Forum OSKKO - wątek

TEMAT: problemy szkolnictwa zawodowego
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 23 ][ 24 ][ 25 ] - - [ 34 ][ 35 ]
Marek Pleśniar14-02-2008 23:32:42   [#1151]
sie nie ciesz tylko ty tę konferencję robisz zmną;-)
zgredek14-02-2008 23:33:37   [#1152]

Marku - cudne!

Katarzyno - ponieważ przeszłam dość mocno sprawę z nauczycielem przedmiotów zawodowych - to i chyba poradzić mogę - dyrektor decyduje, czy ukończony kierunek studiów jest wystarczający do prowadzenia zajęć - takich specjalizujących też

ale - jesli zadecyduje, że tak - to musi to umieć obronić, bo różni tacy mogą mu zarzucać, że nie

i musi być pewny - dużo pomogły mi programy studiów, indeksy, profile absolwenta danego kierunku studiów

 

Marek Pleśniar14-02-2008 23:34:35   [#1153]
cudne cudne. Też sie udziel! Potrzebujemy pomocy merytorycznej, pracy piszących w niniejszym wątku:-)
zgredek14-02-2008 23:35:55   [#1154]
ja tam się pracy nie boję - tylko trochę w innym kierunku podryfowałam, więc nie jestem pewna, czy na czasie jestem
Marek Pleśniar14-02-2008 23:37:07   [#1155]

zobaczymy:-)

Dyskusja nam wkróce wykaże kto się nam powłącza, kto tematy pomoże ukształtować

Tzn nie tyle chodzi o to kto tylko o efekt:-)

2katarzyna14-02-2008 23:38:04   [#1156]
311[20]/T-4, TU, SP/MEiN/ 2006r.- taki mamy + stary na dokończenie. Muszę zajrzeć, bo nie pamiętam (nie realizujemy), ale na specjalizację było około 8 godzin. W starym jeszcze więcej. Czemu miałby być wycofany?
Małgoś, podaj mi proszę pp w oparciu o którą można zmieniać przydział godzin na przedmioty zawodowe. Myślałam, że siatka jest sztywna - że możemy mieszać tylko w poszczególnych latach nauki.
Zgredku, liczę na Twoje doświadczenie. Masz taką specjalizację w mechaniku czy osobny zawód?
zgredek14-02-2008 23:41:37   [#1157]

mieliśmy - kilka lat temu specjalizację w techniku dla dorosłych na podbudowie szkoły zawodowej - zresztą program nawet taki z tą specjalnością był

później już tylko technik mechanik - w dziennym po gimnazjum

od tego roku - nowy zawód - technik pojazdów samochodowych

------------

a sprawę ilości godzin określa rozporządzenie o ramówkach

2katarzyna14-02-2008 23:49:03   [#1158]
Zacznę od zamówienia programu i podstawy programowej do zawodu technik pojazdów samochodowych. Obawiam się, że z nowym zawodem mogę nie zdążyć, ale ze specjalizacją chyba nie będzie problemu. Rozumiem, że program specjalizacji może dotyczyć obsługi i naprawy pojazdów samochodowych - jest dowolny. Na przyszły rok mamy już w planie technika mechatronika i zaczynamy przekwalifikowywać nauczycieli.
Małgoś15-02-2008 00:00:47   [#1159]

#1156

tego jednoznacznie nie wiem :-)

od lat KO tak interpretuje przepisy

prawdopodobnie dlatego można, bo  w/g rozp. MEN tak wygląda ramowy program nauczania - reszta jest programem, a program można modyfikować:

RAMOWY PLAN NAUCZANIA
DLA SZKOŁY POLICEALNEJ I POMATURALNEJ a)

 

 
 
 
Lp.

 
 
 
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne

Dla młodzieży b)

Dla dorosłych b) c)

 
 
Liczba godzin tygodniowo

Liczba godzin tygodniowo w dwuletnim okresie nauczania

Liczba godzin w dwuletnim okresie nauczania

Semestr
I

Semestr
II

Semestr
III

Semestr
IV

Forma stacjonarna

Forma zaoczna

1.

Przedmioty zawodowe i zajęcia praktyczne lub moduły

24

24

26

26

37

680

2.

Zarys wiedzy o gospodarce d)

2

2

-

-

1

20

3.

Wychowanie fizyczne

2

2

2

2

-

-

Razem godzin zajęć edukacyjnych

28 e)

28 e)

28 e)

28 e)

38 e)

7

bosia15-02-2008 00:02:08   [#1160]

podstawy programowej do technika pojazdów samochodowych jeszcze nie ma-przeczytaj wcześniej.

ja w tym roku tez mam zamiar prowadzić nabór w tym zawodzie

od 5 lat kształcimy w mechaniku-egzaminy zawodowe w kraju wypadły około 24%

 

bogna18-02-2008 23:12:40   [#1161]

http://www.men.gov.pl/programy/programy/progr_wykaz_2008-2009.php

Wykaz programów nauczania dopuszczonych do użytku szkolnego
w roku szkolnym 2008/2009
w szkołach publicznych prowadzących kształcenie zawodowe

Wykaz obejmuje programy nauczania uwzględniające podstawy programowe kształcenia w poszczególnych zawodach ujętych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2007 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. Nr 124, poz. 860). Kształcenie zawodowe w toku, realizowane w oparciu o programy nauczania nieujęte w niniejszym wykazie, może przebiegać wyłącznie do zakończenia cyklu kształcenia...

--------------

nie widzę w wykazie poszukiwanego przez sande [#1097]

programu dla zawodu

321[12] Technik przetwórstwa mleczarskiego

Marek Pleśniar18-02-2008 23:42:55   [#1162]

mam o Zawodowcy - problem

jak nazwać Krajową Konferencję Szkół Zawodowych i CKP - żeby było wiadomo o jakie szkoły chodzi

technika to jak??

bogna18-02-2008 23:52:25   [#1163]
I Krajowa Konferencja Szkolnictwa Zawodowego :)
Marek Pleśniar18-02-2008 23:53:22   [#1164]

poprawka

Krajową Konferencję Dyrektorów (ew. kadry kierowniczej) Szkół Zawodowych i CKP

terazwymyślaj:-)

bogna18-02-2008 23:54:12   [#1165]

wracając do wykazu programów...

w ramach czepiania się, sprawdziłam programy dla nowych zawodów:

 - 311[51] Technik cyfrowych procesów graficznych

Technik cyfrowych procesów graficznych – symbol cyfrowy 311[51]; Nr programu 311[51] / MEN / 2008.02.07

 - 311[52] Technik pojazdów samochodowych

Technik pojazdów samochodowych – symbol cyfrowy 311[52]; Nr programu 311[52] / T,TU,SP/ MEN / 2007.07.18

 - 321[12] Technik przetwórstwa mleczarskiego - brak programu

- 342[05] Technik transportu drogowego - brak programu

 - 347[09] Florysta

Florysta – symbol cyfrowy 347[09]; Nr programu 347[09] / MEN / 2008.02.07

 - 313[08] Operator dźwięku - brak programu

 - 313[09] Realizator dźwięku - brak programu

 - 513[02] Opiekun medyczny

Opiekun medyczny – symbol cyfrowy 513[02]; Nr programu 513[02] /ZSZ,SP/ MEN / 2007.07.27

 - 341[08] Technik turystyki wiejskiej

Technik turystyki wiejskiej – symbol cyfrowy 341[08]; Nr programu 341[08] / MEN / 2008. *

(* – przewidywany termin dopuszczenia do użytku szkolnego – koniec lutego 2008 r.)

 - 421[02] Technik usług pocztowych i finansowych - brak programu

 - 713[06] Technolog robót wykończeniowych w budownictwie

Technolog robót wykończeniowych w budownictwie – symbol cyfrowy 713[06]; Nr programu 713[06] /LZ/ MEN / 2000.01.20
Technolog robót wykończeniowych w budownictwie – symbol cyfrowy 713[06];
Nr programu 713[06] /SP/ MEN / 2001.05.15 M

bogna18-02-2008 23:55:16   [#1166]

terazwymyślaj:-)

teraz utrudniłeś i nie wymyślę ;)

bogna19-02-2008 00:09:21   [#1167]

I krajowa konferencja kadry kierowniczej szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe

---------

strasznie długaśna nazwa... może ktoś to uprości ;)

ale "kadry kierowniczej" bo kierownik szkolenia praktycznego będzie mile widziany

"i placówek" - bo kadra kierownicza CKP i CKU też będzie bardzo mile widziana

;)

Marek Pleśniar19-02-2008 00:17:32   [#1168]
i sie zrobił problem:-)))
Żaczek19-02-2008 00:26:59   [#1169]
:-) Pięknna inicjatywa Marku.Choć jestem już WOLNY, chętnie przyjadę. Pozdrowienia :-)
Marek Pleśniar19-02-2008 00:38:15   [#1170]

potrzebna inicjatywa:-)

szkolnictwo zawodowe to teraz powinien być problem roku

(a i przedszkola mają zagwozdkę - tylko że z Wami jest większy galimatias i spaprana reforma)

dlatego.... w dniach 11-13.04.2008r (piątek-niedziela) w Miętnem zrobimy dwie konferencje naraz

IV Krajową Konferencję Dyrektorów Przedszkoli 
i I Krajową Konferencję Dyrektorów Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego

(musimy nazwę dopracować:-)

Obie konferencje spotkaja się w piątek wieczorem na bankiecie

 

aza19-02-2008 02:05:05   [#1171]
z czego przedszkola cieszą się niezmiernie.............
Marek Pleśniar19-02-2008 02:06:22   [#1172]
nie podejrzewam Zawodowców o inne odczucia:-)
aza19-02-2008 02:10:58   [#1173]
mam nadzieję.........
rzewa19-02-2008 05:34:20   [#1174]
I Krajowa Konferencja Zarządzania Kształceniem Zawodowym

??

:-)

(ja przecież też z tej branży :-))
bosia19-02-2008 06:05:54   [#1175]

Dobry termin

To mój jedyny wolny weekend w kwietniu

a już się martwiłam, że nie pojadę ;-)

a może tak:

I Krajowa Konferencja Kadry Kierowniczej Kształcenia Zawodowego

kierownicy szkolenia praktycznego jak najbardziej mile widziani 

AnJa19-02-2008 09:42:18   [#1176]
to rzewy lepiej brzmi

ale też źle-bo chyba nie o zarządzanie kształceniem chodzi a o pogadanie o tym kształceniu przez jego organizatorów na najniższym szczeblu zarządzania
AnJa19-02-2008 10:20:47   [#1177]
a jak ktoś chce mi dac w zwiazku z powyższym w dziób to najprawdopodobniej będę mógł powyższym służyc za około tydzień Mietnem
...
za absolutnie genialny uważam pomysł połaczenia przedszkolanek z zawodowcami- z tej maki chleb być może
bosia19-02-2008 10:28:38   [#1178]

a czym ty chcesz służyć?

a pomysł połączenia też mi sie podoba

rzewa19-02-2008 10:30:07   [#1179]
jak to czym?

dziobem (osobistym)

:-))
bosia19-02-2008 10:32:15   [#1180]

to to jasne jest

nazbierałosię :-)

bogna19-02-2008 17:53:51   [#1181]

http://isis.pap.pl/?d=802191536280793

Program Modernizacji kształcenia zawodowego


19 lutego marszałek Andrzej Łoś i członek zarządu województwa Piotr Borys podpisali list intencyjny ze starostami powiatów w sprawie przystąpienia do programu Modernizacji Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku. Program obejmuje siedem najistotniejszych dla regionu branż zawodowych: budowlanej, elektroenergetycznej i elektrycznej, informatycznej, mechanicznej, mechatronicznej i elektronicznej, samochodowej, turystycznej i gastronomicznej.

Głównym jego celem jest poprawa jakości i efektywności kształcenia zawodowego, w szczególności poprzez unowocześnienie bazy dydaktycznej, lepsze przygotowanie nauczycieli oraz rozszerzenie oferty edukacyjnej uwzględniające potrzeby rynku pracy. Program składa się z projektów aplikowanych do Regionalnego Programu Operacyjnego (zakup wyposażenia) i do Programu Operacyjnego - Kapitał Ludzki (szkolenia oraz programy rozwojowe).

Na zdjęciu od lewej Piotr Borys członek zarządu województwa, marszałek Andrzej Łoś i Cezary Przybylski, starosta bolesławiecki
Program opracowany został w porozumieniu i współpracy z Konwentem Starostów Województwa Dolnośląskiego

Koncepcja finansowo-organizacyjna projektu zakłada, że około 1/3 środków inwestycyjnych przeznaczonych będzie na zakup wyposażenia dla 9 centrów kształcenia zawodowego, wokół których już kształtuje się sieć współpracy (klaster edukacyjny) w danej branży. Pozostałe 2/3 środków wydanych zostanie na doposażenie szkół kształcących w poszczególnych branżach.

W zmodernizowanej formule centra będą działać w dziewięciu powiatach: wałbrzyskim, jeleniogórskim, legnickim, świdnickim, bolesławieckim, głogowskim, kłodzkim, wrocławskim i oleśnickim. Będą w nich organizowane kształcenia zawodowe, których nie można zrealizować w macierzystych placówkach oraz kształcenia ustawiczne dla różnych grup odbiorców. W ramach tych działań realizowane będą projekty z Programu Operacyjnego - Kapitał Ludzki oraz z innych programów, głównie Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Całkowita wielkość planowanych środków przeznaczonych na program Modernizacji kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku wynosi ponad 50 mln EUR, w tym 20 mln EUR na zakup wyposażenia. Obecnie trwają rozmowy dotyczące partycypowania powiatów i województwa w zapewnieniu udziału własnego. Przypuszczalnie zostanie on sfinansowany w równych częściach (15% powiaty i 15% województwo).

Równolegle do projektu inwestycyjnego uruchamiane będą projekty „miękkie” dotyczące w szczególności podwyższania kwalifikacji pracowników placówek kształcenia zawodowego, modernizacji oferty kształcenia zawodowego i dostosowania jej do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy, wprowadzenia dodatkowych zajęć ukierunkowanych na rozwój kompetencji kluczowych oraz współpracy szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe z pracodawcami i instytucjami rynku pracy itp.

Ważnym wsparciem dla programu Modernizacji kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku będzie kolejny program zatytułowany: Dolnośląska e-Szkoła. Jego całkowita wartość przekracza 50 mln zł., z czego 20 mln na zakup odpowiedniego wyposażenia, oprogramowania i kontentu. Przedsięwzięcie to ujęte jest na liście projektów kluczowych finansowany w ramach Priorytetu 2 RPO. W ramach projektu uruchomiona będzie nowoczesna platforma e-learningowa, umożliwiająca organizowanie zdalnych form kształcenia, prowadzenie poradnictwa zawodowego, doskonalenia nauczycieli i innych.

Źródło: Portal Urzędu Marszałkowskiego

bogna26-02-2008 00:00:28   [#1182]

Szansa dla zawodówek

http://www.samorzad.pap.pl/?d=802221249472016
Na Dolnym Śląsku powstanie dziewięć centrów kształcenia zawodowego wybudowanych za unijne pieniądze. W projekcie bierze udział 30 samorządów różnego szczebla. - Jest to wielki sukces samorządów, przykład tego, co można zrobić jeśli działa się wspólnie – mówi Stanisław Szelewa, dyrektor wydziału oświaty w powiecie świdnickim, jeden z inicjatorów projektu.

- Nasz projekt mógłby stać się sposobem na rozwiązanie podstawowego problemu - braku środków na wyposażenie wszystkich szkół – podkreśla Szelewa. Wśród rozwiązań, które mogłyby poprawić jakość kształcenia zawodowego wymienia: nauczanie na odległość z wykorzystaniem Internetu, zwiększenie płac dla nauczycieli zawodu, zmianę klasyfikacji zawodów MEN, wprowadzenie przedstawicieli lokalnych korporacji zawodowych do komisji egzaminacyjnych.

Anna Mikołajczyk-Kłębek: Jak narodził się pomysł budowy centrów kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku?
Stanisław Szelewa, dyrektor wydziału oświaty: Inicjatorami projektu były powiaty: Świdnicki i Oleśnicki, a dokładnie naczelnik wydziału oświaty Małgorzata Iwańska z Oleśnicy i ja. Staraliśmy się zainteresować naszym pomysłem instytucje odpowiedzialne za oświatę dolnośląską. I udało się. Wspólnie z dwiema osobami z Bolesławca: naczelnikiem Wydziału Oświaty Alicją Krzyszczak i członkiem zarządu powiatu Dariuszem Kwaśniewskim przez rok pracowaliśmy nad kształtem projektu i podziałem środków między powiaty. Wielkiego wsparcia udzieliło nam wałbrzyskie Centrum Informacji Zawodowej z dyrektorem Małgorzatą Jeżewską i jej zastępcą Janem Kiecą. Od początku inicjatywę naszą podjął Konwent Powiatów Dolnego Śląska z jego przewodniczącym Cezarym Przybylskim, starostą bolesławieckim i wiceprzewodniczącym Zbigniewem Potyrałą, starostą oleśnickim. Na każdym etapie prac wspierała nas pani Beata Pawłowicz, dolnośląski kurator oświaty. Z jej inicjatywy powstała Rada Konsultacyjna d/s Szkolnictwa Zawodowego pracująca pod przewodnictwem dr. Jana Kamińskiego. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego na co dzień projekt prowadził dyrektor Wydziału Edukacji Zenon Tagowski.

Jaki jest cel tego projektu?
- Nadrzędnym celem projektu jest takie przygotowanie zawodowe absolwentów dolnośląskich szkół, by zdecydowanie poprawiło się ich przygotowanie w perspektywie potrzeb rynku pracy. Dziś często jest tak, że za murem fabryki absolwent znajduje maszyny, których nie widział na oczy w szkole. Sprawdzianem będą też wyniki zewnętrznych egzaminów zawodowych, które jak dotąd nie wypadają najlepiej, szczególnie w branżach technicznych.

Czyli jakość kształcenia zawodowego nie jest najlepsza?
- No cóż, w strategii rozwoju województwa znalazły się sformułowania, które wykazywały kształcenie zawodowe wśród słabych stron regionu. W wielu miejscach ciągle uczy się na archaicznym sprzęcie, brak pieniędzy spowodował zamknięcie wielu warsztatów szkolnych. Ogromnym problemem jest brak nauczycieli zawodu. Place dla młodego inżyniera, jakie proponuje szkoła są śmiesznie niskie w porównaniu z tym co może on dostać w przemyśle. Przeszkodą w elastycznym podejściu do nauczania pod potrzeby rynku pracy jest sztywność klasyfikacji zawodów MEN. Coś z tym trzeba zrobić, gdyż wprowadzenie nowego zawodu na listę wymaga mitręgi biurokratycznej i czasu, a życie biegnie w szaleńczym tempie. Zawody pojawiają się i znikają dużo szybciej niż kiedykolwiek dotąd. Najwyższa pora byśmy zaczęli serio traktować możliwości jakie daje Internet. Nauczanie na odległość, jak na całym świecie, jest szansą także dla kształcenia zawodowego. Ale tu też potrzebne są nowe rozwiązania prawne.

Co zmieni projekt?
- Nasz projekt mógłby stać się sposobem na rozwiązanie podstawowego problemu - braku środków na wyposażenie wszystkich szkół. Utworzenie kilku centrów w każdym z województw daje szansę na mądre wykorzystanie środków UE na kształcenie zawodowe. Jeśli oświata zawodowa potrafi właściwie się zorganizować, to centrum może tętnić życiem przez kilkanaście godzin dziennie, „obsługując” młodzież z kilku sąsiednich powiatów. Tak sobie to wyobrażamy u nas - na Dolnym Śląsku.

Jakie dokładnie rozwiązania w skali kraju mogłyby poprawić jakość kształcenia zawodowego?
- Krokiem w dobrą stronę jest propozycja MEN, by nauczyciele zawodu w centrach kształcenia praktycznego mogli otrzymywać dodatki funkcyjne. Moim zdaniem źle wygląda sytuacja, jeśli chodzi o system egzaminowania. Pominę fakt kuriozalny – teoretyczny egzamin praktyczny w technikach we wszystkich zawodach, za wyjątkiem informatyków, bo to podobno przejściowo. System egzaminowania zupełnie odrywa absolwenta od potrzeb lokalnego rynku pracy. Pracodawcy nie są zainteresowani egzaminem, bo zadania są ustalane centralnie, bez oglądanie się na kwalifikacje, jakich wymaga firma za płotem szkoły. Dużo mądrzejszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie przedstawicieli lokalnych korporacji zawodowych do komisji egzaminacyjnych. Część zadań, które musiałby wykonać egzaminowany, warto układać pod potrzeby lokalnych pracodawców.

Na czym ma polegać współpraca powiatów w tym programie?
- Cały projekt powstał przy zgodzie wszystkich 30 samorządów (25 powiatów, cztery miasta na prawach powiatu i samorząd województwa), co do warunków uczestnictwa każdego z nich. Jest to wielki sukces samorządów, przykład tego, co można zrobić jeśli działa się wspólnie. Tu wielką rolę odegrał Konwent Powiatów Dolnego Śląska i Zarząd Województwa, które działały na rzecz takiego konsensusu. Współpraca polegać będzie na uzgadnianiu terminów i warunków realizacji kolejnych etapów projektu. Koniecznie muszę podkreślić wspaniałą postawę nauczycieli zawodu ze wszystkich powiatów , którzy w środku wakacji potrafili znaleźć czas, by podjąć pracę nad standardami wyposażenia centrów i szkół zawodowych w sprzęt technodydaktyczny. Kolejne spotkania w różnych miejscach, prowadzone pod kierunkiem Eweliny Sadowskiej i Ryszarda Janasa z CIZ w Wałbrzychu, dały efekt w postaci tabel z wykazem sprzętu, który należy zakupić w ramach projektu.

Jak wyobraża sobie Pan rolę powiatu świdnickiego?
- Nasz powiat – siłą rzeczy – jest w gronie liderów projektu. W Świdnicy znajdzie się jedno z 9 centrów kształcenia zawodowego w 4 branżach. Świdnica już dziś taką rolę w pewnej mierze pełni, jako siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Dokształcani i Doskonalenia Zawodowego. Młodzi ludzie nie tylko z Dolnego Śląska przyjeżdżają na teoretyczną naukę zawodu. Mamy więc doświadczenie, bazę socjalną i podobno najlepsze na Dolnym Śląsku wyposażenie naszego Centrum Kształcenia Zawodowego. Przeprowadzamy egzaminy w kilkunastu zawodach , także w formie eksternistycznych egzaminów państwowych. Jesteśmy więc przygotowani na przyjmowanie uczniów w naszym centrum na praktyczną naukę zawodu.

Jak mają funkcjonować „zawodówki” po zakładanej modernizacji?
- Uczniowie w pierwszym okresie edukacji mają zdobywać podstawowe umiejętności zawodowe w swoich szkołach. Edukacja na poziomie nowoczesnych technologii ma się odbywać w owych centrach kształcenia z zapewnieniem uczniom bezpłatnego nauczania, zakwaterowania i dojazdu .
W centrach będą też znajdować się ośrodki egzaminacyjne. Nauka będzie się więc odbywała na maszynach i urządzeniach, które muszą stanowić wyposażenie tych ośrodków. Realizacja projektu zaowocuje dużo wyższym poziomem wyposażenia niż wymagany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Przykładowo, mechanicy samochodowi dziś ciągle jeszcze muszą umieć naprawić Poloneza – my chcemy zakupić dla celów edukacyjnych najnowocześniejsze, pełne elektroniki samochody.
Centra będą ośrodkami egzaminów eksternistycznych, dadzą możliwość zmiany zawodu, pozwolą na zdobywanie pojedynczych kwalifikacji a także będą ośrodkami doradztwa zawodowego.

Jak będzie wyglądało finansowanie projektu?
- Środki na wyposażenie centrów pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska w kwocie około 10,5 mln euro.
Pozostała kwota – na „obsługę” centrów (dojazd, pobyt, wyżywienie uczniów) oraz na doradztwo zawodowe zostanie pozyskana ze środków PO Kapitał Ludzki w wysokości ponad 30 mln euro. Łączna wartość projektu to około 200 mln złotych. Wkład własny samorządów to 15 proc. wartości projektu w powiatach, które będą pełnić rolę centrów oraz 15 proc. zarówno na funkcjonowanie centrów, jak i na zakupy wyposażenia ze strony samorządu województwa .

mitikas27-02-2008 18:38:53   [#1183]
Moje pytanie jest związane z kierunkiem Technik informatyk. W ramówce mamy w czwartej klasie zajęcia specjalistyczne w wymiarze 12 godzin tygodniowo.
Czy w waszych szkołach sa one realizowane tylko w jednym kierunku np. multimedia?
Czy tez w kilku np jeszcze systemy i sieci.... itd?
Czy jest koniecznym aby w planie nauczania pojawił sie tylko jedna specjalność?
W zaprzyjaźnionej szkole są to dwie specjalności a na świadectwie uczeń ma taką jaką realizuje i w arkuszu tak samo.
Jak to jest w oparciu o przepisy?
bogna03-03-2008 23:19:12   [#1184]

» Konkurs EuroSkills
Konkurs EuroSkills jest organizowany przez nowo założone stowarzyszenie, Europejską Organizację Promocji Umiejętności (European Skills Promotion Organisation, ESPO), we współpracy ze Skills Netherlands. Komisja Europejska wspiera organizację konkursu poprzez program "Uczenie się przez całe życie" (2007-2013).
więcej...

Głównym celem konkursu EuroSkills 2008 jest zachęcenie młodzieży do kształcenia zawodowego, rozwijania umiejętności oraz kontynuowania kariery w tym kierunku. EuroSkills 2008 będzie obejmować około 40 dyscyplin w 6 głównych dziedzinach umiejętności (twórczość artystyczna i moda, ICT, przemysł wytwórczy i inżynieria, konstrukcje i budownictwo, transport i logistyka, usługi społeczne, osobiste i zdrowotne)...

W Polsce organizację kwalifikacji do konkursu, tj. PolSkills 2008, koordynuje Naczelna Organizacja Techniczna (NOT) której powierzono reprezentowanie Polski w European Skills Promotions Organisation, a tym samym przygotowywanie krajowych kwalifikacji. NOT uruchomiła specjalną stronę internetową www.polskills.pl na której mogą się rejestrować zarówno zawodnicy, jak i pracodawcy pragnący włączyć się w organizację konkursu...

bogna11-03-2008 21:27:54   [#1185]
Małgoś 11-02-2008 19:48:07 [#1132]

mój UM zwrócił się do MEN z zapytaniem o status słuchaczy szkół,. policealnych, zaocznych, którzy przez 1 sem. muszą czekać, żeby mieć możliwość skoprzystania z uprawnienia dopowtarzania semestru

--------------
Małgoś - dostaliście już odpowiedź?
Małgoś11-03-2008 21:36:12   [#1186]

jeszcze nie

jak tylko coś przyjdzie, to dam znać

Małgoś11-03-2008 21:36:16   [#1187]

skasowałam klona ;-)

 


post został zmieniony: 11-03-2008 21:36:56
bogna14-03-2008 23:27:55   [#1188]

ze strony Ministerstwa Zdrowia - kształcenie w zawodach medycznych

  Komunikat Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego
DLA KANDYDATÓW PRAGNĄCYCH PODJĄĆ NAUKĘ W SZKOŁACH POLICEALNYCH W CELU UZYSKANIA KWALIFIKACJI DO WYKONYWANIA ZAWODU MEDYCZNEGO

W związku z uzyskanymi przez Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia informacjami dotyczącymi wprowadzania w błąd osób pragnących podjąć naukę w szkołach policealnych w celu uzyskania kwalifikacji do wykonywania zawodu medycznego, Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego uprzejmie informuje:

1. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 30, poz. 300) przez wykształcenie średnie medyczne należy rozumieć tytuł zawodowy nadawany absolwentom publicznych szkół medycznych i niepublicznych szkół medycznych o uprawnieniach szkół publicznych. W związku z powyższym informujemy, iż tylko ukończenie ww. szkół i otrzymanie dyplomu uzyskania tytułu zawodowego umożliwia uzyskanie wykształcenia dającego uprawnienia do uzyskania zatrudnienia w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.
2. Wykaz zawodów medycznych właściwych dla Ministra Zdrowia określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2007 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. Nr 124, poz. 860).
Przedmiotowe rozporządzenie określa także okres kształcenia, typy szkół ponadgimnazjalnych, w których może odbywać się kształcenie. W związku z powyższym informujemy, iż ukończenie kształcenia w zawodach medycznych, zgodnych z nazwą zawodu wymienioną w ww. rozporządzeniu daje prawo do zatrudnienia w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej.

Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego proponuje, aby osoby pragnące uzyskać kwalifikacje do wykonywania zawodów medycznych określonych w Klasyfikacji Zawodów Szkolnictwa Zawodowego (załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2007 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. Nr 124, poz. 860), przed podjęciem nauki w danej szkole sprawdziły czy szkoła niepubliczna posiada uprawnienia szkoły publicznej w danym zawodzie medycznym, ujętym w ww. klasyfikacji. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 września 1991 r.
o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) nadzór pedagogiczny zarówno nad policealnymi szkołami publicznymi jak i niepublicznymi sprawuje kurator oświaty. W celu uzyskania informacji, czy dana szkoła niepubliczna posiada uprawnienia szkoły publicznej do prowadzenia kształcenia w danym zawodzie należy skontaktować
się z kuratorium oświaty właściwym ze względu na miejsce, w którym znajduje się szkoła.

-----------

wykaz i informacje o zawodach medycznych

 Zawody medyczne

rabi17-03-2008 10:17:33   [#1189]
Czy ktoś już wyprodukował siatkę do nowego programu (z 7.02.2008r) w zawodzie technik hotelarstwa? Pilnie potrzebna.
dorota s p17-03-2008 11:51:44   [#1190]

SZKOLNY

PLAN NAUCZANIA                                                        Nr programu 341[04]  /MEN/ 2008.02.07

TECHNIKUM Nr 1

Zawód: technik hotelarstwa

Podbudowa programowa: gimnazjum

 

L.p.

 

Przedmioty nauczania (obowiązkowe)

2008/09

klasa I

2009/10

klasa II

2010/11

klasa III

2011/12

klasa IV

 

Razem godzin tygodniowo w  cyklu nauczania

  1.

Język polski

4

3

4

3

14

  2.

Język angielski

2

2

2

2

8

  3.

Język rosyjski

2

2

2

1

7

  4.

Historia

2

2

1

--

5

  5.

Wiedza o społeczeństwie

--

--

--

2

2

  6.

Wiedza o kulturze

1

--

--

--

1

  7.

Matematyka

2

3

2

2

9

  8.

Fizyka i astronomia

1

1

1

--

3

  9.

Chemia

2

1

1

--

4

10.

Biologia

2

1

--

--

3

11.

Geografia

1

1

1

--

3

12.

Podstawy przedsiębiorczości

--

--

1

1

2

13.

Technologia informacyjna

2

--

--

--

2

14.

Wychowanie fizyczne

3

3

3

3

12

15.

Przysposobienie obronne

1

1

--

--

2

16.

Godziny z wychowawcą

0,5

0,5

0,5

0,5

2

17.

Ekonomia i prawo w hotelarstwie

2

3

1

1

7

18.

Język angielski zawodowy

-

2

2

4

8

19.

Obsługa konsumenta

1

1

1

2

5

20.

Organizacja  pracy w hotelarstwie

-

2

4

4

10

21.

Obsługa informatyczna w hotelarstwie

2

2

1

1

6

22.

Marketing usług hotelarskich

2

2

1

1

6

23.

Zajęcia praktyczne

-

-

4

4

8

RAZEM

32,5

32,5

32,5

31,5

129

24.

Religia/Etyka

2

2

2

2

8

25.

Godziny do dyspozycji dyrektora „d”

-wychowanie do życia w rodzinie

- godziny z wychowawcą

 

 

0,5

0,5

 

 

0,5

0,5

 

 

0,5

0,5

 

1,5

 

0,5

 

5

Razem godzin zajęć edukacyjnych

35,5

35,5

35,5

35,5

142

praktyka zawodowa – 4 tygodnie w klasie II i III

 

 

 

 

Katka18-03-2008 10:08:26   [#1191]
może ktos może poratować mnie nowym planem nauczania do Technikum Ekonomicznego? Wdzięczna będę. Baaardzo!
dorota s p18-03-2008 11:07:34   [#1192]

SZKOLNY

PLAN NAUCZANIA            

 

Technikum Nr 1                                                  Nr programu 341(02) /MEN/2008.02.07

Zawód: technik  ekonomista

specjalność: finanse i rachunkowość

Podbudowa programowa: gimnazjum

 

 

 

L.p.

 

Przedmioty nauczania (obowiązkowe)

2008/09

klasa I

2009/10

klasa II

2010/11

klasa III

2011/12

klasa IV

Razem godzin tygodniowo w  cyklu nauczania

  1.

Język polski

4

3

4

3

14

  2.

Język angielski

2

2

2

2

8

  3.

Język rosyjski

2

2

2

1

7

  4.

Historia

2

2

1

--

5

  5.

Wiedza o społeczeństwie

--

--

--

2

2

  6.

Wiedza o kulturze

1

--

--

--

1

  7.

Matematyka

2

3

2

2

9

  8.

Fizyka i astronomia

2

1

-

--

3

  9.

Chemia

1

1

1

--

3

10.

Biologia

1

1

1

1

4

11.

Geografia

1

1

1

1

4

12.

Podstawy przedsiębiorczości

--

--

1

--

1

13.

Technologia informacyjna

2

--

--

--

2

14.

Wychowanie fizyczne

3

3

3

3

12

15.

Przysposobienie obronne

1

1

--

--

2

16.

Godziny z wychowawcą

0,5

0,5

0,5

0,5

2

17.

Podstawy ekonomii

3

1

-

-

4

18.

Język angielski zawodowy

-

-

-

2

2

19.

Pracownia ekonomiczna

-

2

1

3

6

20.

Rachunkowość

3

4

4

4

15

21.

Ekonomika

-

3

4

4

11

22.

Prawo

2

2

2

-

6

29.

Specjalizacja: finanse

-

-

3

3

6

RAZEM

32,5

32,5

32,5

31,5

129

30.

Religia/Etyka

2

2

2

2

8

31.

Godziny do dyspozycji dyrektora „d”

-         wychowanie do życia w rodzinie

-    godziny z wychowawcą

 

 

0,5

 

0,5

 

 

0,5

 

0,5

 

 

0,5

 

0,5

       1,5

 

 

 

0,5

5

Razem godzin zajęć edukacyjnych

35,5

35,5

35,5

35,5

142

 

praktyka zawodowa – po 4 tygodnie w klasie II i III

 

 

 

 

 

Katka18-03-2008 11:15:59   [#1193]
Bardzo dziękuję, jestes nieoceniona:-)
annah18-03-2008 21:23:55   [#1194]

dorota, a gdzie masz przedmioty w zakresie rozszerzonym?

a wdż to 0,37 a nie 0,5 ...

zgredek18-03-2008 21:27:55   [#1195]
może ma dziewczyny - wtedy 0,5 wdżwr
zgredek18-03-2008 21:29:30   [#1196]
i też nie do końca, bo przeciez praktyki zawodowe chyba są - to one też obniżają wdżwr
annah18-03-2008 21:33:07   [#1197]

ale w ramówce pisze sie godziny ucznia a nie nauczyciela

9 całością i 5 grupa czyli 14 lekcji - to nie jest 0,5 godz rocznie

0,5 to 19 godzin rocznie

zgredek18-03-2008 21:34:10   [#1198]
no pewnie - masz rację
annah18-03-2008 21:34:58   [#1199]

praktyki nie obniżają wdż, bo jest to 14 lekcji rocznie, niezaleznie czy jest praktyka czy nie

dlatego lepiej zapisywać 14R

zgredek18-03-2008 21:37:36   [#1200]

a nie jest tak, że jeśli z godzin dyrektorskich to dajesz, to musisz uwzględnić podział na grupy?

OP dokłada?

strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 23 ][ 24 ][ 25 ] - - [ 34 ][ 35 ]