Forum OSKKO - wątek
| Wiolin | 18-05-2026 12:43:11 [#01] |
|---|
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na czas nieokreślony na podstawie umowy o pracę miał dotychczas 7 godzin. Nie przyjął ograniczenia do 3 godzin na przyszły rok szkolny. Umowa będzie rozwiązana. Należy się odprawa? Proszę o podpowiedź. |
| rzewa | 18-05-2026 13:45:55 [#02] |
|---|
nie należy się |
| Wiolin | 19-05-2026 07:40:32 [#03] |
|---|
Dziękuję. |
| tarek | 20-05-2026 16:34:34 [#04] |
|---|
A czemu? Jaka była propozycja zmniejszenia z 7 do 3 godzin (bo nie mogło to być ograniczenie, o którym mowa w KN)? Jeśli otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (redukcja zatrudnienia) i jeśli szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników, to czy nie powinien otrzymać odprawy z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników? |
| rzewa | 20-05-2026 18:53:18 [#05] |
|---|
nie, KN wyklucza otrzymanie przez n-la odprawy na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych |
| tarek | 21-05-2026 13:54:33 [#06] |
|---|
W jakim miejscu wyklucza?
Z wyroku SN: Natomiast nauczyciel, z którym z przyczyn organizacyjnych rozwiązano umowę za wypowiedzeniem na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela, otrzymuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, a także uzyskuje prawo do odprawy przewidzianej w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Wykluczenie jest w tejże ustawie w art. 11. "Przepisów ustawy nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania." post został zmieniony: 21-05-2026 13:59:03 |
| rzewa | 22-05-2026 16:02:44 [#07] |
|---|
przywołując w art 20 KN ustawę o zwolnieniach grupowych jednocześnie wyklucza jej stosowanie w innych sytuacjach -> gdyby miała ona powszechne zastosowanie do nauczycieli, to nie musiałaby być przywoływana w art 20 KN
Jeśliby przyjąć punkt widzenia zawarty w przytoczonym cytacie, nauczyciel zatrudniony na umowę o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy na podstawie art 20 ust 1 pkt 1 KN powinien otrzymać 2 odprawy -> jedną z KN a drugą z ustawy o zwolnieniach grupowych |
| tarek | 25-05-2026 08:18:57 [#08] |
|---|
Ale art. 20 nie odsyła do stoswania ustawy o zwolnieniach grupowych, a jedynie wskazuje, że wysokość odprawy ustala się w sposób określony w tej ustawie i tym samym odmiennie reguluje odprawy, zaś art. 27 nie reguluje odpraw (jak i innych i innych rzeczy) i dlatego stosujemy odprawy z ust. o zwolnieniach grupowych.
Przytoczyłem fragment orzeczenia SN, bo całość wskazuje kiedy odprawa z KN a kiedy z uozg:
Skrót: Nauczyciel, z którym rozwiązano stosunek pracy na podstawie art. 20 ust. 1 KN otrzymuje odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia i nie może uzyskać odprawy z ustawy o zw. gr., gdyż ustawa ta nie ma zastosowania do tego sposobu rozwiązania stosunku pracy. Natomiast nauczyciel, z którym z przyczyn organizacyjnych rozwiązano umowę za wypowiedzeniem na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela, otrzymuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, a także uzyskuje prawo do odprawy przewidzianej w ust. o zw. gr. |
| koala | 25-05-2026 13:36:12 [#09] |
|---|
Dyrektor - kończy się kadencja. nie przystępuje do konkursu Ma zapewniony etat, ale z pensum 22. Nie przyjmuje warunków, bo miał pensum 18. Czy należy mu się odprawa z ar. t20? |
| Natka | 26-05-2026 14:20:24 [#10] |
|---|
Też tak mam, po rozmowach z OP (nie przyjęłam zmiany pensum i ograniczenia etatu) dostanę, mam nadzieję wypowiedzenie i odprawę 3-miesięczną, bo przechodzę na emeryturę. | UWAGA! Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.
|