Forum OSKKO - wątek

TEMAT: OCENA Z RELIGII DO ŚREDNIEJ
strony: [ 1 ]
Bogda17-05-2002 11:18:35   [#01]
Dostałam pismo z departamentu kształcenia i wychowania /notatka dot.kwestii wliczania oceny z religii/etyki do średniej ocen ucznia/.Stoją na stanowisku że nie, bo: "należy brać pod uwagę obowiązujące zajęcia edukacyjne / przy czym przyjęto założenie, że przedmiot religia/etyka organizowany na życzenie rodziców, nie ma statusu obowiązujących zajęć edukacyjnych/." Podpisane przee po.Dyrektora departamentu mgr Małgorzatę Oszmaniec.  Czy to powinno być obowiązujące ?
beera17-05-2002 11:21:02   [#02]

;-))

Wiemy, Bogda- przed chwilą o tym pisałaś

 :-)))))))))))))))))))))))))))))

stan17-05-2002 11:22:26   [#03]

Czy możesz przesłać mi to na skrzynkę?

Dziękuję z góry za życzliwość

:-)

stan

beera17-05-2002 11:24:16   [#04]

aha...

Czy powinno byc obowiązujące?

Kurcze..zastanówmy się.

jakby wyglądała ta sprawa w sądzie?

czy stanowisko departamentu nie stoi w sprzeczności z innymi aktami?

 

Ja zawsze sądziłam, że religia nie mogąc mieć wpływu na promocję, nie może być wliczana do średniej. T

 

Sądzę, że sprawa szkoły wliczającej ją do średniej byłaby przegrana...

HenrykB z Szydłowca17-05-2002 11:26:24   [#05]

Tylko czekać

jak zacznie się w tej sprawie wypowiadać strona kościelna.
Chyba, że to stanowisko zostało wspólnie uzgodnione.
beera17-05-2002 11:27:49   [#06]

Nie sadzę...

żeby uzgadniali, Henryku...
HenrykB z Szydłowca17-05-2002 11:29:26   [#07]

Pożyjemy - zobaczymy

Jeśli do nas nie przyślą - zostanie po staremu.
Jacek17-05-2002 12:34:51   [#08]

w kwestii interpretacji

Znowu na tapecie ocena z religii do średniej. U mnie zgodnie ze statutem jest wliczana lecz pojawia się problem.

Otóż nowe  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2002r. Nr 15, poz. 142) definiuje w § 2 godziny w ramówce jako oddzielne

- zajęcia obowiązkowe (ust. 1, pkt 1)

- zajęcia religii/etyki (ust. 1, pkt 2).

Natomiast  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2000 r. (z późniejszymi zmianami) w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności mówi w

§ 6.

1.  Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń szkoły dla młodzieży, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły stwierdzające ukończenie szkoły - z wyróżnieniem, z zastrzeżeniem ust. 1a-1c i 3.

Biorąc zatem literalne zapisy obu rozporządzeń wychodzi na to, że religia nie należy do zajęć obowiązkowych a tylko te należy brać do średniej na pasek na świadectwie ukończenia i przez analogię w świadectwach promocyjnych.

Tak podpowiadałaby logika a raczej bezduszne czytanie zapisów. Jak powinno byc to cholera wie

zdzisław17-05-2002 13:16:39   [#09]

zapomnieliśmy o etyce

Obowiązkowe czy nie obowiązkowe! Jak uczeń nie uczęszcza na religię to jesteśmy zobowiązni zorganizować dla niego zajęcia z etyki. Więc jak obowiązkowe czy nie?
zdzisław17-05-2002 13:25:34   [#10]

a z innej strony

Co nie jest zabronione jest dozwolone? A pewna autonomia szkoły! Jak sobie szkoły uchwaliły zaliczanie oceny z religii do średniej, to w czym problem. Czy my sami nie stosujemy nadinterpretacji uważając, że jest to niezgodne z przepisami?
Jacek17-05-2002 13:30:35   [#11]

zdzisławie

Etykę podobnie jak religie organizuje się na życzenie rodziców więc też nie jest obowiązkowa. Zgadzan się natomiast co do autoomii szkoły i nie mam zamiaru zmieniać statutowego zapisu  o wliczaniu religii do średniej.
HenrykB z Szydłowca17-05-2002 13:57:55   [#12]

Dobrze że Jacek zacytował

Przyglądając się rozporządzeniu o ramowych planach nauczania pod tym kątem faktycznie takie wnioski można wyprowadzić. Religia nie jest obowiązkowa, drugi język z godzin do dyspozycji dyrektora jest przedmiotem dodatkowym (czyli też go nie włączamy do średniej).

Masz babo placek...

Olga17-05-2002 13:58:55   [#13]
Uważam ,że liczenie religii do średniej nie jest dobrym pomysłem.

Niemal wszystkie sprawy związane z tymi zajeciami regulują odrębne przepisy.Uważam że rady pedagogiczne uchwalając wliczanie do średniej oceny z religii przekraczają swoje kompetencje.

Chyba,że 100% uczniów i rodziców tego chciało.  Czy jednak konsultuje się to z nimi w sposób gwarantujący intymność wypowiedzi?

To co jest dobrowolne czasami obowiązuje powszechnie .

Częściej jednak to co jest powszechne nie wynika z naszego wyboru.
HenrykB z Szydłowca17-05-2002 14:24:12   [#14]

Pamiętać trzeba,

że nowe rozporządzenie o ramowych planach obowiązywać będzie od 1 września 2002r.

Dotychczas obowiązywało poprzednie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (jest w witrynie MENiS).

A tam takich podziałów nie było!

Jest jeszcze taki zapis w nowym rozporządzeniu, aktualizujący poprzednie, obecnie obowiązujące:

§ 9.

Wymiar godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego określony w załącznikach nr 1-6, 15, 16, 19-23, 27-29, 32-34 i 37 do rozporządzenia stosuje się od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

ale dotyczy tylko wymiaru zajęć wychowawnia fizycznego.

I to by było na tyle...

Jacek17-05-2002 14:29:38   [#15]

100% to było

w innej epoce, która juz minęła. Teraz jest demokracja ale sprawa dotyczy tego czy jest to sprzeczne a prawem czy nie. Napiszę jeszcze raz:

definicję zajęć obowiązkowych zawiera rozporządzenie o ramówkach, a średnią ocen do paska liczyć mamy z obowiązkowych zajęć.

Tyle fakty a dalej to domysły, choć niekoniecznie niezgodne z obowiązjującym prawem. Więc róbta co chceta :))

Jacek17-05-2002 14:33:43   [#16]

Tak, tak Henryku!!!

od 1 września 2002r., więc statucik będziemy nowelizować dopiero po wakacjach :))
HenrykB z Szydłowca17-05-2002 14:37:50   [#17]

I tak trzymać

Im mniej roboty, tym lepiej.
Jakoś ostatnio mniej nowych regulaminów tworzymy. Może to zasługa MENiSa, że w nowych rozporządzeniach nic o regulaminach. Pomijam program profilaktyki, którego wątek gdzieś się poniewiera...
Tadek17-05-2002 16:36:38   [#18]
Jacek ale to nie koniec
jest nowe rozporzˆdzenie, kt—re dalej m—wi....... i 30 pkt ze sprawdzian—w.
Jacek18-05-2002 13:27:58   [#19]

Zgadza się

Tadeuszu, że te 30 pkt. ze sprawdzianu i 75pkt z egzaminu gimnazjalnego będzie juz w tym roku decydowało o otrzymaniu paska na swiadectwie ponieważ rozporządzenie o swiadectwach wchodzi w życie z dniem ogłoszenia czyli 6 maja br. I tą zmianę trzeba ująć w statucie, natomiast co do religii i jej "nie obowiązkowym charakterze" będzie to obowiązywało od 1 wrzesnia 2002r. bo rozporządzenie o ramówkach wchodzi w życie właśnie od 1 września br.

Podsumowując, jeśli ktoś w statucie ma średnią z religią (tak jak u mnie) będzie ją wliczał do średniej ocen na świadectwie z paskiem uwzglądnieniając wyniki sprawdzianu lub egzaminu, natomiast od września br. już w tej średniej nie będzie oceny z religii. W sumie nic nowego jak to w MENiS-ie zawsze jest bajzel w trakcie roku szkolnego, to już taki zwyczaj w naszej EDUKACJI :)))

beera18-05-2002 17:34:26   [#20]

Moim zdaniem..

Religii nie powinno sie było wliczać do średniej nawet w świetle uprzednio obowiązujących przepisów.

taką też interpretacji wyczytalam z ktoryms z ostanich dyrektorów szkoły. Poszukam, może akurat znajdę?

HenrykB18-05-2002 18:47:19   [#21]

Interpretacji to ja mam kilka

A religię wliczymy, bo nie wycofamy się z przyjętych zasad na miesiąc przed końcem roku szkolnego.
Marek Pleśniar18-05-2002 18:50:09   [#22]

ja tak samo:-(

teraz się nie wycofam
Grażyna18-05-2002 19:19:04   [#23]

ja też

Nie wycofam się z wliczania oceny z religii do średniej. Rada pedagogiczna uchwaliła w zeszłym roku, że wliczamy, podwyższyliśmy średnią do 4,8 i tak to zostawimy.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]