Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Przejście ucznia z jednej szkoły do drugiej.
strony: [ 1 ]
gosiak30-06-2022 14:08:53   [#01]

Witam wszystkich!

Czy dobrze rozumiem treść Rozporządzenia MEN z 21 sierpnia 2019r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia uczniów..., że uczeń klasy 3 technikum nie może rozpocząć nauki w klasie 3 technikum w innym zawodzie niż zawód, w którym do tej pory się kształcił? Tylko musi rozpocząć naukę od klasy 1?

Co z uczniami, absolwentami gimnazjum, którzy nie otrzymali promocji do klasy 4 technikum. Czy mogą powtarzać klasę 3 technikum (ten sam kierunek kształcenia) z uczniami po SP? Czy taki uczeń może podjąć naukę w 3 klasie LO, również z absolwentami SP?

Takie oto dylematy mam.

Czy ktoś podpowie?

bosia30-06-2022 14:42:00   [#02]

w przypadku uczniów po gimnazjum, którzy nie otrzymują promocji stosuje się przepisy ustawy wprowadzającej ustawę - Prawo oświatowe

art. 156 ust. 3. Uczeń klasy III dotychczasowego czteroletniego technikum, który w roku szkolnym 2021/2022 nie otrzymał promocji do klasy IV, z dniem 1 września 2022 r. staje się uczniem klasy III pięcioletniego technikum.

czyli uczeń technikum czteroletniego zostaje uczniem technikum pięcioletniego

bosia30-06-2022 14:49:23   [#03]

§ 2 ust. 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia, które wskazałaś:

Uczeń przechodzący z klasy III technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do  klasy II albo III publicznego liceum ogólnokształcącego 

czyli uczeń ten na podstawie ustawy wprowadzającej zostaje uczniem klasy III technikum pięcioletniego, może więc przejść do klasy II albo III czteroletniego liceum ogólnokształcącego

gosiak30-06-2022 21:36:24   [#04]

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

A co z uczniem, który chciałby zmienić kierunek kształcenia w ramach technikum? Ma promocję do klasy 3. Czy faktycznie musi rozpocząć naukę od.klast 1, gdyby chciał zmienić zawód? Czy nie wystarczy zaliczyć różnic programowych?

gosiak03-07-2022 12:39:04   [#05]

Czy ktoś może jeszcze podpowiedzieć?

Mam ucznia, który ma promocję do klasy 3 technikum i chciałby zmienić nauczany zawód. Czy faktycznie w takim przypadku pozostaje mu rozpoczęcie nauki w klasie 1?


post został zmieniony: 03-07-2022 12:39:28
bosia03-07-2022 19:03:18   [#06]

w art. 156 ust. 3 ustawy wprowadzającej nie napisano, że niepromowany uczeń czteroletniego technikum staje się uczniem pięcioletniego technikum w tym samym zawodzie, w którym uczył się w czteroletnim technikum - w zasadzie przyjmujemy, że tak być powinno, ale ustawodawca to pominął, nie wiem czy celowo, czy znowu nie zauważyli, że to nie jest szkoła ogólnokształcąca

w rozporządzeniu jest wyraźnie napisane, że przyjmuje się w takim samym zawodzie, a przy zmianie zawodu należy rozpocząć naukę od klasy I - brak tych zapisów w ustawie w art. 156 

Ja bym przyjęła do klasy III w innym zawodzie, ale pokrewnym, jeśli uczeń będzie chciał - co prawda to aż dwa lata wyrównywania różnic programowych i ewentualny egzamin zawodowy, więc jest ryzyko, że uczeń nie da rady 

Możesz zaryzykować (wiedząc, że przepisy ustawy są nieprecyzyjne) i pozwolić na zmianę zawodu opierając się na tym co napisałam:-) 


post został zmieniony: 03-07-2022 19:04:08
rzewa03-07-2022 22:23:44   [#07]

hm... art 156 ust 3 u.p.w.u.P.o. nie nakazują by uczeń stał się uczniem klasy III pięcioletniego technikum w tym samym zawodzie ale musi się to odbyć w ramach tej samej szkoły -> czyli musi to być III klasa w tej samej szkole, do której uczeń uczęszczał w roku szk. 2021/2022

a zatem należy przyjąć, że zmiana zawodu jest możliwa jedynie wówczas, gdy nie ma w szkole klasy III w tym zawodzie, w którym dotychczas uczeń się uczył -> a wynika to ze sformułowania "staje się", co oznacza pewien automatyzm, czyli nie ma podmiotu, który mógłby spowodować tu zmianę zawodu (miałby kompetencję sprawczą w tej materii)

bosia04-07-2022 10:26:34   [#08]

Rzewa, ale przecież to właśnie napisałam

pytanie dotyczyło ucznia w tej szkole


post został zmieniony: 04-07-2022 10:27:19
bosia04-07-2022 10:34:33   [#09]

a poza tym w art. 156 ust. 3 nie napisano, że uczeń klasy III czteroletniego technikum staje się uczniem klasy III pięcioletniego technikum w tej samej szkole

owszem powtarza klasę w pięcioletnim technikum z mocy prawa ... chyba że zrezygnuje ze szkoły

gosiak04-07-2022 10:49:14   [#10]

Chyba nieprecyzyjnie wszystko opisałam, ponieważ miałam 2 dylematy do rozstrzygnięcia. Za co przepraszam, bo chyba wprowadzam Was w błąd.

Albo sprawa jest tak jasna, a ja próbuję (jak zwykle zresztą) znaleźć rozwiązanie na korzyść ucznia.

Chodzi o ucznia, który jest absolwentem SP i w roku szkolnym 2021/2022 otrzymał promocję do klasy 3 technikum w zawodzie technik reklamy innej szkoły niż ta, w której pracuję. Uczeń ten, tydzień temu pojawił się u mnie z pytaniem, czy mogę przyjąć go do mnie, do technikum do 2 lub 3 klasy w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Chce zmienić zawód, w którym się kształci.

Zgodnie z zapisem wspomnianego rozporządzenia MEN z 21 sierpnia 2019 r. uczeń klasy 1 - 5 technikum może być przyjęty do klasy 1 technikum, w którym realizowane jest kształcenie w zawodzie innym niż zawód, w którym do tej pory kształci się uczeń.

Generalnie zapis jest dla mnie jasny, ale...

Znam konkretny przypadek w pewnej szkole, do której w roku szkolnym 2021/2022 przyjęto ucznia (absolwenta SP) do klasy 2 technikum, który uczył się wcześniej w innym technikum, w innym zawodzie. Zdał różnice programowe.

Stąd zastanawiałam się, czy przypadkiem nie są mi znane jakieś okoliczności łagodzące w postaci zapisów, które umożliwiają takie przejście ucznia w technikum do klasy programowo wyższej, w sytuacji gdy następuje zmiana kształconego zawodu.

Dan6721-12-2022 18:21:16   [#11]

Dzień Dobry!

Bardzo proszę o radę w następującej sprawie:

Czy uczeń szkoły branżowej I st - kl. II /kucharz/ mający orzeczenie ppp o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim może zostać przyjęty do klasy II szkoły branżowej I st  /pomoc w gastronomii / w SOSW ?

Dan6722-12-2022 12:01:38   [#12]

Czy ktoś w temacie [#11] ??? Proszę!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]