Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nauczyciele. Wielki Zawód.
strony: [ 1 ]
Gaba18-04-2023 17:07:49   [#01]

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5055805/nauczyciele-wielki-zawod 

Wstrząsająca książka, której nie jestem w stanie przeczytać. Książka o patologii, np. wszechogarniającej odpowiedzialności za wszystko.

 

  Puszczałam na lekcji film. Miałam kłopot ze sprzętem. Był obraz, były napisy, ale dźwięk był bardzo cichy. Próbowałam go podgłośnić, majstrowałam przy komputerze, nie widząc ekranu. Zajęło mi to dużo czasu (jakieś dziesięć minut). Kiedy wreszcie się udało, wstałam i wtedy zobaczyłam, że niechcący wyłączyłam obraz. Przez dziesięć minut klasa siedziała w ciszy, przed pustym ekranem, udając przede mną, że ogląda film. Woleli nic nie robić, niż powiedzieć mi, że wyłączyłam obraz. Dlaczego? Bo byłam dla nich nikim. Nieważną osobą od nieważnego dla nich przedmiotu.

[fragment książki]

Jak zostaje się nauczycielem w Polsce? Ile tak naprawdę zarabia nauczyciel i jak długo trwają wakacje? Czy wszyscy rodzice są roszczeniowi, a dzieci rozwydrzone? Kto nie szanuje belfrów i kim są dla systemu szkolnictwa? Czym różni się praca w szkole państwowej i prywatnej? I o co chodzi z tą Finlandią?
Na te i wiele innych niełatwych pytań odpowiadają sami nauczyciele. Autorka przeprowadziła kilkadziesiąt rozmów z przedstawicielami tej profesji, którzy bez ogródek opowiadają o swojej drodze zawodowej i doświadczeniach. Mówią, co trzyma ich w pracy i wzbudza nadzieję, a co pozbawia ich złudzeń i skłania do odejścia. To szczera i bezkompromisowa opowieść o polskim systemie nauczania, z którą każdy może skonfrontować własne wyobrażenia.

Magosia18-04-2023 17:31:50   [#02]

Stoi na półce, w kolejce na przeczytanie. 

I jakoś odwlekam ten moment...

Czasem myślę, że miałam szczęście i trafiłam na dobry czas w oświacie podczas mojego nauczania/dyrektorowania (1982- 2012).

Gaba18-04-2023 21:05:53   [#03]

https://kultura.onet.pl/fragmenty-ksiazek/wspolczesna-szkola-to-uczenie-glupot-i-marnowanie-czasu/zqfle6m?utm_source=facebook_extra&utm_medium=social&utm_campaign=allonet_48h&utm_term=autor_3&fbclid=IwAR3p6MgLgkxwyPNAQLeA7IAjxh8-YBROirRyr4TdbRRoUFXjw1MCo-GI7bk

jurkoz19-04-2023 10:31:37   [#04]

Książka o odpowiedzialności "za wszystko"....

Niestety robienie nauczyciela odpowiedzialnym za wszystko zwalnia z odpowiedzialności pozostałych, którzy powinni i mogą czuć się odpowiedzialni, tylko system ich z tego zwolnił.

Z odpowiedzialności są zwolnieni rodzice, którzy nie uczą dzieci szacunku dla innych, nie dbają o rozwój dziecka, a szkołę traktują "usługowo" tzn. płacę podatki, więc usługa opiekuńcza, wychowawcza i edukacyjna mi się należy i swoje prawa będę egzekwował.

Z odpowiedzialności zwolni są w dużej części uczniowie, bo szkolne system dyscyplinujące (system kar) im wiszą i powiewają na wietrze własnego braku podstaw wychowawczych wyniesionych z domu, takich jak empatia, tolerancja, koleżeństwo, szacunek, uczciwość, współczucie, wrażliwość i inne cechy i wartości. Dlatego mamy do czynienia z hejtami, wyszydzaniem, ośmieszaniem. Za to odpowiada oczywiście kto? Szkoła oczywiście! ... a dalej konkretny dyrektor i konkretny nauczyciel!

Jeśli szkoła nie ma w statucie, regulaminie, procedurach, zarządzeniach napisane, że w toalecie nie wolno palić, pić, zażywać środków odurzających, spożywać śniadania, wyrywać pisuary, klamki, odrywać płytki ze ścian, wrzucać różne przedmioty do muszli, pisuaru, że nie wolno się hejtować, bić, wyzywać wyśmiewać, nagrywać upubliczniać ośmieszające filmy itd. to znaczy, że winna takim zjawiskom jeśli się wydarzą jest oczywiście szkoła, bo przecież nie rodzic, nie uczeń. Przecież powszechnie jest wiadomym, że opisane miejsca, jak i całą szkoła służą właśnie opisanych wyżej postępków, wiec to nauczyciel za nie odpowiada. Jest oczywiste dla każdego dzieciątka i jego rodzica, że płacąc mają prawo wymagać!

... tylko, że szkoła to nie korporacja.

 

PS. A, że współczesna szkoła jest do bani to też niestety racja :), ale to inna debata.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]