Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Lustracja dyrektorów raz jeszcze
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ] - - [ 9 ][ 10 ]
DYREK13-03-2007 09:43:56   [#51]
http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=20739#FBK
org13-03-2007 21:45:48   [#52]

http://www.glos.pl/news.php?action=show&id=405&s=

(13.03) Oświadczenie ZNP w sprawie lustracji - Związek Nauczycielstwa Polskiego z przykrością stwierdza, iż wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski wykorzystuje zajmowany przez siebie urząd do politycznych rozgrywek. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister zapowiedział, że dyrektorzy szkół, którzy nie poddadzą się lustracji lub przyznają się do współpracy z "organami bezpieczeństwa państwa", stracą pracę. Te słowa ZNP uznaje za publiczne szykanowanie pracowników oświaty.
 
Przypomnijmy, że nowa lustracja, która obejmuje m.in. dyrektorów szkół publicznych i niepublicznych, rusza 15 marca br. Tego dnia pracodawca powinien zawiadomić dyrektorów szkół o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego. Od jego otrzymania pracownicy mają miesiąc na złożenie oświadczenia. Zgodnie z nowelizacją ustawy, osoby które nie zrobią tego w terminie, tracą prawo do pełnienia funkcji czy wykonywania zawodu. Jednak prawo oświatowe, któremu podlegają dyrektorzy szkół nic nie mówi o tym, aby warunkiem koniecznym do pełnienia funkcji było złożenie lustracyjnego oświadczenia.
 
Wiceminister Orzechowski grozi zwolnieniami nawet tym, którzy w terminie przedłożą oświadczenia i przyznają się do współpracy z "organami bezpieczeństwa państwa", choć nie ma o tym mowy w znowelizowanej ustawie lustracyjnej. Takie zachowanie ZNP uważa za karygodne i uznaje słowa wiceministra edukacji za próbę zastraszenia i podzielenia środowiska nauczycielskiego.
 
Związek domaga się ochrony pracowników szkół przed nieprzemyślanymi działaniami naruszającymi ich stabilność zawodową.

 

Adaa14-03-2007 15:14:52   [#53]

załózmy,ze nie jestem pewna czy współpracowalam czy nie ... w kazdym razie swiadomie ... wpisuje, na wszeli wypadek,ze tak, bo gdyby co zarzuca mi klamstwo lustracyjne:-)

załózmy,ze jestem pewna,ze nie wpółpracowalam, a okaże się,że ktos tam cos napisał - tez jestem klamca lustracyjnym:-)

najlepsze jest w tym,że w swietle ustawy odpowiednie organa maja obowiazek sprawdzić kazdego kto zajmuje stanowisko podlegajace lustracji, czy jest oswiadczenie,czy go nie ma

po kiego zatem te oswiadczenie, skoro i tak istnieje obowiazek weryfikacji osób

logicznym zatem byłoby przyznanie sie do współpracy( na wszelki wypadek)...bo same korzysci z tego płyną :
-jak nie bylam to mnie o tym poinformują -że jestem czysta
-jak bylam, nawet jak nie bylam, to nie jestem klamcą lustracyjnym

fajne to wszystko:-)

jatoja14-03-2007 15:34:06   [#54]
...bo mi też wychodzi, że w świetle naszej rzeczywistości i odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych oświadczeń... jedyne prawdziwe jest "nie wiem". :-)
jerzyk14-03-2007 15:36:07   [#55]

"po kiego zatem te oswiadczenie"

 
"załózmy,ze nie jestem pewna czy współpracowalam czy nie ... w kazdym razie swiadomie ... wpisuje,na wszeli wypadek,ze tak, bo gdyby co zarzuca mi klamstwo lustracyjne"
skoro sie przyznasz, to weryfikator nie bedzie sprawdzał, bo chyba ty sama wiesz lepiej co robilaś;-):
 Jezeli weżmiesz po uwagę to że:
Wiceminister Orzechowski grozi zwolnieniami nawet tym, którzy w terminie przedłożą oświadczenia i przyznają się do współpracy z "organami bezpieczeństwa państwa", choć nie ma o tym mowy w znowelizowanej ustawie lustracyjnej.
 
 to przy najbliższym konkursie, po wejsciu w życie poprawki w UoSO że dyrektora powołuje OP w uzgodnieniu z KO, kurator bez podania przyczyny nie wyrazi zgody na twe powołanie.
 
Tak czy siak widze w tym czystkę dyrektorów czyli :cokolwiek zrobisz bedziesz zwolniony
nie złożysz oświadczenia - zwolniona
złozysz i sie na wszelki wypadek przyznasz - zwolniona
złozysz i sie nie przyznasz (a bedziesz miała pecha że cos w twej teczce jest) - bedziesz zwolniona w dodatku jako kłamczucha
Adaa14-03-2007 15:38:50   [#56]

jestes pewien jerzyku,ze weryfikator nie sprawdza jesli sie przyznam?

wydaje mi sie chyba,ze istnieje obowiazek sprawdzania wszystkich bez wzgledu na to czy sie przyznał czy nie

teka5714-03-2007 15:43:26   [#57]

HE!- to w końcu -byłem czy nie byłem -oto jest pytanie

Co lepsze.W co wchodzić- w niewiedzę,niepamięć,domysły czy w prawdę znaną sobie, a niekoniecznie innym.Może ktoś przekalkuluje....

Dziś nam rozdano kuratoryjne dyspozycje lustracyjne-ktoś już obliczył,że aby wszystkich zlustrować potrzeba 14 lat.Po co więc  to,łącznie z informacją,jak nie złożysz tracisz stanowisko.Wiem ,że jestem i byłem uczciwy-nie składam.Wiem ,że jestem i byłem nieuczciwy wobec innych-piszę oświadczenie-a nóż zanim go sprawdzą minie moja kadencja.Nie ma tu logiki.

Może być później tak ,że ci cwani,co złożyli-a donosili-dalej będą trwać na posterunku,a uczciwi -won, bo nie złożą oświadczeń -zgodnie ze swoim stanem świadomości.Nie można więc  mówić o dobrowolności oswiadczeń,a o nie chcem,ale muszem,muszem bo chcę dalej być dyrektorem, chcem,bo muszem rozbić coś,co jest dobrowolnym przymusem.Teraz -byłeś w ZMS lub ZNP -jesteś-be.kto więc jest cacy?

Sory za rozważania ,ale gdzieś muszę to wylać .

jerzyk14-03-2007 16:20:56   [#58]
adaa, pewny nie jestem, ale tak se myślę że na  miejscu weryfikatora nie udowadniałbym ci że jestes niewinna, skoro sama sie do winy przyznajesz. Tym bardziej że , jak napisala teka57, roboty tej ma byc na 14 lat
Adaa14-03-2007 16:44:54   [#59]

wkleję

Procedura lustracyjna

 
jerzyk14-03-2007 16:59:52   [#60]
ten 3 pkt od końca , to widzimiś urzednika ktory w przypadku gdy sie przyznasz do wsłópracy, nie znajdzie podstaw do podważenia twego oświadczenia.Jeżeli sie przyznasz to lasawie twojhe przyznanie zostanie zaakceptowane o czym zostaniesz poinformowana na piśmie :-)
 
Zastanawiam sie.... na czym IPN bedzie bardziej zależało a)żeby wspólpracownikow było jak najmniej?
b) żeby współpracownikow było jak najwiecej ?
elkap14-03-2007 17:10:44   [#61]
Na końcu tej procedury trzeba jeszcze dołozyć to co wymiślił nasz minister ( wczoraj ogłaszał to Orzechowski), że jeśli dyrektor współpracował i złoży oświadzcenie, to się go odwoła z Karty Nauczyciela. Nieważne, że ustawa lustracyjna takiej możliwości nie przewiduje. Nasz minister wie, że tacy ludzie nie mogą pracować w polskiej szkole. I co Wy na to?
nn14-03-2007 17:12:49   [#62]

bardziej...

interesuje mnie procedura lustracyjna dla dyrektorów szkół. Chodzi mi o podstawę prawną w zakresie odwołania z funkcji w przypadku nie złożenia oświadczenia w nakazanym terminie. Czyli co? Póki co art 38 UoSO nie daje takiego umocowania prawnego. Ustawa lustracyjna zakłada zaś utratę stanowiska, w jakim terminie?
DYREK14-03-2007 18:34:14   [#63]

"Giertych wyjaśnił, że w obydwu przypadkach (przyznania się do współpracy bądź niezłożenia oświadczenia) kuratorzy zostaną zobowiązani do złożenia zastrzeżeń do ponownych nominacji tych osób na stanowiska dyrektorskie. - Natychmiastowe odwołanie może wystąpić tylko w pewnych określonych przypadkach - dodał Giertych."


http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,3987025.html

AnJa14-03-2007 18:37:08   [#64]
jeśli ta wklejanka jest prawdziwa, to zakaz pełnienia funkcji publicznej może oznaczać zakaz bycia fukcjonariuszem publicznym

hmmm
czy my przypdkiem nie mamy tymi funkcjonariuszami z mocy ustawy zostać? bo to by znaczyło, że vMEN wie co mówi

a to dalek oznaczałoby-kapowałeś to sie na stołek nie pchaj - jako nauczyciela cię nie ruszymy, ale jeslis dyrek to lecisz i ze stołka i z zawodu
jerzyk14-03-2007 18:55:59   [#65]
 jeśli "zakaz pełnienia funkcji publicznej może oznaczać zakaz bycia fukcjonariuszem publicznym", a nimi sie stana wszyscy nauczyciele, to następnym krokiem bedzie uchwalenie ze nauczyciel to nie zawod a funkcja ;-) 
a wtedy to w kontekście tej wypowiedzi " Czego były agent SB ma nauczyć młodzież? Ma nauczyć metod operacyjnych? Jak kablować na przyjaciół? Jak donosić na rodzinę? - mówił minister edukacji Roman Giertych..."
można spodziewac sie całkowitego usunięcia z zawodu
stan14-03-2007 18:56:40   [#66]
... nie chodzi by złapać króliczka, ale by gonić go ...
 
Z mojego punktu widzenia (56 lat) chodzi o to aby określoną grupę ludzi "przeczołgać".
To takie współczesne (IV RP) lojalki.
Pozdrawiam
stan
:-(
beera14-03-2007 18:57:38   [#67]

z nieoficjalnych żródeł

liczy się, że około 30% dyrektorów straci stanowiska
jerzyk14-03-2007 19:02:54   [#68]
jasne to tylko 42 tys. osób :-(
AnJa14-03-2007 19:07:07   [#69]

;-)

kurcze- a mógłbym się przecież  z 11 lat później urodzić

ale nie- mnie urodzili wcześniej, a z bratem poczekali

a brat poza sferą publiczna i nie skorzysta - pies ogrodnika jeden
dyrlo14-03-2007 19:07:34   [#70]
Dzisiaj wracałam już do domu 14.50 na ulicy dorwała mnie na komórce sekretarka, żeby mnie poinformaować, że jutro mam się stawić w KO - i odebrać pismo - osobiście - zawiadamiające mnie o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego. Już nie zdążę załatwić delegacji a przecież muszę tam dojechać. Pan starosta nie urzęduje od świtu do nocy, żeby mi podpisać delegację. Jak pójdę do starostwa po podpis to nie zdążę na czas dojechać, nie można mnie było zawiadomić wcześniej?  Koniecznie jutro? Jeszcze godzina podana. Jak to się ma do tego, że kurator ma 30 dni od 15.03
rzewa14-03-2007 19:09:30   [#71]
prawie jak w kamaszach... :-(
dyrlo14-03-2007 19:11:33   [#72]
No ale jechać bez delegacji?
AnJa14-03-2007 19:12:20   [#73]
nie odbieraj tego pisma- po co Ci ono

masz ustawowy obowiązek złożenia oświdczenia- nie odebrania zawiadomienia o zapoznaniu z ustawowym obowiązkiem
Małgoś14-03-2007 19:12:22   [#74]

Wielkopolskie KO zyczy sobie, aby dyrektorzy osobiście odbierali ...zawiadomienia o obowiązku składania oświadczeń lustracyjnych

Dolnosląskie po prostu wysyła takie zawiadomienia elektronicznie

o co tu chodzi?

Jesli składanie oświadczenia jest moim obowiązkiem, tak jak np. niezabijanie bliźniego i płacenie podatków, to teraz różne urzedy będą mnie wzywać po odbiór i kwitowanie wsłanoręcznym podpisem zawiadomienia o obowiązkach????????????

za chwile, za momencik zacznę popiskiwać, ze nawet za komuny było sensowniej, choć do niedawna wydawało mi się, że ówczesna biurokracja nie ma i nie miała nigdy sobie równej ;-)

PS. Czy moge po prostu wydrukować sobie tekst oświadczenia z ustawy, wypełnic i złożyć? No własnie, ale gdzie mam to złożyć, żeby mieć spokój i pełna świadomośc spełnionego obowiązku osoby publicznej w IV RP?

org14-03-2007 19:13:02   [#75]

To kurator ma nam dostarczyć, a nie my odebrać.Jeśli spóźnimy się z odebraniem o miesiąc to kto poleci?

AnJa14-03-2007 19:14:23   [#76]
Małgoś- wypełnij i wyślij pismo, ze zwrotka, że urzednik kuratoryjny może takie oświadczenie odebrac w Twojej szkole w dniu wyznaconym i godzinach od-do:-)))
dyrlo14-03-2007 19:16:03   [#77]
Boję się nie odebrać, już jestem zastraszona. :-((((((
org14-03-2007 19:16:45   [#78]

Podpisać się w części A i podpisać się w części B.

Wpisać **. Informacja dla weryfikatora z IPN - właściwe opublikować.

Pytanie dodatkowe?

Czy jeżeli dla świetego spokoju napiszę, że współpracowałem a nie współpracowałem - to jestem kłamcą lustracyjnym, czy tylko byłym dyrektorem?

AnJa14-03-2007 19:18:27   [#79]
kłamca i mitomanem będziesz

a co do byłego dyrektora - pożyjemy, zobaczymy
rzewa14-03-2007 19:20:52   [#80]
:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

leżem i kwiczem! :-)))
ankate14-03-2007 19:21:35   [#81]
A ja tam .... jak taki jeden motylek, którego adresu Marek kiedyś zabraniał wklejać :-(
Gaba14-03-2007 19:24:45   [#82]
powaznie piszcie, że KO wzywa do odebrania powiadomien lustracyjnych?
Jersz14-03-2007 19:31:46   [#83]
Bardzo poważnie.
beera14-03-2007 19:32:16   [#84]
Nowa lustracja od jutra
2007-03-14 19:18  Aktualizacja: 2007-03-14 19:22

Giertych grozi dyrektorom szkół

Kto nie złoży oświadczenia lustracyjnego, straci pracę - grozi dyrektorom szkół minister edukacji Roman Giertych. Obowiązujące od jutra prawo włącza ich do grona osób, które muszą wytłumaczyć się, czy nie współpracowały z peerelowskimi służbami.

Minister Giertych chce, by kuratorzy wydawali negatywne opinie dyrektorom, którzy nie złożą oświadczeń lustracyjnych. Jeśli nie uda się ich zwolnić, można będzie zablokować ich karierę.

"Kuratorzy zostaną zobowiązani do składania tzw. zastrzeżeń do ponownych nominacji tych osób. Taka osoba nie będzie miała żadnych szans, by ponownie wygrać konkurs" - cytuje słowa ministra edukacji RMF. Dodaje, że tak samo będzie z dyrektorami, którzy przyznają się do współpracy z SB.

Ustawa lustracyjna, która zaczyna obowiązywać jutro, przewiduje lustrację dyrektorów szkół. Jest ich 40 tysięcy.

beera14-03-2007 19:34:20   [#85]
kojarzy wam sie to wszystko bardziej z Kafką, czy bardziej z Orwellem?
Małgoś14-03-2007 19:35:31   [#86]

Gaba, z ręką na sercu!

Dziś mnie zawiadomiono, że jutro mam byc w Poznaniu i to w godzinach konkretnych......

W telefonicznej rozmowie z KO dowiedzialam się, że świat się nie zawali jak odbiorę później - tzn. wtedy, na kiedy zaplanowałam wyjazd do P.

Ale ja jestem gotowa wysłać, zawieźć im moje oświadczenie jak najszybciej, bo potem wiosna, egzaminy, wakacje i jak się znam, to zapomnę o tym nadobowiązku publicznym

Małgoś14-03-2007 19:36:45   [#87]

Asiu...

życie przerosło nie tylko kabaret, ale i ...klasyków też :-(

AnJa14-03-2007 19:37:56   [#88]
tzw. zastrzeżenie będzie skuteczne, jeli utrzyma się wersja, że stanowisko dyrektora obsadzane jest w uzgodnieniu OP-ON

a podobno(wg MENa) Senat ma to sprostować - i OP będzie powoływać, rola KO zbliżona do dzisiejszej, czyli zastrzeżenia formalne

czyli albo MEN mataczył, albo będzie dodatkowy warunek w UoSO tyczący warunków, które musi spełnić kandydat na dyrektora

a toto w TK nie przejdzie - bo kapus posłem byc moze, prezydentem, burmistrzem - też - byleby się przyznał

a dyrektorem szkoły nie - toż to rażąca nierówność wobec prawa
beera14-03-2007 19:38:13   [#89]

kiedyś czułam gniew, teraz zaczynam przerazenie

bmagda14-03-2007 19:39:44   [#90]

 wytłumaczcie mi to

Dz.07.25.162

"Art. 7. 1.    Obowiązek złożenia oświadczenia, dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r., zwanego dalej "oświadczeniem lustracyjnym", mają osoby, o których mowa w art. 4, urodzone przed dniem 1 sierpnia 1972 r.
2.             Oświadczenie lustracyjne składa się w chwili wyrażenia zgody na kandydowanie lub zgody na objęcie lub wykonywanie funkcji.
3.             Złożenie oświadczenia lustracyjnego powoduje wygaśnięcie obowiązku jego powtórnego złożenia w przypadku późniejszego kandydowania lub wykonywania funkcji publicznej, z którą związany jest obowiązek złożenia oświadczenia.
3a.            W przypadku, o którym mowa w ust. 3, osoba zobowiązana do złożenia oświadczenia lustracyjnego składa organowi właściwemu do przedłożenia oświadczenia informację o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego.
4.             Tryb składania oświadczeń przez osoby, o których mowa w art. 4 pkt 1, 2 i 17, pochodzące z wyborów powszechnych, określają przepisy odpowiednich ustaw regulujących zasady przeprowadzania wyborów.
AnJa14-03-2007 19:48:40   [#91]
spokojnie- toto musi walnąć

a jakby nie to 3 lata i mamy odmianę centrolewicy u władzy

to co ja zamierzam robic - to przestrzegac prawa i  trzymac się terminów- reszta mnie nie interesuje, zwłaszcza nadgorliwość kuratoryjnych urzędników z wydziału kadr (jestem dziwnie spokojny, że u nas będzie to cywilizowanie rozegrane -czego dyrektorom z podlaskiego i Pani Kurator życzę)

a przy okazji - jakby taki blogmen Wierzejski (albo jakiś publicysta Dziennika) tu zajrzał doszedłby do wniosku, ze sami kapusie tu siedzą i drżą z przerazenia

wiec publikuje niniejszym następujące oświadczenie (choć bez formularza):
oświadczam, że nie byłem świadomym współpracownikiem służb PRL.
Nieswidomym- nie wiem, albowiem wtedy miałem duzo słabszy tzw. łeb. Nieświdomie jednak raczej  niczego nie powiedzialem ani podpisalem - albowiem wówczas organy mowy oraz kończyny górne  odmawiały mi posłuszeństawa jeszcze w stanie resztek mej swiadomości.
beera14-03-2007 19:53:39   [#92]

:)

Nie jestem przerażona tym, ze mnie zlustrują negatwnie, bo ani świadomym, ani nieswiadomym nie bylam.

jestem przerażona generalnie z powodow szerszych niz lustracja, w ktore to powody lustracja się także- rzecz jasna, wpasowuje.

IV RP przejdzie do historii- to pewne

Gaba14-03-2007 20:01:48   [#93]

ja i kapuś?

Jak ja nosiłam ulotki, to p. W. na stojąco pod lodówkę wchodził.

AnJa14-03-2007 20:03:40   [#94]
nie ma żadnej IV RP

jest stan przejściowy  zwiazany z udaną próbą przewrotu pałacowego dokonaną w warunkach panstwa demokartycznego i przy uzyciu intrumentów demokracji własciwych

ponieważ jednak zamachów pałacowych dokonuja koterie (w uproszczeniu: układy władzy działające bez ujawniania się, zwlaszcza liderów)- a te nijak nie mają się do demokracji (no bo w niej władza ujawnic się musi, w tym zwłaszcza liderzy)- musi być to co mamy - czyli bajzel

osobiście jestem szczęsliwy, że nie ma ukladu po- pis- bo wtedy bylibyśmy o tyle bliżej IV RP, że robiono by mniej więcej to samio co dzisiaj, ale wszystkie media piałyby na chwałe obozu rządzącego

i to byłoby na tyle w kwestii polityki

pislem długo, bo zastosowałem wielokrotnie auto cenzurę prewencyjną;-)
AnJa14-03-2007 20:05:49   [#95]
nosiłas, nie nosiłaś...

kto tam wie, kto te ulotki drukował

Wałęsa ma zasługi jakby od Ciebie nieco większe i jakby dłużej w tym siedział- a według wcale niemalej grupy- kapuś jest
Gaba14-03-2007 20:11:35   [#96]

co nosiłam, to nosiłam... babka zawsze chciała ojca mojego do ZBPWIDU zapisac, bo gdy miał niecały rok pod nim w wózku granaty woziła...

a ojciec jak se humor poprawił to chciał w 1984 ponownie do ZBOPWIdu za  wojne polsko-jaruzelską... algo do Izby odwieźli, niestety nie Izby Pamięci.

Marek Pleśniar14-03-2007 21:02:20   [#97]

własnie nasz minister pięknie mówi

o tym jak dyrektorzy  niezlustrowani uczą młodzież metod operacyjnych i kapowania na przyjaciół

bierzemy się za to

Gaba14-03-2007 21:04:09   [#98]
... masz to nagrane?
Marek Pleśniar14-03-2007 21:06:10   [#99]
spoko, będzie w portalach na mur
Marek Pleśniar14-03-2007 21:06:40   [#100]

nie prowadzę gabo działań operacyjnyhc więc nie nagrywam jak kto mówi

bierzemy sie za ministra a nie za to nagranie:-)

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ] - - [ 9 ][ 10 ]