Forum OSKKO - wątek

TEMAT: problemy szkolnictwa zawodowego
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 25 ][ 26 ][ 27 ] - - [ 34 ][ 35 ]
AnJa23-08-2008 09:05:32   [#1251]
" Chcemy przyciągnąć do szkół znakomitych fachowców znających nowoczesne technologie."

jeśli do tego dodać warunek : oraz posługujących siękomunikatywnym językiem - masz dożywotnie zatrudnienie;-)

"Reformy szkolnictwa zawodowego przeprowadziły m.in. Austria i Niemcy. Nauczanie teorii połączono z praktyką. Uczniowie przez trzy dni pracują, dwa kolejne spędzają na lekcjach. Tę tzw. edukację dualną Komisja Europejska zaleca także Polsce. "

W latach 1995-1997 byłem wychowawcą klasy, której uczniowie uczyli się w tym systemie - no, podobnym, bo 3 w szkole, 2 w firmie.
Nazywa się to klasami wielozawodowymi, dzisiaj zreszta też.
AnJa23-08-2008 09:06:18   [#1252]
o, nie zauważyłem, ze to drugie też zauważyłaś:-)
bogna30-08-2008 22:22:15   [#1253]

Lista rankingowa - wyniki oceny merytorycznej wniosków złożonych na konkurs nr 2/POKL/3.3.2/08 ogłoszony w ramach Działania 3.3, Poddziałania 3.3.2 "Uruchomienie nowego typu studiów podyplomowych, przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotów zawodowych"

nauczyciele przedmiotów zawodowych bez jakiejkolwiek praktyki zawodowej,

mnie to dołuje :(

do egzaminów zawodowych - tych praktycznych na papierze - pewnie przygotują uczniów,

tylko czy na pewno - o to chodzi w kształceniu zawodowym?

bosia30-08-2008 23:16:37   [#1254]

nam nie

ale innym pewnie tak

------

właśnie brakuje mi nauczyciela do logistyka

jestem po rozmowie,

młody człowiek (chciałam zatrudnić go z uoso) patrzył na mnie z niedowierzaniem, jak podałam pensję i pytał o premię uznaniową i nie rozumiał, że nie mogę na umowę zlecenie

podziękował, szukam dalej

Małgoś31-08-2008 19:25:27   [#1255]

nasi (wrocławscy) spedytorzy i architekci krajobrazu zdali egzamin zawodowy  w ...100% :-))))

logistycy - ponad 90%

kosmetyczki, asystenci operatora dźwięku, organizatorzy reklamy też super!

najgorzej - ochrona środowiska i hotelarze :-(

w sumie ...więcej powodów do radości :-)))))))

Aż żal, że mamy cienki nabór na spedytora (w ubiegłym roku  też 100% zdało)

fredi31-08-2008 21:18:51   [#1256]
ile zdawało ?
100 % ?
bosia31-08-2008 21:25:37   [#1257]

 u nas technik mechanik kiepsko

ale to było wiadome, bo po pisemnym 50% nie przyszło na praktyczny

a w zeszłym roku mieliśmy dobre wyniki

to trzeba coś zmienić

bo głupotą jest robić ciągle to samo i oczekiwać, że efekty będą inne

Mawe31-08-2008 21:46:58   [#1258]
my również w tym roku gorzej w techniku mechaniku - podchodzi praktycznie 100% uczniów a zdało ok. 50% - ale bardzo dobrze w sprzedawcach i operatorach maszyn i urządzeń do obróbki plastycznej (dawniejszy kowal :))) )
fredi31-08-2008 21:48:24   [#1259]
sprzedawcy 26 na 28
Małgoś31-08-2008 22:10:45   [#1260]

W zasadzie podchodzą do egzaminu wszyscy, którzy kończa szkołę, a grupy licza od 10 do ponad 30 osób (w różnych zawodach)

 

annah01-09-2008 09:37:04   [#1261]
nie obraźcie się szanowne koleżanki, ale śmieszy mnie jak mówi się, że 100% zdało egzamin...

tak, 100% z tych co podeszli... czyli 3 np. a oddział liczył 20 osób

i jeszcze jedno pytanie: ilu uczniów było w 1 klasie, albo na 1 semestrze?

pracowałam w szkole zawodowej i pamiętam jak wygląda zdawalność egzaminów

a to co robią szkoły niepubliczne prowadząc politykę sukcesu zakrawa na śmieszność i przypomina mi czasy propagandy socjalistycznej ;)
rzewa01-09-2008 11:36:15   [#1262]
Bożenko, różnie to wygląda...

u mnie np. zdawalność egzaminu zew. powyżej 80%, przystąpiło do niego 90% ostatniego semestru co stanowiło prawie 90% drugiego i prawie 30 % pierwszego semestru

czyli generalnie ci co mieli zamiar szkołę skończyć - skończyli ją i nawet nieźle zdali egzamin zewnętrzny

nie uważam, żeby były to oszałamiające wyniki, ale wiele szkół publicznych (dla dorosłych) i takimi pochwalić się nie może
zgredek01-09-2008 13:03:55   [#1263]

rzewa - cudne:-)))))))))))))))))))))

u mnie np. zdawalność egzaminu zew. powyżej 80%, przystąpiło do niego 90% ostatniego semestru co stanowiło prawie 90% drugiego i prawie 30 % pierwszego semestru

Małgoś01-09-2008 18:27:16   [#1264]
jeśli 20 kończy szkołę i 20 zdaje egzamin to mnie to nie śmieszy, ale bardzo cieszy :-)
rzewa01-09-2008 18:30:07   [#1265]
nie rozumiem zachwytu...

nie cudne tylko prawdziwe
zgredek01-09-2008 19:29:52   [#1266]

rozbawił mnie sposób sformułowania, a nie problem zdawalności;-)

brzmi jak zadanie, tylko brak pytania:-)

fredi01-09-2008 20:21:07   [#1267]
szkoła 1 - zdało 99%
szkoła 2 zdało 100%
która lepsza ?
bosia01-09-2008 20:29:51   [#1268]
w drugiej zdawał 1 i zdał?
fredi01-09-2008 22:02:30   [#1269]
w 1 zdawało 100
w drugiej zdawało 99
która lepsza ?
bosia01-09-2008 22:43:59   [#1270]

w obu zdało tyle samo

ale w pierwszej jeden nie zdał

a może tak:

w 1 - 1% nie zdało

w 2- 0% nie zdało

a lepsza-gorsza, to bez znaczenia

fredi02-09-2008 07:42:33   [#1271]
wiem, że bez znaczenia, ale są tacy artyści którzy lubią porównania i twierdzą , że 2 szkoła jest lepsza ( a jest odwrotnie)
Małgoś02-09-2008 09:23:58   [#1272]

nasze polskie piekiełko ;-(

wystarczy się ucieszyć, żeby zaraz znalazło się całe mnóstwom argumentów, że nie ma powodu.... ;-)

bogna04-09-2008 08:50:36   [#1273]

ponieważ ktoś prosił mnie o program dla sprzedawcy

to pozwolę sobie wrzucić tutaj

Sprzedawca 522[01]

 

522[01]/ZSZ, SP/MEN/2007.02.08

 

Zasadnicza szkoła zawodowa

Podbudowa programowa: gimnazjum

 

Lp.

Przedmioty nauczania

Dla młodzieży

Dla dorosłych

Liczba godzin tygodniowo w dwuletnim okresie nauczania

Liczba godzin tygodniowo w dwuletnim okresie nauczania

Liczba godzin w dwuletnim okresie nauczania

Klasy I-II

Semestry I - IV

Forma stacjonarna

Forma zaoczna

1.

Towaroznawstwo

4

3

55

2.

Organizacja sprzedaży

4

3

55

3.

Sprzedaż towarów

4

3

55

4.

Podstawy działalności handlowej

2

2

28

5.

Zajęcia praktyczne

20

15

275

Razem

34

26

468

 

 

Szkoła policealna

Podbudowa programowa: szkoła dająca wykształcenie średnie

 

Lp.

Przedmioty nauczania

Dla młodzieży

Dla dorosłych

Liczba godzin tygodniowo w dwuletnim okresie nauczania

Liczba godzin tygodniowo w dwuletnim okresie nauczania

Liczba godzin w dwuletnim okresie nauczania

semestry I-II

Semestry I - II

Forma stacjonarna

Forma zaoczna

1.

Towaroznawstwo

3

2

41

2.

Organizacja sprzedaży

3

2

41

3.

Sprzedaż towarów

3

2

41

4.

Podstawy działalności handlowej

1

1

21

5.

Zajęcia praktyczne

15

11

197

Razem

25

18

341

            Praktyka zawodowa: 2 tygodnie

 

Uwaga: przepisałam nagłówki kolumn tak jak są w programie, ale niewątpliwie błędem jest określenie dwuletniego okresu nauczania w szkole policealnej

 

bogna14-09-2008 23:17:17   [#1274]

ja tylko tak przedkongresowo

podniosę wątek do góry,

żeby nie zapomnieć o problemach, które tutaj poruszaliśmy

bogna17-09-2008 23:38:39   [#1275]

Informacja Rządu na temat aktualnej sytuacji i działań podejmowanych w polskiej oświacie. Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna.

 

http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/956/$file/956.pdf

 

 

5.1. Najważniejsze kierunki działań w obszarze kształcenia zawodowego i uczenia się przez całe życie

(str. 33-36)

Wyzwaniem dla kształcenia zawodowego i ustawicznego w Polsce jest szybki wzrost gospodarczy połączony z rozwojem technologicznym, a postępująca integracja europejska powoduje, że szkolnictwo to będzie trwale konfrontowane z wymogami międzynarodowej konkurencji i globalizacji gospodarki. Aktualne zmiany o charakterze ewolucyjnym wprowadzane w krótkiej perspektywie czasowej tylko częściowo odpowiadają na kolejne wyzwania nowoczesnej gospodarki. Kończy się epoka tzw. karier liniowych, rozpoczynanych zdobyciem wykształcenia, zatrudnieniem i stopniowym awansowaniem aż do emerytury. Współczesny rynek pracy w Polsce wymaga od młodych ludzi wkraczających w życie zawodowe coraz wyższych, a zarazem zmieniających się kwalifikacji, czemu nie zawsze potrafią oni sprostać, co zmniejsza ich szanse na zatrudnienie.

Dlatego też dopełnieniem reformy kształcenia ogólnego jest modernizacja kształcenia zawodowego polegająca m.in. na takich zmianach organizacyjno-programowych, które doprowadzą do integracji obu torów kształcenia („zawodowego” i „ogólnego”), czego efektem ma być spowodowanie rzetelnego, praktycznego przygotowania uczniów oraz trwałego zbliżania edukacji i rynku pracy przez m.in. zwiększenie zaangażowania pracodawców w kształcenie przyszłych pracowników, szczególnie w sektorach ulegających szybkim zmianom technologicznym oraz zmianom w organizacji produkcji lub usług.

Dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb kwalifikacyjnych rynku pracy oraz jakość tego kształcenia zależy w zależy m.in. od nowoczesnych podstaw programowych kształcenia w zawodach oraz dostosowanych do nich programów nauczania. Dlatego też w priorytecie III Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki została zaplanowana realizacja projektu, do którego przygotowano już założenia, obejmującego ocenę podstaw programowych pod kątem przystosowania do wymogów życia w gospodarce i społeczeństwie wiedzy, w tym przede wszystkim skutecznego podnoszenia poziomu kompetencji kluczowych. W ramach projektu opracowana zostanie metodologia tworzenia podstaw programowych, które będą zawierały wyodrębnione kwalifikacje składające się na dany zawód opisane językiem efektów, stanowiące jednocześnie standardy wymagań egzaminacyjnych. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2008-2013.

Zarządzeniem Nr 15 z dnia 18 czerwca br. Minister Edukacji Narodowej powołał Zespół opiniodawczo-doradczy do spraw kształcenia zawodowego, którego zadaniem jest opracowanie propozycji koncepcji zmian systemowych w szkolnictwie zawodowym, w tym tworzenie sprzyjających warunków dla zaangażowania edukacyjnego pracodawców. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele 25 instytucji, w tym przedstawiciele ministrów właściwych dla zawodów, organizacji pracodawców (Związek Rzemiosła Polskiego, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Konfederacja Pracodawców Polskich), organizacji branżowych (Naczelna Organizacja Techniczna, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa), środowisk samorządowych (Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich), oświatowych (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Centrów Kształcenia Praktycznego, Rada Szkół Katolickich, Związek Zakładów Doskonalenia Zawodowego) i związkowych (Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania „Solidarność”, Związek Nauczycielstwa Polskiego).

Ze względu na konieczność wdrażania zmian w oświacie etapami odzwierciedlającymi poszczególne poziomy kształcenia, pierwsze efekty prac będą miały miejsce w latach 2009-2010, po wprowadzeniu reformy podstawy kształcenia ogólnego.

Kolejnym wyzwaniem w obszarze kształcenia zawodowego jest stworzenie możliwości zatrudniania osób niebędących nauczycielami, posiadających przygotowanie specjalistyczne, do prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego na podstawie Kodeksu pracy lub umów cywilnoprawnych oraz ustalania wysokości wynagrodzenia przez dyrektora szkoły lub placówki (placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego). Obecnie obowiązujące w tym zakresie przepisy co prawda umożliwiają zatrudnianie takich osób, ale ograniczają ich wynagrodzenie do poziomu nauczyciela kontraktowego i wyrażenia zgody przez kuratora oświaty. Taki poziom wynagrodzenia nie stanowi dziś skutecznej zachęty do podejmowania pracy w szkole, a wyrażanie zgody przez kuratora oświaty niepotrzebnie wydłuża czas potrzebny na dopełnienie formalności związanych z zatrudnieniem i zwiększa biurokrację. Wprowadzenie proponowanych zmian w ustawie o systemie oświaty pozwoli mocniej związać kształcenie zawodowe z rzeczywistym środowiskiem pracy i umożliwi wzmocnienie kadrowe przez pozyskiwanie nowych specjalistów do prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego, a nie tylko zastąpienie nauczycieli, którzy chcieliby skorzystać z nabytych praw emerytalnych.

Aby zwiększyć zainteresowanie osób z przygotowaniem pedagogicznym lub osób przygotowujących się do wykonywania zawodu nauczyciela realizującego kształcenie zawodowe Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmuje także inne działania. W zaprojektowanych pracach, które będą realizowane już od 2008 r. w ramach projektów systemowych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, znajdują się takie działania, jak m.in.: uruchomienie nowego typu studiów podyplomowych dla osób przygotowujących się do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotów zawodowych oraz opracowanie i pilotażowe wdrożenie programów doskonalenia zawodowego w przedsiębiorstwach dla nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Celem zaplanowanych działań jest także zapoznanie z nowoczesnymi technikami i technologiami oraz rzeczywistym środowiskiem pracy przedsiębiorstwa jako niezwykle istotnych dla podnoszenia efektywności procesu kształcenia zawodowego.

Szybki wzrost gospodarczy połączony z rozwojem technologicznym powoduje również coraz szybsze starzenie się wyposażenia szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe. W takiej sytuacji niektóre placówki nie są w stanie zapewnić uczniom i słuchaczom odpowiedniego poziomu kształcenia praktycznego oraz możliwości zdawania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe przy wykorzystaniu wyposażenia dydaktycznego, sprzętu i urządzeń, zgodnie z wymaganiami określonymi w podstawach programowych kształcenia w poszczególnych zawodach. Dlatego też Ministerstwo Edukacji Narodowej realizuje projekt współfinansowany z EFS w ramach SPO RZL 2004-2006 „Wyposażenie centrów kształcenia praktycznego, centrów kształcenia ustawicznego i szkół zawodowych w stanowiska do egzaminów zawodowych” o łącznej wartości ok. 150 mln zł. W efekcie tych działań w ramach I i II części projektu doposażono już 1168 szkół i placówek w stanowiska egzaminacyjne, a kolejnych 425 jest w trakcie doposażenia w ramach III części projektu, która zakończy się w IV kwartale 2008 r.

Kompleksowe zmiany w kształceniu ogólnym i zawodowym nie mogą się obyć bez stworzenia możliwości korzystania przez uczniów z profesjonalnej pomocy, zwiększającej trafność podejmowanych decyzji edukacyjnych i zawodowych. Zatem niezwykle istotny jest rozwój doradztwa zawodowego. Aktualny stan prawny co prawda daje możliwość zatrudniania doradców zawodowych w szkołach, jednakże ze względu na często niewystarczające środki finansowe i brak spójnego modelu funkcjonowania doradztwa zawodowego, wielu uczniów pozbawionych jest dostępu do właściwego doradztwa. Dlatego też w ramach PO KL zaplanowana jest realizacja projektu „Opracowanie modelu doradztwa zawodowego w Polsce wraz z budową systemu informacji edukacyjno-zawodowej oraz internetowego systemu poradnictwa edukacyjno-zawodowego”. Założeniem tego projektu jest m.in. powstanie centrów poradnictwa i doradztwa zawodowego (także na przykładzie dobrej praktyki województwa dolnośląskiego), które swoim zasięgiem będą obejmowały np. powiat, tak aby nie było potrzeby zatrudniania w każdej szkole doradcy zawodowego. Planowane rozpoczęcie realizacji projektu przewidywane jest na rok 2009, a więc pierwsze konkretne efekty w postaci opracowania modelu doradztwa zawodowego będą widoczne na przełomie lat 2009 i 2010.

Natomiast w obszarze kształcenia ustawicznego planowane są rozmaite działania mające na celu jego wzmocnienie i upowszechnienie, bowiem w Polsce stosunkowo niewiele osób dorosłych uczestniczy w kształceniu ustawicznym. Wśród powodów takiej sytuacji jest między innymi niska świadomość konieczności podnoszenia swoich kwalifikacji. Dlatego też w ramach POKL zaplanowane został projekty „Ogólnopolskie kampanie upowszechniające model uczenia się przez całe życie” na lata 2008–2010 oraz „Opracowanie bilansu kwalifikacji i kompetencji dostępnych na rynku pracy w Polsce oraz modelu Krajowych Ram Kwalifikacji (KRK)” na lata 2008-2009. Działania tego drugiego skoncentrowane zostaną na stworzeniu spójnego systemu uznawania i potwierdzania kompetencji i kwalifikacji, nabywanych w różny sposób i w różnych formach uczenia się (uczenie się formalne, nieformalne i pozaformalne) powiązanego z Europejskimi Ramami Kwalifikacji i umożliwiającego przenoszenie wyników uczenia się między różnymi systemami.

Prowadzone są również prace nad zmianą ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (planowany termin rozpatrzenia przez Radę Ministrów III kw. 2008 r.), mające na celu przypisanie każdemu ministrowi odpowiedzialności za kształcenie ustawiczne w kierowanym przez siebie dziale administracji.

--------------------- 

 

2C. Projekty na zaawansowanym etapie prac legislacyjnych:

(str.70)

  

            10) projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach: betoniarz-zbrojarz, fryzjer, kamieniarz, malarz-tapicer, ślusarz, technik, geolog, technik usług fryzjerskich, technik usług kosmetycznych, technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych, zdun,

            11) projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach: cieśla, elektryk, opiekunka środowiskowa, opiekun w domu pomocy społecznej, posadzkarz, renowator zabytków architektury, technik elektryk, technik leśnik, technik prac biurowych, technik wiertnik,

            12) projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach: elektromechanik, górnik eksploatacji otworowej, korektor i stroiciel instrumentów muzycznych, krawiec, mechanik precyzyjny, pszczelarz, technik górnictwa otworowego, technik informatyk, technik rachunkowości, zegarmistrz,

            13) projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach: garbarz skór, kelner, kowal, lakiernik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, monter elektronik, monter mechatronik, operator urządzeń przemysłu chemicznego, technik informacji naukowej, technik obuwnik,

            14) projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów wymagań będących podstawą przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

 

 

 

bosia17-09-2008 23:42:33   [#1276]

czekam na program w zawodzie:technik zywienia i gospodarstwa domowego

ciągle jest tylko ten do pięcioletniego

bogna17-09-2008 23:46:52   [#1277]

ale JEST, więc nie wybrzydzaj ;)

są tacy co czekają na jakikolwiek program do kształcenia w zawodzie ujętym w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego!!!

bosia17-09-2008 23:49:35   [#1278]

no tak

masz rację, trzeba się cieszyć-musze się cieszyć;-)

fredi18-09-2008 07:04:10   [#1279]
malarz-tapicer ?
chyba malarz-tapeciarz
bogna18-09-2008 08:29:41   [#1280]

następny czepialski;-)))))))))))))))))

a może to nowy zawód,który pojawi się w klasyfikacji....takie szybkie reagowanie na potrzeby rynku pracy ;-)))))))))))))))))))))

AnJa18-09-2008 08:53:23   [#1281]
każdy malarz to picer

więc nie czepiajmy się literówek
bosia18-09-2008 08:55:17   [#1282]

czyli nowy zawód: malarz-picer

szybkie reagowanie na potrzeby rynku;-)

asica18-09-2008 08:56:29   [#1283]
nie ma jeszcze podstawy programowej i standardów egzaminacyjnych do: technik pojazdów samochodowych 311[52], ale za to program jest:)
bosia18-09-2008 09:03:48   [#1284]

nie ma, choć myslałam, że naipierw podstawa a dopiero program 

mamy w tym roku taki zawód, a podstawę ktos mi przesłał, ale nie wiem skąd miał

rzewa18-09-2008 09:11:29   [#1285]
bosia, ty masz technika mechanika pojazdów samochodowych 723[04] (a do tego jest podstawa), a nie to co asica

a skąd wiem? bo czytałam uchwałę starostwa w tej sprawie :-))
bosia18-09-2008 09:38:27   [#1286]

mylisz się

mam 311[52]: technik pojazdów samochodowych-nowy zawód

to co podałaś 723[04] to zsz: mechanik pojazdów samochodowych, był już wcześniej

rzewa18-09-2008 09:42:10   [#1287]
to prześlij asicy tę podstawę co to ją otrzymałaś - może to ten projekt nad którym pracują w KOWEZiU
bogna18-09-2008 11:12:17   [#1288]

 

Informacja Rządu na temat aktualnej sytuacji i działań podejmowanych w polskiej oświacie. Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna.

 

http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/956/$file/956.pdf

 

7. Nowy podział kompetencji w zarządzaniu oświatą i poprawa jakości nadzoru pedagogicznego

7.1. Decentralizacja kompetencji państwa (str. 49-50)

 

3) Rezygnacja z obowiązku uzyskiwania opinii kuratora oświaty przez dyrektora liceum profilowanego lub szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe przed ustaleniem odpowiednio profili kształcenia ogólnozawodowego lub zawodów.

Prawo ustalania zawodów lub profili kształcenia ogólnozawodowego przynależy odpowiednio dyrektorowi szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe lub dyrektorowi liceum profilowanego, który obowiązany jest w tym zakresie uzyskać porozumienie z organem prowadzącym szkołę. Porozumienie z organem prowadzącym oznacza faktycznie potrzebę uzgodnienia wprowadzania nowych zawodów lub profili, gdyż taka decyzja powoduje określone skutki finansowe i musi być podejmowana w porozumieniu z podmiotem, który ponosi finansową odpowiedzialność za działalność szkoły. Zatem jeżeli tryb ustalania zawodów lub profili stanowi porozumienie dyrektora i organu prowadzącego, który finansuje kształcenie, to takie działania podejmowane są w celu dostosowywania oferty kształcenia zawodowego i ogólnozawodowego do potrzeb społeczno-gospodarczych regionu, zgodnie z kierunkami rozwoju wyznaczonymi przez strategie wojewódzkie. Uzyskiwanie w tym zakresie opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny niepotrzebnie wydłuża i nadmiernie biurokratyzuje procedurę ustalania zawodów lub profili, zaś kuratora oświaty obciąża dodatkowymi czynnościami administracyjnymi, a ponadto wydana opinia nie wiąże swoją treścią organu, który o nią wystąpił.

Przy ustalaniu zawodów utrzymano obowiązek zasięgania przez dyrektora szkoły opinii odpowiednio wojewódzkiej lub powiatowej rady zatrudnienia (organów konsultacyjnych instytucji rynku pracy, tj. odpowiednich urzędów pracy), które znajdują się na tym samym poziomie zarządzania i powinny określać zapotrzebowanie rynku pracy na ofertę kształcenia proponowaną przez dyrektora szkoły.

Należy podkreślić, że samorząd województwa lub samorząd powiatu w zakresie polityki rynku pracy, zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy3, ma obowiązek prowadzenia monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Dysponując taką wiedzą powinien dokonywać racjonalizacji kierunków kształcenia zawodowego z uwzględnieniem specyficznych potrzeb swojego regionu oraz aspiracji edukacyjnych mieszkańców.

Praktyka wskazuje, że dotychczas wydawana przez kuratora opinia powielała zadania samorządu. Przed jej wydaniem także należało dokonać oceny, czy zaproponowane kształcenie w zawodach lub profilach jest celowe z uwagi na potrzeby lokalnego lub regionalnego rynku pracy. Aby kurator wydał opinię, opierając się na rzetelnych informacjach o podaży i popycie na pracę oraz oczekiwań kwalifikacyjnych ze strony pracodawców, musi wystąpić o taką informację do odpowiednich organów konsultacyjnych urzędów pracy, które, jak wyżej wspomniano, znajdują się na tym samym poziomie zarządzania co szkoły zawodowe lub licea profilowane.

Potwierdzenie słuszności proponowanych zmian w tym zakresie stanowią m.in. wnioski zawarte w opublikowanym 2 września 2008 r. raporcie Forum Obywatelskiego Rozwoju „Czego (nie) uczą polskie szkoły?”

bogna18-09-2008 11:23:08   [#1289]

Informacja Rządu na temat aktualnej sytuacji i działań podejmowanych w polskiej oświacie. Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna.

 

http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/956/$file/956.pdf

 

Zał. 1C Działania wspierające rozwój edukacji w regionach, współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowane w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 (str. 63 i 64)

 

Działanie 9.2 – Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego” jest realizowane poprzez:

 

a) diagnozowanie potrzeb edukacyjnych w obszarze szkolnictwa zawodowego zgodnie z potrzebami lokalnego i regionalnego rynku pracy,

 

b) programy rozwojowe szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe, ukierunkowane na zmniejszanie dysproporcji w osiągnięciach uczniów w trakcie procesu kształcenia oraz podnoszenie jakości procesu kształcenia.

We wszystkich województwach przewidziano do realizacji wszystkie formy wsparcia określone w Szczegółowym Opisie Priorytetu IX dla Działania 9.2. Wszystkie województwa wskazywały na potrzebę wprowadzenia innowacyjnych kierunków kształcenia obejmujących nowe technologie i wymagania współczesnego rynku pracy.

 

Alokacja na ww. Działanie w latach 2007-2013 wynosi:

 

DZIAŁANIE

Alokacja (euro)

 

Ogółem

EFS

Środki krajowe

 

Działanie 9.2

Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego

515 687 204

438 334 123

77 353 081

 

bogna05-10-2008 19:58:24   [#1290]

513[02] opiekun medyczny - jak to będzie z egzaminem?

w 2009 r. ( w czerwcu lub może nawet w styczniu, jeśli były szkoły, które rozpoczęły kształcenie w tym zawodzie w lutym 2008 r.)

będą pierwsi absolwenci w szkołach policealnych,

do tej pory nie został opublikowany informator, o którym mowa w rozp. o ocenianiu...

§ 114. Informatory, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1b ustawy, zawierające w szczególności opis zakresu egzaminu zawodowego dla danego zawodu oraz kryteriów oceniania, a także form i warunków przeprowadzania egzaminu zawodowego oraz przykładowe zadania egzaminacyjne, są ogłaszane nie później niż do dnia 1 września roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzany egzamin zawodowy.

zawód został wprowadzony do klasyfikacji zawodów w 2007 roku,

przewidziany m.in. do ksztalcenia w szkołach policealnych - okres kształcenia 1 rok,

zawód potrzebny, co stwierdzono w uzasadnieniu do zmiany ropzorządzenia

„Ujęcie w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego nowego zawodu opiekun medyczny, zgłoszonego przez Ministra Zdrowia, umotywowane jest zapotrzebowaniem na osoby wykonujące proste czynności higieniczno-opiekuńcze przy osobach chorych i niesamodzielnych, a tym samym mogące odciążyć personel pielęgniarek w wykonywanych przez nie czynnościach pielęgnacyjnych, tak by mogły one poświęcić swój czas pracy na czynności medyczne. Jest to rozwiązanie szczególne istotne z uwagi na starzenie się ludności Polski, a co za tym idzie - zwiększenie potrzeb w zakresie opieki paliatywnej.”

--------

może powinien powstać wątek "porozmawiajmy o CKE" ;)

AnJa05-10-2008 20:03:40   [#1291]
szkoda gadać w tym przypadku
bogna05-10-2008 20:25:57   [#1292]

wiem, tak tylko retorycznie spytałam

i po to, by odnotować ten fakt na forum ;)

bosia05-10-2008 22:08:53   [#1293]

wydaje mi się, że nie tylko po to by odnotować na forum

po wpadce na egzaminie gimnazjalnym, maturach

cisza w sprawie egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe-kolejna wpadka CKE?

wszyscy milczą

w zeszłym roku odebrałam wyniki egzaminów i tego samego dnia na stronie CKE było zestawienie zdawalności w Polsce

w tym roku na spotkaniu 25.08 (wyniki do odebrania 29.08) podano nam już zestawienie wyników z naszej OKE-przezentacja w power point, czyli wszystko było gotowe

i przez ponad miesiąc czekaliśmy (1.10) aby się ukazały na stronie

nic z tego nie rozumiem

choc może, to że zdawalność w którymś zawodzie z około 80% spadła do około 40%

że mam kilka osób z dość wysokim wynikiem z pisemnego, a z praktycznego 74%  i w związku z tym nie zdają egzaminu

AnJa05-10-2008 22:14:27   [#1294]
w tym roku jakiejś szczególnej wpadki na maturach nie było

to gwoli kronikarskiej rzetelności
bosia05-10-2008 22:16:03   [#1295]
no nie było, na matematyce rozszerzonej tylko do jednego zadania się czepiano
AnJa05-10-2008 22:17:15   [#1296]
i to raczej na zasadzie, zeby przyczepić się - bo w praktyce problemu nie było
bosia05-10-2008 22:18:48   [#1297]

no niech Ci będzie

ale nie o tym pisałam, tylko o zawodowych

tam jest OK w tym roku?

AnJa05-10-2008 22:26:55   [#1298]
nie wiem

ale tam na pewno ok być nie może- z zasady bowiem jak coś jest głupie , to dobre raczej być nie może

przynajmniej w edukacji
bosia05-10-2008 22:29:18   [#1299]

aaa

o maturach jeszcze coś z wos było zdaje się?

AnJa05-10-2008 22:30:49   [#1300]
owszem- nietypowy arkusz i kłopoty interpretacyjne- ale podobno nie na etapie klucza
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 25 ][ 26 ][ 27 ] - - [ 34 ][ 35 ]