Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Uczeń z niepełnospr. intelektualną w stopniu umiarkowanym
strony: [ 1 ]
LL17-01-2023 14:01:56   [#01]

Czy szkoła ogólnodostępna ma obowiązek przyjąć ucznia z  niepełnosprawnością sprzężoną (niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym plus zespół Aspergera) zamieszkałego w obwodzie szkoły? Przyjęliśmy takiego ucznia kilka lat temu, realizuje inny program, ma specjalne podręczniki oraz nauczyciela współorganizującego kształcenie, lecz robi się coraz bardziej agresywny w stosunku do uczniów i nauczycieli i nie chce już pracować. Uczeń nie mówi, wydaje tylko pojedyncze dźwięki, np. sygnalizując chęć wyjścia do łazienki.

Roman Langhammer17-01-2023 14:06:26   [#02]

Ma obowiązek przyjąć, choć zazwyczaj jest to ze szkodą dla dziecka. Istnieją specjalistyczne szkoły, w ktorych z pewnością takiemu uczniowi byłoby lepiej.

Niestety uważam, że jest to znacząca wada naszego prawa oświatowego. I uwaga - nie mam nic przeciwko "edukacji włączającej". Sam jestem dyrektorem szkoły z oddziałami integracyjnymi, sam do tego dążyłem. Ale nawet oddziały integracyjne nie są dla każdego dziecka i nasze prawo oświatowe nie powinno w pewnych sytuacjach dopuszczać, aby to rodzic podejmował decyzję o tym, do jakiej szkoły ma iść dzieck. Często rodzic nie pogodził się z niepełnosprawnością dziecka i nie widzi jej. Robi to nieświadomie, ale ze szkodą dla własnego dziecka. Wtedy najważniejsza jest praca z rodzicem. Przerabiałem dwa takie przypadki i cieszę się, że skończyło się dibrze dla dzieci. Powodzenia.

PiotrekM17-01-2023 14:46:16   [#03]

Mieliśmy podobną sytuację. Za zgodą OP zatrudniliśmy panią (z kodeksu pracy) do pilnowania dziecka na lekcji i przerwach.

jol217-01-2023 22:19:56   [#04]

Własnie tak to wygląda ostatecznie w szkole ogólnodostępnej. Pilnowanie, a nie edukcja. Wszyscy się męczą,  dziecko też . To absurd. Przepis niby dla dobra dziecka i rodziców.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]