Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Urlop- pracownik obsługi
strony: [ 1 ]
Klarysa11-07-2023 08:01:42   [#01]

Proszę o poradę w dwóch sprawach:

1. Pracownice obsługi (sprzątaczki) szły na urlop od 10 lipca, nie wypisały wniosków, w poniedziałek 11.07 zadzwoniłam do jednej z nich, żeby w trybie pilnym przyjechać wypisać wnioski. Jedna z nich to zrobiła, po przyjedzie powiedziała, że zapomniała, bo nie mają u siebie w socjalnym druczków do wypisywania- wina dyrektora oczywiście (pomimo, że panie zdzwoniły się), druga nie przyjechała do dnia dzisiejszego, również nie zadzwoniła, że na przykład nie ma jej na miejscu i przyjedzie np. w inny dzień. W regulaminie (zresztą to logiczne jest), mamy, że to pracownik odpowiada za pilnowanie swojego urlopu (potocznie pisząc) no i dbałość o wypisanie wniosku w odpowiednim czasie. 

Co z tym fantem zrobić, Pani sprzątająca ma nieustający problem, podburza również swoją koleżankę i właściwie nie wiem co z tym fantem zrobić.

2. Paniom sprzątającym zdarza się, zwłaszcza ostatnio np. nie zamknąć okna na parterze w klasie  na noc, na korytarzu na parterze zostawić wszystkie okna uchylone na noc, nie wprowadzić kosza na teren szkoły po obiorze śmieci (podczas nieobecności konserwatora, to należy do ich obowiązków) itp. zjawiska. Co z tym fantem począć. Zawsze z uśmiechem odpowiadają "oj, zapomniałam".

Co z takim zachowaniem zrobić. 

Z góry dziękuję za odpowiedź.


post został zmieniony: 11-07-2023 08:07:17
Klarysa12-07-2023 11:18:15   [#02]

Podbijam zapytanie :)

Jacek12-07-2023 11:38:09   [#03]

art. 108 kp

Klarysa12-07-2023 12:52:05   [#04]

No i racja, co się tam rozczulać, mam KP :) Dzięki wielkie za przypomnienie :)

Margaretka226-01-2024 08:01:39   [#05]

Pracownica administracji przebywała na urlopie rodzicielskim do 15.11.2023 r. Czy przysługuje jej dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę 11.11.2023 r.?

Inna pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim od 05.10.2023 r. do 25.01.2024 r. Czy przysługuje jej dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę 11.11.2023 r. oraz 06.01.2024 r. ?

Pracodawca pozostawia pracownikowi dowolność w wyborze dnia wolnego w zamian za święto przypadające 11 listopada oraz za 6 stycznia, pracownicy indywidualnie wnioskują o udzielenie dnia wolnego. Długość okresu rozliczeniowego w placówce wynosi 3 miesiące.

 

Macia26-01-2024 09:16:26   [#06]

to zależy jaki masz okres rozliczeniowy

1 przyp. powinnaś była jej dać w 2023r.

2 przyp.- za 11.11 nie należy się a za 6.01 należy się

Margaretka226-01-2024 09:21:42   [#07]

Dziękuję bardzo 

rzewa26-01-2024 11:07:23   [#08]

moim zdaniem nie należy się, chyba że z tego powodu u Ciebie wszyscy pracownicy mają wolne za to święto w jakiś inny dzień przypadający po zakończeniu nieobecności

Macia26-01-2024 12:51:28   [#09]

co do tych dni wolnych za święto w sobotę czy to powinno być jakoś uregulowane w regulaminie pracy, czy musi być stałe czy może się zmieniać np. za święto w styczniu pracownik sam decyduje kiedy odbiera a np. w grudniu pracodawca określa konkretny dzień

 

malmar1526-01-2024 13:11:02   [#10]

dzisiaj też się zastanawiałam nad dniem wolnym za święto w przypadku, gdy pracownik przebywał na l-4

i znalazłam takie

___________

Zwolnienie lekarskie w dniu 6 stycznia

W przypadku, gdy pracownik był chory w święto przypadające w sobotę i wróci do pracy w miesiącu, w którym przypada to święto, to nadal będzie należał mu się dodatkowy dzień wolny.

Jednak jeżeli choroba przypadnie na dzień wyznaczony jako rekompensata za dzień świąteczny, a pracownik akurat zachoruje, to nie przysługuje mu już możliwość wykorzystania tego wolnego w innym okresie.

Wymiar czasu pracy pracownika ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeśli więc pracownikowi zaplanowano dzień wolny “w zamian” za święto w dniu, w którym był nieobecny z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy, żadna dodatkowa rekompensata nie przysługuje z tego tytułu.

____________

Dzień wolny za 6 stycznia dla pracownika na zwolnieniu lekarskim

W 2024 r. Święto Trzech Króli (6 stycznia) jest obchodzone w sobotę. Pracodawca musi więc oddać pracownikom dzień wolny w innym terminie. Czy pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim w dniu 6 stycznia 2024 r., przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

Zasadą jest, że dzień wolny od pracy przysługuje pracownikowi, który w dniu świątecznym przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jeśli w zakładzie pracy jako dzień wolny w zamian za święto został wyznaczony dzień przypadający przed chorobą lub po powrocie pracownika do pracy, to pracownik ma prawo z tego dnia skorzystać. W przypadku, jeżeli pracodawca pozwolił pracownikom na samodzielne ustalenie terminu, w jakim wykorzysta dzień wolny, pracownik może skorzystać z dnia wolnego po powrocie do pracy, w danym okresie rozliczeniowym.

____________

Dzień wolny za święto w sobotę a zwolnienie lekarskie

Jak choroba pracownika i przebywanie na L4 wpływa na udzielenie dodatkowego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę? Można wyróżnić dwie sytuacje:

  1. choroba pracownika w dniu wolnym wyznaczonym przez pracodawcę za święto wypadające w sobotę
  2. choroba pracownika w święto wypadające w sobotę

Pierwsza sytuacja to przebywanie na L4 w dniu wyznaczonym przez pracodawcę jako dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Czy chorowanie w czasie tego dnia wolnego uprawnia pracownika do otrzymania wolnego w innym terminie już po powrocie ze zwolnienie lekarskiego? Nie. W tym przypadku doktryna nie ma żadnych wątpliwości. Pracodawca nie ma obowiązku ustalania innego dnia wolnego, jeśli pracownik nie mógł skorzystać z wyznaczonego wcześniej terminu z powodu choroby.

Co prawo mówi na temat drugiej sytuacji? Czy choroba pracownika w sobotę, kiedy wypada święto ustawowo wolne od pracy, uprawnia go do skorzystania z wyznaczonego przez pracodawcę dnia wolnego? Tak. Jeśli w czasie zwolnienia lekarskiego jedno ze świąt wymienionych w ustawie o dniach wolnych od pracy wypada w sobotę, pracownik ma prawo do skorzystania z dnia wolnego wyznaczonego za to święto przez pracodawcę. Jakie jest uzasadnienie takiego rozwiązania? Wypowiedziała się w tej sprawie Państwowa Inspekcja Pracy (odnośnie pytania skierowanego o święto wypadające w sobotę dnia 1 listopada 2008 r.):

"Dzień wolny od pracy z tego tytułu otrzyma również pracownik, który w dniu świątecznym przebywał na zwolnieniu lekarskim. Jeżeli bowiem pracodawca wyznaczył jako dzień wolny w zamian za święto dzień przypadający po powrocie chorego pracownika do pracy, pracownik ten ma prawo z tego wolnego dnia skorzystać. Obniżenie obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 130 Kodeksu pracy, ma bowiem nastąpić z tytułu przypadającego w danym okresie rozliczeniowym święta. Sobota, na którą przypada święto, tak jak miało to miejsce 1 listopada 2008 r., była bowiem dniem wolnym z tytułu święta, nie zaś z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Choroba pracownika, w opisanym przypadku, nie obniża obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Zgodnie bowiem z art. 130 § 3 Kodeksu pracy, wymiar czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym, ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Oznacza to zatem, iż wymiar czasu pracy pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim ulega obniżeniu o liczbę godzin pracy, jaką pracownik miałby do przepracowania, zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy, gdyby z tego zwolnienia nie korzystał. Sobota była natomiast dniem wolnym od pracy, a zatem nie obniżała wymiaru czasu pracy choremu pracownikowi."

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]