Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Lustracja dyrektorów raz jeszcze
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ] - - [ 9 ][ 10 ]
Marek Pleśniar16-03-2007 21:44:09   [#151]

czemu?

moim zdaniem wójt się będzie boksował bo KO mu może... niewiele

a samorządowcy sobie nie dają dmuchać w kaszę

na co liczę. Dyrektorzy jesli już mają pracodawcę (a nie mają) to na pewno nim byłby OP. I z OP trzeba trzymać

Wybaczcie Koleżanki i Koledzy z KO - co mnie teraz czytacie - ale ...

sami widzicie co się dzieje

nie nazwę tego bo nie chce mi się

Adaa16-03-2007 21:50:53   [#152]

będzie, będzie....bo OP nie lubi jak mu ktos w "politykę" wlazi nie dajac w zamiar chociazby srodków finansowych:-)

i tak jak Marek napisal...KO, mu niewiele może:-)

oczywiście boksowal sie bedzie w sytuacji gdy chce zatrzymac swego dyrektora...bo gdyby chcial go uciąć to chyba taka ingerencja KO bardzo by mu pasowala:-)

generalnie samorzadowcy rozum swój mają...

DYREK16-03-2007 22:12:44   [#153]
No cóż pożyjemy zobaczymy:-)
Marrek16-03-2007 22:16:21   [#154]

zapis art.8 punkt 42) ustawy lustracyjnej

"właściwy kurator oświaty" jest "właściwym organem do przedłożenia oświadczenia lustracyjnego" - proste :)
Marrek16-03-2007 22:18:04   [#155]
KO nie ingeruje - jest zmuszone do wykonania tego niewdzięcznego zadania, a co potem? zobaczymy...
teka5716-03-2007 22:25:09   [#156]

w wielkopolsce jest tak,że dyrektorek przedszkola sie nie czepiają ,one nie otrzymały  wezwań do odebrania powołań lustracyjnych.Dobre co?!

Ciekawe-dyrektorzy ,a dyrektorzy-lepsi i lepszejsi.Na domiar tego słyszałem,ze ci co odchodzą też musza złożyć,bo tak jest bezpieczniej,gdyż inaczej czeka ich zabranie emerytury do takich rozmiarow, jak UB-kom(tylko tak sie zastanawiam, co maja zabierać jak dyrektorska nie znaczy ,że duża,bo 1400zlna rękę przy dobrych zarobkach,bo nie każdy nabzykał więcej to i tak bardzo dużo-oby było!).Wypowiedź ministra,że dyrektorzy muszą być zlustrowani,gdyż muszą dać przykład młodzieży, z którą mają do czynienia....Dzisiaj jest najlepszy dzień tygodnia.....aby przy czymś mocniejszym poczynić filozoficzne roważania,Kłania sie retoryka i samo życie.a zegar tyka juz tylko ,no właśnie ...ile do 15 czy 16 kwietnia?

Małgoś16-03-2007 22:32:25   [#157]

a dlaczego mną się zajmuje lustracyjnie KO, jesli ja jako niepubliczna mam przeciez swojego pracodawcę?

PS. Dzis zadzwoiniłam do KO, żeby się dowiedzieć gdzie, komu i w jakiej formie mam złozyc oświadczenie. Na to usłyszałam, ze nic nie robic i czekać na .... listowne powiadomienie o obowiązku złożenia oświadczenia.

Ale przecież ja już wiem o tym obowiązku, to po co to zawiadomienie? Żeby listonosze w RP wyrobili sobie nadgodziny?

Małgoś16-03-2007 22:34:42   [#158]

Bunt uniwersytetu przeciw lustracji

Beata Maciejewska 2007-03-15, ostatnia aktualizacja 2007-03-16 09:21

Zaczęło się od filologów. Rada ich wydziału napisała do rektora, że lustracja to szantaż wobec tysięcy uczciwych ludzi. Po nich zbuntowali się biolodzy.

Zobacz powiekszenie
Fot. Maciej Swierczynski / AG
var rTeraz = new Date(1174080801511); function klodka (ddo) { if (rTeraz.getTime()>=ddo.getTime()) document.write(''); }
ZOBACZ TAKŻE
1-->
Prof. Wiesław Fałtynowicz, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych, zajmuje jednoznaczne stanowisko. - Nie podpiszę oświadczenia lustracyjnego bez względu na konsekwencje. Bezpieka też mnie straszyła i nigdy nie zmusiła do podpisania deklaracji współpracy - mówił "Gazecie".

Rada Wydziału Filologicznego w liście protestacyjnym do rektora nazwała ustawę lustracyjną zwykłym bublem prawnym. Filolodzy boją się, że jej realizacja doprowadzi do napięć na uczelni i naruszy zasady sprawiedliwości. Dokumenty esbeckie nie mogą być jedynym źródłem wiedzy o postawach środowiska akademickiego w czasach PRL - przestrzega ich list.

Rada Wydziału Nauk Biologicznych oświadczyła natomiast, że "ustawa łamie podstawowe prawa, które powinny obowiązywać w demokratycznym, praworządnym państwie, naruszając jednocześnie zasadę domniemania niewinności".

Prof. Wiesław Fałtynowicz: - Liczymy na to, że za nami pójdą inni. Mam nadzieję, że nasz protest da komuś do myślenia, a ustawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Ona godzi w ludzką godność i bezwarunkowo wymaga zmiany.

Rektor uniwersytetu Leszek Pacholski mówi, że jest wzruszony wiarą członków rady wydziału w jego możliwości. - Ustawa o lustracji już wcześniej wzbudziła protesty wielu wpływowych środowisk oraz polityków, zarówno z PO, jak i z PiS. Mimo to nie została zmieniona. Cóż w tej sytuacji może zrobić rektor i senat? - pyta retorycznie.

Prof. Pacholski zwraca uwagę na fakt, że środowisko akademickie jest podzielone stosunkiem do lustracji. Mówi, że jego zadaniem jest studzić emocje i zasypywać okopy. - Boję się, żeby nie doszło do wojny politycznej, dlatego nie chcę dyskutować sprawy lustracji na posiedzeniu senatu. Razem z protestem filologów dostałem kontrprotest jednego z pracowników tego wydziału.

Prodziekan Wydziału Filologicznego prof. Marcin Cieński powiedział nam, że na posiedzeniu rady kilka osób wstrzymało się od głosu: - Ale nam nie chodzi o to, żeby zablokować dyskusję o lustracji. Każdy ma przecież prawo do własnego zdania. Uważamy po prostu, że powinniśmy zająć jasne stanowisko.

Prof. Jan Miodek, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej, jest także zdecydowanym wrogiem lustracji i uważa, że środowisko akademickie musi tu mówić jednym głosem: - Konieczna jest w tej sprawie narada całego środowiska. To musi być mądra, rzeczowa dyskusja. Liczę na solidarność moich kolegów. Musimy przemówić jednym głosem. Najgorsze, co możemy zrobić, to dać się podzielić - mówił w rozmowie z nami.

Ale podziały już są. Przeciwko uchwale Rady Wydziału Nauk Biologicznych głosowały cztery osoby (na pięćdziesięciu uczestników posiedzenia). Za lustracją jest prof. Ludwik Turko z Instytutu Fizyki Teoretycznej, znany wrocławski opozycjonista, który napisał do naszej redakcji, że szczególnie nauczyciele akademiccy występujący w roli autorytetów wychowawczych muszą być jej poddani: "Co więcej, uważam, że powinno to nastąpić właśnie w imię ideałów polskiej opozycji demokratycznej, gdyż walczyliśmy o to, aby pewne rzeczy zostały nazwane po imieniu" - pisze prof. Turko.

Na uniwersytecie najpóźniej w poniedziałek rozpocznie się lustracyjna operacja. Rektor musi wysłać ankiety lustracyjne do 1400 osób. Także rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty podpisał już okólnik o konieczności składania oświadczeń lustracyjnych.


Marrek16-03-2007 23:21:50   [#159]

Małgoś, #157

tak jest w ustawie lustracyjnej - składają dyrektorzy szkół publicznych i niepublicznych (art. 4 pkt. 45). Organem właściwym jest kurator oswiaty (art. 8 pkt 42). A na wezwanie trzeba poczekać, bo musi być na piśmie i musisz potwierdzić, że otrzymałaś (art. 56 pkt 1 mówi o "doręczeniu"). Od doręczenia masz miesiąc na złożenie.

Marrek16-03-2007 23:27:50   [#160]

#151

właśnie dlatego, że dyrektorzy nie mają pracodawcy (podobno jest nim szkoła :)), kurator został wyznaczony do wezwania i zebrania. a dlaczego nie OP? Ponieważ więcej do powiedzenia o dyrektorze i większe możliwości decyzyjne (równiez opiniodawcze) nad dyrektorem ma KO.
Marek Pleśniar16-03-2007 23:36:18   [#161]
KO ma mniej do powiedzenia bo właścicielem szkoły jest OP, ale władze dały mu to prawo
Marrek16-03-2007 23:41:33   [#162]

konkurs na dyrektora

stanowisko "konkursowe" rządzi się swoimi prawami i przepisami; OP chociaz jest właścicielem szkoły, to nie ma władzy nad dyrektorem takiej jaką ma KO.

I dobrze moim zdaniem; sam tłumaczyłem pewnemu wójtowi, że dyrektor nie jest jej pracownikiem i nie musi sie go pytac, czy może wyjść ze szkoły na zebranie. Chciał dyrektora utrącić i szukał "haków", nawet absurdalnych - np. dlaczego przysłuchuje się zebraniom rady gminy, zamiast być w szkole i dzieci uczyć?

Marek Pleśniar17-03-2007 00:50:04   [#163]

to chyba dobrze że dyrektor się interesuje życiem gminy?

jesli gmina tego nie rozumie to już trudno - widać nie wszystkie jednak samorządy dorosły do swojej roli

ale to kwestia dojrzałości demokracji

jeszcze angielskie 300 lat i będzie dobrze, a buraki będą się kojarzyć tylko z rolnictwem

Stanisław17-03-2007 09:52:43   [#164]
 Czy wicedyrektor szkoły składa oświadczenie lustracyjne ?
rzewa17-03-2007 09:59:01   [#165]
nie
Benigna17-03-2007 10:39:20   [#166]
Ja nadal uważam, że dyrektorki przedszkoli nie będą składały oświadczeń lustracyjnych.

Ustawa wymienia bardzo dokładnie osoby, pełniące funkcje publiczne w jej rozumieniu. Zauważcie, że przy wielu: np. redaktor naczelny (21), osoba zajmująca wysokie stanowisko państwowe (25),  audytor wewnętrzny (51), dziennikarz (52) - jest definicja poprzez przywołanie konkretnej ustawy. Przy dyrektorze szkoły publicznej lub niepublicznej (45) nie ma określenia "w rozumieniu ustawy o systemie oświaty...".

Nie wiem, czy teraz jestem " lepszym czy lepszejszym" dyrektorem, czy "chcę mieć i zjeść ciacho" (lubię ciacho) ale martwię się, bo podążając za logiką własnego rozumowania:
- nie mogę się zlustrować ;(
- w rozumieniu ustawy lustracyjnej nie jestem osobą pełniąca funkcję publiczną ;((
;)

To naprawdę budujące, że walczycie o jednakowe traktowanie nas i bardzo się osobiście z tego cieszę, i fakt ten doceniam, ale dla wielu obywateli, w tym polityków a nawet szefów oświatowych przedszkolanki nie są prawdziwymi nauczycielkami, a dyrektorki przedszkoli nie są dyrektorkami szkół.

A teraz czekam na doręczenie powiadomienia o obowiązku składania oświadczeń (takiego ze strony www naszego KO nie traktuję za doręczone), uważam bowiem doręczenie za "danie do ręki" (a nie do oka).
Jeśli go nie otrzymam (czy to pocztą, czy każą mi po nie udać się do KO - nieważne), znaczy, że moje rozumowanie było prawidłowe. Jeżeli otrzymam, to będę miała pewność, że mogę jeździć na wszystkie konferencje OSKKO - adresowane do dyrektorów i szkół i przedszkoli ;)
rzewa17-03-2007 11:08:52   [#167]
gdyby tak to czytac jak ty tu przedstawiasz, to lustracji nie podlegaliby równiez dyrektorzy np. SOW czy kolegium nauczycielskiego albo biblioteki pedagogicznej lub ośrodka doskonalenia nauczycieli - bo to również w tym pojęciu nie są szkoły...

Ale jakos nie wydaje mi się by byli oni wykluczeni z lustracji...
beata917-03-2007 11:12:03   [#168]

benigna

muszę cię zmartwić, bo moja pani wizytator już zbierała dane i będzie rozsyłać oświadczenia do przedszkoli

ps. a jak nazwiesz  nauczyciela - płci męskiej pracującego w przedszkolu - PRZEDSZKOLAKIEM czy PRZEDSZKOLANKIEM ?  :((((((((((
org17-03-2007 11:16:46   [#169]
i ddyrektorzy zespołów szkół winni być wówczas wykluczeni z lustracji. Ale nie o to chodziło chyba ustawodowcy.
Marek Pleśniar17-03-2007 11:49:48   [#170]

przedszkolankiem

ja nazywam:-)

jatoja17-03-2007 12:54:42   [#171]
w kwestii nazewnictwa:

skoro jest pani DYREKTOR

konsekwentnie i logicznie pan PRZEDSZKOLANKA
Marek Pleśniar17-03-2007 13:51:01   [#172]
tyż ładnie
Benigna17-03-2007 18:36:14   [#173]
no właśnie, rzewo,  też zastanawiałam się nad tymi dyrektorami (ośrodków doskonalenia, domów kultury itd) - tak sobie teoretycznie dywaguję nad precyzją aktów prawnych, bez denerwowania się

jak będę musiała, to się przecie zlustruję - dlatego czekam na polecenie

beato - opisuję swoje obserwacje i doświadczenia - z dystansem, bo dalekam od obrażania się (i innym radzę) za przedszkolankę, pana przedszkolanka też - bo mnie osobiście honoru to nie ujmuje (serdecznie polecam garść humoru i perskie oko w takich sytuacjach)
Gaba17-03-2007 18:39:09   [#174]
na paraliż jest jeden jedyny sposób - wszyscy przyznaja sie do współpracy, wtedy IPN i tak nic nie udowodni, bo nie może i sie zatka.
Małgoś17-03-2007 18:45:09   [#175]

#174

ale tu się kłania  słynny ...dylemat więźnia :-)

czyli ryzyko zaufania i wiary we wspólpracę innych "więźniów"

...bo jesli ja sie przyznam, a te tysiące nie, to wyjde na tym nieszczególnie korzystnie .... ;-)

Gaba17-03-2007 18:47:29   [#176]
czy ja się człowiek przyzna do wspólpracy, a nie współpracował - to IPN mu udowodni kłamsto lustracyjne... a czy jak sie skłamnie w ten sposób, to tez się jest kłamca lustracyjnym... chyba tak.
Małgoś17-03-2007 18:49:56   [#177]
:-) niestety
dorotaj6318-03-2007 02:10:34   [#178]
warmińsko-mazurski kurator nie ograniczył sie tylko do podania informacji o obowiązku złożenia oświadczenia na stronie ko. Każdy z dyrektorów otrzymał listem poleconym pismo informujace o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego.
Benigna18-03-2007 07:44:32   [#179]
nie otrzymałam (jeszcze?) pisma listem poleconym, a do warmińsko-mazurskiego kuratora mam niedaleko
Marek Pleśniar18-03-2007 08:50:50   [#180]

Lustracja wkracza do szkół

Joanna Jałowiec 2007-03-16, ostatnia aktualizacja 2007-03-16 13:28

Ponad 2 tys. dyrektorów szkół w Małopolsce musi złożyć oświadczenia dotyczące współpracy z SB. Jeśli się spóźnią lub odmówią wykonania polecenia - mogą stracić pracę

1-->
Nowa ustawa lustracyjna wprowadziła obowiązek poddawania się lustracji przez dyrektorów szkół publicznych i niepublicznych. Kuratorium oświaty w Krakowie przygotowuje się do wysyłki powiadomień do dyrektorów. Z 5,5 tys. placówek w skali Małopolski, lustracja obejmie 2 tys. 200 osób. Część powiadomień wręczą dyrektorom szkół wizytatorzy. - Tak będzie taniej, bo koszt wysyłki do wszystkich wyniósłby ok. 15 tys. zł - mówi Józef Rostworowski, małopolski kurator oświaty. Wypełnione powiadomienia wracają do kuratora oświaty, a ten przekazuje je do IPN. - Jeśli dyrektor nie zmieści się w terminie wystąpię o jego odwołanie, ale myślę, że nie będzie takiej sytuacji w Małopolsce - dodaje Rostworowski.

Dyrektorzy mają wątpliwości

Tymczasem sami dyrektorzy do lustracji podchodzą z rezerwą.

Marian Krampus, dyrektor XXIX LO w Krakowie, związany z "Solidarnością": - W Polsce jest tyle rzeczy do zrobienia, że oglądanie się wstecz jest niepotrzebne. Dla mnie to nieporozumienie. Jeśli mój pracodawca zobowiąże mnie do złożenia oświadczenia zrobię to, ale moje prywatne zdanie jest zupełnie inne.

- Rozmawiałem z paroma osobami i wszyscy są przeciwko - mówi Ryszard Sikora, dyrektor SP nr 36 w Krakowie. - Jako nauczyciel mam większe pole do popisu i wywierania złego wpływu na uczniów niż dyrektor. Z tego punktu widzenia nie rozumiem, dlaczego lustracja obejmuje tylko dyrektorów. A gdy okaże się, że dyrektor był TW to nie za bardzo wiem, na jakiej podstawie miałby stracić pracę. W prawie oświatowym nie ma na ten temat ani słowa - zastanawia się. Zapewnia, że złoży oświadczenie, bo nie ma sobie nic do zarzucenia. - Nie mam natomiast żadnej gwarancji , że ktoś czegoś nie wpisał w moje akta - dodaje Sikora.

Wrze także na forum Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty zrzeszającego dyrektorów z całej Polski. "Ktoś już obliczył, że aby wszystkich zlustrować potrzeba 14 lat" - pisze jeden z użytkowników. "Tak czy siak widzę w tym czystkę dyrektorów czyli: cokolwiek zrobisz będziesz zwolniony. Nie złożysz oświadczenia - zwolniona. Złożysz i się na wszelki wypadek przyznasz - zwolniona. Złożysz i się nie przyznasz (a będziesz miała pecha, że coś w twej teczce jest) - będziesz zwolniona w dodatku jako kłamczucha" - komentuje inny dyrektor.

Kuratorium też ma pytania

- Po przeanalizowaniu treści tej ustawy rodzą się niejasności. Postanowiłem, że wszelkie wątpliwości będziemy kierowali do IPN, po to żeby na bieżąco je wyjaśniać - mówi Józef Rostworowski. Kuratorium przygotowało pismo z pięcioma pytaniami, m.in. o to czy lustracja dotyczy wyłącznie dyrektorów szkół publicznych i niepublicznych oraz czy oświadczenie musi złożyć osoba, która tylko pełni obowiązki szefa szkoły w zastępstwie za dyrektora, gdy ten przebywa na urlopie płatnym lub dla podratowania zdrowia.

Ustawa lustracyjna weszła w życie w czwartek. Kurator ma czas do 15 kwietnia na zawiadomienie, a dyrektorzy do 15 maja muszą złożyć oświadczenie.

- Podejrzliwość obecnej władzy jest zatrważająca. Sprawy przeszłości są ważne, ale na ile jest zasadne twierdzenie, że tak znaczna grupa ludzi miała coś wspólnego z służbami bezpieczeństwa, trudno powiedzieć. Moim zdaniem jest o 15 lat za późno - podsumowuje Ryszard Sikora
Marek Pleśniar18-03-2007 08:53:46   [#181]

no i jeszcze jeden pozyteczny link

http://www.s1jobs.com/praca-szkocji/

Benigna18-03-2007 08:57:59   [#182]
:)))
jolko18-03-2007 09:46:34   [#183]
Marku, link na czasie:)) MOże rzeczywiście juz pora??? I znowu pan Bismarck miał rację:((
grażka18-03-2007 10:05:23   [#184]
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75515,3987682.html
Marek Pleśniar18-03-2007 10:28:18   [#185]
eee, szkoda czasu:-)
joszka18-03-2007 18:02:10   [#186]

178,179

Laboga !Ja jeszcze też nie otrzymałem poleconego - a co będzie jak się zawieruszy!!!
Małgoś18-03-2007 18:26:02   [#187]

Komitet Helsiński:

Ustawa lustracyjna narusza prawa człowieka

Obowiązująca od czwartku ustawa lustracyjna narusza prawa człowieka i podstawowe wolności - oświadczyli członkowie Komitetu Helsińskiego. Ich zdaniem przewidziany w ustawie zakaz wykonywania zawodu dziennikarza jako sankcja za kłamstwo lustracyjne jest "zamachem na wolność słowa". - Nikomu nie można całkowicie odebrać prawa do publikowania w prasie, czasopismach lub w mediach elektronicznych albo publikowania książek - podkreślili. Autorzy stanowiska zaznaczyli, że nie można również zakazać wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego. Ich zdaniem "w ten sposób państwo ingeruje w konstytucyjnie zagwarantowaną wolność nauczania i badań naukowych". (ks, PAP)

Marrek18-03-2007 19:15:42   [#188]

z #184

"Wdzięczna jestem dziennikarzom, którzy zapowiedzieli, że nie złożą oświadczeń lustracyjnych. Obywatelskie nieposłuszeństwo jest aktem bohaterstwa: człowiek w imię godności osobistej, którą uważam za wartość najwyższą, ryzykuje drakońskie sankcje."

"Obywatelskie nieposłuszeństwo" wykazywano za komuny, kiedy nie godzono się na współpracę i donoszenie, to były akty  bohaterstwa, ryzyko nawet utraty życia. Pani profesor moim zdaniem sie trochę zagalopowała używając takich słów w tym przypadku.

Marek Pleśniar18-03-2007 19:33:53   [#189]

teraz też dyrektor ryzykuje stanowiskiem nie chcąc powiedzieć że nie był świnią

a przecież wie że nie był. Ludzie z jakiegoś powodu nie rozumieją na czym sprawa polega. Wo góle ich nie obraża to że ktoś im każe się tłumaczyć

że nakaz przyznania się do niewinności to domniemanie braku etyki, zakładanie że uczciwy człowiek musi się tłumaczyć

można rzec - no dobrze - ale niech się wreszcie wyjaśni, niech się zlustrują wszyscy

ale na Boga, po co do tego jakieś oświadczenia niewinnych??

przecież wystarczy opublikować to co tam w tych esbeckich aktach jest i nie pytać ludzi jak, no własnie winnych

przestępcó, złoczyńcó szuka się i karze jak trzeba

ale niewinnych??

wychodzi w takim razie na to, że to wszystko jest tylko po to by ludzi upokorzyć

Marek Pleśniar18-03-2007 19:36:55   [#190]

akurat dziennikarzy mi nie szkoda - sami osądzają co i rusz:-)

dyrektorów mi szkoda, bo masa świństw tu zajdzie. I potem się weź i domagaj sprawiedliwości gdy już Cię wywalą

Małgoś18-03-2007 19:43:25   [#191]

to tak jakby nakazać wypisywać oświadczenia, ze nie zabiłam, nie ukradłam, nie oszukałam, nie demoralizowałam, nie grzeszyłam...

po prostu absurd :-(

 i na dodatek pojawia się lęk...no bo kto wie, co wsadzono w moją teczkę? a jesli nadepnęłam na odcisk jakiejś gnidzie i ta w odwecie wciągnęła mnie na listę informatorów, a jesli na jakiejś studenckiej imprezie , ktos skrzętnie notował co kto mówi i awansował mnie do roli OZI, a może fakt raportowania przebiegu zbiórek harcerskich dla XX (nie pamiętam jak się nazywał stopień nad drużynowym) to już była wspólpraca?

jak udowodnić, że się nie jest i nigdy nie było ...wielbłądem?

cała ta procedura obraża godność człowieka, wprowadza niepokój, rodzi atmosferę zagrożenia :-(

pozostaje mi tylko ufac w sprawiedliwość dziejową - że ci co dzis chca każdego rozliczać według własnych kryteriów, będa w przyszłości ...dotkliwie rozliczenie za nadużycia władzy pochopnie im podarowanej

org18-03-2007 21:32:01   [#192]

USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty

Art. 36. 1. Szkołą lub placówką kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora.

 

USTAWA

z dnia 18 października 2006 r.

o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat

1944-1990 oraz treści tych dokumentów

 

Art. 4. Osobami pełniącymi funkcje publiczne w rozumieniu ustawy są:

 

45) dyrektor szkoły publicznej lub niepublicznej;

 

Art. 8. Właściwym organem do przedłożenia oświadczenia lustracyjnego jest w

stosunku do osób kandydujących na funkcję publiczną, o której mowa w art. 4:

 

42) pkt 45 - właściwy kurator oświaty;

 

Art. 56. 1. Osoba urodzona przed 1 sierpnia 1972 r., która w dniu wejścia w życie

niniejszej ustawy pełni funkcję publiczną wymienioną w art. 4, ma obowiązek złożenia

oświadczenia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, w terminie jednego miesiąca od dnia

doręczenia powiadomienia, o którym mowa w ust. 2.

2. Właściwy organ, o którym mowa w art. 8, w terminie jednego miesiąca od dnia

wejścia w życie niniejszej ustawy, powiadamia osobę, o której mowa w ust. 1, o

obowiązku przedłożenia temu organowi oświadczenia, o którym mowa w art. 7 ust. 1,

oraz informuje o skutku niedopełnienia tego obowiązku, z zastrzeżeniem ust. 2a.

 

*********************************************************

 

Jeżeli mam postępować zgodnie z prawem to oczekuję też tego od  tego, kto czuwa nad tym, abym go przestrzegał. A więc:

Nie jestem osobą pełniącą funkcję publiczną. - ustawa lustracyjna

Jestem nauczycielem, któremu powierzono stanowisko dyrektora. - uoso

Powyższe oznacza, że większość z tych, którym powierzono to stanowisko nie są dyrektorami. To tak jak z Panem Profesorem w liceum, który jest magistrem.

 

Odnoście Art. 56.

Jestem osobą urodzoną przed 1 sierpnia 1972 r., lecz w dniu 15 marca 2007r.  nie pełniłem funkcji publicznej wymienionej w art. 4, lecz byłem nauczycielem, któremu powierzono stanowisko dyrektora. Bucie nauczycielem nie jest pełnieniem funkcji. Nauczyciele nie są lustrowani. Tak więc  mam obowiązku złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia powiadomienia, o którym mowa w ust. 2.

DURA LEX SED LEX - twarde prawo, lecz prawo. Niech obowiązuje, także tego, kto ma stać na jego straży.

 

 

 

org18-03-2007 21:34:22   [#193]

Poprawiam się (składam sprostowanie)

Bycie nauczycielem nie jest pełnieniem funkcji. Nauczyciele nie są lustrowani. Tak więc  nie mam obowiązku złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 7 ust. 1
Marek Pleśniar19-03-2007 01:07:28   [#194]

nie złóż;-)

http://www.gazetawyborcza.pl/1,75248,3993026.html

Marek Pleśniar19-03-2007 02:16:23   [#195]
Image
Gaba19-03-2007 03:09:13   [#196]

Chcemy budować IV RP - oświadczył prezes PiS, premier Jarosław Kaczyński podczas konwencji programowej PiS. Podkreślił, że w Polsce "ruszyło oczyszczenie", które - jak zaznaczył - będzie trwać.

 

Niech sobie trwa, co chce - wg słow pana premiera czy prezdydenta. Nie muszę deklarowac publicznie, ze nie byłam i nie jestem brudna.

Marrek19-03-2007 08:59:02   [#197]

dyrektor to stanowisko publiczne - bardziej nawet niż niejeden radny jest taki dyrektor "na świeczniku" i więcej prowadzi działań w środowisku. Być może takie były przesłanki włączenia dyrektorów do lustracji. Poza tym tak jak od księdza wymaga się nieposzlakowanej opinii i od niego.

Też mam żal i mieszane uczucia, a nawet .... (autocenzura wypowiedzi) na ten temat, ale juz dawno oduczyłem się "dyskutować" z paragrafami - potrafię je omijać, i uzywac różnych sztuczek, ale jak coś jest napisane wprost i się nie da z tym nic zrobić, to ... szkoda mojego czasu i zdrowia, żeby "kopie kruszyć". I nie nazywajcie tego "zachowawczym stylem" lub chowaniem głowy w piasek. TO TYLKO PRACA! Nie biorę tego do siebie osobiście, poniewaz jestem urzędnikiem i przepis dotyczy URZĘDNIKA, a nie mnie jako sosoby. Więcej dystansu życzę wszystkim zbulwersowanym :)

A co tam w domu? Wszyscy zdrowi?

Marrek19-03-2007 09:01:33   [#198]
... a zmienianie świata zaczynam od siebie :)
Małgoś19-03-2007 09:06:19   [#199]

hmmm - to jakby dzielenie osobowości ;-)

czasem, gdy dziecko (i nie tylko) doświadcza traumatycznych doświadczeń i jednoczesnie nie widzi możliwości ucieczki od nich, to ucieka się do odzielenia jakby fragmentu siebie - "to nie ja, to X jest bity", jest to sposób na przetrwanie, ale wyklucza bunt i walkę o swoje prawa

...

osobiście wolę być w domu sobą, w pracy też i wsród przyjaciów i innych też - myslę, że jednolitość podmiotowa w róznych rolach zyciowych chroni nas przed ...dezintegracją wartości, znaczeń, celów itd. ;-)

Marrek19-03-2007 09:10:41   [#200]

wybacz,

ale tworzysz ideologię do mojej osoby...

przestan , bo smieszne to jest - nie znasz mnie osobiscie, więc Ci tylko powiem, że dwa razy straciłem posadę dyrektora, bo nie chciałem, żeby moimi rękami ktoś krzywdził ludzi. Nie mam powodu, żeby pluć w lustro :)

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ] - - [ 9 ][ 10 ]