Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ZFŚS - dokumentacja
strony: [ 1 ]
Jagaz29-03-2023 17:20:12   [#01]

Proszę o pomoc, chociaż może temat wydaje się mniej ważny.

Interesuje mnie praktyczne rozwiązanie niektórych kwestii. Regulamin ZFŚS nie wszystko jest w stanie przewidzieć i uregulować.

1. Za ZFŚS odpowiada dyrektor (oczywiste). Czy w swoich placówkach robicie to jednoosobowo, czy macie komisję?

2. Jeśli działa komisja - to kto wchodzi w jej skład i jaki jest zakres jej działań?

3. Gdzie są przechowywane dokumenty (wnioski, zaświadczenia, oświadczenia...) i kto ma nad nimi pieczę? Dokumenty te zawierają dane, które nie każdy pracownik chce, by były wiadome szerszemu gronu.

4. Jakie dokumenty przekazujecie do księgowej, by mogła wypłacić przydzieloną pomoc? Czy wymaga od Was kopii np. zaświadczeń, czy tylko protokół?

 

 

 

 

edek29-03-2023 18:00:01   [#02]

U mnie jest tak:

1. Działam jednoosobowo

2. Nie ma żadnej komisji ( bo być nie może zgodnie z ustawą ), jedynie przedstawiciel ZZ podpisuje się pod decyzjami dotyczącymi jakichkolwiek wypłat

3. Wszystkie dokumenty przechowuję w sekretariacie, ma do nich dostęp jedynie sekretarka i vicedyrektor

4 Księgowa otrzymuje tylko moje decyzje ( kto i ile dostaje ) do wszelkiego typu pomocy, wyjazdów integracyjnych, świadczeń urlopowych itp.

Poprawcie mnie jeśli coś robię nie tak ...

izael29-03-2023 18:53:04   [#03]

Jak masz tak w regulaminie, to wszystko jest ok.

Jeśli w regulaminie masz takie coś jak komisję socjalną i związki się pod tym podpisały, to jest w porządku.

U nas jest taka komisja i w jej skład wchodzą przedstawiciele poszczególnych zz, osób niezwiązkowych i przedstawiciel emerytów.


post został zmieniony: 29-03-2023 18:53:13
gosiaes229-03-2023 22:23:23   [#04]

mam bardzo podobnie, jak w poście #2 :) 
też działam jednoosobowo 

halinah30-03-2023 12:11:00   [#05]

W związku z wykonywaniem kompetencji przewidzianych w regulaminie ZFŚS, członkowie komisji socjalnej przetwarzają dane osobowe (imię, nazwisko, adres, wiek, sytuacja rodzinna i majątkowa, stan zdrowia uprawnionych i ich rodzin). Muszą więc zostać upoważnieni przez dyrektora szkoły do przetwarzania danych osobowych (art. 29 RODO). Obowiązuje ich oczywiście zachowanie w tajemnicy takich informacji.

Barbara ppp30-03-2023 14:37:51   [#06]

u nas jest tak że

mamy komisje w której w skład wchodzi 1 pracownik administracyjny, 1 nauczyciel, przewodniczącą komisji jest wicedyrektor,

dokumenty przygotowuje księgowa (wnioski, zaświadczenia) to ona kompletuje dokumenty i jak wszystko ma uzbierane to zgłasza do komisji żeby się zebrała

dokumenty są przechowywane przez księgową

muza31-03-2023 13:01:49   [#07]

czy tworzenie preliminarza jest obowiązkowe? Czy udostępnianie tegoż związkom jest obowiązkowe? jaki przepis to reguluje? 

joljol31-03-2023 14:49:00   [#08]
2. 

Przyznawanie świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, jest dokonywane w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.

 

jak rozwiązujecie to praktycznie?

ewa31-03-2023 15:02:40   [#09]

do # 07 - preliminarz nie jest obligatoryjny

 

Jagaz02-04-2023 20:21:51   [#10]

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi :) Zawsze można na Was liczyć.

 

#02 edek

Czy możesz podpowiedzieć  - "moje decyzje" to protokół czy w innej formie (jakiej)?

 

#03 Mam podobnie. Komisja - jeden nauczyciel, jeden AiO, jeden emeryt i przedstawiciel zz ( z zachowaniem tajemnicy)

 

# 06 Super, że księgowa chce i to robi. U mnie właśnie jest małe zamieszanie, stąd moje pytania.

joljol03-04-2023 07:49:09   [#11]
2. 

Przyznawanie świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, jest dokonywane w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.

 

jak rozwiązujecie to praktycznie?

 

podniosę:)

mam trzy związki


post został zmieniony: 03-04-2023 07:49:31
izael03-04-2023 08:12:30   [#12]

U nas jest to załatwione właśnie tzw.komisją socjalną. W jej skład wchodzą przedstawiciele związków, którzy podpisują się pod przyznanymi świadczeniami:)

edek03-04-2023 09:11:20   [#13]

do # 10

nie robię protokołów bo to by dotyczyło spotkań kilku osób i podejmowania wspólnie ustalonej decyzji ..

wypisuję tylko i wyłącznie decyzje

DYREK03-04-2023 12:00:50   [#14]

Zgodnie z ustawą o zfśs i ustawą o zz wszelkie uzgodnienia dotyczące wypłaty świadczeń ustalane są wyłącznie w porozumieniu dyrektora i uprawnionego przedstawiciela zz.

W oświacie w zasadzie jest tak (statut ZNP lub NSZZ " Solidarność") :

  • organizacja międzyzakładowa = organizacja zakładowa
  • co do zasady stroną dla dyrektora jest zakładowa (międzyzakładowa) organizacja związkowa (np. w ZNP to Zarząd Oddziału)
  • uprawnień zakładowej organizacji związkowej nie posiada ognisko ZNP lub koło NSZZ " Solidarność"
  • prezes ogniska ZNP lub przewodniczący koła "Solidarności" powinien posiadać pisemne upoważnienie zakładowej organizacji związkowej do decydowania w sprawach  zfśs i wtedy jest tylko w tym zakresie partnerem dla dyrektora szkoły

  Komisja socjalna

Nie ma obowiązku powołania tego typu organu kolegialnego. Niemniej jednak pracodawca może powołać komisję socjalną lub komisję funduszu jako organ opiniotwórczy i służący pomocą techniczną (przyjmowanie wniosków, przygotowywanie umów dotyczących zasad udzielania pożyczek z zfśs itp.).

Natomiast decyzje w kwestiach zfśs, w tym dotyczące tego, komu przyznać świadczenie, podejmuje dyrektor.
On bowiem administruje środkami funduszu, co oznacza m.in. odpowiedzialność za właściwe (zgodne z ustawą) wydatkowanie tych środków, a także obowiązek zapewnienia obsługi funduszowi.
Jeżeli świadczenie zostanie przyznane np. z pominięciem kryterium socjalnego, dyrektor nie będzie mógł się uwolnić od odpowiedzialności, twierdząc, że taką decyzję podjęła komisja socjalna.
izael03-04-2023 12:02:59   [#15]

a u nas jest protokół

zwykle jedna strona

spotkania zespołu nie są problemem

no ale to jest praktyka konkretnej szkoły:)

ReniaB04-04-2023 19:06:50   [#16]

Mam w regulaminie zapisy ile świadczenia przysługuje poszczególnym grupom dochodowym, np dochód na członka rodziny do 1000zł - 100%; do 2000zł 90 % . mając preliminarz i taka tabelkę robię równianie z x i wychodzi kwota, którą zaokrąglam; zz podpisują regulamin i preliminarz; jedyny problem to zapomogi choć maksymalna wysokość zapomogi jest w regulaminie; ponieważ o zapomogę występują ludzie w naprawdę trudnych sytuacjach zwykle dają maks, ale wcześniej konsultacja ze zz i przedstawiciel zz proponuje swoją kwotę

Jagaz14-04-2023 15:43:13   [#17]

Dzięki za różne sugestie.

Najbardziej odpowiada mi jak np. w #2 tj. jednoosobowo.

Przejęłam jednak z dobrodziejstwem inwentarza - komisją ZFŚS. Nie zmieniłam tego i funkcjonowało nieźle. Tylko te dokumenty...;) i prośby/wymagania, co do nich właśnie, mojej księgowej.

Stąd moje pytanie o dokumenty przekazywane księgowej.

Odpoczynku w weekend Wszystkim :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]