Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nauczyciel strażak
strony: [ 1 ]
matyldaa27-02-2023 22:22:56   [#01]
Nauczyciel jest członkiem OSP i ma egzamin po szkoleniu z kwalifikowanej pierwszej pomocy (w ramach OSP) w dzień pracy w szkole.
Czy szkolenie z pierwszej pomocy traktujemy jak szkolenie pożarnicze?
Jaki dokument pracownik powinien przynieść pracodawcy i w jaki sposób należy mu wypłacić wynagrodzenie?
Zgodnie z § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy  pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej - na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także - w wymiarze nie przekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze.
orsetto28-02-2023 22:13:39   [#02]

U S T A W A z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych.

Art. 12.Pracodawca zwalnia od świadczenia pracy strażaka ratownika OSP biorącego udział w działaniach ratowniczych i akcjach ratowniczych, szkoleniach lub ćwiczeniach organizowanych przez gminę, Państwową Straż Pożarną lub inne
uprawnione podmioty na czas ich trwania, a także na czas niezbędny do odpoczynku zgodnie z art. 132§1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.Kodeks pracy.

matyldaa01-03-2023 07:56:26   [#03]

Mam wątpliwości, co do wynagrodzenia za ten dzień. 

orsetto01-03-2023 12:17:32   [#04]
Art.  15.  [Ekwiwalent pieniężny za uczestnictwo w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu]
1. 
Strażak ratownik OSP, który uczestniczył w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu, otrzymuje, niezależnie od otrzymywanego wynagrodzenia, ekwiwalent pieniężny.
Sam jestem strażakiem OSP i  mam kilkadziesiąt akcji ratowniczych w godzinach pracy.

post został zmieniony: 01-03-2023 12:23:01

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]