Dwie sprawy: 1) Pięć lat: art 73 ust. 1 KN Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nie określony, po przepracowaniu co najmniej 5 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo 1 roku. Jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż 1 rok, płatny urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel przechodzi na emeryturę. To co on robnił w szkole od 90' roku? Według mnie pracował. A że nie było umowy o pracę? A gdzie art. 73 mówi o umowie o pracę? 2) Co nauczyciel może podczas urlopu: Dziennik Ustaw Warszawa, dnia 15 stycznia 2001 r. Nr 1 Poz. 13 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 23 listopada 2000 r. w sprawie trybu orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. (Dz. U. z 2001 r. Nr 1, poz. 13) § 4. 1. W przypadku stwierdzenia potrzeby udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi, lekarz wpisuje do dokumentacji medycznej nauczyciela orzeczenie o stanie zdrowia, zalecone leczenie oraz informację dotyczącą zatrudnienia i działalności, których wykonywanie jest sprzeczne z celami tego urlopu. 2. Zatrudnieniem lub działalnością nauczyciela sprzeczną z celami urlopu dla poratowania zdrowia, o których mowa w ust. 1, jest wykonywanie każdej pracy, która według oceny lekarza, wynikającej z wiedzy medycznej, może spowodować opóźnienie lub brak skutków zaleconego leczenia.
Gdzieś w sieci ( http://www.atest.ceti.pl/listy/r_0104_2.shtml)znalazłem artukuł:
Pan J.N. zadał nam pytanie: Czy nauczyciel może wykonywać pracę zarobkową (w szczególności podejmować zatrudnienie) lub prowadzić działalność gospodarczą w czasie płatnego urlopu dla poratowania zdrowia?
Prawo do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia regulują przepisy art. 73 i n. Karty Nauczyciela. Problem podejmowania zatrudnienia w trakcie trwania tego urlopu budził kontrowersje, ale po nowelizacji z 18 lutego 2000 r. (Dz.U. nr 19, poz. 239) został rozwiązany z pozoru jednoznacznie. Jeżeli nauczyciel podejmie zatrudnienie lub będzie prowadził inną działalność sprzeczną z celami udzielonego mu urlopu, dyrektor odwołuje go określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy. Rozwiązanie to jest jasne tylko z pozoru, ponieważ wątpliwości może budzić interpretacja pojęcia "działalności sprzecznej z celami udzielonego urlopu". Z pewnością nie jest tak, że osiągnięcie jakiegokolwiek dochodu w czasie urlopu jest przesłanką automatycznego odwołania nauczyciela z urlopu. Dyrektor, aby zastosować przysługujące mu prawo musi wykazać, że nauczyciel wykonywał taką pracę, działalność, która uniemożliwia lub ogranicza proces poratowania zdrowia. Fakt osiągania dochodu z tej działalności nie ma tu nic do rzeczy. Zdaję sobie sprawę z pokrętności tej odpowiedzi, ale w praktyce to dyrektor zdecyduje (przynajmniej w pierwszej instancji) czy działalność nauczyciela utrudnia osiągnięcie celu urlopu, jakim jest poratowanie zdrowia. Rozwiązanie nie jest zatem ani o jotę mniej kontrowersyjne, skoro o kwestiach natury w zasadzie medycznej decyduje dyrektor szkoły. Z drugiej strony, ponieważ istnieje szczególne uregulowanie tej kwestii, nie można snuć analogii np. do wykonywania pracy w czasie zwolnienia lekarskiego ani, z drugiej strony, w czasie urlopu wypoczynkowego. Pod reżimem Karty Nauczyciela sprzed nowelizacji takie porównania celów były dopuszczalne i Sąd Najwyższy wypowiedział się (w sprawie nieco innego rodzaju - chodziło o prawo do urlopu wypoczynkowego po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia) utożsamiając cele urlopu wypoczynkowego i dla poratowania zdrowia. Wspólnym celem była tu regeneracja sił do pracy. Wyrok SN z 10.02.1998 r. (III PZP 4/88 I PR7/88). Porównanie takie nie jest chyba już dopuszczalne, skoro urlop dla poratowania zdrowia ma swoją własną regulację? Podsumowując, niegroźnym działaniem byłoby napisanie za wynagrodzeniem artykułu do ATESTU w czasie urlopu dla poratowania zdrowia, ale udzielanie korepetycji, a już na pewno prowadzenie wykładów, może być zakwestionowane przez dyrektora jako utrudniające osiągnięcie celu, jakim jest poratowanie zdrowia. Podkreślam jednak, że jest to moja osobista ocena tych zachowań i nie daję żadnej gwarancji, że dyrektor, a następnie zapewne sąd pracy podzielą moją opinię.
M.B. Marek |