Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nauczanie domowe na pół roku
strony: [ 1 ]
LL04-10-2022 19:23:59   [#01]

Czy można przyznać nauczanie domowe uczniowi na okres krótszy niż rok szkolny, np. na pół roku?

olaszyma05-10-2022 07:21:12   [#02]

Można. Zależy to od wskazań lekarza a decyduję o tym komisja wydająca orzeczenie.

KaPi05-10-2022 07:27:50   [#03]

Na nauczanie domowe nie musi być decyzji lekarza, ktylko wniosek rodzica i takie nauczanie może być cofnięte w każdym momencie, z tym, że należy pamiętać o klasyfikacji

olaszyma05-10-2022 07:31:29   [#04]

Sorry, miałam na myśli indywidualne. 

dawdaw05-10-2022 14:26:05   [#05]

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 9 sierpnia 2017 r.

w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży

§ 2. Indywidualne przygotowanie przedszkolne oraz indywidualne nauczanie organizuje się na czas określony wskazany w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego lub orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania, zwanych dalej „orzeczeniem”.

izael09-10-2022 18:43:11   [#06]

LL, właściwie w UPO nie ma żadnych konkretnych terminów.

Biorąc pod uwagę logikę zapisów uznałabym, że może to być czas krótszy niż rok szkolny, ale pod warunkiem, że ten czas skończy się rocznymi egzaminami klasyfikacyjnymi, czyli np. od lutego do końca roku szkolnego.

Jeśli dzisiaj udzielisz takiej zgody na pół roku, to jak ocenić ucznia? Jak potraktować ten "niedokończony" okres ED?

 

Art. 37. 1. Na wniosek rodziców dyrektor odpowiednio publicznego lub niepublicznego przedszkola, szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko odpowiednio obowiązku, o którym mowa w art. 31 ust. 4, poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym w szkole podstawowej lub inną formą wychowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą.

2. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być wydane przed rozpoczęciem roku szkolnego albo w trakcie roku szkolnego, jeżeli:

1) (uchylony)
2) do wniosku o wydanie zezwolenia dołączono:
a) (uchylona)
b) oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym,
c) zobowiązanie rodziców do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny lub obowiązek nauki do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, o których mowa w ust. 4.
4. Uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą uzyskuje roczne oceny klasyfikacyjne na podstawie rocznych egzaminów klasyfikacyjnych z zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym, uzgodnionej na dany rok szkolny z dyrektorem szkoły.
Zwojka04-11-2022 10:51:05   [#07]

Mam prośbę, jest to moje pierwsze nauczanie domowe :-( mogę prosić / podpatrzeć jak powinna wyglądać moja dokumentacja dla rodzica? z góry dziękuję za pomoc

Jot07-01-2023 13:18:36   [#08]

https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zgode-na-edukacje-domowa

Czy to jest nadal aktualne? Czy weszły zmiany?

 

 

dorotagm09-01-2023 22:42:04   [#09]

hmm, nie do końca- sprawdź - np. opinia poradni jest uchylona. Tak jak napisała Izael.

Zmian ciągle nie ma. Sprawdzałam wszystko na początku grudnia.

 

sońka10-01-2023 20:12:28   [#10]

Dzwoniłam w tej sprawie do poradni, na pewno nie wydają opinii.

Jot11-01-2023 15:43:08   [#11]

Dziękuję:-)

grażka12-04-2023 00:56:28   [#12]

Nauczanie domowe od marca - klasa VIII. W sumie 3 i poł miesiąca.

Informowałam rodzica, że dziecko nie będzie mieć ustalonych niektórych ocen - w VIII klasie z wychowania fizycznego i zachowania.
Rodzic wnosi o ustalenie ich na świadectwie końcowym, bo dziecko było klasyfikowane na półrocze - i miało obie oceny.

Moim zdaniem nie ma podstaw, ale może mieliście kiedyś podobną sprawę? Np. dodatkowy egzamin z techniki lub plastyki, związany z rekrutacją do szkoły średniej, bo to brało pod uwagę technikum.


post został zmieniony: 12-04-2023 00:56:45
bosia12-04-2023 09:09:24   [#13]

Nie ma podstaw do ustalania tych ocen w przypadku edukacji domowej.

Niestety prośba rodzica jest bez znaczenia.

Przepisy art. 37 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe, § 15 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia w sprawie oceniania oraz art. 44f ust. 5 ustawy o systemie oświaty, są w tej kwestii jednoznaczne.

grażka12-04-2023 10:37:20   [#14]

Dziękuję!

Na świadectwie wpisuje się nieklasyfikowany? Mam wrażenie, że powinna być kreska, kiedyś już tego szukałam a teraz czytam rozporządzenie 5 raz i nie widzę... 

:/

grażka12-04-2023 11:12:49   [#15]

Już znalazłam - § 17 ust. 3 rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]