Forum OSKKO - wątek

TEMAT: rekrutacja do klasy pierwszej
strony: [ 1 ]
ergo09-05-2024 18:36:53   [#01]

Rodzic dostarczył do szkoły umowę użyczenia pokoju na cele mieszkalne w mieszkaniu w bloku położonym w obwodzie szkoły i oczekuje, że dziecko zostanie przyjęte do klasy pierwszej jako dziecko rejonowe. Nie wiadomo, kto ma tam mieszkać,  bo sam podaje swój wcześniejszy adres do kontaktu, a dziecko musi mieszkać z opiekunem prawnym. 

Co robicie w podobnym przypadku, bo ja najchętniej poprosiłam o pomoc dzielnicowego w związku ze składaniem fałszywych oświadczeń?

Roman Langhammer09-05-2024 18:59:18   [#02]

Rodzic oświadcza, gdzie mieszka dziecko. Jeśli oświadcza, że mieszka w Twoim obwodzie (nie musi być meldunku), to masz obowiązek przyjąć dziecko do szkoły. Jednak każde oświadczenie składa się ze świadomością odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

ergo09-05-2024 20:00:46   [#03]

Nie do końca samo oświadczenie wystarczy w rekrutacji do klasy pierwszej.

Prawo oświatowe art. 150

7. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, o których mowa w ust. 2, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności.

Mam uzasadnione podejrzenie, że rodzic kłamie, bo miesiąc wcześniej mieszkał pod innym adresem i dziecko nie zostało przyjęte z braku miejsc. Z dzieckiem musi mieszkać opiekun, a on podaje inny adres. Wiem, że nie musi mieć meldunku, ale jak weryfikować takie oświadczenie?

Swego czasu Gaba ( obecnie MKO) pisała tutaj, że w rejonie jej gimnazjum ( bardzo dobrego gimnazjum) przybywało w czasie rekrutacji kandydatów z obwodu, bo rodzice oświadczali, że właśnie tutaj zamieszkali.

Może kuratorium doradzi coś skutecznego na nieuczciwych rodziców?

Roman Langhammer10-05-2024 02:08:02   [#04]

Tylko - wydaje mi się, ale pewnie ktoś się wypowie, że dziecko zamieszkałe w obwodzie (a tak oświadcza rodzic), nie podlega rekrutacji, tylko jest przyjmowane "z urzędu", więc nie można - moim zdaniem - odnosić do niego zapisów dotyczących rekrutacji.

Art. 133 ust. 1 mówi o zgłoszeniu dziecka zamieszkałego w obwodzie. Ust. 2 o rekrutacji. Jest to wyraźnie rozdzielone.


post został zmieniony: 10-05-2024 02:12:40
noe1910-05-2024 08:51:57   [#05]

Roman ma rację, dziecko z obwodu nie podlega rekrutacji, przyjmowane jest z urzędu.

Jeżeli rodzic oświadcza, że mieszka w Twoim to nie masz wyjścia ale ...

jeżeli masz uzasadnione podejrzenie, że kłamie to idziesz z tym na policję

 

MMW10-05-2024 09:36:53   [#06]

W bieżącym roku (nie w trakcie rekrutacji) zwracałam się do policji – oficjalne pismo – o zweryfikowanie miejsca zamieszkania ze względu na podejrzenie złożenia fałszywego oświadczenia w zakresie miejsca zamieszkania przez rodzica. Rodzic zgłosił się do szkoły, a w formularzu wiele rzeczy się nie zgadzało, np. szkoła rejonowa dziecka wskazana w miejscowości obok. Informacja dla rodzica, iż z decyzją przyjęcia wstrzymuję się do czasu weryfikacji przez policję poskutkowała bardzo szybkim zabraniem przez nich papierów. Policja zweryfikowała informację i otrzymałam pismo, iż pod podanym adresem nie zamieszkują.

Pewnie nie jest to sposób, który zawsze zadziała, ale ja już mam dosyć kłamstw w „żywe oczy”.  

noe1910-05-2024 09:39:44   [#07]

ja miałem podobnie z tym, że rodzic oświadczył nieprawdę, policja zweryfikowała informację, poszła sprawa do sądu, że rodzic poświadczył nieprawdę .... i dziecko dalej chodzi do mojej szkoły :(

MMW10-05-2024 10:02:53   [#08]

Jeśli dziecko przyjmę, to nie mam podstaw do "usunięcia" go. Ale mogę nie przyjąć jeśli rodzic oświadcza nieprawdę, że jest z rejonu. Dziecko spoza rejonu mogę przyjąć lub nie. Raz dziecko przyjęte już jest "nasze".

ergo10-05-2024 10:44:05   [#09]

Bardzo dziękuję za pomoc.

noe1910-05-2024 10:53:16   [#10]

MMW - zgadzam się, ale jak rodzic oświadcza, to na jakiej podstawie stwierdzisz że nie jest z Twojego rejonu? a sprawdzenie tego trwa

MMW10-05-2024 11:38:14   [#11]

U mnie zadzwoniłam do dzielnicowego i poprosiłam o szybsze działanie - uwinęli się w przeciągu 8 dni. Odpowiedź na podanie zgodnie z KPO powinnam udzielić w ciągu 14 dni do miesiąca. Ale rodzic został poinformowany o wdrożonej weryfikacji przez policję po 5 dniach - dzwonił, że chce już przyprowadzić dziecko do szkoły. Nie zdążyliśmy otrzymać odpowiedzi od policji, a on już ze szkoły zabrał dokumenty, bo jednak zmienił zdanie...

Rodzic wpisał szkołę rejonową dla dziecka nie nas, ale szkołę w miejscowości obok. 

 

W formularzu zgłoszeniowym mam informację: 

Oświadczenia wnioskodawcy:

1. Oświadczam, że podane dane w niniejszej deklaracji są zgodne z aktualnym stanem faktycznym. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia (art. 151 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.).

2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Szkołę Podstawową Nr 4 w Zielonce, zawartych dla potrzeb związanych z postępowaniem rekrutacyjnym zgodnie z Ustawą z dnia 10.05.2018 r. o ochronie danych osobowych (t.j.: Dz. U. z 2018 r., poz.1000).

3. Oświadczam, że zostałem pouczony o odpowiedzialności karnej zgodnie z art. 233 § 6 k.k za złożenie fałszywego oświadczenia, odbieranego pod rygorem odpowiedzialności karnej, za które grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


post został zmieniony: 10-05-2024 11:44:01
ergo10-05-2024 11:55:44   [#12]

U nas  kameralne osiedle...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]