Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Łączenie w zespół a Kodeks pracy
strony: [ 1 ]
mania 76810-09-2004 22:08:21   [#01]
Czy w przypadku łączenia szkół w zespół należy przestrzegać Art. 23 § 3 Kodeksu Pracy mówiącego o tym, że pracownicy powinni być powiadomieni o przejściu do innego pracodawcy na 30 dni wcześniej? Co w sytuacji jeżeli uchwała w tej sprawie została podjęta na mniej niż 30 dni przed rozpoczęciem roku szkolnego? Czy dyrektorzy ponoszą za to odpowiedzialność? Jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania tego terminu?
bogna10-09-2004 22:11:50   [#02]

a pracownicy - przechodzą do innego pracodawcy?

czy pozostają w swojej szkole,

tyle że ta szkoła wchodzi w skład zespołu?

mania 76810-09-2004 22:19:45   [#03]
Szkoła wchodzi w skład zespołu.
Ewa z Rz11-09-2004 06:44:07   [#04]

więc...

wystarczy jedynie informacja o połączeniu szkoły w zespół, żeby wiedzieli jak brzmi teraz nazwa ich zakładu pracy.

Stosujemy tu przepisy dotyczące holdingu - to taka sama sytuacja, jak w przypadku połączenia firm. Pracodawca się nie zmienia, dalej jest nim szkoła, tylko wchodzi ona teraz w skład nowej stuktury - zespołu.

A tak naprawdę to wiedzieli o tym grubo wcześniej niż na 30 dni przed powołaniem - nie mów, że nie było na ten temat od jakiegoś czasu gadania w okolicy...

mania 76811-09-2004 12:57:57   [#05]
Gadanie było od dobrych kilku lat, ale nigdy połączenie nie dochodziło do skutku, więc nikt już nie zwracał uwagi na gadanie. W dodatku w tym roku było go jakby mniej, a tu niespodzianka...
Igła11-09-2004 16:07:02   [#06]

Kodeks pracy

Witam !
Problem zespołu też mnie nurtuje. Gorzej jak się po roku tych ludzi zwalnia. Według nowej umowy są pracownikami w ZS 1 rok i wypowiedzenie  przysługuje 1 miesiąc i odprawa też 1 miesiąc. Chociaż sprzątają ten sam budynek np. od 17 lat.
Ewa z Rz12-09-2004 07:32:39   [#07]

To nie tak.

Wklejam CAŁY art 23(1) KP, z którego wynika, że nie można postapić tak jak pisze igła.

Art. 23(1). § 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.

§ 2. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

§ 3. Jeżeli u pracodawców, o których mowa w § 1, nie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania; przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.

§ 4. W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

§ 5. Pracodawca, z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie. Przepis § 4 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

§ 6. Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.

Z § 2 jasno wynika, że zalicz im się CAŁY dotychczasowy staż i w razie zwolnienia otrzymaja taką odprawę jaką otrzymaliby przed powołaniem zespołu.

Zastrzeżenie o zawiadomieniu na co najmniej 30 dni przed przejściem dotyczy sytuacji gdy w zakładzie nie działają zz-ty. W każdej szkole działa co najmniej ZNP (jakoś), a nawet jak nie działa to KN zmusza OP do konsultacji z nimi - zatem to powiadomienie nie jest obligatoryjne.

Natomiast pracownik, któremu się to przekształcenie nie podoba, lub taki który chciałby się rozstać z dotychczasowym pracodawcą, ale nie chce tracic prawa do odprawy może z tego artykułu skorzystać (§ 4) i odejść tak jaby dostał wypowiedzdenie z winy pracodawcy, czyli z przysługująca mu odprawą.

Nauczyciel, który w tym momemnie odchodzi na emeryturę, ma prawo do 9-cio miesięcznej odprawy.

Igła12-09-2004 08:23:28   [#08]

Kodeks pracy

Dzieki ! Wiedzialam, ze Ty bedziesz miala odmienne zdanie chociaz  ja konsultowalam moje stanowisko z radca prawbym UM . Bardziej jednak przemawia do mnie Twoja wersja. Jeszcze raz dzieki.
Igła14-09-2004 15:01:41   [#09]

zespoly

no i znowu mam problem po dzisiejszej naradzie z pracownikmi KO-n-l powinien miec umowe w SP lub w GIM a nie w Zespole. To pracownicy obslugi w ZS a reszta czyli n-l w SP lub Gim?
Ewa ratuj!!
Wiem przerabialismy to ale ostatnia wykladnia Sadu Naj. byla ,ze wszyscy w ZS. No i jak?
AnJa14-09-2004 16:15:13   [#10]

OP-tak, PIP-tak, ale

tak z ciekawości - a co KO obchodzi z czym nauczyciel umowę ma?

Bez złośliwości pytam -  jesli obchodzić pwinno napiszcie:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]