Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Procedura dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa
strony: [ 1 ]
bobi36726-07-2024 15:47:05   [#01]

Obowiązek wprowadzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych nie obejmuje każdego przedszkola,  szkoły i placówki.

ale

po kolejnych zmianach w przepisach i szkoleniu trochę już się pogubiłam ...

Pierwszym zadaniem dla jednostek oświatowych jest zdefiniowanie czy muszą wdrażać postanowienia ustawy o ochronie sygnalistów w zakresie przyjęcia procedury zgłoszeń wewnętrznych.

Zatem w pierwszym kroku należy ustalić czy dana jednostka oświatowa – publiczna lub niepubliczna:

1)    spełnia kryterium liczby osób wykonujących pracę zarobkową – co najmniej 50 osób według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku; uwzględniani będą tu pracownicy w przeliczeniu na pełne etaty (a nie "na głowę") ale też współpracownicy np. na umowach cywilnoprawnych, samozatrudnieni;

2)    jest jednostką oświatową gminy lub powiatu liczących mniej niż 10 tyś. mieszkańców.

Procedurę zgłoszeń wewnętrznych w związku z ochroną sygnalistów:

1)    muszą wprowadzić przedszkola, szkoły i placówki (publiczne i niepubliczne) zatrudniające co najmniej 50 osób, z wyjątkiem prowadzonych przez gminy lub powiaty z mniej niż 10 tys. mieszkańców,

2)    mogą wprowadzić  przedszkola, szkoły i placówki (publiczne i niepubliczne) zatrudniające mniej niż 50 osób, a także prowadzone przez gminy lub powiaty z mniej niż 10 tys. mieszkańców (bez względu na liczbę zatrudnionych).

Moja szkoła zatrudnia mniej niż 50 osób ale jest prowadzona przez gminę z mniej niż 10 tyś. mieszkańców - czy w takim razie muszę wprowadzać czy mogę wprowadzić procedurę?

ewa27-07-2024 00:46:08   [#02]

myślę, że powinnaś to ustalić wspólnie z Twoim OP na podstawie art. 28 ust. 5 ustawy :-)

art. 28 ust. 5. Jednostki samorządu terytorialnego mogą ustalić wspólną procedurę zgłoszeń wewnętrznych w ramach wspólnej obsługi, o której mowa w art. 10a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 609 i 721),art. 6a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 107) i art. 8c ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 566), pod warunkiem zapewnienia jej odrębności i niezależności od procedury przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych i podejmowania działań następczych.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]