Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Problem L4- powrót do pracy
strony: [ 1 ]
Klarysa31-01-2024 22:01:34   [#01]

Witam,

Nauczyciel przebywała na urlopie wypoczynkowym uzupełniającym, po powrocie z urlopu dla podratowania zdrowia, wrócił na 3 tygodnie do pracy, potem poszedł na zwolnienie, które trwało powyżej 30 dni. 12 stycznia zwolnienie się skończyło, nadmienię, że uprzedzałam o konieczności wykonania badań u lekarza medycyny pracy przed powrotem do pracy. 

Do 17 stycznia nie otrzymała żadnej informacji od nauczyciela, nie pojawiło się też zwolnienie lekarskie w systemie. Zadzwoniłam do pracownika, a pani powiadomiła mnie, że są ferie zimowe i przebywa od poniedziałku na urlopie. Poinformowałam Panią że, ponieważ nie dostarczyła orzeczenia lekarza medycyny pracy, więc nie może w tym momencie skorzystać z urlopu. 

Pani ostatecznie dostarczyła zwolnienie- ale od 15 stycznia, problem mam z dwoma dniami- 13 i 14.01.

Do 12 stycznia Pani przebywała na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni, kolejne zwolnienie mamy od 15 stycznia- co począć z tymi dwoma dniami?

Jak do tego podejść? 

Z góry dziękuję za pomoc :)

Klarysa01-02-2024 13:32:21   [#02]

Podbijam pytanie, czy ktoś mógłby doradzić:)

elrym01-02-2024 16:42:47   [#03]

Dlaczego nie może skorzystać z urlopu w czasie ferii? Nie musi mieć aktualnych badań,by być na urlopie. Nie piszesz czy pracownik ten otrzymał od Ciebie skierowanie na badania? To że uprzedzałaś o konieczności wykonania badań, nie jest tożsame z wystawieniem skierowania do lekarza medycyny pracy 

Klarysa01-02-2024 17:46:38   [#04]

Skierowanie wystawiłam, Pani  miała zamiar skorzystać z urlopu, potem kontynuować zwolnienie- kolokwialnie mówiąc, bo to się bardziej opłaca- ja rozumiem wszystko, ale chodzi tez o elementarne zasady informowania pracodawcy np. o tym, że po urlopie mam zamiar wrócić do pracy, bądź iść w dalszym ciągu na L4, cokolwiek, całą wiedzę mam tylko dlatego, że zadzwoniłam do Pani, a nie dlatego, że zostałam poinformowana.
Mam niestety dylematy takie- praca nauczyciela to poza Prawem Oświatowym, Kartą Nauczyciela to również Kodeks Pracy :(

elrym01-02-2024 18:47:36   [#05]

Rozumiem Twój problem i bardzo współczuję,bo takie podejście nauczyciela bardzo dezorganizuje pracę, ale...nie musi nauczyciel mieć badań,by pójść na urlop. Jeżeli się odwoła,to nie ma jednoznacznych przepisów, że musi być "zdrowy", by odpoczywać.

Nie wiem,co Ci doradzić, jeżeli chodzi o te 2 dni bez zwolnienia. Według mnie...należy zapłacić, ale może się mylę? 

joljol02-02-2024 07:35:05   [#06]

pracownik musi mieć zdolność do pracy

tu wyrok sądu: 

akt III PK 9/16). Stwierdził, że udzielony urlop wypoczynkowy po długiej chorobie, trwającej 30 dni i bez uzyskania zaświadczenia lekarskiego po kontrolnych badaniach jest nieprawidłowy. Dopiero po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub na żądanie.

tym bardziej, ze dyrektor może zobowiązać pracownika do pracy w okresie ferii i wakacji w wymiarze 7 dni

możesz ukarać Panią karą porządkową lub zgłosić do rzecznika dyscyplinarnego, tu z portalu oświatowego:

Brak usprawiedliwienia nieobecności w pracy świadczy o poważnym naruszeniu obowiązków nauczyciela. Jednocześnie jest uchybieniem porządkowi pracy w szkole. Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest naruszeniem podstawowych obowiązków służbowych nauczyciela przewidzianych w art. 6 Karty Nauczyciela. Jednocześnie świadczy o uchybieniu godności zawodu. Dlatego dyrektor może rozważyć zawiadomienie o takiej nieobecności rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli.

Istnieje też inne rozwiązanie. Zamiast kierować sprawę do rzecznika, dyrektor może sam ukarać nauczyciela karą porządkową upomnienia lub nagany. 

Wymierzenie kary porządkowej powinno być jednak poprzedzone wysłuchaniem nauczyciela. Dlatego w przypadku, gdy nauczyciel nie powrócił do pracy, ukaranie porządkowe nie będzie możliwe. Wtedy zdecydowanie lepiej jest zawiadomić o zdarzeniu rzecznika dyscyplinarnego.

 Dni nieusprawiedliwionej nieobecności nie powinny być rozliczane. Innymi słowy, za te dni nie przysługuje nauczycielowi wynagrodzenie. Dlatego należy potrącić takie dni z pensji nauczyciela należnej za kolejny miesiąc.

Nieusprawiedliwiona nieobecność nauczyciela w pracy może wiązać się z utratą prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Chodzi o trzynastkę za rok, w którym ta nieobecność wystąpiła. Takie skutki wywoła jednak wyłącznie taka nieobecność, która trwała nieprzerwanie przez minimum 2 dni.

 

https://gofin.pl/prawo-pracy/17,1,96,297184,urlop-wypoczynkowy-bezposrednio-po-dlugotrwalej-chorobie.html


post został zmieniony: 02-02-2024 07:44:27
AnJa02-02-2024 08:19:44   [#07]

Co o do urlopu bez dostarczonego zaświadczenia lekarskiego są różne praktyki - więc pewnie i różne wyroki. Nie pamiętam już szczegółów, ale są sytuacje że pracownik z przyczyn siły wyższej (kolejka do lekarza, badania dodatkowe) nie jest w stanie tych badań w terminie wykonać. 

Tu mamy jeszcze drobiazg taki, że 13 i 14 stycznia to sobota i niedziela. Podejrzewam nie dogadanie się z lekarzem - i uznanie, że po co zwolnienie na weekend?

Chyba zadzwoniłbym do inspekcji pracy- mają teraz scentralizowany dział porad, z nieco podobnym problemem dzwoniłem do nich (akurat jako pracownik z L4 skończonym w sobotę) i dostałem pełen wykład nt. tego, co robić dalej.


post został zmieniony: 02-02-2024 08:30:31
ReniaB02-02-2024 08:30:37   [#08]

Wtedy bierze jeszcze zwolnienie i tyle; interpretacja urlopu jest jasna i dlatego mamy tyle tzw. urlopów uzupelniajacych

rzewa02-02-2024 09:35:33   [#09]

to, że dyrektor może zobowiązać nauczyciel jednostki feryjnej do pracy w okresie urlopu w wymiarze 7 dni nie ma tu nic do rzeczy bo

aby to zrobić, to n-l musi być na urlopie, czyli jeśli dyrektor neguje ten fakt to nie może korzystać tych 7 dni

elrym02-02-2024 15:25:59   [#10]

To o czym wspomniał AnJa:

"Podczas urlopu wypoczynkowego pracownik nie wykonuje jednak pracy, a więc zdolność do jej wykonywania nie jest mu niezbędna, co można uznać za brak przeszkód do udzielenia urlopu wypoczynkowego zanim pracownik wykona badania profilaktyczne. Potwierdził to Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 20 marca 2008 r.10 lip 2023"

Dodatkowo 13 i 14 stycznia to dni wolne,więc po co robić sobie problem? Czasami naprawdę warto spuścić z tonu :))

Myślę,że gdyby tak jak radzi joljol powiadomić rzecznika dyscyplinarnego, a pracownik wniesie sprawę do sądu pracy, rozstrzygnięcie nie musi być satysfakcjonujące dla dyrektora.

Ale...zrobisz,jak zechcesz. Ja radzę, wziąć głęboki oddech :)

Z pozdrowieniami 

 

Klarysa02-02-2024 16:18:43   [#11]

Dzięki, nie robię problemu generalnie, te dwa dni potraktowałam normalnie, bez potraceń. Natomiast brak poszanowania prawa, brak elementarnej przyzwoitości, postawa arogancka- zwłaszcza u pracownika oświaty wywołuje u mnie poczucie bezradności i poczucia bycia tzw. poduszką do bicia, bez możliwości stosowania prawa, bo cokolwiek nie zrobisz i tak "przegrasz". 

Pozdrawiam :(

AnJa02-02-2024 22:19:40   [#12]

O, k.... . Mocne!Może jednak poszukaj pracy w jakiejś korpo albo jako naczelnik w o.p.?? Bo z ludźmi to Ci będzie trudno:-(

joljol03-02-2024 11:28:03   [#13]

jest orzecznictwo po 2008 roku, które mówi o tym, że ma być zdolność do pracy po urlopie

są różne stanowiska sądu - dotyczą różnych spraw

moje zdanie wynika z art. 6 i 75 KN

czasami warto zluzować majty ale nie zawsze:)

DYREK06-02-2024 12:17:52   [#14]

może się przyda:-)

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-urlop-wypoczynkowy-po-dlugiej-chorobie

Klarysa06-02-2024 13:11:15   [#15]

Dzięki wielkie :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]