Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Głos OSKKO w wysłuchaniu publicznym:Narodowy Instytut Wychowania
strony: [ 1 ][ 2 ]
Gaba24-08-2006 02:10:08   [#51]
polska oświata przypomina mi prowicjonalne zoo.
grażka28-08-2006 20:39:56   [#52]

Znalazłam takie jeszcze - jest Marek :) i OSKKO

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/221635.html

Marek Pleśniar28-08-2006 21:07:51   [#53]

tak było;-))))))

Jolanta Dobrzyńska spożytkowała natomiast przysługujące dwie minuty na to, by przestrzec przed powtórzeniem błędów libertyńskiej Skandynawii, gdzie destrukcyjna i antywychowawcza postać Pipi Langsztrumf, samotnej i opuszczonej przez ojca, powoduje, że polscy rodzice zabierają dzieci ze szwedzkich szkół...
]

 

pippizmowi langsztrumpfizmowi stanowcze NIE ;-)

Gaba29-08-2006 03:59:01   [#54]
tego opowiadania Mrożka nie znałam, może go dopiero pisze?
Marek Pleśniar29-08-2006 04:05:15   [#55]
to święta prawda:-) choć i ja przecierałem oczy patrząc;-)
beera21-12-2006 07:13:53   [#56]

ciekawe

 

Giertych nie chce Instytutu Wychowania

Aleksandra Pezda 2006-12-21, ostatnia aktualizacja 2006-12-20 19:17

Nie będzie Narodowego Instytutu Wychowania - mówi "Gazecie" minister edukacji Roman Giertych. Wygląda na to, że PiS też składa broń w tej sprawie

Zobacz powiekszenie
Fot. Wojciech Surdziel / AG
Ministrowi edukacji Romanowi Giertychowi nie zależy na Instytucie Wychowania
1-->
NIW był sztandarowym hasłem edukacyjnym Prawa i Sprawiedliwości. Miał ruszyć najpierw we wrześniu, potem w styczniu 2007 r. Ostatnio sejmowa podkomisja, która zajmuje się tym projektem, wyznaczyła kolejny termin - lipiec 2007 r. Kiedy MEN zgłaszał pomysł instytucji pilnującej wychowania młodzieży, rządził w nim jeszcze PiS.

NIW od początku budził kontrowersje. Jego cele były niekonkretne: opracowywanie programów wychowawczych, szkolenie nauczycieli, kontrolowanie mediów, czy nie pojawiają się w nich szkodliwe dla dzieci i młodzieży treści. Miał też mieć prezesa i trzech wiceprezesów i około stu pracowników. I na to 11 mln zł. Opozycja nie chciała instytucji, która "centralnie będzie wychowywała młodzież".

Pomysł dwukrotnie nie przeszedł przez sito rządowe. Sprzeciwiała się minister finansów Zyta Gilowska, bo pieniądze na NIW miał kontrolować Sejm, a nie rząd. W końcu w maju rząd przesłał projekt do Sejmu.

Tam jednak utknął on w sejmowej podkomisji. Jej przewodniczący Artur Górski (PiS) tłumaczył, że to opozycja blokuje prace. Także nowy minister edukacji z LPR Roman Giertych chciał sam wprowadzać własne pomysły wychowawcze. A gdyby powołano NIW, musiałby je konsultować m.in. z MSWiA i ministrem sprawiedliwości. Dlatego najpierw Giertych zapowiadał, że chce NIW koniecznie podporządkować MEN. Miał opracować taką autopoprawkę, ale do Sejmu nie trafiła. - Pracujemy na pół gwizdka. Bo jak myśleć nad projektem, o którym wiadomo, że się radykalnie zmieni? - zastanawiał się w październiku Górski.

Autopoprawki MEN nie ma do dziś, więc kilka dni temu podkomisja zakończyła prace i projekt ustawy o NIW w styczniu trafi pod obrady Sejmu.

Okazuje się jednak, że w budżecie na 2007 r. nie przewidziano na niego ani grosza. Za to aż 50 mln zł dostał minister Giertych na realizację pokrewnego projektu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". Co w takim razie będzie z Instytutem? - zapytaliśmy kilka dni temu Giertycha. - Nie będzie NIW - odpowiedział krótko. Nie uzasadnił jednak tej decyzji.

Próbowaliśmy się dowiedzieć w MEN, czy w takim razie resort wycofa projekt z Sejmu. Nie dostaliśmy odpowiedzi.

Jednak wygląda na to, że i PiS na Narodowym Instytucie Wychowania już tak bardzo nie zależy. - Jeśli minister chce, może się z tego wycofać. W końcu to rządowy projekt, a nie poselski - mówi obojętnie poseł Górski. Co zatem z projektem, nad którym jego podkomisja pracowała od miesięcy? - Ja tylko wypełniałem swoje zadanie: mieliśmy opracować projekt ustawy i zrobiliśmy to.

Jarosław Zieliński z PiS, dziś wiceminister w MSWiA, a wcześniej wiceminister edukacji i współtwórca projektu Instytutu, liczy, że projekt jednak się uchowa: - Miałem nadzieję na ponadresortową instytucję z misją tworzenia długofalowego programu wychowawczego. Byłbym rozczarowany, gdyby to nie wyszło - mówi.

Krystyna Szumilas (PO), szefowa komisji edukacji: - Wyjątkowo zgodziłabym się z ministrem Giertychem. Tego Instytutu nie powinno w ogóle być. Od początku byliśmy temu przeciwni.

ŹRÓDŁO:
dhausner21-12-2006 08:40:41   [#57]
oj jak to dobrze że nie będzie NIW to chyba prezent od Aniołka dla nauczycieli
Marek Pleśniar21-12-2006 10:45:49   [#58]

było chyba z pod 10 posiedzeń ogłaszanych

w końcu wszyscy, zarówno posłowie jak i obserwatorzyw tym ja (bo na każde przysyłano zaproszenie) przestali na rozmowy w Sejmie na ten temat jeździć. Z tego zreztą powodu odwołąno chyba ze 4:-)

Zabawka się znudziła i już są nowe?

emeryt21-12-2006 11:07:57   [#59]

same zera..

Zero tolerancji

Zero podwyżek

Zero Instytutu

cytując klasyka: jest Pan zerem Panie....

sońka22-12-2006 18:33:44   [#60]
Min. Giertych wypowiada wojnę brutalnym grom
(21-12-2006)
Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych zapowiedział w czwartek dopisanie do projektu uchwały w sprawie programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole" zapisów o zakazie rozpowszechniania brutalnych gier komputerowych.

Minister Giertych wypowiada wojnę grom. (fot: TVN 24)
Jak mówił Giertych na konferencji prasowej, do takiego pomysłu przekonała go grecka minister edukacji i wyznań Marietta Jannaku, z którą spotkał się w środę w Atenach. Wicepremier wyjaśnił, że chodzi mu o wprowadzenie zakazu rozpowszechniania takich gier, w których na przykład grający torturuje i zabija inne postacie oraz takich, w których są elementy pornografii.

Giertych przyznał, że jest bardzo zadowolony z wizyty w Grecji, podziękował Jannaku za zaproszenie. Przypomniał, że wspólnie ustalili, że wystąpią do Portugalii, która będzie w drugiej połowie przyszłego roku przewodniczyć Unii Europejskiej, o zorganizowanie spotkania ministrów edukacji UE na temat zjawiska przemocy w szkołach; list mają wystosować w styczniu. Ministrowie edukacji Polski i Grecji opowiedzieli się także, za przygotowaniem i przyjęciem przez Unię strategii w sprawie zwalczania przemocy w szkołach. Podkreślił, że "pewnym problemom należy przeciwdziałać się w skali kontynentu". Poinformował, że podczas spotkania z grecką minister ustalili także, że prześlą innym krajom polskie i greckie programy przeciwdziałania przemocy - mają one stać się podstawą przygotowania unijnej strategii.

"Ktoś pytał mnie dlaczego rozmowy i wspólny list z Grecją. Po pierwsze: tam teraz toczy się teraz bardzo głośna, podobnie jak w Polsce, dyskusja na temat edukacji i przemocy w szkołach. Po drugie: to kwestia pewnej taktyki, Grecja jest tzw. starym krajem UE, nasza wspólna propozycja ma inny wymiar i rangę w skuteczności działania" - powiedział Giertych. Dodał, że z nieformalnych rozmów z innymi ministrami edukacji krajów UE wie, iż jest konsensus w sprawie zajęcia się problemem przemocy na forum Unii.

Minister edukacji pytany na konferencji o to czy wystąpi do Sejmu o wycofanie projektu ustawy powołującej Narodowy Instytut Wychowania (NIW), odpowiedział, że o losie dokumentu zdecydują posłowie. Przyznał także, że sam "entuzjazmu do tego projektu (o powołaniu NIW) nie wykazuje", gdyż - jego zdaniem - kwestie związane z wychowaniem to nie sprawa urzędników lecz nauczycieli i rodziców. Przypomniał, że rząd przyjął projekt ustawy o NIW gdy, Liga Polskich Rodzin nie była jeszcze w rządzie.

NIW był sztandarowym hasłem edukacyjnym Prawa i Sprawiedliwości. Miał ruszyć najpierw we wrześniu, potem w styczniu 2007 r. Ostatnio sejmowa podkomisja, która zajmuje się tym projektem, wyznaczyła kolejny termin - lipiec 2007 r. Tymczasem w czwartek "Gazeta Wyborcza" napisała, że w projekcie budżetu na przyszły rok nie zabezpieczono środków na NIW. W projekcie ustawy o NIW zapisano, ze na jego uruchomienie potrzeba 11 mln zł. NIW miał się zajmować m.in. opracowywaniem programów wychowawczych, szkoleniem nauczycieli oraz kontrolowaniem mediów, czy nie pojawiają się w nich szkodliwe dla dzieci i młodzieży treści.
Marek Pleśniar14-01-2016 14:40:08   [#61]

pamiętacie?

DYREK14-01-2016 15:06:45   [#62]

2016 -> Instytut Programów, Wychowania i Podręczników

izael14-01-2016 16:51:20   [#63]

maaatko

deja vu mam chyba

 

Ala14-01-2016 18:27:11   [#64]

;)

Marek Pleśniar14-01-2016 20:48:03   [#65]

jak to ktoś ładnie ujął? "Wyborcy mają pamięć złotej rybki" ;-)

Nassssy15-01-2016 01:16:31   [#66]

Czemu tak lekceważąco o złotych rybkach?

slos15-01-2016 07:54:17   [#67]

Pragmatycznie i apolitycznie jestem za każdym tworem administracyjnym, pod warunkiem, ze będę tam prezesem z pensją minimum 30.000 brutto oraz programem wyjazdów studyjnych po całym świecie z zakwaterowaniem w hotelach pięciogwiazdkowych.  Mam po prostu skromne wymagania w stosunku do powierzanych mi odpowiedzialnych i trudnych zadań. :-PPPPP

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]