Dostałem dziś pocztę. Nowe wytyczne ;-)) Już myślałem, że będę się mógł wyżyć na kolejnym urzędniczym nonsensie. A tu niespodzianka! Czyżby nas czytali? Po treści wytycznych można by tak sądzić. Większość naszych uwag zawartych w wątku "Opiniowanie projektu organizacyjnego" jest tu UWZGLĘDNIONA! Poczytajcie:
Podkarpacki Kurator Oświaty PROCEDURY OPINIOWANIA ARKUSZY ORGANIZACYJNYCH I ANEKSÓW Podstawa prawna: Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku (Dz.U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624), [...] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 15, poz. 142 z późn. zm.). 1. Arkusz organizacyjny opracowany na dany rok szkolny powinien określać w szczególności: w przypadku [...] B. szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalne (§ 10 ust. 2 załącznika Nr 2 do rozporządzenia w sprawie ramowych statutów... publicznych szkół, § 12, ust. 2 załącznika Nr 3 do rozporządzenia w sprawie ramowych statutów... publicznych szkół, , rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania): - ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych, dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć z religii/etyki (§ 2, ust. 7 rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania) z podaniem podziału na grupy zgodnie z (§ 6 ust. 1ww rozporządzenia); - zaplanowane dodatkowe godziny na zajęcia rewalidacyjne prowadzone z uczniami niepełnosprawnymi (§ 3 ww rozporządzenia); - organizację nauczania w klasach łączonych dla szkół, w których takie nauczanie jest organizowane (§ 3, ust. 12 ww rozporządzenia); - liczbę pracowników szkoły, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze.
1. Do arkusza organizacyjnego szkoły i placówki należy dołączyć: - szkolny plan nauczania, w którym określono dla poszczególnych klas i oddziałów na danym etapie edukacyjnym tygodniowy wymiar godzin (§ 3, ust. 1 ww. rozporządzenia) – wzór w zał. nr 1; - informację o zaopiniowaniu arkusza organizacyjnego przez radę pedagogiczną (art. 41, ust.2, p.1 ustawy o systemie oświaty); - wykaz kadry pedagogicznej z godzinowym przydziałem przedmiotów / zajęć oraz szczegółowymi informacjami o kwalifikacjach nauczycieli uwzględnionych w arkuszu organizacyjnym (wykształcenie, dodatkowe kwalifikacje dające uprawnienia do nauczania innych przedmiotów lub prowadzenia zajęć) – wzór w zał. nr 2. 3. Aneks arkusza organizacji jest wymagany w sytuacji zmiany liczby pracowników, ogólnej liczby godzin edukacyjnych. Wówczas należy postąpić w trybie przewidzianym do zatwierdzenia arkusza organizacyjnego. W aneksie sporządzonym w związku ze zmianami w arkuszu organizacyjnym należy umieścić następujące informacje: · przyczynę zaistniałych zmian, · kwalifikacje nauczyciela, któremu przydzielono nowe bądź dodatkowe czynności (jakie i liczbę godzin), · informację o opinii rady pedagogicznej. W przypadku stwierdzenia funkcjonowania placówki niezgodnie z ramowym planem nauczania bądź nieprawidłowości związanych z organizacją (art. 33 i 34 ustawy o systemie oświaty) organ sprawujący nadzór pedagogiczny może wydać zalecenia, polecenia w drodze decyzji oraz powiadomić wojewodę. Marek |