Forum OSKKO - wątek

TEMAT: problemy szkolnictwa zawodowego
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 21 ][ 22 ][ 23 ] - - [ 34 ][ 35 ]
fredi08-10-2007 07:31:04   [#1051]
We wszystkich typach szkół zawodowych będą zajęcia z podstaw przedsiębiorczości

przecież to jest
bogna08-10-2007 22:01:53   [#1052]

Minister Edukacji Narodowej gościem Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

...Pan Minister poinformował, że szkoły zawodowe są priorytetem obecnego Kierownictwa. MEN będzie dążyło do rozbudowy systemu doradztwa zawodowego i uruchomienia specjalnych środków na potrzeby szkolnictwa zawodowego. Szef resortu edukacji zaapelował także do dyrektorów szkół, żeby ubiegali się o środki unijne.

bogna08-10-2007 22:03:48   [#1053]

Współpraca szkolnictwa zawodowego ze środowiskiem przedsiębiorców

W dniu 4 października 2007 r., w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie Kierownictwa resortu – z Panem prof. Ryszardem Legutko, Ministrem Edukacji Narodowej – z przedstawicielami przedsiębiorców polskich. Spotkanie dotyczyło programu opracowanego przez MEN pn. „Współpraca między szkolnictwem zawodowym a środowiskiem przedsiębiorców”.


Na zaproszenie Pana Ministra gmach resortu edukacji odwiedzili m.in. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Gospodarki Morskiej, Ministerstwa Transportu, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Konfederacji Pracodawców Polskich, Krajowej Izby Gospodarczej, Business Center Club, Stowarzyszenia Inżynierów, Techników i Mechaników Polskich, Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, Związku Rzemiosła Polskiego.

Ideą przewodnią spotkana było wzmocnienie uczestnictwa przedsiębiorców w procesie przygotowania i realizacji programów dydaktycznych oraz w tworzeniu nowoczesnego systemu kształcenia praktycznego. Podnosząc jakość oferty edukacyjnej w zakresie kształcenia zawodowego, resort edukacji chce połączyć proces modernizacji kształcenia zawodowego z nawiązaniem jak najściślejszej współpracy z pracodawcami.

Resort ma na celu realizację dwóch podstawowych zadań – które w wystąpieniu programowym zaprezentował Pan Minister. Przede wszystkim chodzi o stworzenie komunikacji między szkolnictwem zawodowym a przedsiębiorcami. Tak, aby uczniowie wiedzieli, kogo i jak wykształconego do pracy poszukują przedsiębiorcy oraz aby przedsiębiorcy byli świadomi, kto i gdzie jest do ich dyspozycji.

Szef resortu edukacji wyraził nadzieję, że przedsiębiorcy włączą się w proces kształcenia uczniów i dokształcania nauczycieli, m.in., poprzez umożliwienie im odbywania stażów w przedsiębiorstwach stosujących nowoczesne technologie.

W toku dyskusji po przedstawieniu głównych założeń projektu, przedsiębiorcy poparli inicjatywę MEN, w swoich wystąpieniach poddali krytyce i zdiagnozowali stan dzisiejszy szkolnictwa zawodowego, wskazując sposoby naprawy, uznając też, że program resortu edukacji jest pierwszym krokiem w kierunku sanacji szkolnictwa zawodowego.

Dyskusję podsumowało wystąpienie Pana Stanisława Sławińskiego, Podsekretarza Stanu w MEN, który analizując stan szkolnictwa zawodowego w Polsce, zaapelował, aby nie ulegać stereotypowym wyobrażeniom i podchodzić realistycznie do projektów jego naprawy.
Natomiast Pan Minister Ryszard Legutko zaprosił przedsiębiorców na następne, jeszcze bardziej skonkretyzowane, spotkania w sprawach szkolnictwa zawodowego.

bogna08-10-2007 22:07:40   [#1054]

nie ulegać stereotypowym wyobrażeniom i podchodzić realistycznie do projektów jego naprawy

jakie jest stereotypowe wyobrażenie o szkolnictwie zawodowym?

bo nie wiem, czy mu uległam czy nie ;)

bogna08-10-2007 23:01:39   [#1055]

wkleję uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie UoSO,

o którym zgredek mówiła Zmiany w technikach

uzasadnienie http://bip.men.gov.pl/akty_projekty/projekt_ustawy_20070919_uzasadnienie.pdf

6) do art. 1 pkt 6 lit. b i c oraz art. 7 (egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w trakcie nauki)

W czteroletnich technikach i trzyletnich technikach uzupełniających w obecnym stanie organizacyjnym występuje spiętrzenie egzaminów zewnętrznych polegające na tym, że absolwenci zdają po ukończeniu szkoły kolejno dwa egzaminy: maturalny i egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Zdawalność egzaminu maturalnego na poziomie 65,8%,

jak i zdawalność egzaminu zawodowego na poziomie 61% wskazują na to, że przygotowanie się do dwóch tak poważnych egzaminów zewnętrznych sprawia uczniom poważne trudności. Nie bez znaczenia jest także fakt, że do technikum trafia wielu absolwentów gimnazjów, którzy uzyskali niską liczbę punktów na egzaminie gimnazjalnym. Taka sytuacja skutkuje tym, że tej grupie uczniów trudniej jest sprostać wymaganiom kształcenia, co szczególnie uwidaczniają wyniki egzaminów zawodowych przeprowadzanych w zawodach tzw. technicznych, np. technik elektryk, technik elektronik, technik mechanik. Zatem w celu umożliwienia uczniom i nauczycielom bardziej efektywnego i sprawniejszego przygotowania do obu egzaminów proponuje się przesunięcie terminu zdawania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W świetle proponowanego rozwiązania egzamin potwierdzajmy kwalifikacje zawodowe byłby przeprowadzany nie dla absolwentów czteroletniego technikum i trzyletniego technikum uzupełniającego, lecz dla uczniów: w czteroletnich technikach po uzyskaniu świadectwa promocyjnego do klasy czwartej, a w trzyletnich technikach uzupełniających - po uzyskaniu świadectwa promocyjnego do klasy trzeciej. Egzamin, tak jak dotychczas, byłby przeprowadzany raz w ciągu roku szkolnego w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Drugi z egzaminów zewnętrznych tj. egzamin maturalny odbywałby się w technikach, tak jak dotychczas, po uzyskaniu świadectwa ukończenia szkoły. Zaproponowane rozwiązanie było przedstawiane i dyskutowane na spotkaniach roboczych oraz konferencjach z zainteresowanymi środowiskami oświatowymi i uzyskało akceptację tych środowisk. W konsekwencji przewiduje się, że zmianie ulegnie organizacja kształcenia w tych typach szkół powodująca rozłożenie godzin przeznaczonych na kształcenie zawodowe na pierwsze trzy lata nauki w czteroletnim technikum i pierwsze dwa lata nauki w trzyletnim technikum uzupełniającym. Natomiast nacisk na kształcenie ogólne w kontekście przygotowania do egzaminu maturalnego byłby kładziony odpowiednio w klasie czwartej lub klasie trzeciej. Proponowane rozwiązanie zwiększa szanse młodzieży uczącej się w technikach na należyte przygotowanie do obu egzaminów. Przeprowadzenie egzaminu zawodowego po trzecim lub drugim roku nauki będzie stosowane wobec uczniów, którzy rozpoczną naukę w klasie pierwszej w roku szkolnym 2008/2009.

--------------------

Zaproponowane rozwiązanie było przedstawiane i dyskutowane na spotkaniach roboczych oraz konferencjach z zainteresowanymi środowiskami oświatowymi i uzyskało akceptację tych środowisk.

może ktoś z Was coś wie na temat tych konsultacji? gdzie? kiedy? z kim?
zmaja09-10-2007 08:26:27   [#1056]

A mnie się marzy, aby egzamin zawodowy w technikum był jednak po klasie czwartej, a maturalny po klasie trzeciej, bo wówczas:

1. uczeń po gimnazjum przychodzi z wiedzą ogólną i miałby ją kontynuowaną aż do matury, a stopniowo wprowadzana wiedza z zakresu zawodu nie przytłaczałaby go

2. wiedza z zakresu zawodu byłaby dawkowana aż do ukończenia szkoły, czyli teoretycznie do podjęcia pracy w tym zawodzie, a więc byłaby wtedy świeża i nie byłoby "przerwy" przed podjęciem pracy.

Z tego co pamiętam, to podczas wprowadzania reformy były takie zamiary, ale założenie było takie, że po zdaniu matury (po klasie trzeciej) uczeń mógłby kontynuować naukę, ale też mógłby jako absolwent pójść np. na studia i w tej sytuacji większość techników po klasie trzeciej by się rozpadała.

A gdyby tak nie dawać im po maturze w kl. 3 statusu absolwenta? Z drugiej strony jak świat światem zawsze matura była dla absolwentów, a nie dla uczniów, więc chyba nikt się nie odważy na taki krok?

Co Wy na to?

AnJa09-10-2007 09:56:34   [#1057]
ano i coś takiego na kongresie wyszło

czyli chyba recepty nie ma
bosia09-10-2007 18:43:19   [#1058]

Tylko matura po trzeciej to brak uczniów w czwartej. Ci co zdadzą i dostana się na studia nie będą mieli potrzeby kończyć technikum.

Po dłuższym myśleniu o propozycji zawodowego w trzeciej bardziej skłaniam się do tej wersji, choć też nie najlepsza.

Skumulownie przedmiotów zawodowych w pierwszych trzech latach,  a w czwartej tylko ogólnokształcące. Choć w niektórych technikach trudne ze względu na matematykę.

zgredek09-10-2007 18:49:32   [#1059]

a ja proponuję likwidację techników

licea ogólnokształcące -------> szkoły policealne

zgredek09-10-2007 18:51:05   [#1060]

znaczy - nie - proponuję

podpisuję się pod propozycją likwidacji techników - tych techników - takich techników

fredi09-10-2007 19:37:53   [#1061]
najlepiej zlikwidować wszystko.

kilka lat temu (w ramach reformy) wybrano drogę do nikąd.

Teraz próbujemy udoskonalić tego konia (żre i sra dużo, a nie chce ciągnąć) zamiast z powrotem wybrać samochód
AnJa10-10-2007 09:13:03   [#1062]
udoskonalić konia to chyba tylko drogą krzyżówek można

a to trwa trochę czasu - bo jedna krzyzowka chyba nie wystarczy
annah16-10-2007 19:45:13   [#1063]

postanowiłam sobie, że w tym roku posiedzę trochę nad ramówkami i zmienię jesli będzie trzeba

i tu moja prosba: 

podeslijcie mi szkolne plany nauczania do zawodów: technik hotelarstwa, t. żywienia i gospodarstwa domowego, t. organizacji usług gastronomicznych, kucharz, kelner, kucharz małej gastronomii

wiem, wiem, na MENie wisi sobie projekt i może będę musiała zmieniać całkowicie ramówki

mam jednak nadzieje, że po wyborach ktoś w końcu zajmie się szkołami zawodowymi i... będzie cudnie ;)))))

(nadzieja matka głupich, nie?)

Małgoś18-10-2007 08:31:29   [#1064]
Pewien słuchacz chce zrobić 2 lata szkoły policealnej w jeden rok. Jest na studiach z informatyki, a dodatkowo chce zrobić technika informatyka (taka jego wola)
Czy muszę odmówić?
A jeśli muszę to na jakiej podstawie?
...Wracam do moich starych pytań, które czas przysypał i pozostały bez odpowiedzi:

Jak długo muszę przechowywać:
1) Prace dyplomowe słuchaczy (dot. egzaminu z przygotowania zawodowego)
2) Prace kontrolne
3) Prace i protokoły egzaminacyjne

Odziedziczyłam tego sporo w spadku... półki się łamią. Marzę o tym by sie tego pozbyć.
elcik19-10-2007 13:40:04   [#1065]
Byłam ostatnio na spotkaniu z przedstawicielem z OKE i tam usłyszałam jak jeden z dyrektorów szkół zawodowych mówił, że u niego nikt nie zdał egzaminu zewnętrznego praktycznego ( egzamin praktyczny bez wykonania - czyli w formie scenariusza) U mnie w lutym  2008 taki egzamin będzie po raz pierwszy więc jak usłyszałam wypowiedź tego dyrektora to włos mi się zjeżył.    
A jakie są Wasze doświadczenia z tym egzaminem ?
AnJa19-10-2007 13:42:58   [#1066]
moje osobiste - żadne

ale po tym, co zobaczyłem na panelu dla zawodowców w Poznaniu (sporo łysin i siwych włosów) oraz usłyszałem - nie ma się co obawiać- ktoś tam może zda...
Basik19-10-2007 14:25:15   [#1067]
http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2074.89.0.39.16.1.0.1.htm
fredi19-10-2007 15:12:39   [#1068]
to może gazeta prawna określi zawody których warto uczyć, bo tych których uczymy nikomu nie trzeba ?
elcik20-10-2007 10:26:51   [#1069]
Tak tylko trzeba tych uczniów dobrze przygotować na taki egzamin już teraz a to czasami nie jest takie proste W szkołach tak jak u mnie, policealnej w której 80% zajęć to zajęcia praktyczne a egzamin praktyczny  będą zdawać pisemny (opis scenariusza wykonywanej pracy). I tak to jest,że czasami uczeń manualnie jest świetny i gdyby ten egzamin był rzeczywiście praktyczny to zaliczyłby go na dużo lepszą ocenę niż gdy ma to wszystko opisać. Nie jest to takie proste a my mamy ambicje szkolić praktyków (bardzo dobrych) a wygląda na to że musimy teoretyków
bogna20-10-2007 11:48:42   [#1070]
elciku - w jakim zawodzie zajęcia praktyczne stanowią 80% zajęć?
elcik20-10-2007 11:52:04   [#1071]
są takie zawody w ramach szkoły policealnej (jesteśmy niszą na rynku edukacyjnym) i np w tygodniu uczeń ma 26 godzin pracowni (w ramach przedmiotów) i 2 godzi w-f  i 2 godziny wykładu z  dwóch przedmiotów
bogna20-10-2007 11:56:31   [#1072]
ale konkretnie - jakie to są zawody z taką dużą ilością zajęć praktycznych?
bogna09-11-2007 22:22:41   [#1073]
http://www.samorzad.pap.pl/?d=711081404313766
Pieniądze dla szkół rolniczych

Resort rolnictwa planuje zawrzeć 297 umów ze 101 samorządami na dofinansowanie szkół rolniczych. Każda z umów będzie opiewać na około 100 tys. zł.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej działalnośc resortu, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Wojciech Mojzesowicz poinformował o środkach przeznaczonych na dofinansowanie szkół rolniczych, które wyniosły w 2007 roku 35 mln zł.

Z tej sumy ponad 8 mln zł przeznaczono na zakup pomocy naukowych, dydaktycznych i książek dla 10 szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pozostałe środki trafią do szkół rolniczych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jak informuje resort, planowane jest zawarcie 297 umów (po ok. 100 tys. zł każda) na dofinansowanie zakupu maszyn, narzędzi i urządzeń rolniczych niezbędnych do kształcenia praktycznego w szkołach rolniczych.

Umowy zawierane będą pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i 101 jednostkami samorządu terytorialnego, w większości powiatami.

bosia10-11-2007 10:10:42   [#1074]

Właśnie z ministerstwa rolnictwa dostaliśmy 98 tys. na zakup ciągnika (pisałam wcześniej) i tu schody.

Nie mam jeszcze dokumentów ale już wiem, że pieniądze trzeba wydać do 30 listopada i się rozliczyć. Wczoraj dzwoniliśmy po całej Polsce i w tak krótkim czasie nikt nam ciągnika nie sprowadzi ( w tej cenie i o potrzebnych parametrach).

Powinien być też przetarg, ale z tego jest w na szczęście wyjście.

Zaprzyjaźniona szkoła ma termin jeszcze "lepszy" do 24 listopada.

I jak tu się cieszyć, że dostajemy prezent.

annah10-11-2007 16:33:06   [#1075]
najpierw się cieszyć i czekać na cud, a dopiero później sie martwić Koleżanko ;)
Basik12-11-2007 08:33:37   [#1076]
uczeń porzucił kształcenie w LO. Dyrektor poszedł mu na ręke, przyjął do zsz na zasadzie, że zaliczy przedmioty. pracodawca zawarł umowe od 15.11.2007 do 14.11. 2010. Jak wyglądać będzie kwestia zakonczenia nauki? Konczy kształcenie teoretyczne, otrzymuje świadectwo i kontynuuje kształcenie praktyczne?
bogna16-11-2007 11:15:14   [#1077]
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów wymagań będących podstawą przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe - w wersji skierowanej do publikacji w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej

projekt_rozporzadzenia_20071112.pdf - 111 KB

 

Podmiot udostępniający informacje: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Informację wytworzył: Małgorzata Śliwińska
Informację wprowadził do BIP: Marian Romanowski
Data wytworzenia informacji: 2007-11-12
Data udostępnienia w BIP: 2007-11-12
Data ostatniej aktualizacji:
Żaczek16-11-2007 21:04:52   [#1078]
Osobiście jestem za egzaminem po klasie trzeciej. W przypadku matury po klasie trzeciej to lepiej nie zawracać sobie głowy technikami. A w tym roku dla zawodów technik elektronik i technik telekomunikacji egzaminy według ubiegłorocznych zasad. Pozdrowienia.
bogna07-12-2007 11:03:13   [#1079]

czy może ktoś z Was był na tej konferencji?

jestem ciekawa, czy są projekty związane z egzaminami zawodowymi?

http://www.cke.edu.pl/index.php?option=content&task=view&id=543&Itemid=2

 Data konferencji   Tytuł konferencji  Cel konferencji  Miejsce konferencji

6 grudnia

od 10.30   

Konferencja prezentująca działanie 3.2 „Rozwój systemu egzaminów zewnętrznych”


Centralna Komisja Egzaminacyjna w ramach Programu Operacyjnego KAPITAŁ LUDZKI, Priorytet III „Wysoka jakość edukacji”, Działanie 3.2 „Rozwój systemu egzaminów zewnętrznych” zgłosiła do realizacji dziesięć projektów związanych z jakościowym rozwojem systemu egzaminów zewnętrznych w Polsce.Na spotkaniu w dniu 6 grudnia br. koordynatorzy poszczególnych projektów przedstawią cele i planowane w latach 2007- 2013 działania. Serdecznie zapraszam na konferencję, która rozpocznie się o godzinie 10.30 w budynku KOARA EXPO przy ulicy Poligonowej 30. Planowane zakończenie – około godziny 17.00. W trakcie spotkania prócz informacji dotyczących kierunków rozwoju systemu egzaminów zewnętrznych prezentowane będą formy i zakres współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami.Ze względów organizacyjnych proszę o potwierdzenie uczestnictwa drogą elektroniczną – e-mail: konferencja_6_grudnia@cke.edu.pl lub faksem – numer: 022 658 61 32 w terminie do 3 grudnia br.

 

Koara EXPO,
ul. Poligonowa 30

Małgoś14-12-2007 09:55:48   [#1080]
W rozp. MEN w sprawie kwalifikacji zawodów szkolnictwa zawodowego
wpisano takie zawdy:
operator dźwięku i realizator dźwięku
oba należą do grupy 313 czyli OPERATOROW SPRZETU OPTYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO
Przy obu w kolumnie UWAGI znajduje się wpis: "Kształcenie wyłącznie dla niewidomych i słabowidzących"(???)

Mam pytanie: DLACZEGO "wyłącznie"????!!!
Czy słuchacze normalnie widzący nie mogą pracować w tym zawodzie?????

W naszej szkole świetnie funkcjonuje nauczanie w zawodzie "asystent operatora dźwięku". Pomyślałam sobie, że fajnie byłoby rozszerzyć ofertę o operatorów i realizatorów, a tu takie coś :-(

nie rozumiem....

Czy ktoś rozumie? I podzieli się ze mną swoim rozumieniem?
bardzo proszę
annah17-12-2007 22:09:17   [#1081]

odpowiadając na pytanie frediego, zadane na innym wątku dotyczące klas kilkuzawodowych o 2-letnim i 3-letnim cyklu kształcenia

próbowalismy, ale KO nie wyraziło nam zgody

próbowałam tak zrobić ramówke, zeby zawód 2-letni skończył w swoim czasie, a ten 3-letni uczył się dalej tylko przedmiotów zawodowych - ramówka i tak mi nie wyszła, a po braku zgody nie kombinowałam dalej

i jest jeszcze sprawa OP - ilu uczniów zostanie na ostatni rok nauki?

bogna20-12-2007 08:16:01   [#1082]
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

projekt_rozporzadzenia_20071213.pdf - 44 KB

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r.

w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach

publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562 i Nr 130, poz. 906) po § 153 dodaje się § 153 a

w brzmieniu:

„§ 153a. 1. W roku szkolnym 2007/2008 absolwenci trzyletnich techników

i szkół równorzędnych dla młodzieży na podbudowie szkoły zasadniczej mogą

przystąpić do egzaminu dojrzałości na warunkach i w sposób określony w załączniku

nr 1 do rozporządzenia, chyba że zgłoszą chęć przystąpienia do egzaminu

maturalnego.

2. Absolwenci szkół, o których mowa w ust. 1, którzy przystąpili do egzaminu

dojrzałości w terminie określonym w ust. 1, zachowują uprawnienia wynikające z § 33

ust. 1 – 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia.”.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

bogna20-12-2007 08:25:51   [#1083]

Procedury egzaminu zawodowego od 2008 roku    
19.12.2007, 13:16
Publikujemy procedury organizowania i przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe od 2008 rokuustalone i zatwierdzone przez Dyrektorów komisji okręgowych i Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

 Procedury obowiązujące od 2008 roku
bogna20-12-2007 08:54:16   [#1084]

Małgoś [#1080]

 w uzasadnieniu do projektu zmian rozp. w sprawie klasyfikacji zawodów...

http://bip.men.gov.pl/akty_projekty/projekt_rozporzadzenia_05042007.pdf

napisano:

Na wniosek ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego zostały wprowadzone do klasyfikacji również dwa inne zawody: operator dźwięku i realizator dźwięku, umożliwiające kształcenie osobom z dysfunkcją wzroku. Zawody te są bardzo ważne dla środowiska osób niepełnosprawnych, dają bowiem możliwość znalezienia zatrudnienia w profesjonalnych zakładach pracy. Wprowadzone zmiany podyktowane są potrzebą dostosowania programu kształcenia w dotychczasowym zawodzie: asystent operatora dźwięku, do predyspozycji osób niewidomych i słabo widzących.

bogna20-12-2007 09:36:07   [#1085]

z procedur egzaminu zawodowego od 2008 wynika, że nadal mamy "okres przejściowy" i praktyczne egzaminy dla technika usług fryzjerskich, kosmetycznych, ... nadal na papierze :(((

2. Warunki i miejsce przeprowadzania egzaminu zawodowego

2.5. Absolwenci zasadniczych szkół zawodowych oraz szkół policealnych

kształcących w tych samych zawodach, zdają etap praktyczny egzaminu

zawodowego w szkołach/placówkach lub u pracodawców posiadających

upoważnienie dyrektora OKE do zorganizowania i przeprowadzenia tego

etapu egzaminu dla danego zawodu.

2.6. Absolwenci techników i szkół policealnych kształcących w zawodach

wymienionych w Załączniku I.3. zdają etap praktyczny egzaminu zawodowego

w szkołach/placówkach lub u pracodawców posiadających upoważnienie

dyrektora OKE do zorganizowania i przeprowadzenia tego etapu egzaminu dla

danego zawodu.

W zawodach, nie wymienionych w Załączniku I.3. absolwenci zdają etap

praktyczny egzaminu w macierzystych szkołach/placówkach.

 

Załącznik I. 3. Lista zawodów (technikum/szkoła policealna), w których etap

praktyczny egzaminu zawodowego przeprowadzany jest w szkołach/placówkach

lub u pracodawców posiadających upoważnienie dyrektora OKE

1) Asystent operatora dźwięku

2) Fototechnik

3) Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych

4) Ratownik medyczny

5) Technik dentystyczny

6) Technik informatyk

7) Technik teleinformatyk

8) Technik mechanizacji rolnictwa

9) Technik rachunkowości

10) Technik mechanik okrętowy

11) Technik prac biurowych*

* upoważnienie jest konieczne (lub wymagane) ze względu na zastosowanie w etapie

praktycznym egzaminu komputera z oprogramowaniem do wykonania prac biurowych

fredi20-12-2007 18:48:57   [#1086]
MINISTER
EDUKACJI NARODOWEJ

DKOS - EZ - 5031 - 187/07
Warszawa, 18 grudnia 2007 r.



Państwo
Partnerzy Społeczni,
Kuratorzy Oświaty,
Dyrektorzy Centralnej i Okręgowych
Komisji Egzaminacyjnej

Uprzejmie informuję, że przekazany Państwu pismem DKOS - EZ - 5031 - 187/07 z dnia 14 listopada br. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, skierowałam na obecnym etapie prac ad acta.

Przewidziane tym projektem zmiany w zasadach przeprowadzania egzaminu maturalnego będą przedmiotem dalszych analiz.
Minister Edukacji Narodowej
Katarzyna Hall
bogna07-01-2008 11:40:01   [#1087]
"Metro": Praca w szkole? Wolę korporację
W szkołach technicznych i zawodowych zaczyna brakować nauczycieli. Starsi wybierają się na emeryturę, młodsi nie chcą tyrać w kiepsko wyposażonych pracowniach i wybierają pracę w korporacjach - twierdzi "Metro".

Mechanika, nauczyciela informatyki, inżyniera budownictwa z przygotowaniem pedagogicznym - dziesiątki takich ogłoszeń już latem zalały portale i tablice w urzędach pracy. Dyrektorzy szkół zawodowych i technicznych od zaraz potrzebują nauczycieli. Skąd te kłopoty? Tylko w zeszłym roku na wcześniejsze emerytury poszło aż 4,5 tys. pedagogów. Na ich miejsca wcale nie pchają się nowi. Co więcej - ubywa kolejnych. Belfrzy z technicznym wykształceniem wolą pracować gdzie indziej.

Do szkół coraz częściej pukają przedstawiciele firm z ofertami dla inżynierów. "Zależy im na młodych, którzy w małym palcu mają najnowsze technologie. Od razu oferują cztery razy większe pensje" - opowiada Stanisław Jodko, dyrektor gorzowskiego Technikum Elektronicznego. W jego szkole z pracy ostatni odeszło ośmiu nauczycieli specjalistów. Poszli do tajwańskiego koncernu, który buduje w Gorzowie fabrykę monitorów, i barlineckiej fabryki podłóg. Nic dziwnego, szkolna pensja to ok. 1,5 tys. zł, w koncernie - od 4 do 8 tys. zł.

Dziennik podaje kolejne przykłady: po kilku pedagogów w taki sam sposób straciły też technika w Kamieniu Pomorskim i Koszalinie.

Szkoły próbują sobie radzić, zatrudniając na pół etatu emerytów i ściągając do pomocy studentów. Tyle że to nie gwarantuje odpowiedniego poziomu nauki. "Co z tego, że mam wspaniałą nową pracownię, skoro nie ma jej kto obsługiwać. Emerytowani nauczyciele nie orientują się już w najnowszych technologiach" - wzdycha Jodko. "Gdy zabrakło anglistów, podniesiono larum - finansowano studia podyplomowe i robiono wszystko, by ich ściągnąć do szkół. Naszymi problemami nikt się nie przejmuje" - ocenia.

MEN na razie nie podejmuje działań. Problem dostrzegły za to niektóre kuratoria - pisze "Metro". "W najbliższych miesiącach planujemy konferencję, na której spotkają się nauczyciele, przedsiębiorcy i przedstawiciele samorządów. Wspólnie zastanowimy się, jak zapobiegać odpływowi nauczycieli ze szkół technicznych i zawodowych" - mówi Piotr Zaczkowski z kuratorium w Katowicach.
Marek Pleśniar08-01-2008 02:02:22   [#1088]
płacić im
bogna08-01-2008 10:33:53   [#1089]
"Trybuna": MEN zamyka rolnikom dostęp do edukacji
W efekcie jednej decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej wielu polskim rolnikom zablokowano możliwość zdobycia wykształcenia, a wieś może stracić miliony euro dotacji z UE - ostrzega Towarzystwo Wiedzy Powszechnej. A wszystko dlatego, że MEN skasowało możliwość zdobycia eksternistycznego średniego wykształcenia rolniczego, popularnego wśród uboższych rolników - pisze "Trybuna".

Bez odpowiedniego wykształcenia nie można przejąć gospodarstwa po rodzicach, otrzymać kredytu z banku i ubiegać się o środki z UE. Według TWP, sprawa dotyczy tysięcy rodzin i gospodarstw, a w efekcie milionów euro z Unii Europejskiej, których polskie rolnictwo nie dostanie - rolnicy nie spełnią bowiem podstawowych wymagań UE. Za kilka dni siedlecki oddział TWP wręczy 380 ostatnich świadectw ukończenia technikum rolniczego.

Rozporządzenie MEN wprowadza wprawdzie dla słuchaczy liceum ogólnokształcących dla dorosłych eksternistyczną formę egzaminu. Ale jeden egzamin kosztuje 120 zł. Przedmiotów jest 11. Delikwent musi więc wyłożyć 1320 zł. Do tego dochodzi czesne za pobieranie nauki w eksternistycznym LO. Dla rolników ze wschodniego Mazowsza są to koszty zaporowe. Warto wspomnieć, że egzamin po kursie TWP kosztował tylko 30 zł - podkreśla "Trybuna".
AnJa08-01-2008 11:07:16   [#1090]
1.nie trzeba kończyć żadnego eksternistycznego LO by przystąpic do egzaminu eksternistycznego umozliwiającego zdobycie zwodu rolnika czy jakiegokolwiek innego egzaminu

2.rozumiem doskonale TWP i różne ZDZ - kolejna dojna krówka padła własnie

ps. coś tam wiem o egzaminach eksternistycznych, w tym rolniczych:-)
rzewa08-01-2008 14:55:25   [#1091]
można skończyć bezpłatne zaoczne LO dla dorosłych - nie trzeba wówczas żadnych egzaminów eksternistycznych zdawać...
AnJa08-01-2008 15:00:34   [#1092]
tak, ale tu chodzo o short-program:-)
zgredek08-01-2008 16:09:04   [#1093]
Anja - tego z(a)wodu rolnika to już nie można eksternistycznie

Art. 10.  1. Osoba, która ukończyła 18 lat i nie jest uczniem szkoły, może uzyskać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, gimnazjum lub liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych przeprowadzanych przez okręgową komisję egzaminacyjną, z zastrzeżeniem art. 10a.

2. Egzaminy eksternistyczne przeprowadza się z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w ramowych planach nauczania odpowiednio szkoły podstawowej dla dorosłych, gimnazjum dla dorosłych lub liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.

3. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia, warunki i tryb przeprowadzania egzaminów eksternistycznych, w tym warunki oceniania, a także wysokość opłat pobieranych za egzaminy eksternistyczne z poszczególnych zajęć edukacyjnych oraz warunki wynagradzania egzaminatorów, z uwzględnieniem możliwości unieważnienia egzaminów eksternistycznych ze względu na naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania tych egzaminów, jeżeli to naruszenie mogło mieć wpływ na wynik egzaminu, oraz że wysokość opłat za egzaminy eksternistyczne nie może być wyższa niż koszty przeprowadzania tych egzaminów, a także z uwzględnieniem możliwości zwalniania z całości lub części opłat za przeprowadzanie egzaminu osób o niskich dochodach. Wynagrodzenie egzaminatorów powinno być ustalone w relacji do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym określonego na podstawie art. 30 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

Art. 10a. 1. Świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły artystycznej można uzyskać na podstawie egzaminów eksternistycznych przeprowadzanych przez państwowe komisje egzaminacyjne powoływane przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

2. Egzaminy eksternistyczne przeprowadza się z zakresu zajęć edukacyjnych określonych w ramowych planach nauczania poszczególnych typów publicznych szkół artystycznych.

3. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określa, w drodze rozporządzenia, typy szkół artystycznych, których świadectwo lub dyplom ukończenia można uzyskać na podstawie egzaminów eksternistycznych, warunki i tryb przeprowadzania egzaminów eksternistycznych, wysokość opłat za egzaminy eksternistyczne oraz warunki wynagradzania osób wchodzących w skład państwowej komisji egzaminacyjnej, z uwzględnieniem możliwości unieważniania egzaminów eksternistycznych ze względu na naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania tych egzaminów, jeżeli to naruszenie mogło mieć wpływ na wynik egzaminu, oraz że wysokość opłat za egzaminy eksternistyczne nie może być wyższa niż koszty przeprowadzenia tych egzaminów, a także z uwzględnieniem możliwości zwalniania z całości lub części opłat za przeprowadzenie egzaminu osób o niskich dochodach.

Marek Pleśniar09-01-2008 22:16:58   [#1094]

a jednak mamy młodzież technicznie ukierunkowaną

przyjmijcie bidake do szkoły w tej Łodzi

PRZYZNAŁ SIĘ DO PRZESTAWIANIA ZWROTNIC
14-latek wykolejał tramwaje w Łodzi
 
 
Policjanci zatrzymali w środę 14-latka, który prawdopodobnie jest sprawcą wykolejeń łódzkich tramwajów. Być może również spowodował on wtorkowy wypadek, do którego doszło w centrum Łodzi.
Nastolatek podczas rozmowy z policjantami przyznał się do przestawienia zwrotnic w trzech przypadkach, które spowodowało wykolejenie wagonu tramwajowego.

- Przyznał również, że swobodnie mógł poruszać się po zajezdniach tramwajowych i zbierać różne przedmioty oraz gromadzić wiedzę potrzebną m.in. do zbudowania urządzenia przy pomocy którego doprowadził do tragedii – podkreślił rzecznik łódzkiej policji podinsp. Mirosław Micor,

Zatrzymany przez funkcjonariuszy 14-letni mieszkaniec Łodzi, został wytypowany z pośród wielu możliwych sprawców zdarzenia. W środę wezwano go do jednego z komisariatów.

Sterował zwrotnicami
- W trakcie wstępnej rozmowy potwierdziły się przypuszczenia, iż to właśnie on może być sprawcą wypadków. Policjanci przeszukali jego miejsce zamieszkania, gdzie zabezpieczyli urządzenie, którego wygląd i konstrukcja wskazywały, iż mógł służyć jako promiennik podczerwieni sterujący położeniem zwrotnic tramwajowych – powiedział Micor.

Policja przypuszcza, że 14-latek, który obecnie przebywa w policyjnej izbie dziecka, może być sprawcą większej liczby wykolejeń, w tym wtorkowego wypadku, w wyniku którego rannych zostało 12 pasażerów.

Do wypadku doszło u zbiegu ulic Kopernika i Żeromskiego w Łodzi, podczas wymijania się dwóch tramwajów linii 11. W czasie skrętu drugi wagon jednego ze składów wypadł z szyn i uderzył w bok mijanego właśnie innego tramwaju.

Wówczas wstępnie ustalono, że nastąpiło samoczynne przestawienie zwrotnicy, sterowanej podczerwienią. Nie wykluczono jednak celowego działania.

bogna11-01-2008 08:23:01   [#1095]

Kształcenie w zawodzie technik usług pocztowych i finansowych

Departament Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego uprzejmie informuje, iż do Ministra Edukacji Narodowej wpłynął wniosek ministra do spraw łączności, będącego ministrem właściwym dla zawodu technik usług pocztowych i finansowych, aby kształcenie w tym zawodzie było prowadzone wyłącznie w 1-rocznej szkole policealnej.

Ponieważ w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2007 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. Nr 124, poz. 860) niewłaściwie zostały wskazane: technikum i 2-letnia szkoła policealna, jako szkoły, które mogą prowadzić kształcenie w zawodzie technik usług pocztowych i finansowych – do czasu opublikowania w Dzienniku Ustaw noweli wymienionego rozporządzenia nie jest możliwe prowadzenie kształcenia w tym zawodzie.

bogna11-01-2008 08:34:01   [#1096]
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach: górnik eksploatacji podziemnej, górnik odkrywkowej eksploatacji złóż, monter instalacji gazowych, monter instrumentów muzycznych, monter sieci komunalnych, stolarz, technik hydrolog, technik instrumentów muzycznych, technik meteorolog i technik papiernictwa

projekt_rozporzadzenia_20080109.pdf - 43 KB

projekt_rozporzadzenia_20080109_1.pdf - 62 KB

projekt_rozporzadzenia_20080109_2.pdf - 60 KB

projekt_rozporzadzenia_20080109_3.pdf - 52 KB

projekt_rozporzadzenia_20080109_4.pdf - 52 KB

projekt_rozporzadzenia_20080109_5.pdf - 54 KB

projekt_rozporzadzenia_20080109_6.pdf - 62 KB

projekt_rozporzadzenia_20080109_7.pdf - 61 KB

projekt_rozporzadzenia_20080109_8.pdf - 63 KB

projekt_rozporzadzenia_20080109_9.pdf - 55 KB

projekt_rozporzadzenia_20080109_10.pdf - 71 KB

 
sande11-01-2008 20:49:24   [#1097]
Kochani, czy ktoś wie gdzie szukać podstaw i programu nauczania do technika przetwórstwa mleczarskiego. Będę wdzięczna za pomoc. Nie mogę znaleźć. Jeżeli ktoś kształci w tym zawodzie to na podstawie jakiego programu? nie chodzi mi o specjalizację. 
bosia11-01-2008 20:55:42   [#1098]
Zajrzyj na stronę MEN, po lewej na dole jest sprzedaż programów. Wejdź tam i znajdziesz, szybko przysyłają.
sande11-01-2008 21:18:29   [#1099]
Tam nie ma. Liczyłam, że ktoś kształci w tym zawodzie.
bogna11-01-2008 21:50:05   [#1100]
pewnie jeszcze nikt nie kształci w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego;
zawód ten wszedł do klasyfikacji zawodów dopiero
w rozp. MEN z dnia 26 czerwca 2007 r.
w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego(Dz. U. Nr 124, poz. 860),
które obowiązuje od dnia 26 lipca 2007 r.
strony: [ 1 ][ 2 ] - - [ 21 ][ 22 ][ 23 ] - - [ 34 ][ 35 ]