Podstawą odwołania jest art. 66 ustawy ust. 1 pkt 1 lit a ustawy Prawo oświatowe. Przepis ten stanowi, że organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce odwołuje go w razie złożenia przez niego rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
Czyli, tak jak pisze Ewa - za zgodą OP.
Sąd (Wyrok WSA w Gliwicach z 8 kwietnia 2021 r., sygn. akt III SA/Gl 575/20 wskazał, że:
"... rezygnację ze stanowiska nauczyciel może złożyć w każdym czasie, wybierając dla siebie najdogodniejszy moment. Jest on dysponentem swojego prawa do pracy na zajmowanym stanowisku, więc może zrezygnować z przysługującego mu okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że trzymiesięczny okres wypowiedzenia jest zastrzeżony na korzyść organu, który nie może być taką rezygnacją zaskoczony i musi mieć zagwarantowany czas na zorganizowanie zarządzania placówką..."
Czyli, jak OP się zgodzi, to odejdziesz ze stanowiska dyrektora, a na mocy porozumienia stron rozwiążesz stosunek pracy, jako nauczyciel (OP wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do kierowników gminnych jednostek organizacyjnych (art. 33 ust. 5 UoSG).
|