Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 8 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu
strony: [ 1 ]
Wertykal04-02-2005 00:20:58   [#01]

Przeczytałem o tym tu:

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,2528451.html

dla niecierpliwych - przytaczam w całości:

Uwaga dzieci! Uwaga rodzice! Dzień Bezpiecznego Internetu

Piotr Lipiński 04-02-2005, ostatnia aktualizacja 03-02-2005 20:07

8 lutego po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony Dzień Bezpiecznego Internetu. Organizuje go Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa i fundacja Dzieci Niczyje.

0-->- To kontynuacja akcji "Dziecko w sieci", w czasie której chcieliśmy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa, jakie może nieść korzystanie z internetu przez dzieci - mówi Łukasz Wojtasik z FDN. - Według badań naszą dotychczasową kampanię zauważyło ponad 80 proc. internautów, również dzieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu będzie obchodzony w 27 krajach. Polska przystąpi do programu Komisji Europejskiej "Safer Internet Action Plan".

Na stronie www.saferinternetday.pl(po polsku) organizatorzy zamieścili m.in. programy lekcji poświęconych bezpieczeństwu dzieci w sieci. Zajęcia mają uświadamiać, że dzieci nie powinny podawać w sieci prawdziwych personaliów, adresów zamieszkania, numerów telefonów.

Ze strony można również pobrać kolorowe wzory umów dzieci - rodzice dotyczących korzystania z internetu. Autorzy proponują zapisy: "Jeśli podczas korzystania z internetu coś mnie zaniepokoi lub przestraszy, rozłączę się i jak najszybciej opowiem Wam o tej sytuacji", "Bez Waszej zgody nie spotkam się z nikim, kogo poznałem przez internet. Powiadomię Was, jeśli ktokolwiek zaproponuje mi spotkanie".

NASK uruchomił stronę www.hotline.org.pl(a także telefon 0-801 615 005), przez które można złożyć zgłoszenie (również anonimowo) o nielegalnych treściach w sieci: pornografii z udziałem dziecka poniżej 15. roku życia, ale też związanej z użyciem przemocy, zwierząt, a także treściami propagującymi faszyzm nawołującymi do nienawiści na tle różnic rasowych albo wyznaniowych.

Telewizja dziecięca Jetix w Dniu Bezpiecznego Internetu uruchomi portal Sieciaki.pl przeznaczony dla użytkowników w wieku 9-15 lat. Dziecko będzie mogło zainstalować witalną postać Sieciaka, a ciemną stronę internetu będą wyobrażały obrzydliwe, czarne stwory zwane Sieciuchami.

Mimo że o dotychczasowej akcji "Dziecko w sieci" słyszało aż 85,3 proc. dzieci internatów, to nie wpłynęło to na razie na ich zachowania. Wśród badanych 83,6 proc. przekazało w sieci swój adres e-mail, 52,6 proc. numer telefonu, 45,6 proc. zdjęcie, a 23,7 proc. swój adres domowy.

Więcej o akcji i wzór umowy rodzice - dzieci w poniedziałkowym "Dużym Formacie"
Magosia04-02-2005 00:25:23   [#02]

Dzięki

za podrzucenie informacji.

Czy siedzenie po calym dniu pracy na forum o godz. wczesnodobowej to bezpieczny internet???

Wertykal04-02-2005 00:27:16   [#03]

Wolę bezpieczny... seks

;-))

Marek

Chowański Krzysztof04-02-2005 00:30:52   [#04]

12 października 2004 był pierwszym Dniem Bezpiecznego Komputera

12 października 2004 był pierwszym Dniem Bezpiecznego Komputera

Wtorek ogłoszono w Warszawie pierwszym Dniem Bezpiecznego Komputera. Dzień ten ma być co roku obchodzony 12 października.

Temat bezpieczeństwa komputerów w sieci jest w Polsce ciągle bardzo mało znany - uważają specjaliści w dziedzinie technologii informacyjnych (IT: Information Technology). Dzień Bezpiecznego Komputera to skierowana do polskich użytkowników internetu cykliczna inicjatywa edukacyjna, promująca bezpieczeństwo sieciowe i komputerowe.

PRZECIW HAKEROM I WIRUSOM

"Konsekwencją tego Dnia ma być budowanie w polskim społeczeństwie świadomości, że istnieją zagrożenia, wynikające z braku właściwego zabezpieczenia komputerów. Potrzebna jest także edukacja, jak można temu przeciwdziałać" - mówi Barbara Napiórkowska z firmy Microsoft, współorganizatora akcji.

W programie Dnia Bezpiecznego Komputera są m.in. wykłady w szkołach i na uniwersytetach, dotyczące bezpieczeństwa komputerów w sieci oraz szkolenia dla firm i organizacji, informujące o sposobach przeciwdziałania zagrożeniom związanym m.in. z atakami hakerskimi lub wirusami.

Dzień Bezpiecznego Komputera, jak poinformowali jego inicjatorzy, początkuje ogromny program edukacyjny - "Projekt Bezpieczny Komputer", w trakcie którego przeprowadzane będą m.in. szkolenia, seminaria, audycje internetowe czy konkursy na terenie całej Polski.

Jak podkreślają specjaliści, choć nie ma doskonałej ochrony przed atakami hakerów i wirusów, należy jednak stosować wszystkie dostępne narzędzia, które im przeciwdziałają tak, by zminimalizować szanse ataku.

POMAGA AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie komputera jest aktualizacja oprogramowania. Hakerzy wyszukują luki w oprogramowaniu wykorzystując je następnie do przeprowadzania ataków.

Należy też korzystać z aktualnego oprogramowania antywirusowego, które przeszukuje wiadomości przychodzące w poczcie elektronicznej pod kątem zawartości wirusów, robaków lub tzw. koni trojańskich (są to programy użyteczne i dla użytkownika, i dla hakera, np. pełniące funkcję wygaszacza ekranu, a zarazem umożliwiające przeglądanie z zewnątrz zawartości naszego twardego dysku).

Aby utrudnić hakerom dostęp do naszego komputera, należy także używać tzw. silnych haseł dostępu do systemu, często zmienianych. Silne hasła powinny zawierać co najmniej osiem znaków i składać się z małych i dużych liter, symboli i cyfr.

UWAGA NA SPAMY I MAILE

Jak podkreślają specjaliści, nie należy otwierać podejrzanych załączników w poczcie elektronicznej i odpowiadać na spamy - niechcianą pocztę, ani także udostępniać swoich haseł czy numerów kart kredytowych odpowiadając na maile z taką prośbą.

Konieczne jest także zainstalowanie w komputerze specjalnych programów (tzw. firewalli), które wykluczają niepowołany dostęp do naszego komputera z zewnątrz, zarówno z sieci, jak i internetu.

* * *

Dzień Bezpiecznego Komputera to projekt realizowany wspólnie przez administrację centralną, firmy z dziedziny IT oraz organizacje zajmujące się bezpieczeństwem sieci komputerowych.

Wsparcia tej inicjatywie udzieliły Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz CERT (Computer Emergency Response Team).

Honorowy patronat nad Dniem Bezpiecznego Komputera objął prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Magosia04-02-2005 00:34:12   [#05]

Marek

- to co TU robisz??
Chowański Krzysztof04-02-2005 00:37:24   [#06]

Ty chyba jesteś na urlopie dla poratowania zdrowia!!!? Uważaj abyś urlopu nie wykorzystywał niezgodnie z jego celem.

Czy nie trzeba w takiej sytuacji szklanki wody?

Magosia04-02-2005 00:41:57   [#07]

Służę

szklanką:

Wertykal04-02-2005 00:43:29   [#08]

A tam łóżeczku ciepła żonka.

Trudny wybór...

;-))

Marek

Magosia04-02-2005 00:45:01   [#09]

:-)))

;-)
jureczek04-02-2005 21:35:39   [#10]
Dzień Bezpiecznego Komputera i Dzień Bezpiecznego Internetu to dwie, różne inicjatywy. Pierwsza dotyczy sprzętu, druga dzieci. 8 lutego będzie pierwszy Europejski DBI.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]