Forum OSKKO - wątek

TEMAT: unieważnienie konkursu
strony: [ 1 ]
Basia14-06-2002 16:09:29   [#01]

Bardzo proszę o podanie w jaki sposób można unieważnić konkurs na dyrektora - sprawa dotyczy mojej przyjaciółki, obiecałam, ze wszystkiego sie dowiem.

Może ktoś ma jakies doświadczenie w tej sprawie?

A było to tak - konkurs był wczoraj, startowała kolezanka i obecny dyrek- 4 lata do emerytury. W czasie konkursu okazało się, ze nie spełnia wymogów formalnych. Odbyła sie kłótnia, bo komisja w cześci upierała się by uznac papiery, które ma dyrektor i dopuscic go dalej, a Kuratorium, by trzymać sie przepisów. W tym czasie jeden z członków komisji wielokrotnie wychodził, rozmawiał z obecnym dyrektorem, przekazywał mu jakies papiery, odbierał papiery, zamykał sie z nim w odrębnym pomieszczeniu i rozmawiał. Problem w tym, ze obserwowała to jedynie kolezanka i nie wie jak to teraz udowodnić, ze nie była zachowana tajemnica konkursu. Ostatecznie nie dopuszczono obecnego dyrektora do konkursu, a (chyba) cała złość komisji skupiła sie na koleżance - z wyjatkiem przedstawicieli KO i głosowali przeciw. Wynik 4:7.

Przed samym konkursem jaden z członków komisji ucałował  i wyściskał dyrektora, ze słowami: nie damy Ci przegrać. Rada Rodziców podjeła uchwałę, ze przedstawiciele muszą głosować na wybranego kandydata.

Czy gdzieś nie jest zapisane, ze komisja ma być bezstronna?

W regulaminie konkursu jest tylko zapis, ze kandydat moze złożyc skargę do prezydenta o ile nie były zachowane procedury, a głos prezydenta jest ostateczny. Kandydat ma na to 3 dni od rozstrzygniecia konkursu, nie ma nic o dniach roboczych, a najblizsze dwa dni to sobota i niedziela.

Jak w tej sytuacji pomóc dziewczynie?

Marek Pleśniar14-06-2002 16:28:30   [#02]

Czy gdzieś nie jest zapisane, ze komisja ma być bezstronna?

;-)

jeśli to mała gmina (przepraszam małe gminy:-) - to są szanse bo może coś nieprofesjonalnie zrobili - często brak kadr to powoduje.

Jesli to zawodowcy - w papierach jest ok, a nikt z komisji nie będzie miał ochoty stać się świadkiem nieprawidłowości. Znam się na tym:-)

czyli pozostają jedyne wzgędy formalne - papiery dyrektora

beera14-06-2002 17:23:18   [#03]

ale po co?

zastanówcie się ,czy warto?

Czasem naprawdę nie....

Ewa z Rz14-06-2002 18:14:19   [#04]

Konkurs można unieważnić

Może to zrobić:

1. organ, który konkurs ogłosił (w tym wypadku prezydent)

2. organ nadrzędny w stosunku do orgau organizującego - Rada Gminy

3. wojewoda w trybie nadzoru nad działalnością samorzadową

Jak i dlaczego:

1. W trybie okreslonym w regulaminie można składać wniosek lub odwołanie (tak jak to określa regulamin) i oczekiwac na rozstrzygnięcie zgodnie z tym regulaminem. Można opisać wszystko co miało miejsce, ale zwłaszcza rzucajace się w oczy uchybienia formalne. Dowód, że tak nie bylo spoczywa na organizatorze

2. Niezaleznie mozna zlozyc wniosek do Komisji Rewizyjnej Rady Gminy - uzasadnienie jak w p. 1

3. Wniosek do wojewody składa sie w terminie normalnym w takich wypadkach (KPA) 7 dni. Uzasadnieniem mogą być tylko i wyłącznie uchybienia formalne, najlepiej potwierdzone przez czlonka komisji. Wychodzenie kogokolwiek z komisji i narady poufne z kandydatem są niedozwolone (dowód, ze tak nie było spoczywa na organie). Poważnym uchybieniem formalnym jest cytowana uchwałą RR (jeśli faktycznie miała miejsce i jest dowód) - tu dobrze jest wiedzieć, gdzie jest ewentualny protokół lub miec swiadka. Może został naruszony regulamin konkursu?Warto zręcznie nadmienić, że konkurs nie został w wyniku uchybień rozstrzygnięty (bo organ ma wówczas wolną ręke a KO tego nie lubi)

Wniosek do wojewody może być z jednoczesnym powiadomieniem kuratora, chociaż niekoniecznie. Kurator i tak będzie orzekał w tej sprawie.

Jeżeli wojewoda nie przychyli sie do wniosku (ma na to 30 dni), to mozna odwoływać sie do Sądu - ale tu już warto w sprawę zaangażować jaiegos prawnika i postąpić zgodnie z jego radą.

Gdy wojewoda w terminie 30 dni nic nie odpowie służy zażalenie do NSA na nieczynność organu.

Jest oczywiście czwarta władza - media... i tu wszystko zależy od wyczucia i orientacji w sytuacji. Oczywiście z mediów korzystamy jedynie równolegle z którymkolwiek powyższym działaniem.

Swego czasu doprowadziłam do uniewaznienia konkursu... Nie mojego oczywiście! :))

Basia14-06-2002 21:32:56   [#05]

Ewa, dzieki

własnie siedze w przepisach, ale orzecznictwo w wypadku konkursów jest bardzo małe.

Chyba jeszcze zajrze do Konstytucji ;)

Asiu, też zadałam takie pytanie, czy warto

 I myślę, ze czasem warto: w obliczu niegodziwości, która spoykała Marka, moją koleżankę i wielu innych.

Czy zawsze musimy tylko patrzeć i w złości zaciskać pięści, w kieszeni, by nikt nie widział?

jerzyk14-06-2002 21:40:21   [#06]

 

Postanowienie z dnia 13 stycznia 2000 r.
III RN 123/99

Czynności urzędowe, podejmowane przez organy gminy lub z ich umocowania przez powołaną w tym celu komisję konkursową, zmierzające do realizacji ustawowego obowiązku powierzenia stanowiska dyrektora publicznej szkoły podstawowej kandydatowi wyłonionemu w drodze konkursu, mają znamiona prawne działań z zakresu publicznej administracji samorządowej sprawowanej przez organy gminy (art. 5 ust. 5 oraz art. 36 i art. 36a ust. 1-5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w związku z art. 30 ust. 1 i ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym) i podlegają zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego (art. 16 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Dz. U. Nr 74, poz. 368 ze zm.).

Basia14-06-2002 22:45:21   [#07]

fajni jesteście

że pomagacie. Bardzo dziękuję Jerzykowi.

Po konkursie Marka i mojej koleżanki ciagle myślę po co w ogole organizowane sa konkursy?

Nie wygrywają najlepsi, tylko właściwi... Rece opadają.

Marek Pleśniar15-06-2002 01:26:38   [#08]

wiecie...

byłem po wszystkim u tych wszystkich ludzi...

onie to uwazają za normalne, jak to że deszcz pada...

Maria15-06-2002 02:03:29   [#09]

jestem pewna

konkurs Marka był rozstrzygniety już zanim sie zaczął.No niestety tak one też wyglądają w wielu miejscach. Nie wiedza, kompetencja sie liczy, ale układy i układziki .To tak jak z przetargami. Trzeba je ogłosic, ale wiadomo kto wygra. Mhm -państwo prawa-powiedzmy
Gaba15-06-2002 05:37:51   [#10]
republika kolesiów
hania15-06-2002 10:18:12   [#11]

RP

RP-republika protekcji?
Basia25-06-2002 19:29:13   [#12]

cd nastapił

własnie czytałam odpowiedź na odwołanie. Stwierdzili, ze wszystko było OK

bb197509-05-2007 21:50:14   [#13]
moje pytanie brzmi czy fakt ze przedstawicielem rodziców w komisji konkursowej był przewodniczący rady rodziców danej szkoły stanowi podstawe do napisania odwołania i ewntualnego unieważnienia konkursu? A przy okazji jeszcze jedno - jezeli byl jeden kandydat dopuszczony do konkursu i głosy ułożyły sie 6:6 to konkurs jest rozstrzygniety i uzyskał on akceptację komisji?
irenastop09-05-2007 21:54:50   [#14]

 

   Jeżeli rodzice wybrali jako swojego przedstawiciela przewodniczącego  to dlaczego unieważniać konkurs? Co do drugiego pytania- konkurs nie został rozstrzygnięty, bo kandydat nie otrzymał większości głosów tzn. 50% +1

zgredek09-05-2007 22:02:05   [#15]

ten drugi to nie jest taki prosty;-)

http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=21564&fs=0&st=0

bb197509-05-2007 22:13:14   [#16]

no nieźle to zamieszane zatem jeszcze jedno pytanie na dokładkę. Rozp o konkursach mówi  Komisja wyłania kandydata na stanowisko dyrektora w głosowaniu tajnym

I co powiecie o tym jeżeli głosowanie było przeprowadzone jawnie? Czy tego można sie przyczepić?

violka09-05-2007 22:15:21   [#17]

:-)

jesli było jawne to raczej nie można się nie przyczepić
ewa09-05-2007 22:15:57   [#18]
można

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]