Forum OSKKO - wątek

TEMAT: OSP jako wolontariat
strony: [ 1 ]
olaszyma14-06-2022 13:27:21   [#01]

Mam pytanie czy udział ucznia  w Młodzieżowej drużynie pożarniczej  może być zaliczony jako wolontariat ?

 

jurkoz14-06-2022 14:32:25   [#02]

Moim zdaniem nie.

Na świadectwach powinno być to co uzyskane w szkole, bo świadectwo jest drukiem szkolnym i dyrektor potwierdza wszystko co tam się znajdzie swoim podpisem. W tym zakresie niestety jest wiele wątpliwości i każdy interpretuje mając ku temu logiczne argumenty. W mojej ocenie jednak skoro świadectwo jest szkolne to powinno w nim być tylko to co w szkole osiągnięte.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jest to ochotnicza (dobrowolna) praca na rzecz m.in. organizacji pozarządowych, organizacji kościelnych czy administracji publicznej wykonywana bez wynagrodzenia.

Z kolei Centrum Wolontariatu definiuje "wolontariat" jako świadomą, dobrowolną działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzy rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

 

Zgodnie z zał. 1 pkt 21 do ww. rozporządzenia na świadectwach szkolnych promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia, odnotowuje się:

1) uzyskane wysokie miejsca nagrodzone lub uhonorowane zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowane co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół;

2)  osiągnięcia w aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu;

3) realizację lub ukończenie programu nauczania ustalonego przez zagraniczną instytucję edukacyjną, o którym mowa w art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, wraz z nazwą tego programu, jeżeli uczeń uczęszczał do oddziału międzynarodowego, w którym program ten był realizowany.

Ania14-06-2022 14:53:15   [#03]

"w tym na rzecz środowiska szkolnego" co nie wyklucza potwierdzonego wolontariatu poza szkołą.

Analogicznie osiągnięcia w konkursach, wpisywane na świadectwie, dotyczą tylko i wyłącznie tych konkursów/etapów, które przebiegają poza szkołą.

To tak na chłopski rozum.

Jot14-06-2022 20:27:29   [#04]

Sądzę, że  OSP jak najbardziej jest aktywnością społeczną, nawet też  na rzecz szkoły. Przekłada się to na umiejętności uczniów, które kształcone są w szkole, choćby  udzielania pierwszej pomocy, ochrony ppoż. Jestem za tym, żeby wpisywać. Oczywiście nie tylko za samo "należenie" do OSP, rozumiem, że ma  aktywnie działać.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]