Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wczesne wspomaganie-kwalifikacje
strony: [ 1 ]
DorotaN12-07-2023 12:45:36   [#01]

Dzień dobry, nauczycielka jest mgr. pedagogiki specjalnej i ukończyła studia podyplomowe w zakresie tyflopedagogiki. Ma  zajęcia z wczesnego wspomagania zgodnie z zapisem, ze ma kwalifikacje nauczycielka, która

"...ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia, studia wyższe na kierunku pedagogika lub pedagogika specjalna, a ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapii pedagogicznej, terapii rodzin lub innego rodzaju terapii właściwej dla pobudzania psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Uznałam, że studia podyplomowe z tyflopedagogiki ( lub surdopedagogiki, lub integracji sensorycznej...) są tym "innym rodzajem". Z zapytania do MEiN-u wynika , że nie mam racji.

Może ktoś wie, co to znaczy ten "inny rodzaj terapii", bo MEiN mi nie odpowiedział..

joljol12-07-2023 13:25:36   [#02]

jeżeli jest to dziecko z zaburzeniami widzenia - tak jak najbardziej

rzewa12-07-2023 13:36:04   [#03]

czyli jeśli dziecko ma wwr z uwagi na niedowidzenie lub niewidzenie to jest ok, a jak z innego powodu to n-l kwalifikacji nie ma

DorotaN14-07-2023 09:40:59   [#04]

Witam, i tak to rozumiem! Niestety, otrzymałam odpowiedź z ministerstwa, że nie ma kwalifikacji do wwrd. Jednocześnie nie wytłumaczono, co to ten inny rodzaj terapii właściwej dla.....

Co w tej sytuacji???

joljol14-07-2023 09:55:29   [#05]

zatrudnić nauczyciela mającego kwalifikacje zgodnie z niepełnosprawnością dziecka

ja od wielu lat prowadzę u siebie w placówce wwrd - zawsze tak robię, powołując zespół

DorotaN17-07-2023 16:51:43   [#06]

Nie rozumiemy się. Mam takich zatrudnionych, ale organ prowadzący i MEiN nie zgadza sie z moja interpretacją przepisu.

Dlatego pytam: co to "inny rodzaj terapii właściwy dla.....". Bo ja rozumiem , że np. dziecko niedowidzące- daję tyflopedagoga (nie ma skończonego wczesnego wspomagania) i słyszę, że to źle.

wg mnie "inny rodzaj terapii właściwy dla..." to właśnie jak wyżej. Okazuje się, że nie. Więc jak?

joljol17-07-2023 19:07:20   [#07]

to niech Ci napiszą jak ma być

wg mnie, Twoje rozumowanie jest ok

dla dziecka z afazją daję logopedę i wcale nie musi mieć wwrd, jest to inny rodzaj terapii właściwy dla niepełnosprawności dziecka

joljol17-07-2023 19:40:15   [#08]

Tu jeszcze z poradnika ORE opracowanego przez J. Rafał-Łuniewską

W skład zespołu wchodzą osoby posiadające przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym:

— pedagog posiadający kwalifikacje odpowiadające rodzajowi niepełnosprawności dziecka (w szczególności oligofrenopedagog, surdopedagog, tyflopedagog),

— psycholog,

— logopeda,

— inny specjalista – w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny

 

J.Rafal-uniewskaWczesne-wspomaganie-rozwoju-dziecka.pdf


post został zmieniony: 17-07-2023 19:41:16

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]