Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży /ENM/ zapoznała się z funkcjonowaniem nadzoru pedagogicznego.
Problematyką nadzoru pedagogicznego Komisja w obecnej kadencji Sejmu zajęła się po raz drugi. Na posiedzeniu w marcu 2003 r. zapoznała się z informacją NIK o wynikach kontroli organizacji i funkcjonowania nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez kuratorów oświaty i dyrektorów szkół. Posiedzenie zakończyło się przyjęciem opinii do Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, w której zwrócono uwagę na potrzebę przygotowania nowelizacji rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego, wypracowania jednolitych ogólnopolskich standardów jakości pracy szkół i placówek funkcjonujących w systemie oświaty, opracowania koncepcji i wdrożenia systemowych szkoleń pracowników nadzoru. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu Anna Radziwiłł poinformowała, że wszystkie zalecenia pokontrolne NIK zostały przez resort wykonane.
Minister Edukacji Narodowej i Sportu wydał 23 kwietnia 2004r. rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz. W rozporządzeniu jasno określone zostały podstawowe kierunki działań organów nadzoru pedagogicznego, zasady jakie powinny być przestrzegane w trakcie sprawowania nadzoru, zasady mierzenia jakości pracy szkół i placówek, zakres pomocy udzielanej szkołom i placówkom przez organy sprawujące nadzór pedagogiczny oraz instytucje wspomagające, a także szczegółowe zadania w tej dziedzinie przypisane: kuratorowi oświaty i ministrom uprawnionym do sprawowania nadzoru pedagogicznego oraz dyrektorowi szkoły.
W trakcie dyskusji posłowie stwierdzili, iż w nadesłanym przez resort materiale zabrakło informacji na temat efektów pracy nadzoru, wpływu nadzoru na politykę oświatową państwa, zmian w jakości nauczania i wychowania w szkołach, a także informacji, jak funkcjonuje rozporządzenie, jakie są jego wady i zalety. Komisja przyjęła powyższą informację do wiadomości. ( pogrubienie moje) Mnie trochę to martwi, myslicie, że skoro resort będzie musiał uzupełnić braki w raporcie, czeka nas nowa porcja ankiet? ;-))) ( a swoją drogą o to jakie są wady i zalety tego rozporządzenia, może warto spytać także dyrektorów?;-)) |