Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Uczeń niepełnosprawny w szkole ogólnodostępnej
strony: [ 1 ]
Jaga20-02-2025 19:20:22   [#01]

Ostatnio w wyniku decyzji OP zmagamy się w szkole ogólnodostępnej ze znaczącym wzrostem ilości uczniów niepełnosprawnych (w ciągu roku wzrost w niedużej szkole z 2% do 8%).

Przyjmujemy uczniów ze sprzężonymi niepełnosprawnościami (np. autyzm i niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, do tego uczeń nie mówi, nie czyta, nie pisze, wymaga zajęć indywidualnych, gdyż cały dzień krzyczy, raz głośniej, raz ciszej). Zespól specjalistów robi, co może, ale współpraca z rodzicami jest coraz trudniejsza... To tylko jeden przykład, a co dziecko, to inna, trudna historia...

Radzimy sobie, ale potrzebuję odpowiedzi na kilka pytań:

- dziecko niepełnosprawne sprzężone z padaczką z obwodu szkoły, przyjdzie 1 września (częste ataki, wymaga w trakcie podania leku doodbytniczego): czy nauczyciel może podać lek; usłyszałam, że jesli nauczyciel odmówi, musi to zrobić dyrektor (pielęgniarka jest tylko raz w tygodniu), czeka mnie rozmowa z rodzicem, więc?... 

- dziecko z orzeczeniem z zagrożeniem niedostosowaniem społecznym musi mieć rewalidację, czy wystarczą tylko wskazane w orzeczeniu zajęcia socjoterapeutyczne?

- co w sytuacji, gdy nie znajdę nauczyciela współorganizującego dla dziecka, które takiego wsparcia obowiązkowo potrzebuje?

- organizuję szkolenia, spotkania, grupy wsparcia, rozmawiam, gdy potrzebuję, ale jak wspierać nauczycieli, którzy czują frustrację, gdyż uważają, że narzucono nam zadania szkoły specjalnej?

Mimo wszystko pozdrawiam...

 

rzewa20-02-2025 21:57:26   [#02]

uczeń z orzeczeniem z powodu zagrożenia niedostosowaniem społecznym nie jest uczniem niepełnosprawnym czyli nie organizuje się dla niego zajęć rewalidacyjnych tylko socjoterapeutyczne - patrz §6 rozporządzenia MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1309)

alis11-03-2025 10:12:39   [#03]

Uczennica kl. V otrzymała orzeczenie o upośledzeniu w stopniu umiarkowanym. Rodzic dostarczył zaświadczenie lekarskie o zwolnieniu z zajęć wychowania fizycznego. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ramowych planów nauczania uczennica powinna realizować 6 godzin funkcjonowania osobistego i społecznego, 2 godziny zajęć rozwijających komunikowanie się, 13 godzin zajęć rozwijających kreatywność oraz 4 godziny wychowania fizycznego. Czy w związku z tym, że ma zwolnienie z wych. fizycznego można jej zmniejszyć ilość obowiązkowych zajęć edukacyjnych o 4, czy też należy zwiększyć jej liczbę innych zajęć obowiązkowych z ramówki do 25 godzin? Dodam, że dziewczynka ma również zajęcia rewalidacyjne i inne zajęcia z pomocy pp.



annamaria11-03-2025 13:38:08   [#04]

ale poradnie mogą tym regulować -doprecyzowywać typy szkół do których uczeń powinien trafić i zalecenia

alis12-03-2025 09:35:36   [#05]

Podnoszę, może ktoś coś podpowie.

Dyrka6912-03-2025 11:46:42   [#06]

Postępowanie takie samo, jak z uczniami w normie.Przecież jak są zwolnieni z w-f to nie przydziela się w zamian innych zajęć. Czyli-

1) Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach WF na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

2) Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć WF na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

3) Jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji zajęć uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony" albo "zwolniona"

(§ 4 rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych).

Z powyższego wynika więc, że to dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych lub z realizacji zajęć na podstawie opinii wydanej przez lekarza – na czas w niej określony.

A uczennica albo idzie do domu, do świetlicy lub w tym czasie, kiedy klasa ma w-f można w planie wstawić rewalidacje, które ma już przyznane.

alis12-03-2025 19:07:54   [#07]

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]