Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Przedmiotowy System Oceniania - elementy niezbędne
strony: [ 1 ]
Melba01-09-2023 14:32:22   [#01]

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym ( Ustawa o systemie oświaty, Rozporządzenie o ocenianiu…)  system oceniania z danego przedmiotu powinien regulować następujące kwestie:

1) wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez nauczyciela programu nauczania;

2) sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;

3) warunki i  tryb otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych.

4) warunki i sposoby przekazywania rodzicom informacji o postępach i trudnościach ucznia. 

 

Czy coś przeoczyłam?  


post został zmieniony: 01-09-2023 14:45:35
Ala01-09-2023 16:54:57   [#02]

wszystko się zgadza

oprócz nazwy, nie ma PSO

Gaba01-09-2023 19:12:46   [#03]

Nie ma też PZO i innych!

Proszę nie wpisywać trybu uzyskiwania wyższej niż przewidywana do statutu - jest ewidentnie to przypisane nauczycielowi (mamy) odmiennie konstruowane wymagania ze względu na specyfikę przedmiotów - ustawodawca pisze zaś w art. 44, że nauczyciele prezentują tryb uzyskiwania. Czy chciałby, by 13 przedmiotowców przytaczało to samo ze statutu?


post został zmieniony: 01-09-2023 19:16:29
Melba01-09-2023 22:09:48   [#04]

Gabo, nie ma PSO, źle nadałam tytuł mojemu wątkowi- moja wina.

Ale chyba się nie mylę, że nauczyciel, niezależnie od zapisów w Statucie (które są uogólnione), powinien stworzyć zasady oceniania ze swojego przedmiotu. I te zasady (wymagania edukacyjne, sposoby sprawdzania osiągnieć edukacyjnych, warunki i tryb otrzymania wyższej niż przewidywana oceny...) przedstawić uczniom i rodzicom. Zaleceniem naszego KO, było umieszczenie tych systemów, zasad oceniania z każdego przedmiotu  w dzienniku elektronicznym lub na stronie www szkoły, żeby rodzice w każdej chwili mieli do nich wgląd. I dlatego pytałam, czy na pewno wymieniłam wszystkie konieczne  (zgodne z prawem) elementy, które powinny się w nich znaleźć. A skoro nie PSO i nie PZO - to jak je nazwać? 

Pozdrawiam i życzę udanego weekendu :)

Gaba02-09-2023 07:02:58   [#05]

Tak wypełniłaś wszystko - nie nazywaj tego zasadami oceniania z przedmiotu.

Co zrobić? Nie nazywać - mają być wymagania edukacyjne (przedmiotowe, jak chcą czasem naukowcy). Trzeba wszelkimi metodami wspierać posługiwanie się bardzo ważnym narzędziem, jakim są wymagania edukacyjne - niezbędne - kluczowe dla zrozumienia procesu oceniania, a potem stosowania w oparciu o art. 12 KN - ale to już sztuka oceniania.

 

--------------------------------------------------------------------------------

Szkoda, że ten wątek się pojawił osobno, a nie w OCENIANIE

Melba02-09-2023 11:51:02   [#06]

Wszystko jasne, dziękuję bardzo :)

Dyskusja w tym wątku została zamknięta.
strony: [ 1 ]