Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Świadectwo ukończenia technium
strony: [ 1 ]
Sylwia12321-04-2023 19:01:16   [#01]

Proszę o podpowiedź

Uczeń technikum, podstawa programowa 2019, realizuje 2 praktyki zawodowe. Każda do innej kwalifikacji. Czy w związku z tym na świadectwie kończącym szkołę powinny pojawić się dwie oceny?

OJ22-04-2023 17:12:11   [#02]

co to znaczy 2 praktyki?

w technikum uczeń ma zrealizować ileś tam godzin praktyk np.280 (8 tygodni)  - nie mniej i nie więcej tylko tyle ile podstawa programowa dla zawodu przewiduje

dyrektor szkoły ustala kiedy te praktyki są ( w której klasie)  i może rozłożyć w czasie przebieg praktyk czyli mogą się one odbywać np. w klasie trzeciej i czwartej, trwać miesiąc albo np. po  dwa tygodnie co drugi miesiąc itp.

wg. mnie jest tak jak z ocenami (praktyka jak każdy inny przedmiot) - na świadectwie ukończenia ocena z praktyki ta, która uczeń uzyskał w ostatniej klasie w jakiej ona się odbywała (programowo najwyższej)

np. praktyka w klasie 2 i 3 - na świadectwo ocena z klasy 3

lub praktyka w klasie 3 i 4 - na świadectwo  ocena z klasy 4

a inna sprawa, że dobrze jest jak program praktyk jest  taki , że obejmuje osobno te dwie kwalifikacje. 

Nie znalazłam nic w podstawie programowej co by wskazywało, że ilość godzin, czy w ogóle praktyka przynależny do którejś z kwalifikacji

 

Sylwia12322-04-2023 21:39:12   [#03]

Poniżej fragment z programu nauczania:

Kwalifikacja: SPL.05. Organizacja transportu oraz obsługa klientów i kontrahentów

Przedmioty zawodowe teoretyczne:

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Ekonomika transportu

Transport i spedycja

Środki transportu

Podstawy prawa transportowego

Podstawy logistyki i magazynowania

Ubezpieczenie w transporcie i spedycji

Język obcy dla spedytorów

Zajęcia organizowane w formie zajęć praktycznych

Techniki biurowe i informatyczne

Pracownia transportu i spedycji 

Sprzedaż i obsługa klienta w spedycji

Statystyka

 

Praktyka zawodowa I

Praktyka zawodowa II

W innych zawodach praktyka jest przypisana do kwalifikacji.

Spotkałam się też z interpretacją w Portalu Oświatowym, że należny liczyć średnią ocenę z obu praktyk  i taką umieścić na świadectwie kończącym szkołę.

I dalej wiem że nic nie wiem

OJ22-04-2023 23:47:08   [#04]

Sylwio 123

może tak: wiemy, że coś jednak wiemy tylko nie wiadomo czy to jest prawidłowe:)

może jeszcze ktoś się wypowie w tej materii ale ja podtrzymuje jak wyżej 

ponadto podstawa programowa kształcenia (...) szkolnictwa branżowego  wskazuje ilość godzin a program nauczania może być albo autorski albo pożyczony np. z ORE i powinien zawierać treści z podstawy i jeszcze coś więcej 

co do interpretacji to analogicznie policzyć można by było średnią z matematyki za 4 lata nauki w technikum i taką wpisać na świadectwie - a tak przecież nie jest :).

Wpisujemy ocenę z klasy programowo najwyższej chyba, że przedmiot skończył się  w klasie drugiej no to wpisujemy ocenę z tej klasy, w której się przedmiot skończył. Rozporządzenie ws. oceniania to ładniej ujmuje:)

w sumie to wydaje się, że statut może byłby dobrym miejscem na uregulowanie kwestii oceniania z praktyki, w przepisach wyraźnych uregulowań zdaje się brak. 

 

bosia23-04-2023 14:46:03   [#05]

Na świadectwie ukończenia szkoły jest jedna ocena z zajęć "praktyki zawodowe"

definicja klasyfikacji końcowej to art. 44f ust. 5 u.s.o.

nie jest istotne, że praktyki są dwukrotnie i w zakresie treści nauczania dotyczących  różnych kwalifikacji

podobnie jak z innych przedmiotów np. z matematyki, uczeń z treści nauczania realizowanych np. w klasie III ma lepszą ocenę niż z treści nauczania realizowanych w klasie programowo najwyższej - na świadectwie ukończenia szkoły zawsze końcową oceną klasyfikacyjną jest ostatnia ocena

uczeń podobnie jak na praktykach, z każdego przedmiotu w każdej klasie realizuje różne treści nauczania

nie reguluje się w statucie tego, co wynika bezpośrednio z przepisów - w przypadku praktyk zawodowych ocena na świadectwie ukończenia szkoły wynika z art. 44f ust. 5 u.s.o.

 

OJ23-04-2023 16:52:42   [#06]

zgadzam się z bosia

interpretacje tu czy tam bywają  rożne zawsze najlepiej u źródeł  

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]