Ustawa z 17 grudnia 2004 r.- tutaj sa zmiany na powyższy temat Zmiany w zasiłkach chorobowych
Ustawa z dnia 17 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw wprowadza następujące zmiany:
1. Na równi z chorobą traktować się będzie niemożność wykonywania pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów. Zaświadczenie w tej sprawie wystawia lekarz na zwykłym druku.
2. Górny zakres przebywania na zasiłku chorobowym określono w dniach. Zasiłek chorobowy przysługiwał więc będzie przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w ustawie - nie dłużej jednak niż przez 182 dni , a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą - nie dłużej niż przez 270 dni.
3. Skreślono możliwość przedłużenia zasiłku dotychczas dopuszczoną w art. 10 ustawy udzielanej w sytuacji gdy ubezpieczony po wyczerpaniu okresu zasiłkowego jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.
4. Stuprocentowy zasiłek będzie przysługiwał z tytułu niemożności wykonywania pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów. Natomiast nie będzie przysługiwał tak jak dotychczas - od 91 dnia choroby. Za cały czas „zwykłej” choroby zasiłek będzie wynosił 80%.
5. Świadczenie rehabilitacyjne nie będzie przysługiwało osobie uprawnionej do urlopu dla poratowania zdrowia. Podniesiono jego wysokość do 90% podstawy wymiaru za okres pierwszych trzech miesięcy oraz ustalono zasady jego waloryzacji. Od orzeczenia lekarza orzekającego o świadczeniu przysługiwać będzie sprzeciw do komisji lekarskiej przy ZUS.
6. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowić będzie zawsze przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy, a nie jak dotąd z 6 miesięcy a tylko wtedy, gdy były znaczne wahania w jego wysokości – z 12-tu.
Ustawa jest już po rozpatrzeniu poprawek Senatu. Po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw wejdzie w życie po upływie 21 dni A TO SĄ FRAGMENTY TEJ USTAWY
W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.)[3] wprowadza się następujące zmiany: 1) w art. 53 w § 1 w pkt 1 lit. b otrzymuje brzmienie: "b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,"; 2) w art. 92 § 1 otrzymuje brzmienie: "§ 1. Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek: 1) choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu, 2) wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży - w okresie wskazanym w pkt 1 - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia, 3) poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - w okresie wskazanym w pkt 1 - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.".
Art. 3.-w/w ustawy mówi o tym co nas między innymi dotyczy W ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112, z późn. zm.)[4] w art. 23 w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie: "2) w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia;". |