Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zwalnianie nauczyciela
strony: [ 1 ]
Grzegorz12-06-2002 12:00:09   [#01]
Pewnie już gdzieś tu o tym było. Więc ja pewnie jeszcze raz.

Zbliża się koniec roku szk. a w przedszkolu mojego syna zrobiła się niezła awantura. Z powodu braku naboru od przyszłego r.szk. zostanie zlikwidowany jeden oddział, a w związku z tym dyrektorka musiała podjąć decyzję o zwolnieniu dwóch nauczycielek.


No i zrobiła się awantura. Zwalniana nauczycielka podburzyła grupkę rodziców ze swojego oddziału, obsmarowała przed nimi dyrektorkę, że jest fe. Więc rodzice szturmem na dyrektorkę, że sie nie zgadzają z jej decyzją o zwolnieniu. żądaja na pismie uzasadnienia i takie tam. Bo jak nie, to wystąpią z wnioskiem o odwołanie dyrektorki. A dyrektorka tuż przed konkursem, więc zrobiło sie nerwowo.

W zasadzie mnie to nie dotyczy, bo nie miałem bezposrednio do czynienia ze zwalnianymi nauczycielkami. Ale zostałem poproszony przez dyrektorkę w charakterze mediatora (jestem w radzie rodziców - w kom. rewizyjnej). Jutro zebranie dyrektorki z rozjuszonymi rodzicami.

I teraz proszę was o pomoc. Zapewne macie doswiadczenie w tych kwestiach. Co na temat zwalniania mówią przepisy? (muszę sie trochę przygotować merytorycznie :-)) Czy są jakieś kryteria zwalniania, czy jest do dowolna decyzja dyrektorki. Czy rodzice mogą w to ingerować? (wg mnie - nie). Nie wiem. Chciałbym żeby była zgoda. Wiem też, że dyrektorka jest właśnie po wszelkich kontrolach (KO, organ) i dostała bardzo dobre oceny. Chciałbym jakos na spokojnie tym rodzicom wytłumaczyć, jakie jest prawo i wynikające z niego uprawnienia.

Bardzo na was liczę. :-)))))
Rycho12-06-2002 15:34:03   [#02]

Rodzice nie mają prawa ingerencji w sprawy kadrowe. Jedyną uprawnioną zgodnie z przepisami osobą do podejmowania decyzji wtym zakresie jest dyrektor.

Tu prawdopodobnie zachodzi sytuacja  tzw zwolnienia z art. 20 Karty Nauczyciela (likwidacja oddziału). Dyrekcja w takiej sytuacji powinna mieć jakieś kryteria wyboru nauczyciela do zwolnienia. Ale czy je ma czy też nie (nie ma przepisu, że musi mieć) i tak personalnie odpowiada za podjętą decyzję w przypadku np sprawy w sądzie pracy. Z reguły kryteria te dotyczą jakości pracy, dyscypliny pracy, doskonalenia zawodowego. W przypadku sprawy w sądzie dyrektor musi udowodnić, że zwolnił gorszego pracownika, albo przekonać sąd, że wybrał właściwą osobę do zwolnienia.

Co by było, gdyby dyrktorka uległa presji rodziców, a potem dlatego przegrała sprawę w sądzie?

Skoro zwalnia tzn, że ma jakieś argumenty ku temu. Jak się komuś (dotyczy tylko pracownika) nie podoba to może złożyć odwołanie do sądu pracy. Ciekawe, czy ta pani nauczycielka takie odwołanie złożyła?

To są trudne sprawy. Ale zawsze tylko pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Osoby trzecie (nawet jeżeli to im się nie podoba) mogą się tylko temu przyglądać z boku.

Pozdrawiam

janzg12-06-2002 16:54:38   [#03]

zwolnienia

jeśli zatrudniona przez mianowanie, to po 31 maia nie ma co zwalniać, bo z góry wiadomo, że sprawa w sądzie będzie przegrana.
Grzegorz12-06-2002 17:28:51   [#04]

Wszystkich szczegółów nie znam

Ale na pewno dostała wymówienie przed 31 maja. Wiem, że kryteria były i zostały kiedyś przedstawione na posiedzeniu rady ped. i zaakceptowane przez wszystkie nauczycielki. Dyrektorka mówi, że wie, że czeka ją sąd, ale tego się nie boi. Nie chce tylko niepotrzebnej zadymy i prania brudów. Wiadomo, jaka wtedy będzie atmosfera w przedszkolu. Stracą i nauczyciele i rodzice i przede wszystkim dzieciaki.
Andrzej z G12-06-2002 18:06:22   [#05]

A związki

Te też trzeba przed zwolnieniem zawiadomić.
Ewa z Rz12-06-2002 19:44:58   [#06]

ZZ trzeba zawiadomic tylko wówczas, gdy

Nauczyciel powiadomił dyrektora, że z ochrony danych związków korzysta.

W przypadku zwalniania z art 20 KN wystarczy powiadomić zz z 5-cio dniowym wyprzedzeniem.

N-la zatrudnionego na podstawie mianowania, można zwolnić ze skutkiem od 1 września, gdy doręczymy wypowiedzenie najpóźniej 31 lipca. Trzeba tylko wówczas zapłacić dodatkowo za 1 lub 2 m-ce. Wypowiedzenie doręczone 1 sierpnia lub później skutkuje dopiero od 1 wrzesnia następnego roku.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]