Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Podanie adrenaliny uczulonemu dziecku.
strony: [ 1 ]
Agnes7409-01-2023 17:49:01   [#01]

Koledzy i Koleżanki!

Najpierw chciałabym przywitać się z Wami po małej nieobecności. Po 5-letniej przerwie w dyrektorowaniu (wicedyrektor), znów jestem dyrektorem szkoły podstawowej.

Wiem, że jesteście skarbnicą wiedzy, więc pytam. Mam w przedszkolu dziecko uczulone i rodzic chce zostawić u nas adrenalinę do podania w razie koniecznej sytuacji. Wiem, bo już się naczytałam, że podanie adrenaliny nie wchodzi w zakres pierwszej pomocy. Personel musiałby być przeszkolone jak to zrobić. Nauczyciele nie podpiszą oświadczenia, że w razie sytuacji kryzysowej są w stanie to zrobić, po drugie ja prawnie nie mogę od nich tego żądać. 

Wszystko dobrze, jak po podaniu adrenaliny nie będzie jakiś dodatkowych powikłań, a jak coś się stanie dziecku? Kiedy podać zastrzyk, przy jakich objawach? Jest tyle pytań a projekt ustawy wciąż czeka na podpisanie.

Jak macie takie sytuacje rozwiązane u siebie w przedszkolu lub w szkole. Dodam, że pielęgniarki w przedszkolu nie ma a w szkole jest 2 dni.

Pozdrawiam!

joljol09-01-2023 18:04:36   [#02]

Personel przeszkolony przez mamę

dajemy zastrzyk i jednocześnie telefon po pogotowie - to ratowanie życia

Strzykawka w pobliżu zawsze

Nie było jeszcze potrzeby

 

Marcin10-01-2023 09:42:36   [#03]

Poproś ośrodek zdrowia z którym współpracuje szkoła o "podesłanie" pani pielęgniarki lub kogoś innego kompetentnego kto zapozna na RP wszystkich z powyższym tematem. Mam w szkole dzieci z cukrzycą i też organizowałem podobne szkolenie, też mamy w szkole zastrzyk który w skrajnych przypadkach trzeba dziecku podać.

Jot10-01-2023 11:59:07   [#04]

Czy nauczyciel w takiej sytuacji ma prawo odmówić w obawie przed odpowiedzialnością podania leku /zastrzyku?

AnJa10-01-2023 12:21:20   [#05]

Dyskusyjne. Ale dopuszczam, ze w przypadku ewentualnej odpowiedzialności karnej można to podciągnąć pod nieudzielenie pomocy w sytuacji zagrozenia zycia.

Roman Langhammer10-01-2023 13:00:11   [#06]

Dokładnie.

Mam dziecko w przedszkolu, które jest baardzooo uczulone. W przypadku nagłej reakcji alergicznej (prowadzącej w tym przypadku nawet do utraty przytomności) adrenalinę należy wstrzyknąć w ciągu 2-3 minut. Inaczej może dojść nawet do tragedii. Żadna karetka nie dojedzie w takim czasie.

Przeszkoliłem wszystkich pracowników - szkolenie specjalistyczne, potwierdzone dokumentami. 

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem (droższym) jest ampułkostrzykawka, ale o dostarczenie leku muszą zadbać rodzice.

AnJa10-01-2023 13:07:43   [#07]

Akurat na tym bym nie oszczędaał - teraz to chyba ok.50 zł z terminem przydatnosci 6 miesięcy. 

Choć jakos mi się z przeszłości kojarzą  wyższe ceny.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]