Jeśli nauczyciel zatrudniony jest równolegle w kilku szkołach w wymiarze łącznie przekraczającym cały etat - staż pracy, który obejmuje wszystkie zakończone okresy zatrudnienia i okresy równorzędne, uwzględnia się tylko w podstawowym miejscu pracy, natomiast w dodatkowym uwzględnia się staż tam wypracowany.
Wynika to z treści § 7 rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416 z późn. zm.), które wskazują, że według zasady podstawowej (wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia i inne udowodnione okresy) zalicza się staż nauczycielowi zatrudnionemu w jednej szkole, jak również zatrudnionemu w kilku szkołach, ale w wymiarze nieprzekraczającym pełnego wymiaru. W przypadku zatrudnienia w kilku szkołach w wymiarze ponad etat w dodatkowym miejscu pracy dodatek przysługuje zgodnie z zasadą ustawową, czyli za każdy rok pracy począwszy od czwartego roku, co oznacza, że zalicza się tylko staż wypracowany w tej szkole.
W dodatkowym miejscu zatrudnienia nauczyciela można natomiast uwzględnić zakończone okresy zatrudnienia (przypadające powyżej 20 lat pracy), gdyż nie są one wliczone do dodatku za wysługę lat w podstawowym miejscu pracy.
Zdaję sobie sprawę, że istnieją odmienne stanowiska… wybór należy do dyrektora.
Dodam tylko, że jesteśmy po kontroli RIO, która uznała, że nasza interpretacja jest prawidłowa. |