Forum OSKKO - wątek

TEMAT: uzupełniające, dodatkowe czy obowiązkowe?
strony: [ 1 ]
tutitt7314-03-2023 13:41:44   [#01]

Dzień dobry. Wszystkie pytania dotyczą Lo.

1. Czy przedmioty, dla których nie została ustalona podstawa programowa, ale program nauczania tych przedmiotów został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania  i zajęcia te zostały zorganizowane z godzin do dyspozycji Dyrektora, są zajęciami obowiązkowymi i udział w nich podlega ocenianiu?

2. Gdzie w arkuszu i na świadectwie wpisać te przedmioty: w obowiązkowych czy uzupełniających czy dodatkowych ?

3. Czy fakultet , który nie jest wpisany do szkolnego zestawu programów nauczania,  realizowany w ramach godzin Dyrektora, jest obowiązkowy i podlega ocenianiu? Czy należy go umieścić na świadectwie, arkuszu i w jakim miejscu?
Dziękuję


rzewa14-03-2023 14:16:47   [#02]

1. tak

2. w dodatkowych

3. nie jest obowiązkowy i nie ma go na świadectwie

tutitt7315-03-2023 08:28:07   [#03]

Dziękuję

AnJa15-03-2023 10:23:52   [#04]

#1:

Obświećcie mnie proszę:

1. Jaka jest pp tych przedmiotów? To: przypisy do tabeli z zał.4:" p 6. Dyrektor liceum ogólnokształcącego, po zasięgnięciu opinii uczniów oddziału (grupy oddziałowej, międzyoddziałowej lub międzyszkolnej), w którym tygodniowy wymiar godzin przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym jest niższy niż 22: (...)2) może przydzielić godziny na przedmioty uzupełniające, dla których nie została ustalona podstawa programowa, lecz program nauczania tych przedmiotów został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania. Tygodniowy wymiar godzin w czteroletnim okresie nauczania dla przedmiotu uzupełniającego wynosi co najmniej 2 godziny. Przedmioty uzupełniające ustala dyrektor liceum ogólnokształcącego po zasięgnięciu opinii uczniów danego oddziału (grupy oddziałowej, międzyoddziałowej lub międzyszkolnej)."

Jesli tak, to dlaczego przedmiot nazwany w ramówce uzupełniającym wpisuje się w arkuszu i świadectwie jako dodatkowy?

3.Co to jest fakultet (no, bo że z nazwy nieobowiązkowy musi być to wiem) - to na podstawie tego jest : § 2. 1. Ramowy plan nauczania określa:tygodniowy (...) wymiar godzin do dyspozycji dyrektora szkoły przeznaczonych na: a) zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności zajęcia związane z kształtowaniem aktywności i kreatywności uczniów?


2. 

rzewa15-03-2023 19:51:03   [#05]

AnJa, w p.1 nie chodzi o przedmiot uzupełniający, gdyż jest on realizowany z GDD a nie z godzin, o jakich piszesz i takim być nie może, bo np. jest realizowany w wymiarze 1 godz. tygodniowo -> dlatego napisałam, że należy go umieścić w sekcji przeznaczonej na zajęcia dodatkowe

natomiast co do fakultetu to zrozumiałam, że chodzi  jakieś zajęcia realizowane z GDD, które nie mogą być uznane za zajęcia dodatkowe i dlatego napisałam jw.

AnJa15-03-2023 20:51:03   [#06]

W p.3 zacytowałem zapis o przeznaczeniu godzin z dd - wyłącznym w przypadku l.o.

Oczywiście jestem w stanie wyobrazić sobie taki przedmiot - w tym i obowiązkowe i oceniane  rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów , w szczególności itp

tutitt7316-03-2023 09:38:20   [#07]

To jeszcze uzupełnię pytanie:

Czy godziny z puli do dyspozycji dyrektora mogę przeznaczyć na zajęcia uzupełniające, czy tylko na rozwijające zainteresowania?

AnJa16-03-2023 12:33:22   [#08]

Generalnie to możesz nazywać sobie jak chcesz, istotne jest z jakiej puli godzin realzujesz - i tu przy dyrektorskich w lo nie ma manewru.

Dla mnie intencją zapisu par. 2.1 były zajęcia dodatkowe, nieobowiązkowe, nioceniane- (np. coś w rodzaju niegdysiejszych kółek). Ale dałbym radę wytłumaczyć, że u mnie takie zajecia to np. archeologia regionalna i jest to przedmiot z programem i oceną.

I wtedy - jak napisała rzewa.

Ale znam szkoły, gdzie z gdd realizowane są :zajęcia rozwijające aktywność i kreatywność" (taka nazwa w dokumentacji i arkuszu). Czy są obowiązkowe i oceniane- nie wiem. Ale się cieszę, że na nie muszę chodzić - bo jakby były obowiązkowe i klasyfikacyjne to niestety, edukację bym zakończył na tej klasie, w której one są:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]