..może by tak zobić?

Przecież ze stanowiska, ktore tu zostalo opracowane można zrobić piękny artykulik do gazety.

Jacek19-03-2003 08:48:59   [#107]

:))

Asia ma rację ostatnio trochę punktują MENiS choćby za nauczanie indywidualne. Może więc przed masowym przekazem nie uciekną
beera19-03-2003 08:52:43   [#108]

Tu szkoła ma swobodę. Moze oceniać blok jedną oceną, może też dwiema - oba podejścia są poprawne.

Zdaje się,że ktoś tu jest ....- matko..

jak to do półrocza oceniać blok jedną oceną to dobrze?

Przecież prowadzenie oceniania z przedmiotu myusi być systematyczne .

Czyli do stycznia jedna ocena i potem nagle od stycznia dwie?

Czy jak dwie od wrzesnia ale w styczniu złączenie w jedno?

Nie..no chyba na logikę to się tego nie weźmie

beera19-03-2003 08:53:46   [#109]

O rany :-)

jacek :-))
Nie odświeżyłam

 

To co?

Bożenka? jacek?

Jacek19-03-2003 09:09:16   [#110]
można tak zrobić. Tyle, że do jakiego medium to puścić i trzeba to zebrać jakoś do kupy chyba, że redaktor gazety czy też telewizji (najlepiej niezależnej- nie rządowej). Kto ma kontakty :))
beera19-03-2003 09:20:09   [#111]

Kontakty ma..

marek :-)

Ja nie wiem, czy się tym duże pismo zainteresuje- raczej jakies oświatowe typu GS lub GN

Ale to też niezłe.

A, ze do kupy- to pewne :-))

Zbieraj :-)))

masz wprawę w tym :-)

BożenaB19-03-2003 09:30:07   [#112]

Ja "wysiadam" ...

Ja już sobie zrobiłam pranie mózgu. Ja już mogę wszystko tak jak chce menis.

Ja muszę teraz "na szybko" popracować dodatkowo ok. 30 - 40 godzin, żeby dopasować  nasze pliki i rózne takie do zmienionej rzeczywistości. To jest mój osobisty koszt nowych interpretacji.
Ja mam dziś z młodzieżą do 16 -tej. Zaraz zaczynam lekcje.
W najbliższych dniach ponad 100 uczniów egzaminuję z ECDL - nie dam rady myśleć o czymś innym.
Powodzenia
Marek Pleśniar19-03-2003 10:21:29   [#113]

Jacku - my to zamiescimy - mamy współpracujące czasopisma - zawsze chętnie zamieszczają ciekawy materiał. Opracowanie zróbmy zespołowe albo prowadzone przez kogoś. Jak tam wolicie.

No właśnie? Jak? A Jacek - byś mógł to ruszyć?

Wyjeżdzam teraz w sprawie konferencji a potem do CODN na spotkanie stowarzyszeń. Po powrocie moge pomóc a potem pchnąc do prasy to.

Jersz19-03-2003 13:22:29   [#114]

popieram

Poczekajmy na odpowiedź MENiSu na pismo OSKO. Myślę, podobnie jak wielu na forum, że nie możemy spodziewać się przyznania się ministerstwa do błędu. Publikacja i publiczna dyskusja na temat tworzenia prawa przez MENiS może być jedynym skutecznym środkiem.

Pozdrawiam JERSZ

Jacek19-03-2003 15:44:55   [#115]

myślę że Jersz ma rację czas co prawda nagli ale dobrze byłoby poczekać do oficjalnej odpowiedzi MENiSa jest się wtedy czego uczepić bo będzie papier. Na razie to mamy informacje i Bożenka i Ja na gębę urzędnika, to tez informacja ale jesli pójdzie to gdzieś w prasie to MENiS będzie sie znowu tłumaczył, że ktoś tam źle zrozumiał (albo urzędnik albo dyrektor który nie umie czytać lub słuchać).

Nie wiem czy ja dam radę to sklecić. Tu przydałby się polonista (ja od fikołków jestem). Co innego pismo urzędowe co innego artykuł.

beera19-03-2003 17:41:01   [#116]

jak przyjdzie odpowiedź..

skompletujemy zespół :-))
Roman K19-03-2003 22:05:55   [#117]

Spodobało mi się.....

Rozluźnijcie się też....

"Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty tak, by swoim pojmowaniem sprawy nie peszył przełożonego" - z ukazu Cara Rosji Piotra I z 9 grudnia 1708r.

Prorok jaki czy co......;)

Marek Pleśniar26-03-2003 01:44:59   [#118]

Jest odpowiedź MENiS

Ministerstwo nam odpowiedziało - dokładnie odnoszac się do punktów. Ponadto zwrócono uwagę na deklarację współpracy.

Odpowiedź MENIS oraz wszystkie dokumenty z przebiegu tej sprawy znajdują się w witrynie OSKKO:

http://oskko.vulcan.pl/oskko/swiadectwa-03-2003.html

Dość jednoznacznie odpowiedziano na wątpliwości - moim zdaniem.

beera26-03-2003 07:44:02   [#119]

Marek!!

Mi się to rozjechało :-(((

 

Idę czytać mimo "rozjechania", żeby zobaczyć, co tam oni :-)

beera26-03-2003 07:45:08   [#120]

!!!!

Kurka, źle się czyta :-(((

muszę przesuwać paskiem :-)))

beera26-03-2003 07:59:31   [#121]

jednak..

..przeczytałam :-)))

Czyli w zasadzie nic nowego- takiej odpowiedzi się spodziawaliśmy...

Powiem szczerze, argumenty MENISA głupie nie są, należy jednak sobie zadać pytanie dlaczego KO pozatwierdzały nam złe szkolne ramowe plany nauczania? Złe przydziały czyności?

Nalezy się zastanowić , co z programami do przedmiotu Sztuka, które są na wykazie MENIS.

Moim zdaniem z tej odpowiedzi wynikają dalsze konsekwencje- nie powinno się realizować jednego programu do przedmiotu "Sztuka", pojawia się bowiem niezgodność SZPANU z ramowym planem nauczania , nie mówiąc już o problemach z ocenianiem.

 

Rozmawaiłam o tej odpowiedzi z moją wizytatorką , ona jest także zaskoczona...

Marek Pleśniar26-03-2003 08:17:33   [#122]
KO zaskoczone stanowiskiem MENiS?
Marek Pleśniar26-03-2003 10:25:06   [#123]
już się nie rozjeżdża, mozna czytac normalnie:-)
BożenaB26-03-2003 16:31:45   [#124]
Uważam, że KO pozatwierdzały dobre szkolne plany nauczania - zgodnie z rozp o planach nauczania szkoła moze wprowadzić nauczanie w bloku i ten blok jest umieszczany w szkolnym planie. "Blok przedmiotowy nie jest obowiązkowym zajęciem edukacyjnym ujętym w ramowym planie nauczania." - tak, ale jest obowiązkowym zajęciem w szkolnym planie nauczania. Ustalanie oceny jest z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ujętych w szkolnym planie nauczania (a nie w ramowym) - tak pisze w rozp o klasyfikacji.
O tym, że bloki przedmiotowe miały być oceniane jedną oceną świadczą też poprzednie wzory świadectw, w których nie umieszczono nazw przedmiotów.

Można oceniać oddzielnie ale to powinno obowiązywać od września a nie od marca.  Należało zmienić par 9 rozp o klasyfikacji w wakacje 2002. Zapis w rozp powinien być tak sformułowany, żeby - jak to pisała Ewa z Rz - przepis obronił się sam, bez takich interpretacji jak zaprezentował menis.
Punkt 2 uzasadnienia menis - przeczytajcie powyżej o czym on mówi (o czym mówi par 10 ust 1 rozp o klasyfikacji). Z czego się klasyfikuje mówi par 9; 10 mówi kto ustala oceny.
Istota problemu jest w czasie wprowadzania takiej interpretacji.
Przecież mogę nawet sześć ocen z jednego przedmiotu wystawić - z każdego standardu egzaminacyjnego oddzielnie ale chciałabym to wiedzxieć (a przede wszystkim uczniowie) we wrześniu a nie w marcu.
Leszek26-03-2003 17:32:20   [#125]
W boksie to się chyba "klincz" nazywa.
Pozdrawiam
benedu gda27-03-2003 12:57:40   [#126]

uwaga praktyczna

Witam pierwszy raz na forum.

Przeczytałem całą dyskusję i dopowiadam nowe mysli.

MENiS-terstwo nie jest od interpretowania prawa! Minister może tylko stanowić prawo w drodze rozporządzeń na podstawie upowaznienia ustawowego zgodnego z art. 92 ust. 1 Konstytucji. Większość tych upoważnień w ustawie oświatowej i w KN jest niekonstytucyjna. Napisałem o tym w "Głosie Nauczycielskim" w ubiegłym tygodniu. Wczoraj zajmowała się tym problemem podkomisja sejmowa w ramach dużej nowelizacji ustaw oswiatowych. Rozporządzenia, o których wyżej dyskutujecie są niekonstytucyjne, już wkrótce Trybunał Konstytucyjny zapewne tak zawyrokuje. Zatem potrzebne będą nowe przepisy i wówczas warto wydyskutować jednoznaczne i spójne zapisy. Chetnie się w to włączę - już jako członek OSKKO.

Pozdrawiam

beera27-03-2003 13:19:22   [#127]

My o tym wiemy, Benek :-)

Nejednokrotnie mowiliśmy tu o mocy prawnej stanowisk i interpretacji.

jedno natomiast jest pewne- prawo powinno byc tak skonstrowane, aby różnice interpetacyjne po prostu nie miały prawa bytu.

Co do reszty- fajnie :-)

Witaj na okręcie :-))

Marek Pleśniar27-03-2003 14:05:35   [#128]

inna uwaga praktyczna

Okręt nie jest wojenny, choć bywa na pierwszej linii;-) I witaj Benek rzeczywiście. Trzeba nas więcej, każdy się przyda.

Tym się właśnie od początku zajmuje OSKKO. Prawem. Trzeźwą oceną kto co ma do powiedzenia w prawie oświatowym oraz rzecz jasna mówieniem samemu;-)

Leszek27-03-2003 16:35:26   [#129]
Trudno powiedzieć teraz uczniom, że nici ze zdobytych przez nich kompetencji potwierdzonych "niekonstytucyjnie " wydanymi dokumentami...
Pozdrawiam
beera02-04-2003 14:08:58   [#130]
6a-2.jpg (61563 bytes)
beera02-04-2003 14:10:58   [#131]

Kurka!!!

puściłam to niechcący...

Mam takie pytanie- klasa VI,  świadectwo ukończenia szkoły.

Nie ma tam miejsca na sztukę..

a czy mi się wydaje..

w klasie IV i V te dzieci MIAŁY sztukę... Nie blok edukacyjny- tylko taki przedmiot....

czyli co?

na świadectwie ukończenia nie wpisuję sztuki?

Ewa z Rz02-04-2003 14:16:07   [#132]

A ja mam inne pytanie...

Czy mogę wykorzystać w tym roku wzory ubiegłoroczne, oczywiście przy zachowaniu identycznej z obecnymi treści?
beera02-04-2003 14:19:09   [#133]
 

§ 2.

1. W roku szkolnym 2002/2003 dopuszcza się wydawanie świadectw szkolnych promocyjnych szkoły podstawowej i gimnazjum na drukach o dotychczasowych wzorach nr 2, 3, 22 i 23.

2. W roku szkolnym 2002/2003 i 2003/2004 dopuszcza się wydawanie świadectw szkolnych na drukach o dotychczasowych wzorach nr 110 - 113.

beera02-04-2003 14:38:42   [#134]

Menis

Wydaje  mi się , że warto zwrócić MENISOWI uwagę na rozbierzność n/w rozporządzenia z rozporządzeniem o nowych wzorach świadectw

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2000 r.

w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności

 

§ 8.

1. W świadectwach i dyplomach ukończenia szkoły oraz w świadectwach dojrzałości, o których mowa w § 5, w części dotyczącej wyników klasyfikacji końcoworocznej przeznaczonej na wpisanie zajęć edukacyjnych, wpisuje się obowiązkowe zajęcia edukacyjne i oceny końcoworoczne uzyskane w klasie programowo najwyższej, a w szkołach policealnych i pomaturalnych dla młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych - oceny semestralne uzyskane w semestrze programowo najwyższym.

2. W świadectwach i dyplomach, o których mowa w ust. 1, wpisuje się również te obowiązkowe zajęcia edukacyjne i uzyskane z nich oceny końcoworoczne (semestralne), z których nauka, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, zakończyła się w klasie programowo niższej (semestrze programowo niższym), z uwzględnieniem § 20.

 

§ 20.

  1. W przypadku uzyskania z zajęć edukacyjnych, z których nauka zakończyła się w klasie programowo niższej (semestrze programowo niższym) oceny końcowej miernej, w świadectwach i dyplomach ukończenia szkoły oraz w świadectwach dojrzałości, wpisuje się dla tych zajęć ocenę końcoworoczną dopuszczającą.
Ewa z Rz02-04-2003 15:01:16   [#135]

Owszem...

To wewnętrzna sprzeczność w jednym i tym samym rozporządzeniu!

Gdyż zmiana dotyczy właśnie tego rozporządzenia. A więc w §8 rozporządzenie nakazuje na świadectwie ukończenia szkoły wpisać wszystkie przedmioty, jakich uczniowie się uczyli - a w klasie 4 i 5 mieli oni przedmiot sztuka, bo tego wymagała ówczesna ramówka.

Obecnie mają dwa nowe przedmioty: plastykę i muzykę.

Czyli zgodnie z §8 rozporządzenia powinni mieć na świdectwie, oprócz przedmiotów realizowanych w kl. 6 również sztukę, zakończoną w kl. 5

A tego już nowy wzór świadectwa nie przewiduje....

Reasumując: Co by dyrektor nie zrobił będzie sprzeczne z prawem:

  1. nie wpisze sztuki - treść świadectwa będzie niezgodna z §8;
  2. wpisze sztukę - świadectwo nie będzie zgodne z obowiązującym wzorem...
beera02-04-2003 18:33:58   [#136]

Przede wszystkim przepraszam za "rozbieRZność"....

...która wykazała pewna rozbieżność z ortografią.

Zadzwonię do MENISu jutro, a potem, gdybym nie zrozumiała odpowiedzi ( co jest prawdopodobne), siadam do pisania pytania.

Marek Pleśniar02-04-2003 18:55:52   [#137]

pismo!

to zobowiązuje do większej odpowiedzialności za słowa:-)
beera03-04-2003 09:53:57   [#138]

Po rozmowie :-)

Milismy tu wątpliwości takie:

W §8 rozporządzenie nakazuje na świadectwie ukończenia szkoły wpisać wszystkie przedmioty, jakich uczniowie się uczyli - a w klasie 4 i 5 mieli oni przedmiot sztuka, bo tego wymagała ówczesna ramówka.

Obecnie mają dwa nowe przedmioty: plastykę i muzykę.

Czyli zgodnie z §8 rozporządzenia powinni mieć na świdectwie, oprócz przedmiotów realizowanych w kl. 6 również sztukę, zakończoną w kl. 5

A tego już nowy wzór świadectwa nie przewiduje....

Pan Frączek uważa, iż nie nalezy dopisywać sztuki na świadectwie.

Czyli nie uznajemy sztuki za przedmiot, ktorego dzieci realizację zakończyły.

Co może i nawet jest logiczne.

Gorzej, jeśli jakiś dyrektor tę nieszczęsną sztuke realizował tylko w klasie IV i V i w obecnej klasie VI nie realizował jej, ze wzgledu na wyczerpaną ramówkę.

Bedzie miał zagwozdkę, bidulina :-)))

BożenaB03-04-2003 12:20:32   [#139]

W gimnazjum

może być podobny problem. Sztuka mogła być 2 godz w kl 1 oraz 1 godz w 2 kl. I co teraz?
beera03-04-2003 12:38:24   [#140]

:-)))

Bożenko :-)))
zadzwon do Frączka..
ciekawa jestem, co powie na takie dictum...
GregWeb03-04-2003 16:03:14   [#141]
A wydawać by się mogło, że W tym MENiSie (brrr! Cóz sa słowo) to powinni pracowac taaaaaaaaaacy mądrzy ludzie. Pozostaje nam tylko: :sciana:
beera07-04-2003 08:37:53   [#142]

Zabawne...

..lub wcale nie ;-)

Będąc na stuidach w szczecinie spotkalam dziewczynę, która ma własnie ten przewidziany przeze mnie problem.

Zrealizowała w klasie IV i V sztukę.

teraz nie ma w klasie VI  plastyki i muzyki.

Co ma zrobić?

benedu gda07-04-2003 09:05:01   [#143]

I kto to mówi?

Zarządać zmiany rozporządzenia. To życie rodzi problemy organizacyjno-prawne, w których rozwiązywaniu prawo ma pomagać, a nie generować nowe. Proste - pod warunkiem, że samemu nie (współ)tworzy się tego byle jakiego prawa (np. przez mało wnikliwe lub powierzchowne opinie).

Pozdrawiam na dzień dobry

beera07-04-2003 09:27:35   [#144]

no...tak..

nie wiem, Benedu , czy nie nadchodzi we mnie czas do poważnego postu.

Nie do dyskusji, bo nie można dyskutować z kimś kto wie lepiej i z tak szalonym pobłażaniem traktuje wypowiedzi innych.

BożenaB07-04-2003 10:32:12   [#145]

Wysłałam

w piątek do menisu pytanie nt zrealizowanych w młodzych klasach sztuki.
Czekam na odpowiedź
beera07-04-2003 11:00:27   [#146]

benedu

jakbyś  przeczytał ten wątek , to wiedziałbyś, że my już tę odpowiedź mamy.

 http://oskko.vulcan.pl/oskko/swiadectwa-03-2003.html

beera07-04-2003 11:03:43   [#147]

Boże...

mam już chorobę umysłową :-)))

Przepraszam- jakas fiksacja mnie ogarnęła :-)))

Pomylilam B z B :-))) Przepraszam oba!

...................

Bożenko?

na jaki temat pytanie?

Tzn- czy pytasz, co w omawianej przez nas sytuacji?

jak dostaniesz odpowiedź- daj znać

Marek Pleśniar07-04-2003 11:19:07   [#148]
:-))
Marek Pleśniar07-04-2003 13:38:32   [#149]
odpowiedź MENiS wróciła na witrynę OSKKO - widze że trzeba.
BożenaB07-04-2003 16:28:52   [#150]
Pytanie: co wpisać na świadectwie ukończenia gimnazjum w br, jeżeli sztuka skończyła się w kl 2 gimn (w ub roku szkolnym).
Czekam na odp z menisu; dam znać jeżeli przyjdzie. Jak kto ma łatwiejszy ode mnie dostęp do telefonu w godz pracy menis, to może zadzwoni? Byłoby szybciej.
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]