Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Sprawozdania w czasie stażu
strony: [ 1 ]
Andrzej Wróblewski23-06-2002 19:37:30   [#01]
Czy jest gdzieś w prawie zapis, że nauczyciel odbywający 3-letni staż ma obowiązek po każdym roku składać sprawozdanie z dotychczasowej jego realizacji?
Maria23-06-2002 19:52:55   [#02]
Moim zdaniem nie ma. Sprawozdanie skałada się za okres stażu - w tym wypadku- po 2 latach i 9 miesiącach.
mika23-06-2002 20:53:52   [#03]

sparwozdanie

Mnie też bardzo ineresuje ten problem. Jeśli ktos znajdzie coś ineresującego na ten temat chętnie poczytam. Z moich informacji wynika, że sprawozdanie składa się po stażu, ale...

Pozdrowienia, Mika

Andrzej Wróblewski23-06-2002 20:59:03   [#04]

No właśnie to "ale".

Z jednej strony chyba takiego zapisu minister nie poczynił.

Z drugiej strony, może nałożenie takiego obowiązku przez dyrektora szkoły, może pomóc nauczycielowi.
Zdopingować go do systematycznej pracy, którą wszyscy zawsze odkładamy na ostatnią chwilę i nigdy nie zdążamy na czas.

Może to nie jest zły pomysł.

Marek z Rzeszowa23-06-2002 21:05:41   [#05]

Karta Nauczyciela:

Art. 9c.

...

3. W okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający wymagania, o których mowa w art. 9g ust. 10. Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji tego planu.

Marek

Leszek23-06-2002 21:53:59   [#06]

Nie znalazłem wymogu cząstkowego sprawozdania z realizacji planu rozwoju. Ale jeśli widzisz brak realizacji zadań zaplanowanych w poszczególnych okresach to możesz dyscyplinować nauczyciela w przyjęty i umówiony przez was sposób.

Pozdrawiam

Leszek

Agnieszka z Krakowa23-06-2002 22:02:53   [#07]

Ludzie, zlitujcie się i nie każcie pisać stażystom sprawozdań bez potrzeby, niech ten czas wykorzystają raczej na zrobienie czegoś ciekawego z dziećmi!

A mają przecież opiekunów od tego, żeby pilnowali systematyczności ich pracy. I dyscyplinowali ich w razie potrzeby.

Jak najmniej biurokracji!

Zola23-06-2002 22:08:57   [#08]
masz racje Agnieszko
a poza tym musiałabym to czytać  brrrr
Krzysztof z Warszawy23-06-2002 22:11:00   [#09]

Andrzej jest znanym biurokratą

Ano jest!

Pozdrawiam

KW

mika23-06-2002 22:13:18   [#10]

zmiana pracodawcy

Może należy zwrócić uwage na zmianę pracodawcy podczas odbywania stażu. Ja była w takiej sytuacji. Nowy dyrektor chciał sprawozdanie za część odbytego stażu nie u niego. Właściwie chodziło o ocenę cząstkową. Był więc projekt oceny i sprawozdanie.

Mika

Agnieszka z Krakowa23-06-2002 22:26:05   [#11]
A to zupełnie inna sytuacja - przecież ten dyrektor musi wystawić ocenę za tę część stażu, musi więc mieć do tego jakąś podstawę.
mika23-06-2002 23:41:21   [#12]
No dobra to co powiecie na sytuację jeśli nowy dyr otrzymał czastkową ocene, zgodził się na kontynuację stażu, ale kazał pisać nowy plan rozwoju zawodowego.
Krzysztof z Warszawy24-06-2002 00:06:24   [#13]

Nie kumacie czaczy, o co chodzi Andrzejowi

Takie sprawozdanie to nie jest sprawozdanie z realizacji stażu.

To ma być donos na opiekuna stażu !! 8-)))

Andrzej Wróblewski24-06-2002 08:49:27   [#14]

Macie rację. Kolejna biurokracja, którą w dzisiejszej zbiurokratyzowanej o obrzuconej papierami szkole należy uniknąć.
Martwię się jednak tym, że nauczyciele mianowani, a tacy nie mają opiekunów, masowo zaczynają mówić o wycofaniu się z walki o dyplomowanie, bo nie zdołali zebrać żadnych papierków.
Sami mówią, że wszystko spychali do zrobienia na jutro. A to jutro już nadeszło, plan obszerny, czasu mało.
Szkoda ich, bo jednak to bardzo wartościowi ludzie, tylko nie mieli głowy do zbierania tych idiotycznych papierów.
Dlatego szukam jakichś pomysłów.

Agnieszka z Krakowa24-06-2002 09:02:25   [#15]

A może tak - coś na pewno zrobili, niech "dostosują" do tego swoje plany (tu duża Twoja rola - sam wiesz...) i składają te wnioski.

A na przyszłość - może nie sprawozdania, ale jakas rozmowa z dyrektorem, żeby trochę zdopingować.

Majka24-06-2002 09:58:40   [#16]

nie ma przymusu :-)

Masowo się wycofują? Bo "papiery idiotyczne"?

To może lepiej?

Krzysztof z Warszawy24-06-2002 10:13:52   [#17]

Do Ewy z Rzeszowa

No niech Pani nas nie rozśmiesza - jeszcze nie widziałem nauczyciela, który by widział sens papierkowej roboty w szkole. Jedynymi takimi są tylko dyrektorzy produkujący te "kwity" i "dupochranitielnyje bumagi", korzystając z możliwości, jakie dają komputery. Jak zresztą szczerze, aż do bólu Pani napisała:

"n-le musza je wykonać bo to przewiduje plan nadzoru i potrzebne są one dyrkowi (mnie)..."

"dyrek ma dokumentację do swojego awansu,"

I tak z pieśnią na ustach Pani podwładni niosą Panią na swych grzbietach ! :-) A jakby nie chcieli? Aaaaa zapomniałem przecież tego wymaga plan nadzoru ! Yyyy..., kto go napisał ??

mika24-06-2002 11:43:10   [#18]

jednak biurokracja

Wasze spostrzeżenia są bardzo cenne. Rzeczywiście zalewa nas biurokracja. Może jeśli podzielimy się doświadczeniami to będzie można wypracować jakieś ułatwienia. Ja jeszcze jestem kontraktowym, ale u mnie nikt nie robi dyplomowanego i nie ma zamiaru robić. Po pracy z papierami stażystów i kontraktowych dyrekcja tez przestała namawiać.
Konto zapomniane06-04-2003 12:28:46   [#19]

sprawozdanie

Kochani! Zdesperowana siedzę nad moją dokumentacją i tak naprawdę sama nie wiem dokładnie jak to wszystko ułożyć (na mianowanego). Mam mnóstwo materiałów, ale nie wiem co najlepiej dopiąć do czego. Może ktoś poratuje mnie przykładowym spisem treści swojej dokumentacji? A w dodatku jeszcze te nowe wymagania ......... Co to znaczy przykładowa i pełna forma ewaluacji działań? Pozdrawiam
benedu gda06-04-2003 18:48:32   [#20]

awans - jakież to proste

Anito, wystarczy 5-10 kartek formatu A-4. Nie wierzysz - sprawdziłem na sobie w styczniu, skutecznie i aż 9 kartek, poza wnioskiem wszystkie w formacie A-5. A spis treści - cytuję z głowy:

- wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego,

- dokumenty potwierdzające kwalifikacje (ja wszystkie odbiłem w formacie A-5 wyszło kilka kartek A-4), można na jednej stronie pomieścić kilka odpowiednio zmniejszonych (ksero, skan), na drugiej - kilka zaswiadczeń o pomniejszych dokształtach

- zaświadczenie o wymiarze zatrudnienia i zajmowanym stanowisku w okresie stażu (jedna strona A-5)

- zatwierdzony plan rozwoju i sprawozdanie z jego realizacji (2 kartki A-4, 8 stron A-5, 6+2)

- ocena dorobku zawodowego za okres stażu (jedna strona A-5))

- akt nadania stopnia kontraktowego (A-5, jedna strona - główna, druga - uzasadnienie).

Reszta to prezentacja dorobku w formie ustnej, może też być multimedialny show - mi się nie chciało.

I to wszystko. Awansowałem skutecznie zgodnie z zasadą: minimum nakładów, maksimum efektów. A jeszcze musiałem wszystko przygotować za organ (niepubliczny) i za opiekuna (pestka), a na egzaminie był przedstawiciel KO. Tak się buduje kapitalizm i potwierdza swój profesjonalizm, bo że nie jestem wielbłądem- to widać.

W przyszłym tygodniu będzie o tym w GN.

Życzę sukcesów i kumatych ekspertów i pozostałych członków komisji.

Adaa06-04-2003 20:45:23   [#21]

benedu faktycznie proste;-)

jestem pełna podziwu;-)

taka syntetyczność , esencja wartosci..to takie optymistyczne

 awansujacy mogą byc w rozterce

ale..na sobie..nie oznacza gwarancji dla innych:-)))))

benedu gda06-04-2003 21:02:40   [#22]

Gwarancją jest Twój profesjonalizm i wiara w siebie

Adaa, po pierwsze nie można się bać. Gwarancji nie daję, mogę podsunąć za to do wykorzystania przez wszystkich forumowiczów arkusz oceny dla komisji, który to ułatwia. Sprawdziłem na sobie, koleżance i koledze, w takiej samej sytuacji jak opisałem niżej. I co - 3:0 dla nas, każdy miał tylko minimalną dokumentację, sami ją przygotowaliśmy i każdy otrzymał grubo ponad wymagane 2/3 punktów. Nie było żadnego ryzyka. W zarządzaniu mówi się też o takiej umiejętności, jak ... zarządzanie własnym szefem i innymi zwierzchnikami w organizacji.
Anka L07-04-2003 06:23:56   [#23]

Benek :-)

Myślisz, że na dyplomowanego ten sposób też zadziała?

Jestem za syntezą i zwięzłością, moge wypróbować na sobie, ale dopiero za rok

Mamy czas :-)

Marecki07-04-2003 09:16:14   [#24]

benedu - papierkomania

Dlaczego aż tyle kartek? Wystarczyło JEDNĄ formatu A-0. Dopiero wtedy zasada: minimum nakładów, maksimum efektów byłaby prawdziwa. No i ten SHOW - gwarantowany.

Do pozostałych. Sposób przygotowania dokumentacji zaproponowany przez benedu, to temat do przemyślenia. Dla mnie nie do przyjęcia.

beera07-04-2003 09:29:04   [#25]

A-0

:-))))

benedu gda07-04-2003 09:51:18   [#26]

W drugiej połowie życia

nabiera się trochę dystansu do siebie i innych. A-0 to aż 16 kartek A-4, cóż za rozrzutność, ale plakat to ciekawa prezentacja dorobku zawodowego, kto ma ploter - niech spróbuje, ale tylko na jednej stronie, wyjdzie jak na 8 kartkach A-4. Dla mnie do przyjęcia, reszta może być na dyskietce lub płycie CD, ale jak to włożyć choć w jedną koszulkę i jeszcze wpiąć w segregator.Poradźcie.

Pozdrawiam

Ania07-04-2003 12:07:56   [#27]

Dokumetacja a la Benedu-gda nie nadaje się - moim zdaniem - do zastosowania w przypadku nauczycieli staraj±cych się o dyplomowanie.
(Dla mnie jest też nieadekwatna do wymogów na mianowanego, ale to już inna historia.)
Oni nie mają możliwości zaprezentować się osobiście przed komisją, to ich teczka ma mówić.

Zgadzam się, że należy unikać załączników, zwłaszcza tych, które potwierdzaj± działania opisane w sprawozdaniu. Tu jestem zdania Rzewy, że ich obecność świadczy o nieznajomości prawa, zatem o dyskwalifikacji kandydata do dyplomowania.


Z tego wynika jednak, że sprawozdanie w wersji proponowanej przez Benedu-gda staje się mocno przykrótkie. Takie jest dowodem na niewystarczaj±ce działania w okresie stażu. Wszak maj± być one przedstawione w sprawozdaniu.

Nieśmiało zauważam także, że jest różnica pomiędzy sprawozdaniem, notatk± i streszczeniem. Rozporządzenie zobowiązuje nas do sporządzenia tego ostatniego, w dodatku do zawarcia w nim opisu i analizy naszych działań.

Jest różnica także między zwięzłością a ...lekceważeniem?

PS
Nie wiem czemu, ale jak czytam niektóre posty B-g to się niecierpliwię. Może dlatego, że zawsze lubię, gdy zostawia się wolne pole na odmienne zdania?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]