Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nadpłata wynagrodzenia nauczyciela
strony: [ 1 ]
Bona Fide16-09-2022 14:59:30   [#01]

W związku z uchyleniem art. 40 KN z dniem 1 września br., który był przepisem szczególnym w stosunku do art. 80 KP oraz wynikającym z uchylenia przedmiotowego artykułu obowiązkiem dla dyrektora, którego niewykonanie stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych, tj. dochodzenia od nauczyciela nadpłaty wynagrodzenia, który przepracował część miesiąca – w jaki sposób dokonać obliczenia zwrotu?

Mam nauczyciela, który prosi o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 26 września br.

Powiedzmy, że jego wynagrodzenie brutto z września zostało wypłacone w kwocie 5000,00 zł

5000/30  = 166,67

166,67 x 4 (liczba dni nieprzepracowanych) = 666,68  zł – kwota do zwrotu?

Czy to prawidłowy sposób, czy liczy się inaczej? Jak?

rzewa16-09-2022 19:45:30   [#02]

liczy się inaczej -> określa to §12 ust 2 rozporządzenia MPiPS z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 927)

należy wypłacone wynagrodzenie miesięczne podzielić przez miesięczną obowiązującą n-la liczbę godzin, bez ew. godzin ponadwymiarowych (tygodniowa liczba godzin x 4,16) - przy pełnym etacie z pensum 18 to będzie 75 (musi być zaokrąglona do całości, gdyż n-l może fizycznie zrealizować tylko całą godzinę) - otrzymamy w ten sposób stawkę godzinową tego n-la

następnie należy przemnożyć tę stawkę przez liczbę godzin niewypracowanych (wg planu zajęć) w danym m-cu z powodu wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy (pomniejszoną o ew. przypadające w tym czasie godziny ponadwymiarowe) -> to właśnie będzie kwota do zwrotu

potrącanie 1/30 za każdy dzień jest prawidłowe tylko i wyłącznie w przypadku potrącania wynagrodzenia z powodu L4

Bona Fide20-09-2022 10:23:22   [#03]

Bardzo dziękuję.

Tylko nie wiem dlaczego V Płace - jak zrobiłam drugą listę płac na wrzesień (wskazując jej okres zatrudnienia do 26 września pomniejszył jej wynagrodzenie w następujący sposób:

1. zasadnicze, wysługa i wiejski:

stawka wypłacona/176 (dni robocze we wrześniu) x 32 (4 dni po 8 godzin nieobecności we wrześniu) = stawka do zwrotu.

2. funkcyjny za wychowawstwo, dodatek za warunki trudne i motywacyjnego nie pomniejszył (był przyznany na miesiące, dlatego nie pomniejszył?)

Ona pracuje w wymiarze 19/19, czyli V powinien przy obliczaniu odnieść się, tak jak napisałaś do jego pensum i nie znając liczby godzin nieprzepracowanych w okresie 27-30.09.22 powinien przyjąć jej średnią tygodniową, czyli 19/5=3,8.

czyli:

stawka wypłacona/79  x 15,20 (4 dni po 3,8 godz.) = stawka do zwrotu

I zgłupiałam...:-(

 

Bona Fide20-09-2022 11:00:18   [#04]

I chyba już wiem:-)

http://www.vulcan.edu.pl/vulcang_files/user/AABW/AABW-PDF/place-vulcan/pcv_Wynagrodzenie-za-niepelny-miesiac.pdf

 

Czy wszyscy naliczający płace, tego się trzymają, że dla nauczycieli i pracowników administracji i obsługi stosują te same zasady?

 


post został zmieniony: 20-09-2022 11:00:31
rzewa30-09-2022 09:45:49   [#05]

cóż, uważam ten sposób za nieprawidłowy, gdyż inaczej liczy się czas pracy n-la w KN (i normy tego czasu pracy) a zatem czas ten należy liczyć w sposób wskazany w #02, a to rzutuje na wysokość niewypracowanego wynagrodzenia

w przypadku dłuższych nieobecności bez prawa do wynagrodzenia oraz zatrudnienia w połowie m-ca (lub później) różnica ta będzie groszowa, ale w przypadku potrącania wynagrodzenia za jeden dzień nieobecności mogą być duże różnice w zależności od tego jak bardzo nierównomierny jest plan zajęć danego n-la

 

Jagaz05-06-2024 17:11:43   [#06]

Myślę, że może do tego wątku.

Dotyczy potrącenia za usprawiedliwioną nieobecność bez prawa do zapłaty (mandat radnego).

Jak obliczyć potrącenie nauczycielowi, który jest zatrudniony na 25/18 w dniu kiedy:

a) w planie miał 7 godzin i był nieobecny na 7 godzinach

b) w planie miał 2 godziny i był nieobecny na 2 godzinach

c) w planie miał 2 godziny, a był obecny na 1 i na 1 był nieobecny

d) w planie miał 6 godzin, był na 4, a na 2 był nieobecny?

 

I jeszcze jedno pytanie. Co to jest miesięczna stawka wynagrodzenia?

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]