Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nowy program zapobiegania narkomanii w lubelskich gimnazjach
strony: [ 1 ]
RomanG17-01-2005 09:39:52   [#01]

Daniel Lenart, Lublin 09-01-2005, ostatnia aktualizacja 09-01-2005 20:48

Nowy program zapobiegania narkomanii już wkrótce zacznie funkcjonować w lubelskich gimnazjach. Uczeń podejrzany o zażycie środków odurzających będzie badany testem na obecność narkotyków już w szkole

1-->Nowy pomysł na walkę z narkomanią

Z testem w pogotowiu

Gimnazjaliści z Lublina, których nauczyciele będą podejrzewać o zażycie narkotyków, mają być już w szkole sprawdzani za pomocą specjalnych testów.

Teraz gdy nauczyciele podejrzewają, że uczeń zażywał substancje odurzające, nie mogą tego łatwo sprawdzić. Piotr Ruśniak, pedagog w gimnazjum nr 1 w Lublinie: - Jeśli zachodzi podejrzenie, że uczeń jest pod wpływem narkotyków, idę z nim do higienistki szkolnej. Sprawdza ona, czy nasze podejrzenie jest słuszne, bada ciśnienie, źrenice. Ale takimi metodami trudno coś jednoznacznie stwierdzić.

W takich sytuacjach szkoła zwykle wzywa rodzica i sprawa się kończy.

Chce to zmienić Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Zagrożonej Patologią Społeczną "Postis". Proponuje szkołom udział w swoim nowym programie. Stowarzyszenie oferuje szkołom testy, które wykrywają narkotyk w ślinie, są skuteczne i łatwe w użyciu. Uczniów mieliby sprawdzać nauczyciele.

- W Polsce to program nowatorski i radykalny - mówi Barbara Bojko-Kulpa, prezes Stowarzyszenia.

Program pozytywnie oceniają lubelskie kuratorium i urząd miasta. Kuratorium zastrzega tylko, że przy badaniu ucznia powinien być obecny rodzic.

Chęć uczestnictwa w programie wyraziły już pierwsze lubelskie gimnazja. - Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Mając świadomość, że w każdej chwili mogą być skontrolowani, uczniowie nie będą sięgać po narkotyki - przewiduje Monika Melanowicz, pedagog z Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego.

Postis chce wprowadzić program na razie tylko do gimnazjów już po feriach zimowych, które na Lubelszczyźnie wypadają w drugiej połowie stycznia. Część testów już ma, o kolejnej dostawie rozmawia ze sponsorami. Pieniądze na program chce też pozyskać, startując w konkursach na stworzenie programu zapobiegania narkomanii. Taki konkurs ogłosił właśnie Urząd Miasta w Lublinie.

Zdaniem stowarzyszenia Postis nie ma już w Lublinie szkoły, gdzie nie byłoby narkotyków.
 
.............................
 
Kuratorium zastrzega tylko, że przy badaniu ucznia powinien być obecny rodzic.
 
Interesujące, jaką podają podstawę prawną ;-)
RomanG17-01-2005 22:00:41   [#02]

To sobie pogadam sam ze sobą

Kto ma obowiązek, kto jest odpowiedzialny, ten ma uprawnienie, ten podejmuje decyzje. Cuius regio, eius religio.

Za narkomana (jego życie, zdrowie, czyny) w szkole odpowiada nie rodzic, lecz dyrektor szkoły. Dlatego kontrola ucznia, decyzje odnośnie ucznia co do zasady leżą w gestii pracowników szkoły.

Od tej zasady wyjątki są nieliczne i zawsze w prawie oświatowym nazwane. Rodzice podejmują decyzje w sprawie religii w szkole, wycieczek, zajęć wyrównawczych... Nie w sprawie działań mających na celu przeciwdziałanie demoralizacji ucznia. Żaden przepis nie wymaga uzyskiwania zgody rodziców na polecenie uczniowi, aby chuchnął (kontrola papierosowa), żaden przepis nie wymaga zgody na badanie źrenic, nie ma też wymogu dotyczącego zgody rodziców na badanie śliny.

Dziecko przebywa pod zakładową pieczą wychowawczą.
Czyja (szkoły) odpowiedzialność, tego (szkoły) decyzja.

mirek18-01-2005 00:14:54   [#03]

czy uczeń brał narkotyk?

Na podstawie jakiego rozporządzenia zmusimy ucznia gimnazjum do wykonania testu?

Może będziemy straszyć, zmuszać, perswadować?

A jak rodzic się nie zgodzi?

A co to za stowarzyszenie? Czyżby były do wzięcia jakieś pieniądze unijne????

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]