Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultujemy Rozporządzenie o ocenianiu
strony: [ 1 ]
Joanna Berdzik22-04-2005 08:41:46   [#01]

Ponieważ Marka nie ma, a sprawa jest pilna wklejam Wam projekt zmian w Rozporządzeniu o ocenianiu.

Przyjrzałam się zmianom i uważam, ze są stanowczo nazbyt płytkie wobec katastrofalnego stanu tego Rozporządzenia.
Przypominam Wam nasze wspólne pismo w tej sprawie: http://oskko.vulcan.pl/oskko/nadzor-raporty-2005.html

Prosze spójrzmy i porównajmy proponowane przez MENIS zmiany ze zmianami proponowanymi przez dyrektorow- praktyków.

                        MINISTER

        EDUKACJI NARODOWEJ

                      I SPORTU

     

         DKOS-1/EZ-5009-1/05

 

 

 

Przekazuję projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. Z uwagi na charakter proponowanych zmian i pilną potrzebę nowelizacji wymienionego rozporządzenia,       uprzejmie proszę o zgłoszenie uwag do poniedziałku, 25 kwietnia br., do godz. 16.00 projekt 20.04.2005 r.

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

 

z dnia .................................................. 2005r.

 

zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

 

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781 oraz z 2005 r. Nr 17, poz. 141) zarządza się, co następuje:

 

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 199, poz. 2046) po § 97 dodaje się § 97a w brzmieniu:

 

„§ 97a. 1. W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych, uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów w sesji wiosennej zgodnie z harmonogramem ustalonym przez dyrektora Komisji Centralnej na podstawie § 57 ust. 2, na udokumentowany wniosek absolwenta lub jego rodziców (prawnych opiekunów), dyrektor komisji okręgowej może wyrazić zgodę na przystąpienie przez absolwenta do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu lub przedmiotów w dodatkowym terminie, z zastrzeżeniem ust. 6.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, absolwent lub jego rodzice (prawni opiekunowie) składają do dyrektora szkoły, w której absolwent przystępuje do egzaminu maturalnego, najpóźniej w dniu, w którym odbywa się egzamin z danego przedmiotu. Dyrektor szkoły przekazuje wniosek wraz z załączonymi do niego dokumentami dyrektorowi komisji okręgowej, najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu wniosku.

3. Dyrektor komisji okręgowej rozpatruje wniosek, o którym mowa w ust. 1, w terminie 2 dni od daty jego otrzymania. Rozstrzygnięcie dyrektora komisji okręgowej jest ostateczne.

4. Dla absolwentów, którzy uzyskali zgodę dyrektora komisji okręgowej na przystąpienie do egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie, egzamin maturalny przeprowadzany jest zgodnie z harmonogramem i w miejscu ustalonym przez dyrektora Komisji Centralnej. Informację o harmonogramie i miejscu przeprowadzenia egzaminu maturalnego dyrektor Komisji Centralnej ogłasza na stronach internetowych Komisji Centralnej w pierwszym tygodniu czerwca.

5. Dla przeprowadzenia egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie, zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w ust. 4, przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego oraz członków tego zespołu powołuje dyrektor właściwej komisji okręgowej.

6. Do dnia 31 maja, za zgodą dyrektora szkoły, absolwenci, o których mowa w ust. 1, mogą przystąpić do części ustnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie innym niż ustalony w harmonogramie, o którym mowa w § 61 ust. 1 pkt 2. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

7. Absolwenci, którzy uzyskali zgodę, o której mowa w ust. 6, przystępują do części ustnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów przed zespołem przedmiotowym powołanym przez dyrektora szkoły, w terminie ustalonym przez dyrektora szkoły.

8. Do absolwentów, którzy nie przystąpili do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w ust. 4, albo w terminie, o którym mowa w ust. 7, stosuje się § 98.

 

§ 2. Absolwenci, którzy do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia nie przystąpili w ustalonym terminie do części ustnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów ze względu na szczególne przypadki losowe lub zdrowotne, uniemożliwiające przystąpienie do tego egzaminu, wniosek, o którym mowa w § 97a ust. 1, mogą złożyć do dyrektora szkoły, w której przystępują do egzaminu maturalnego, w terminie 3 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

 

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

.        

Joanna Berdzik22-04-2005 08:42:18   [#02]

i uzasadnienie:

Uzasadnienie

Przedmiotowe rozporządzenie nowelizuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 199 poz. 2046) w zakresie terminów przeprowadzania egzaminu maturalnego w sesji wiosennej.

Minister Edukacji Narodowej i Sportu, po wnikliwej analizie wniosków zgłaszanych w ostatnich dniach przez różne środowiska społeczne, podjął decyzję o wprowadzeniu dodatkowego terminu egzaminu maturalnego dla osób, którym szczególne sytuacje losowe lub zdrowotne uniemożliwią przystąpienie do egzaminu maturalnego w sesji wiosennej w powszechnie obowiązującym terminie.

Przeprowadzane od maja 2002 roku kolejne sesje egzaminu maturalnego nie przewidywały dodatkowego terminu egzaminu maturalnego dla w/w absolwentów. Absolwenci ci mogli przystąpić do egzaminu maturalnego w kolejnych sesjach jego przeprowadzania, czyli co 6 miesięcy.

Zasady obowiązującego od sesji wiosennej w roku szkolnym 2004/2005 egzaminu maturalnego określone zostały jeszcze w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 29, poz. 323, z późn. zm.) i nie uległy od tego czasu zmianie w części dotyczącej absolwentów, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogli przystąpić do egzaminu maturalnego.
Z rozwiązaniami w tym zakresie zapoznane były środowiska szkolne (rady pedagogiczne, uczniowie i ich rodzice), a także inne instytucje i organizacje oświatowe. Nie zgłaszano zastrzeżeń do ustalonych zasad przeprowadzania egzaminu maturalnego.
Dopiero w ostatnim okresie zaczęły napływać do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu wnioski ze strony różnych środowisk oświatowych (rodziców uczniów, nauczycieli, organizacji społecznych), a także posłów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich o ustanowienie dodatkowego terminu egzaminu maturalnego dla osób, którym szczególne sytuacje losowe lub zdrowotne uniemożliwiły przystąpienie do egzaminu maturalnego w powszechnie obowiązującym terminie.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, prawo przystąpienia do egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie będzie przysługiwało tylko absolwentom, którzy nie przystąpili do tego egzaminu w ustalonym wcześniej terminie ze względu na szczególną i udokumentowaną sytuację losową bądź zdrowotną.
Wnioski o wyrażenie zgody na przystąpienie do egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie absolwenci lub ich rodzice (prawni opiekunowie) będą składać do dyrektora szkoły. Wniosek należy złożyć najpóźniej w dniu, w którym odbywa się egzamin z danego przedmiotu. Następnie, dyrektor szkoły przekazuje wniosek wraz ze wszystkimi załączonymi do niego dokumentami, dyrektorowi właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej, najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu wniosku. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej w ciągu 2 dni rozpatruje wniosek i wydaje rozstrzygnięcie, które jest ostateczne.

Absolwenci, którzy uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej na zdawanie egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie, przystępują do tego egzaminu według harmonogramu i w miejscu ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Informacje na temat dodatkowego terminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ogłosi na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Dla przeprowadzenia egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dyrektor właściwej komisji okręgowej powoła przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego oraz członków tego zespołu.

W przypadku części ustnej egzaminu maturalnego, projekt rozporządzenia przewiduje, iż do dnia 31 maja zgodę na przystąpienie do tej części egzaminu w dodatkowym terminie przez absolwentów, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogli przystąpić do egzaminu w ustalonym terminie, wyraża dyrektor szkoły. Dodatkowy termin egzaminu ustnego ustala dyrektor szkoły. Ustalenie dodatkowego egzaminu ustnego może nastąpić na podstawie udokumentowanego wniosku absolwenta lub jego rodziców, złożonego najpóźniej w dniu, w który odbywa się dany egzamin. Dyrektor szkoły rozpatruje wniosek w ciągu 2 dni, a jego rozstrzygnięcie jest ostateczne.
Po dniu 31 maja termin dodatkowy egzaminu ustnego ustala dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a zgodę na ten egzamin wyraża dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Ze względu na fakt, iż projektowane rozporządzenie wejdzie w życie w trakcie trwania części ustnej egzaminu maturalnego w sesji wiosennej 2004/2005 (część ustna rozpoczęła się 18 kwietnia), projekt rozporządzenia przewiduje przepis przejściowy umożliwiający skorzystanie z dodatkowego terminu absolwentom, którzy do dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia nie przystąpili do części ustnej egzaminu z przyczyn losowych lub zdrowotnych. Termin na złożenie tego wniosku wynosi 3 dni od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia.

Wejście w życie rozporządzenia nastąpi w dniu ogłoszenia aktu. Skrócenie terminu wejście w życie projektowanego rozporządzenia jest konieczne, gdyż dodatkowy termin egzaminu maturalnego ma dotyczyć trwającej obecnie (od 18 kwietnia br.) sesji wiosennej 2004/2005. Ponadto zasada demokratycznego państwa prawnego nie stoi na przeszkodzie wprowadzenia przedmiotowego rozporządzenia w powyższym terminie.

Joanna Berdzik22-04-2005 08:42:59   [#03]

rzecz dotyczy...

tylko matur ...

agabu22-04-2005 08:58:20   [#04]

Reszta

we wrześniu... Teraz pilne są matury. Tamta część, o której pisaliśmy, na razie nikogo nie interesuje. Mam wrażenie, że MENIS działa tylko w niezbędnym zakresie. Wszyscy przyczaili się w oczekiwaniu na wybory.
zgredek22-04-2005 09:38:39   [#05]

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, absolwent lub jego rodzice (prawni opiekunowie) składają do dyrektora szkoły, w której absolwent przystępuje do egzaminu maturalnego, najpóźniej w dniu, w którym odbywa się egzamin z danego przedmiotu. Dyrektor szkoły przekazuje wniosek wraz z załączonymi do niego dokumentami dyrektorowi komisji okręgowej, najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu wniosku.

jeśli to będzie sytuacja losowa - to należy przewidzieć jeszcze konsekwencje np. wypadku samochodowego - szok, czynności, które przeprowadzają służby ratownicze itp. itd.

więc wydaje mi się, że należałoby dodać jeszcze jeden dzień na złożenie wniosku

moja propozycja:

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, absolwent lub jego rodzice (prawni opiekunowie) składają do dyrektora szkoły, w której absolwent przystępuje do egzaminu maturalnego, najpóźniej w następnym dniu po dniu, w którym odbywa się egzamin z danego przedmiotu. Dyrektor szkoły przekazuje wniosek wraz z załączonymi do niego dokumentami dyrektorowi komisji okręgowej, najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu wniosku.

----------------------------------------

a tak w ogóle to mój stan określam jako przedzawałowy i resztę komentarza wykropkuję, bo słowa, które.... nie nadają się do ...

............................... ................................ .........................

.............................. ................................  .........................

zgredek22-04-2005 09:47:28   [#06]

ja to czytam i jakoś strasznie mało czytelne jest

muszę wydrukować i przeanalizować, bo mi tu gdzieś logiki brakuje

zgredek22-04-2005 09:57:16   [#07]

formalnie:

nie ma dyrektora Komisji Centralnej!!!!!!!!!!!!!!

uoso określa:

Art. 9a. 1. Tworzy się Centralną Komisję Egzaminacyjną z siedzibą w Warszawie

Art. 9c. 1.Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania tworzy, w drodze rozporządzenia, okręgowe komisje egzaminacyjne

zgredek22-04-2005 10:33:21   [#08]
eeee, chyba zrozumiałam co czytałam i nic na razie więcej mi się nie nasuwa
Jacek W22-04-2005 13:13:36   [#09]

Jest KC

Par. 32 ust. 1 rozp. o ocenianiu. A nowelizacja jest właśnie tegoż.
zgredek22-04-2005 13:34:34   [#10]

znaczy już wcześniej napisali źle

bo mi oso jakoś ważniejsza jest;-)))))))))))))

zgredek22-04-2005 13:38:33   [#11]

łorany!!!!!!!!!

dopiero doczytałam - jasno w tym 32 napisali

to ja wycofuję ten #07 jako nieuzasadnione czepianie się

janzg22-04-2005 15:13:48   [#12]

CIEKAWE

szybką ścieżkę minister przyparty do muru potrafił utworzyć

------------------------------

więc dlaczego - tak po bożemu - nie może zlikwidować innych nonsensów dużo większych:

- to ślimaczenie się rozporządzenia  (z błędami) o świadectwach,

- jednoznaczne skończenie z tą fikcją literacką w par. 8 rozporządzenia o ocenianiu

- itd...

zgredek22-04-2005 20:47:09   [#13]
napiszcie co sądzicie o #05 i inne jeszcze pokonsultujcie
bogna22-04-2005 21:21:06   [#14]

ja - oczywiście - uważam tak jak ty ;-)))

A poza tym trochę mi nie pasuje ta uznaniowość "przypadku losowego" przez dyrektora OKE, bez możliwości odwołania się.

Mam nadzieję, że nie będzie rozbieżności w tym uznawaniu (lub nie) przypadku losowego w różnych OKE.

No i poczułam się zbesztana i zawstydzona, że tak późno obudziliśmy się z tym dodatkowym terminem matur ;-)

Zasady obowiązującego od sesji wiosennej w roku szkolnym 2004/2005 egzaminu maturalnego określone zostały jeszcze w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania...

Z rozwiązaniami w tym zakresie zapoznane były środowiska szkolne (rady pedagogiczne, uczniowie i ich rodzice), a także inne instytucje i organizacje oświatowe. Nie zgłaszano zastrzeżeń do ustalonych zasad przeprowadzania egzaminu maturalnego.

zgredek22-04-2005 22:02:46   [#15]

nad tą uznaniowością się zastanawiałam, bo miałam w ubiegłym roku przypadek taki właśnie - ja uznałam, a KO - nie:-(

ale tu nie jesteśmy chyba w stanie jakiejś przybliżoności uznawalności określić - bo to jest po prostu nie do określenia w rozporządzeniu, ale może by jakąś delegację do tego napisać?

--------------------

natomiast co do zbesztania i zawstydzenia to oczywiście głupio mi jak diabli - toć przez nas taki kłopot się pojawił w demokratycznym państwie

:-(((((((((((((

zgredek23-04-2005 11:32:02   [#16]

to owołanie chodzi mi po głowie cały czas

ale nie mam pomysłu jak i do kogo

pomyślcie

janzg23-04-2005 12:26:28   [#17]

Zasady obowiązującego od sesji wiosennej w roku szkolnym 2004/2005 egzaminu maturalnego określone zostały jeszcze w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania...

byłbym za decyzjami ostatecznymi, z tych wszystkich odwoływań się i tak najczęściej korzystają "kombinatorzy wszelkiej maści" a i pewnie zastanie ich sesja zimowa.

oczywiście zgoda na #5

Leszek23-04-2005 16:07:59   [#18]

za bardzo nie ma co konsultować...

vox populi vox dei

popieram #5

i

pozdrawiam

zgredek24-04-2005 16:05:38   [#19]
podniosę, bo może ktoś coś jeszcze napisze
gra24-04-2005 23:49:58   [#20]

Z tej całej awantury nic dobrego nie wyniknie, masz racje zgredku, ze najprawdopodobniej zastanie ich sesja zimowa. A tak między nami mówiąc - nigdy nie było dodatkowych terminów egzaminu dojrzałości i awantury z tego powodu też nie było.

Zola25-04-2005 06:42:47   [#21]
terminy dodatkowe egzaminów dojrzałości były, może nie zawsze ale od bardzo dawna, nie było to widoczne bo dotyczyło bardzo wyjątkowych sytuacji i teraz też tak powinno być
Marek Pleśniar25-04-2005 10:21:18   [#22]
widzę że z którym jak z którym, ale z TYM rozporządzeniem pójdzie nam szybko;-)
Zola25-04-2005 17:50:41   [#23]
szybko , bo tu nie ma o czym dyskutować, niewiele tego
zgredek04-05-2005 17:00:48   [#24]

i po konsultacjach:

Dz. U. Nr 74:

rozporządzenie

649 Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 28 kwietnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych .
beera04-05-2005 17:15:40   [#25]

doraźne poprawki

gdy się coś " rypie"

:-(

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]