Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wizyta prwywatnego psychologa w przedszkolu
strony: [ 1 ]
gaga6907-02-2023 10:49:00   [#01]

   Mam dylemat : nauczycielka zasugerowała wizytę dziecka w poradni PP z uwagi na zaobserwowane niepokajanie symptomy. Matka nie uznaje poradni i udała się do psychologa mającego indywidualna praktykę.

W tej chwili żąda aby ta pani psycholog przyszła do przedszkola aby zaobserwować dziecko na tle rówieśników aby dopełnić diagnozę.

Mam obawy bo to dla przedszkola zupełnie obca osoba , która będzie obserwowała również inne dzieci tym bardziej ,że przedszkole zatrudnia psychologa , który może sporządzić opinię i opinię o funkcjonowaniu dziecka w grupie  sporządziła również  wychowawczyni.

Pytanie : czy musimy się zgodzić jak się matka uprze ?

joljol07-02-2023 10:50:48   [#02]

nie, nie ma podstawy prawnej

gaga6907-02-2023 10:54:39   [#03]

a jak to uargumentować matce prawnie bo tłumaczeniu zwyczajowe na nic

joljol07-02-2023 11:07:14   [#04]

 

choć znalazłam takie stanowisko

 

Na jakich zasadach można umożliwić obserwację dziecka na terenie szkoły przez psychologa z gabinetu prywatnego? Czy obecnie w związku z pandemią i ograniczeniami epidemiologicznymi można udzielić zgody na przeprowadzenie takiej obserwacji? Podpowiadamy, co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor szkoły.

Dyrektor może wyrazić zgodę na obserwację dziecka

Przepisy prawa oświatowego nie odnoszą się do kwestii obserwacji prowadzonych w szkole przez specjalistę z prywatnego gabinetu. Przy czym nie wykluczają takiej możliwości. Decyzję w tej kwestii powinien podjąć dyrektor, uwzględniając względy bezpieczeństwa, w tym sanitarnego.

Niezbędne określenie zasad prowadzenia obserwacji w szkole

Zasady organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej przewidują możliwość współpracy z wieloma podmiotami, w tym organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży (§ 4 ust. 3 pkt 5 rozporządzenia w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej). Zgodnie z § 4 ust. 4 rozporządzenia w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki uzgadnia z podmiotami wskazanymi w ust. 3 warunki współpracy, o której mowa w ust. 3.

Oznacza to, że dyrektor powinien określić zasady prowadzenia obserwacji w szkole, jeśli wynika to z potrzeby udzielenia pomocy uczniowi.

Możliwa obserwacja ucznia – po spełnieniu 3 warunków

Biorąc pod uwagę powyżej przywołane przepisy, oceniam, że umożliwienie obserwacji ucznia w szkole jest zasadne:

1) na podstawie wniosku rodziców ucznia,

2) zgodnie z zasadami określonymi w statucie szkoły,

3) na warunkach ustalonych przez dyrektora. 

Statut szkoły powinien określać organizację współdziałania z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży (art. 98 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe). Na podstawie tych regulacji dyrektor podejmie decyzję o możliwości obserwacji, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego w związku z Covid.

Dyrektor może również przyjąć inne rozwiązanie, np. opis zachowań ucznia, czy zanonimizowane nagrania video.
gaga6908-02-2023 09:46:04   [#05]

joljol , dziękuję :)

dwalcz08-02-2023 10:10:07   [#06]

Zakaz wstępu do placówek oświatowych osobom postronnym na podstawie zarządzenia nr 87 i 88 Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego BRAVO i CHARLIE – CRP  na terytorium całego kraju do końca lutego 2023. 

joljol08-02-2023 12:21:37   [#07]

ale, wg mnie, taka osoba już nie będzie osoba postronną

 

u mnie jest rejestr wejść osób, które z różnych powodów wejść muszą

 

gaga6908-02-2023 12:25:34   [#08]

ok warto wiedzieć :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]