Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pielęgniarka szkolna - czy musi być w każdej szkole ?
strony: [ 1 ]
Ed05-10-2022 20:24:11   [#01]

Obecna pielęgniarka przechodzi na emeryturę (jest już dłużej nieobecna z uwagi na zwolnienie lekarskie).

Mimo licznych telefonów i starań nie udało nam się na jej miejsc znaleźć żadnej nowej osoby i raczej już się nie uda. Stąd moje pytania:

1) czy w każdej szkole musi być pielęgniarka ?

2) Co jeżeli faktycznie nikogo nie znajdziemy ?

3) Gdzie jeszcze ewentualnie pytać ?

Ed07-10-2022 20:22:11   [#02]

podnoszę

dorotagm07-10-2022 20:27:40   [#03]

Ja pytam od paru lat i od paru lat nie mam pielęgniarki. Ich też brakuje - musi być specjalizacja Higiena szkolna.

elkap07-10-2022 22:20:30   [#04]

Przepisy mówią, że szkoła i organ prowadzący zapewniają, czyli moim zdaniem pielęgniarka powinna być w każdej szkole (chyba z wyjątkiem szkół typowo artystycznych). W praktyce, gdy byłam dyrektorem w małej szkole, pielęgniarkę miałam jeden dzień w tygodniu (OP twierdził, że wymóg jest spełniony), później w dużej szkole były to cztery dni w tygodniu.

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021r.poz. 1082 z późn. zm.)

Art. 103. 1. Szkoła w zakresie realizacji zadań statutowych zapewnia uczniom możliwość korzystania z:

(…)
4) gabinetu profilaktyki zdrowotnej spełniającego szczegółowe wymagania, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711), oraz wyposażonego w sprzęt, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.1)) w części dotyczącej warunków realizacji świadczeń gwarantowanych pielęgniarki lub higienistki szkolnej;

(…)

 

Ustawa z dnia 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. z 2019 r. poz. 1078)

Art. 3. 1. Profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w szkole sprawują pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna.

2. Opiekę stomatologiczną nad uczniami sprawuje lekarz dentysta.

3. W zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, w sprawowaniu opieki stomatologicznej nad uczniami może uczestniczyć również higienistka stomatologiczna.

4. Opieka zdrowotna nad uczniami jest sprawowana we współpracy z rodzicami oraz pełnoletnimi uczniami.

Art. 4. Podmiotami zapewniającymi warunki organizacyjne opieki zdrowotnej nad uczniami są:

1)     dyrektor szkoły;

2)     organ prowadzący szkołę.

(…)

Art. 12. 1. Organ prowadzący szkołę zapewnia uczniom możliwość korzystania z:

1)     gabinetu profilaktyki zdrowotnej, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;

2)     gabinetu dentystycznego spełniającego wymagania, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2190 i 2219 oraz z 2019 r. poz. 492).

2. Organ prowadzący szkołę na podstawie umowy nieodpłatnie udostępnia pielęgniarce środowiska nauczania i wychowania albo higienistce szkolnej gabinet profilaktyki zdrowotnej w szkole.

3. W przypadku braku gabinetu dentystycznego w szkole, organ prowadzący szkołę zawiera porozumienie z podmiotem wykonującym działalność leczniczą udzielającym świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży finansowanych ze środków publicznych, w którym określa się sposób organizacji udzielania świadczeń.

 

Ed09-10-2022 23:20:33   [#05]

OK. Ale co zrobić, gdy po prostu nie ma chętnych na to stanowisko ?

Roman Langhammer10-10-2022 04:54:56   [#06]

nic

Ala10-10-2022 16:26:11   [#07]

zabezpieczyć sobie dokumenty potwierdzające, że szukałeś ;)

np. ogłoszenia 

AnJa11-10-2022 14:21:41   [#08]

Ja mam jakaś taką pamięć, ze ten etat jet finansowany ze srodków NFZ (poza wyposażeniem gabinetu)

Mam jużtak krótką pamięć, ze nie pamiętam, co było w sierpniu 2022?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]