Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy stażysta może... nie rozpoczynać stażu?
strony: [ 1 ]
HenrykB22-05-2002 22:45:45   [#01]

Czy stażysta, zatrudniony 1 września na cały rok szkolny może nie rozpoczynać stażu? Choć zgodnie z KN rozpoczyna staż z mocy prawa (9d), tylko czy musi go realizować?

A gdyby tak nie stworzył planu rozwoju zawodowego i nie dał do zatwierdzenia? A gdyby tak stworzył plan rozwoju, a nie przedłożył sprawozdania?

Interesują mnie te zagadnienia ze względów praktycznych.

Napiszcie, co o tym myślicie? Może był już taki wątek?

HenrykB22-05-2002 22:56:16   [#02]

Jeszcze dołożę

A jak nie wystąpi z wnioskiem o akceptację komisji (9b ust. 2)?
Ewa z Rz23-05-2002 06:01:28   [#03]

Może

Jeżeli nie złoży planu rozwoju i nie uzyska jego zatwierdzenia (lub tylko drugie) to nie odbywa stażu i cześć.

W takiej sytuacji jego praca w szkole konczy sie z końcem roku szkolnego i to jest jednocześnie koniec jego pracy w tym zawodzie. Myślę, że nie ma takiego dyrka, który by takiego n-la do pracy przyjął.

No chyba, że ukryje ten fakt przed pracodawcą i będzie twierdził, że jaszcze nigdzie nie pracował, to może... Ale to tylko w dużych miastach bo tu gdzie ja pracuję to o nowym robi się taki prywatny wywiad i taka sprawa wyjdzie na jaw...

HenrykB23-05-2002 07:33:36   [#04]

Trzymamy kciuki za Ewę z Rz

Ale jak wróci, to nam napisze, skąd tak drastyczne stanowisko w tej sprawie? Który artykuł KN tak można zinterpretować?
beera23-05-2002 08:22:57   [#05]

Też cięgle myślę

o tym konkursie ewy ...

Powiedz, Henryk ile właściwie jest czasu na zlożenie sprawozdania po stażu? Nie wiem, czy nie doczytałam, czy nie ma tego sprecyzowanego?

HenrykB23-05-2002 12:22:10   [#06]

Póki co

nie jest określony termin złożenia sprawozdania.

W projekcie zmian rozporządzenia czytamy:

5) w § 6:

a) ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. Dyrektor szkoły zbiera informacje o realizacji przez nauczyciela zadań wynikających z jego planu rozwoju zawodowego oraz o efektach prowadzonych przez nauczyciela zajęć.

4. Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciel składa dyrektorowi szkoły w terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu.",

b) po ust. 4 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Plan rozwoju zawodowego nauczyciela zatwierdza dyrektor szkoły w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć.";

Ale kiedy to zostanie podpisane, nikt nie wie.

HenrykB23-05-2002 12:23:14   [#07]
Ja określałem termin złożenia sprawozdania podczas zatwierdzania planu rozwoju albo podczas przydzielania opiekuna stażu.
HenrykB23-05-2002 12:23:53   [#08]

Projekt

można znaleźć tutaj:

http://www.men.waw.pl/aktual/awans/projekt/projekt.htm

beera23-05-2002 12:26:47   [#09]

Kurcze...

Nie określiłam tego wówczas...

Nie przyszło mi to do głowy...

Chyab zrobię jakis papier z wczesniejszą datą i tyle...

 

dziękuję Heniu!!

 

Ciekawe, jak tam Ewa z Rz- kurcze, myslicie , że jeszcze nie jest po?

Ewa z Rz23-05-2002 15:27:23   [#10]

Już się tłumaczę.

Przepraszam, że nie powklejam odpowiednich art Kn, ale na tym kompku nie mam Karty...

Czyli w art 9b ust 1 określone są wymagania jeakie n-l musi spełnić by otrzymać następny stopień awansu - musi odbyć staz i otrzymać pozytywną ocenę na koniec oraz uzyskac akceptacje komisji.
Musi również złożyć do zatwierdzenia plan rozwoju, który jest punktem wyjścia dla późniejszej oceny dorobku. Termin złożenia planu nie jest w przepisach podany wobec tego ja (jako dyr szkoły, który ma to później wszystko robić) ustaliłam ten termin wewnętrznym zarządzeniem. Jeżeli teraz n-l planu nie złoży to powoduje "efektem domina" nie uzyskanie pozytywnej oceny, bo nie ma czego oceniać! Dyrektor nie jest wówczas w żaden sposób zobowiązany do wystawienia jakiejkolwiek oceny, gdyż ta ocena jest "odpowiedzią" na złożone sprawozdanie z realizacji stażu. To tak jak uczeń, który nie odda klasówki...

N-l ten zatrudniony jest tylko na rok szkolny i nie ma żadnego obowiązku zatrudniania go dalej, a nawet nie może być zatrudniony jeśli o to nie poprosi i nie wyjaśni z jakiego powodu stażu nie odbył.

Dla mnie to jak olał wszystko we wrześniu nie rokuje wczale na pzryszłość...
IrenaB07-04-2003 17:32:04   [#11]

staż stażysty

Ostatnio poproszono mnie o opinię a ja nie jestem w pełni przekonana czy moje myślenie jest poprawne.

Młoda, podejmująca po raz pierwszy pracę w szkole, posiadająca tytuł licencjata oraz kwalifikacje do nauczania początkowego z językiem angielskim otrzymuje 7 godzin języka angielskiego w klasach I - III i 6 godzin w klasie IV w jednej szkole oraz 6 godzin j.angielskiego w I - III w innej szkole. Nie napisała planu rozwoju, bo dyrektor powiedział jej, że nie ma pół etatu zgodnie z kwalifikacjami i nie może rozpocząć stażu. W przyszłym roku chce ją dalej zatrudnić na takich samych zasadach. W ten sposób nigdy nie będzie mogła awansować!

Uważam, że dyrektor nie miał racji, bo przecież w sumie w obu szkołach miała więcej niż 1/2 etatu zgodnie z kwalifikacjami. Czy dobrze myślę?

Ewa z Rz07-04-2003 19:45:02   [#12]

Rozumiem, że jestes jej dyrkiem...

W jednej ze szkół w których pracuje... Ten nauczyciel może realizowac staż, tylko ... trzeba udać się do organu nadzoru ped. (KO) by wskazał szkołę, która będzie "macierzysta" i wtedy wszelkie sprawy związane z awansem "załatwia" dyrek tej własnie szkoły.

Sądzę, że jak sie teraz zwrócisz odpowiednio w tej sprawie, to nie będzie żadnych przeszkód z jej dalszym awansem.

Podstawa prawna: KN, Art. 22 ust. 3. Do nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, który w żadnej z tych szkół nie jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie jednak wymiar jego zajęć stanowi co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć dla danego stanowiska, nie ma zastosowania przepis art. 91b ust. 1.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, organ sprawujący nadzór pedagogiczny wyznacza dyrektora szkoły, który wykonuje czynności związane z odbywaniem stażu przez nauczyciela, w tym powołuje opiekuna stażu, dokonuje oceny dorobku zawodowego nauczyciela oraz wskazuje nauczycielowi właściwego dyrektora szkoły lub właściwy organ do złożenia wniosku odpowiednio o postępowanie kwalifikacyjne lub egzaminacyjne.

A właściwie szkoda tego roku, który własnie mija... Przecież dałaś jej  opiekuna i ona realizowała plan rozwoju, ... więc może można by ją w tym roku awansować? porozmawiaj ze swoim wizytatorem na ten temat...

Basik08-04-2003 15:01:45   [#13]
A co w sytuacji stażysty, który nie ma odpowiednich kwalifikacji. Jest w trakcie ich zdobywanie, a zdobywa 3 lata? Jak długo trwa jego staż?
Grażyna08-04-2003 16:04:31   [#14]

...

Nie rozpoczyna stażu, bo nie ma kwalifikacji. Jeśli zatrudniłaś go na rok to, aby zatrudnić na następny musisz mieć zgodę KO. A ze stażem musi taki nauczyciel poczekać, niestety.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]