Forum OSKKO - wątek

TEMAT: socjalne, a kwit ze skarbowego
strony: [ 1 ]
violka04-06-2002 19:04:41   [#01]

od niedawna do uzyskania rodzinnego nie honoruje się oświadczenia o dochodach, wymagane jest zaświadczenie ze skarbowego

czy podobnie jest z socjalnym - zapomogi, wczasy pod gruszą itp. - czy jest to wymóg prawny (jaki przepis) czy trzeba by zawrzeć odpowiedni zapis w regulaminie ZFŚS

Janusz z W04-06-2002 19:14:22   [#02]

Niczego takiego nie ma w Ustawie o ZFŚS

Dlatego też nie widzę powodu, by żądać zaświadczenia z USk w celu uzyskania świadczenia z Funduszu. Przecież najczęściej o przyznaniu takowego decyduje komisja. Ona też powinna w swej decyzji wziąć pod uwagę faktyczny stan materialny otrzymującego świadczenie. Poza tym można wymagać oświadczenia, zaświadczenia z miejsca pracy współmałżonka. Nie dajmy się zwariować...
Gaba04-06-2002 19:34:36   [#03]
Nie, nie - nie tak, pomalutku, była już taka rozmowa, przypomnimy sobie -

wyłącznie (!!!) o podziale funduszu socjalnego decyduje dyrektor, on odpowiada - on przydziela - komisje, jezeli nie są tylko ciałem doradczym, są bezprawne. Bardzo mi przykro tak pisac kategorycznie, ale tak jest potwierdziła to nie tylko komisja dwóch związków ZZ, ale również PIP, RIO, itp.

Bardzo proszę uważajcie na to... co było afer u nas na tym tle.

Nic mi związki nie zrobiły, po skargach dwóch pracowników, gdzie podważyłam oświadczenia o dochodach... nic, bo tylko pracodawca może zweryfikować owe oświdczenia w trybie art., który podaje HeniekaB.

I - kolejna sprawa, na którą zwracała nam uwagę szefowa RIO - jeżeli artykuł domaga się oświadczenia, to żąda się oświadczenia, jeżeli zaświadczenia to zaświadczenia. Nie domagajcie się od pracowników zaświadczeń, jeżeli ustawa o SFOŹ wymaga jedynie oświadczeń, to nie słuszne rozszerzenie prawne. To sprytny pracownik wykorzysta - choć rozumiem to, wielu niestety oszukuje.
Grzegorz04-06-2002 19:48:40   [#04]

Oświadczenia tylko do zasiłków...

...tych wypłacanych z budżetu państwa (rodzinny, alimentacyjny, itp.)

Rozporządzenie MPIPSu o oświadczeniach wynika z ustawy o zasiłkach rodzinnym, pielęgnacyjnym i wychowawczym i tylko tych dotyczy.
Gaba04-06-2002 19:58:56   [#05]
Niestety nie tylko... także przy podawaniu dochodu do socjalanego.

A w rodzinnych jest już zmiana, o której buczy cała TV - trzeba zaświadczenia, aż z samego urzędu sakrbowego, kto nie zdąży temu przepada, nie można wyrównać.

U nas nikt nie zdążył!!!
Grzegorz04-06-2002 20:08:06   [#06]

Przeprasam :-)

Miałem na myśli zaświadczenia, ale z pośpiechu wpisałem oświadczenia
Grzegorz04-06-2002 20:10:58   [#07]

A co do terminu

sam słyszałem w radiu, jak p.Banach mówiła, że ostateczny termin do końca lipca. Również z naszym ZUSie mówią to samo. Do czasu złożenia zaświadczenia mozna zasiłek wypłacić zaocznie.

Tak słyszałem...
Gaba04-06-2002 20:22:28   [#08]

tak jjuż kiedyś było, że wieść ustna była cenniejsza...

widzisz cholerka, do czego dochodzi, ja babkom odebrałam zasiłek, a może mogłabym im go oddać, kurna wata.


Co za szalony kraj... a może jest gdzies jakieś oświdczenie jakiegoś mynystra... wiesz, chyba ugryzę psa mojego dzisiaj.
Janusz z W04-06-2002 20:26:32   [#09]

Jakiś straszny defetyzm siejesz Gabo...

Zgodnie z "Ustawą z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz. U. z 1998 r. Nr 102, poz. 651, Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 60, poz. 636 i Nr 110, poz. 1256, z 2000 r. Nr 104, poz. 1104 oraz z 2001 r. Nr 122, poz. 1349, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1791)" jej

Art. 28. ust 1. "Zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny i wychowawczy wypłaca się poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do zasiłku, jednak za okres nie dłuższy niż jeden miesiąc wstecz od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.", a nawet: ust. 2. "Jeżeli odmowa wypłaty zasiłku rodzinnego, pielęgnacyjnego lub wychowawczego lub ustalenie wysokości tego zasiłku były następstwem błędu wypłacającego, wypłata zasiłku może nastąpić najdalej za 3 lata wstecz, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o sprostowanie błędu lub dnia wydania decyzji z urzędu prostującej błąd."

A co do socjalnego. Regulamin nie może być sprzeczny z Ustawą o ZFŚS. Jeśli zawrze się w regulaminie zapis o konieczności przedłożenia zaświdczenia z USk o dochodach, to chcący otrzymać to świadczenie będzie musiał je przedłożyć. Fakt, że zapłaci za nie, ale nie będzie miał innego wyjścia. Najważniejsze jest to by nie tworzyć regulaminu sprzecznego z Ustawą. A co do komisji. Dyrektor jest ADMINISTRATOREM funduszu. Podstawą przyznawania świadczeń jest Ustawa i Regulamin stworzony na jej podstawie. Jeśli Regulamin mówi o powołaniu Komisji i jej uprawnieniach, to... mówi.  :-)

Grzegorz04-06-2002 20:27:23   [#10]

A te babki co na to wszystko?

Nie protestowały, że im te w sumie śmieszne pieniążki odbierasz?
Janusz z W04-06-2002 20:34:33   [#11]

Nie takie znowu śmieszne

W przypadku rodziny z czwórką dzieci będzie to 197,10 zł miesięcznie, co przy wymnożeniu przez 12 miesięcy da 2365,20 zł. Właściwe: dałoby. A tak dochody mojej rodziny zostały uszczuplone o tą kwotę. I do tego to zamrożenie płac w budżetówce...
Grzegorz04-06-2002 20:40:48   [#12]

Fakt,

Ale ja mam tylko dwójkę. Na razie:-)
Gaba04-06-2002 20:50:45   [#13]
Janusz, ja nie tylko nie sieję, ale wiem! To są stanowiska przedstawionych ww. organów. Taka jest praktyka, parę osób za to poleciało - nigdzie nie ma w ustawie, że socjalnym dyrektor administruje - to cos zupełnie innego - on go rozdziela. Ale mniejsza. Moze to tylko kwestia roumienia słów.


Stanowisko jest jednoznaczne w sprawie komisji - nie ma komisji, które rodzielają jakies pieniądze. Moga byc tylko w regulaminie jako ciało doradcze - przestudiuj kompetencje kierownika zakłady pracy w zakresie gopodarowania owym funduszem, nie moze on dokona.c delegacji niezbywalnych. On tylko jest pozywany do sądu w wypadku nieprawidłowości. Jednosobowo czyni to dyr. Amen. Była burza jak aniela jasna w Krakowie przez pół roku ubiegłego.

Sądy podzieliły stanowisko wszystkich organów.

Pomijam, czy mi się chce bawic w takie pieniądze - jak już gdzieś stwierdziliśmy - komunistyczny relikt porządnego jakoby państwa.

Janusz, a co nowelą owej ustawy o zasiłkach, którą właśnie wprowadzono od 1 czerwca... przecież TV aż huczy o kłebowisu ludzi o satniu w kilkunastogodzinnych kolejkach po zaświadczenie wydawane w US.

mam nowelę  w robocie, sprawdzę - to wszytsko się dzieje dla mnie za szybko i mogłam sie pomylić. Jakies pisma przychodziły do mnie w tej sprawie...

Wiesz, bardzo bym chciała się pomylić - 35 zł to nieraz dla moich nauczycielek dwa dni jedzenia.
Janusz z W04-06-2002 21:58:47   [#14]

Jest w Ustawie o ZFŚS

"Art. 10. Środkami Funduszu administruje pracodawca"

Jeśli regulamin określi w miarę jasno zasady i komisja (oczywiście jako ciało doradcze) uzna, że tym osobom należy przyznać jakieś świadczenie, to dyrektor jest też do pewnego stopnia "kryty" przed posądzeniem o jakąś stronniczość. Oczywiście to nie zwalnia dyrektora od odpowiedzialności za ewentualne nadużycia. Ale nie wierzę w możliwość zarzucenia (w sposób sensowny) dyrektorowi tego, że nie sprawdził ile nauczyciel ma na koncie w banku lub złotych monet pod podłogą. Oczywiście informacje o zarobkach są dostępne. Ale nic poza tym. Radzę jednak mieć dobry, tzn. w miarę rozbudowany regulamin. Najlepiej sprawdzony przez prawnika "Organu".

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]