Forum OSKKO - wątek

TEMAT: problemy szkolnictwa zawodowego
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 8 ][ 9 ][ 10 ] - - [ 34 ][ 35 ]
bogna15-03-2005 22:11:08   [#401]

no tak - komunikat mojej OKE był (# 391)),

ale czy w oparciu o ustalenie CKE?

zaraz będę szukać ;-)

zgredek15-03-2005 22:14:37   [#402]
ale.......

ten komunikat jest z 24 lutego!!!!!!!!!!!!

to oni już wtedy wiedzieli, że zmiana do rozporządzenia będzie obowiązywać od 2 marca????????????

fiu fiu fiu

pełna uznania zatem jestem
bogna15-03-2005 22:23:31   [#403]

z innej beczki ;-)

pamietacie jak zastanawialiśmy sie w zeszłym roku nad "nieograniczonością" przyjmowania do TU?

Mamy już stanowisko MENiS w tej sprawie ;-)

Podbudowa programowa do kształcenia
w 3-letnim technikum uzupełniającym

W związku z licznymi pytaniami ze strony kuratoriów, szkół i innych środowisk edukacyjnych, Departament Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przedstawia informację, dotyczącą właściwej podbudowy programowej do kształcenia w 3-letnim technikum uzupełniającym w 45 zawodach, w których jest możliwe kształcenie w tym typie szkoły.

http://www.men.waw.pl/ksztzaw/programy/podbudowa_programowa.php

zgredek15-03-2005 22:25:28   [#404]
Bogna - przekopałam całe CKE - znalazłam tylko termin na 2004 r. - 30 lipca

coś mi się wydaje, że nie ustalono tej daty na zimową

więc jak to jest - u was - 3 marca

u nas - 2 marca

a jak u innych?
bogna15-03-2005 22:32:17   [#405]

będę się czepiać podstawy progr. do TU

dlaczego:

  • monter sieci komunalnych jest podstawą dla technika budownictwa, a nie technika urządzeń sanitarnych?
  • informacja ta została podana tak późno - gdy szkoły dawno już przedstawiły swoją ofertę na nowy rok szkolny
bogna15-03-2005 22:44:46   [#406]

dlaczego dla technika technologii żywności właściwą podbudową programową są wszystkie zawody z branży przetwórstwa spożywczego,

a dla  technik żywienia i gospodarstwa domowego już tylko wybrane zawody: kucharz (po ZSZ lub SZ), kucharz małej gastronomii, kelner ?

----------------

Ciekawa jestem kto jest autorem "informacji, dotyczącej właściwej podbudowy programowej" dla poszczególnych zawodów?

Bo tak mi się coś widzi, ze powinno być to uregulowane w podstawie programowej kształcenia w zawodzie, a nie w takiej sobie informacji.

zgredek15-03-2005 22:46:45   [#407]

no to i ja:

Podbudowa programowa do kształcenia
w 3-letnim technikum uzupełniającym
W związku z licznymi pytaniami ze strony kuratoriów, szkół i innych środowisk edukacyjnych, Departament Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przedstawia informację, dotyczącą właściwej podbudowy programowej do kształcenia w 3-letnim technikum uzupełniającym w 45 zawodach, w których jest możliwe kształcenie w tym typie szkoły.


1.  na jakiej podstawie departament przedstawia taką informację?

2.  czy ta informacja jest tylko informacją, czy należy ją traktować jako bezwzględnie obowiązującą zasadę, nakaz, przymus?

jeśli tak to na jakiej podstawie?
zgredek15-03-2005 22:49:15   [#408]
Bogna - pewniej się czuję jak myślisz tak jak i ja myślę;-)))))))))
bogna15-03-2005 22:52:14   [#409]

ufff - to już jesteśmy dwie czepialskie;-)

dobrze, że myślisz tak jak ja;-)))

może ktoś jeszcze do nas dołączy?

zgredek15-03-2005 23:58:09   [#410]

informacji CKE ciąg dalszy

Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje, że absolwenci przystępujący do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie rolnik nie muszą przedstawiać komisji przed przystąpieniem do egzaminu prawa jazdy kategorii T lub innej kategorii uprawniającej do kierowania ciągnikiem.
Informację zamieszczoną w „Informatorze o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie rolnik” w formie Uwagi na stronie 40 należy traktować jako nieobowiązującą.
bogna16-03-2005 00:16:42   [#411]

gdzie sens, gdzie logika?

Źle chyba się stało, że w technikum uzupełniającym nie stworzono alternatywnego rozwiązania - jak w przypadku szkoły policealnej:

  • dla podbudowy z zawodu z pokrewnej dziedziny gospodarki,
  • dla podbudowy z zawodu z innej dziedziny gospodarki.

Zaprezentowana przez MENiS informacja dotycząca "właściwej podbudowy programowej" w znacznym stopniu ogranicza absolwentom zasadniczej szkoły zawodowej możliwość wyboru dalszego kształcenia.

-------------

Przy okazji porównałam ramowe plany nauczania - w odniesieniu do ilości godzin przewidzianych na kształcenie zawodowe.

  • szkoła policealna - na podbudowie LP z pokrewnej dziedz. gospod. - 32 godz. kształcenia zawod.
  • szkoła policealna - na podbud. dowolnej szk. dającej wykszt. średnie - 50 godz. kształcenia zawod.
  • w liceum profilowanym - na zajęcia w profilu przeznaczonych jest 13 godzin.

I tak sumując i porównując wyniki - logiczne chyba by było, żeby:

(32 + 13) było nie mniejsze niż 50 ???

Jaka w takim razie ilość godzin jest potrzebna na realizację podstawy programowej zawodu pozwalającego uzyskać dyplom technika: 32 czy 45 czy 50?

fredi16-03-2005 18:17:28   [#412]
czyli stolarz nie może zostać technikiem budownictwa ?
bogna16-03-2005 19:01:39   [#413]
wg informacji MENiSu - nie może
zgredek18-03-2005 23:57:39   [#414]

bogna

a ja ten podniosę;-)
zgredek19-03-2005 00:09:38   [#415]

z oso:

Art. 70b.  1. Pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:

2) młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z odrębnymi przepisami.

7. Dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy złożony w terminie 3 miesięcy od ukończenia przez młodocianego pracownika nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Do wniosku należy dołączyć kopie:

1) dokumentów potwierdzających spełnienie warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
2) umowy o pracę z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego;
3) dyplomu, świadectwa lub zaświadczenia potwierdzającego spełnienie warunku określonego w ust. 1 pkt 2.

--------------------------------------

jak to u was wygląda w praktyce?
bogna19-03-2005 00:12:26   [#416]

jak przychodzą dyplomy, to od razu je kserujemy ;-)

i pracodawcy cieszą się :-)

zgredek19-03-2005 00:15:34   [#417]
a te 3 miesiące?

przecież nawet, jeśli nauka zawodu zakończyła się 31 sierpnia (te nieszczęsne 24 miesiące), a młodociany nie zdał egzaminu w czerwcu-lipcu

to do stycznia jest chyba więcej niż 3 miesiące?

łamiane przepisy są znaczy się?
zgredek19-03-2005 00:19:59   [#418]
oso się zmieni niedługo pewnie;-)
bogna19-03-2005 00:22:06   [#419]

ha - nie zwróciłam na to uwagi,

ciekawe czy pracodawcy tych z zimowej sesji - dostaną forsę?

Liczę na jakąś oryginalną interpretację przepisów;-)

Bo że pracodawcy odpuszczą forsę - to nie wierzę.

zgredek19-03-2005 00:22:41   [#420]

moja propozycja;-)))))))))

7. Dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy złożony w terminie 3 miesięcy od zdania przez młodocianego pracownika egzaminu....
bogna19-03-2005 00:24:58   [#421]

oooo ;-)))

ale tak się zastanawiam - jak było do tej pory?

Jak dzieciak nie zdał? - chociaż to mało prawdopodobne było,

jak już przystąpił to zdał;-)

zgredek19-03-2005 00:25:27   [#422]
miałam teraz telefony od pracodawców, ale jakiejś paniki to nie było

prosili tylko o wydanie zaświadczeń, że młodociani zdali i otrzymają dyplom (to w związku z opóźnieniem dyplomowym)

ale przecież nie powinni dostać dofinansowania - a skoro dostają, to ktoś gdzieś...
bogna19-03-2005 00:27:10   [#423]
może ktoś gdzieś już zinterpretował, tylko my o tym nie wiemy ;-)
zgredek19-03-2005 00:29:09   [#424]

rozporządzenie o klasyfikowaniu:

§ 128.

1. Osoba, która nie przystąpiła do egzaminu zawodowego lub odpowiedniego etapu tego egzaminu, przerwała egzamin zawodowy albo nie uzyskała wymaganej do zdania egzaminu zawodowego liczby punktów z danego etapu tego egzaminu, ma prawo przystąpić do egzaminu zawodowego lub odpowiedniego etapu tego egzaminu w kolejnych terminach jego przeprowadzania.

3. Po upływie 3 lat od daty pierwszego egzaminu zawodowego osoby, o których mowa w ust. 1, zdają egzamin zawodowy w pełnym zakresie.

---------------------


a kto będzie czekał na przykład 3 lata na dofinansowanie?
bogna19-03-2005 00:37:54   [#425]

no ale bez zdanego egzaminu  - nie dostną forsy, tak mi się  w każdym razie wydaje.

Ale większość tych co czekają na dofinansowanie,

to rzemieślnicy

a w rzemiośle - egzaminy po staremu to i zdawalność po staremu,

więc forsa będzie ;-)

bogna19-03-2005 00:39:48   [#426]

a tak na marginesie

ciekawa jestem, czy ktoś zrobi porównanie zdawalności

egzaminów w OKE i czeladniczych

zgredek19-03-2005 00:40:40   [#427]
3 lata to jeszcze pikuś

a dłużej?

moja propozycja zmiany oso nie ma sensu

ten zapis, który jest to chyba optymalny

tylko pytanie takie mi się nasuwa:

ilu pracodawców zrezygnuje z nauki zawodu młodocianych?

młodociani pracownicy przejdą do historii?
zgredek19-03-2005 00:42:45   [#428]
ale czeladnicze to też chyba na wykończeniu?

przecież chodzi o jakieś ogólnopolskie standardy

wszyscy mają mieć równe szanse

coś mieszam?
bogna19-03-2005 00:47:06   [#429]

czeladnicze - na wykończeniu? - ależ skąd,

a równość szans i ogólnopolskie standardy... hmm ;-)

zgredek19-03-2005 00:48:27   [#430]
;-)

mieszam znaczy się;-)
zgredek19-03-2005 00:53:56   [#431]
a ten wątek to niedługo trzeba będzie zmienić na:

problemy szkolnictwa zawodowego w interpretacji bogny i zgredka

;-))))))))))))))))))
zgredek19-03-2005 00:57:15   [#432]
albo:

problemy szkolnictwa zawodowego, które mają tylko bogna i zgredek

:-(
bogna19-03-2005 01:02:05   [#433]

też już tak myślałam, że to taki prawie nasz prywatny wątek:-)

takie dwie czepialskie;-)

albo niekumate:-(

Żaczek19-03-2005 06:10:43   [#434]

Czepialskie...

...jak sobie pogadacie na forum to inni już wszystko wiedzą. U mnie same technika i nie mam niektórych problemów. Nawet egzaminów jeszcze nie było (zewnętrznych oczywiście). Na egzaminach byłem jako ekspert obserwator wolontariusz. Cześć pracy:-)(
joszka19-03-2005 09:01:32   [#435]

Wasza jest noc......

Mozna zrobić ciekawą statystykę Waszych odwiedzin tutaj - przewaznie środek nocy.Po prostu spać nie można od tych problemów sz. zaw.

Pytacie o porównanie egzaminu czeladniczego i OKE.Spoko! Tylko niepełnosprytny zgodzi się teraz zdawać przed OKE! Wzemiosle nadal miód i malina ! Sami za uczniów zdają i kwity wypisują.

Marek Pleśniar19-03-2005 09:21:49   [#436]
no to powiem bo o tym rozmawiałem z asią wczoraj - to poświadczy jakby co:-)
powstał tu wątek stanowiący wręcz dział forum. ludzie autentycznie tu dyskutują a nawet wykonują realną robotę
tak rzekłem ja - sobie obserwując:-)
fredi19-03-2005 09:55:37   [#437]
jest ten trzeci
Żaczek19-03-2005 16:03:51   [#438]

Właśnie...

....otrzymałem nowe kwity i uczę się procedur...maturalnych. Ale sobie proceduralnie maturalnie posiedzę. Nie tupać a pomocy wzywać krzykiem czy też jakoś tam.  Egzaminy zawodowe później już nie będą straszne. Chyba pójdę uczyć zawodu w rzemiośle.  Tam statystyki są zdecydowanie lepsze. Joszka - jest jeszcze trochę tych niepełnosprytnych? Trzeba ich jakoś przekabacić. Tak wykazuje się wyższość  kształcenia u rzemieślników nad drogimi szkołami  szkołami zawodowymi.  Absolwenci świetnie potem sprzątają;-))) P.S. Jak to fajnie - nie dać pieniędzy, a wymagać. I jest kogo lać, a ile papieru pójdzie na programy naprawcze? A ile będzie poważnych narad i szkoleń? Eeeeeeeeeeeeeee...  Ale - za wykształcenie jednego niepełnosprytnego powinniśmy dostać  dotacje z PFRON.
migotka19-03-2005 18:53:41   [#439]

bogna, zgredek

Moja klasa (trzecia technikum ekonomicznego) za rok ma egzamin zawodowy i często do Was zaglądam. Może nie wszystkie problemy mnie dotyczą, ale jestem Wam (tu obecnym) wdzięczna za ten wątek i za atmosferę tu panującą. (ale wazelina)

zgredek20-03-2005 00:03:31   [#440]

dobrze, że jesteście

:-)))))
fredi20-03-2005 11:02:15   [#441]
cz w klasie murarz, malarz tapeciarz można zrezygnować z przedmiotu zarys wiedzy o gospodarce ? ( są podstawy przedsiębiorczośći, a kiedyś w starych planach nie było)
bogna21-03-2005 12:08:44   [#442]
podstawy zastąpiły zarys - więc trzeba zrezygnować ;-)
bogna22-03-2005 22:01:45   [#443]

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_050322/prawo/prawo_a_10.html

Pracodawca ma informować wójta o zawarciu z młodocianym umowy w celu przygotowania zawodowego.

O zawarciu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego pracodawca będzie informować wójta, burmistrza, prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego. Ma to ułatwić planowanie środków na dofinansowanie zatrudniania młodocianych. Pracodawca rzemieślnik, tak jak dotychczas, będzie informować także swoją izbę rzemieślniczą.

Pracodawca zatrudniający w celu nauki zawodu będzie musiał realizować program nauczania dopuszczony do użytku szkolnego lub zapewniający spełnienie wymagań egzaminu na czeladnika. Podobnie przy przyuczeniu do wykonywania określonej pracy: pracodawca, określając jego czas trwania i zakres, musi przyjąć wybrane treści z programów spełniających takie warunki.

Przyjęta wczoraj przez Radę Ministrów nowelizacja rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania wprowadza także klika zmian uściślających i porządkowych.

-----------------

 i jeszcze z lexpolonici

Wydane wczoraj przez Rząd rozporządzenie porządkuje i harmonizuje przepisy dotyczące przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. 
Na posiedzeniu w dniu 21 marca br. Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Nowelizacja dostosowuje treść rozporządzenia ze zmienionymi przepisami ustawy o systemie oświaty oraz z przepisami wykonawczymi do tej ustawy. Najważniejsze zmiany dotyczą: 
- uściślenia, że przyuczenie do wykonywania określonej pracy, jako jedna z dwóch form przygotowania zawodowego młodocianych, powinno dotyczyć przygotowania młodocianego do pracy w charakterze przyuczonego robotnika do prac związanych z nauką zawodu wymienionego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego lub w klasyfikacji zawodów i specjalizacji dla potrzeb rynku pracy, jeżeli zawód odpowiadający danemu rodzajowi rzemiosła nie jest ujęty w klasyfikacji; 
- zobowiązania pracodawcy do poinformowania odpowiednich podmiotów decydujących o dofinansowaniu kosztów kształcenia młodocianych ponoszonych przez pracodawców o zawarciu z młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego; 
- określenia, że pracodawca realizujący program nauczania młodocianych, jest związany programami nauczania dopuszczonymi do użytku szkolnego; 
- wskazania, że nawet w przypadku zawarcia z młodocianym umowy na czas określony pracodawca również jest zobowiązany do realizacji odpowiedniego programu nauczania; 
- ujednolicenia terminologii dotyczącej pokrywania przez pracodawcę kosztów egzaminów. 
Zaproponowano, aby rozporządzenie weszło w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
zgredek22-03-2005 22:26:45   [#444]
- uściślenia, że przyuczenie do wykonywania określonej pracy, jako jedna z dwóch form przygotowania zawodowego młodocianych, powinno dotyczyć przygotowania młodocianego do pracy w charakterze przyuczonego robotnika do prac związanych z nauką zawodu wymienionego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego lub w klasyfikacji zawodów i specjalizacji dla potrzeb rynku pracy, jeżeli zawód odpowiadający danemu rodzajowi rzemiosła nie jest ujęty w klasyfikacji;

w zasadzie to się nie dziwię temu uściśleniu, bo przecież do tej pory nie wiadomo było po co przyucza się do wykonywania określonej pracy;-)

- zobowiązania pracodawcy do poinformowania odpowiednich podmiotów decydujących o dofinansowaniu kosztów kształcenia młodocianych ponoszonych przez pracodawców o zawarciu z młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego;

pewnie - to zobowiązanie ważne jest, bo jak nie poinformuje, a przygotowuje, to diabli wezmą pieniądze

- określenia, że pracodawca realizujący program nauczania młodocianych, jest związany programami nauczania dopuszczonymi do użytku szkolnego;

no, bo jakoś do tej pory pracodawcy realizowali swoje, a programy - swoje

to znaczy chciałabym zobaczyć w praktyce realizację tego "określenia" - pracodawcy jakoś, mając w głębokim poważaniu, realizują takie swoje;-)


- wskazania, że nawet w przypadku zawarcia z młodocianym umowy na czas określony pracodawca również jest zobowiązany do realizacji odpowiedniego programu nauczania;

coś co jest bardzo oczywiste, wcale takie oczywiste nie jest, okazuje się;-)

- ujednolicenia terminologii dotyczącej pokrywania przez pracodawcę kosztów egzaminów.

piękne - to tak jakby ktoś czytał ten wątek - tylko czy aby ze zrozumieniem?

Zaproponowano, aby rozporządzenie weszło w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

a pozwolę sobie ????????????????????????????

bo jakoś tej propozycji nijak nie rozumiem:-(
fredi24-03-2005 20:25:34   [#445]
zakadam watek kształcenie młodocianych , bo uwazam , ze jest taka potrzeba
bogna24-03-2005 21:29:34   [#446]

żeby było wiadomo, gdzie szukać tego nowego wątku:

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=9503#FBK

zgredek27-03-2005 22:56:33   [#447]

z rozporządzenia o ocenianiu:

§ 106.

1. Egzamin zawodowy jest przeprowadzany dwa razy w ciągu roku szkolnego - w sesji letniej i sesji zimowej, w następujących terminach:

1) dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych oraz szkół policealnych - od następnego tygodnia po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych;

2) dla absolwentów techników oraz techników uzupełniających - od następnego tygodnia po zakończeniu egzaminu maturalnego.

2. Harmonogram przeprowadzania egzaminu zawodowego ustala dyrektor Komisji Centralnej i ogłasza go na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż na 4 miesiące przed terminem egzaminu zawodowego.

------------------------------

gdzie ten harmonogram jest?

bo jakoś nie umiem go znaleźć, a 4 miesiące przed to chyba 21 lutego minęły?
bogna28-03-2005 22:43:06   [#448]

to i ja się poczepiam ;-)

Harmonogram przeprowadzania egzaminu zawodowego ustala dyrektor Komisji Centralnej i ogłasza go na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż na 4 miesiące przed terminem egzaminu zawodowego.

---------------------------
http://www.oke.poznan.pl/index.php?menu_st_id=50&el_id=215&submit_element=1

terminy egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na obszarze działania OKE w Poznaniu:

Terminy sesji letniej

  • 21.06.2005 r. godz. 9.oo etap pisemny egzaminu zawodowego
  • 22.06.2005 r. rozpoczęcie etapu praktycznego egzaminu zawodowego

--------------------------

to jak to właściwie jest z tymi terminami - ustala dyrektor CKE, czy każda OKE sobie?

zgredek28-03-2005 23:22:01   [#449]
chyba nie, bo np. OKE we Wrocławiu żadnych takich nie podaje

w ogóle egzamin zawodowy jest pomijany

te terminy podane są w kalendarzu roku szkolnego na stronie MENiS jako ustalił dyrektor CKE

ale godzina to już chyba jakaś wewnętrzna wasza jest;-)))))))))))

--------------------------

tylko jeśli to jest harmonogram...
Jasiek29-03-2005 17:36:08   [#450]

Można też i tak ;)

Komunikat dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku dotyczący zgłoszeń do egzaminu zawodowego przeprowadzanego w sesji letniej 2005 r.

Absolwenci dwuletnich ponadgimnazjalnych zasadniczych szkół zawodowych, którzy przystępowali do egzaminu zawodowego w styczniu 2005 r. i nie zdali egzaminu lub jednego z jego etapów mogą jeszcze zgłaszać się do egzaminu, który będzie przeprowadzany w sesji letniej 2005 r. (czerwiec/lipiec 2005r.). Nieprzekraczalnym terminem przyjmowania zgłoszeń jest dzień 20 marca 2005 r. W tym celu należy dokładnie wypełnić załączoną deklarację zgłoszeniową.
Wypełnioną deklarację, wraz z potwierdzoną przez dyrektora szkoły kopią świadectwa ukończenia ZSZ, należy przesłać do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, za pośrednictwem dyrektora macierzystej szkoły lub bezpośrednio. Jednocześnie przypominamy i bardzo prosimy o nieprzesyłanie pisemnych deklaracji tych absolwentów, którzy przystępują do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu szkoły. Zgłoszenia tych zdających należy przekazywać tylko i wyłącznie za pomocą aplikacji Hermes.


Dyrektor OKE w Gdańsku
Irena Łaguna
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 8 ][ 9 ][ 10 ] - - [ 34 ][ 35 ]