Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rekrutacja - Ukraina
strony: [ 1 ]
laostic17-05-2022 08:38:19   [#01]

Czy są jakieś szczególne przepisy jesli chodzi o rekrutację do szkół ponadpodstawowych uczniów ukraińskich?

MKJ21-05-2022 22:36:11   [#02]

Nie. Jeśli są absolwentami polskiej szkoły podstawowej, to przystępują do rekrutacji na zasadach ogólnych. Jeśli ubiegają się o przyjęcie jako cudzoziemcy, to decyduje dyrektor szkoły, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami, czyli po rekrutacji.

laostic23-05-2022 19:12:08   [#03]

A jeśli są uczniami oddziału przygotowawczego szkoły, gdzie chcą zacząć 1 klasę?

Novice02-06-2022 20:08:32   [#04]

Podbijam wątek, bo zaczyna się robić nieciekawie.

Informacja ministra dotycząca przyjmowania uczniów z UA była z lutego i od tamtej pory cisza, a problem pozostał. U mnie w placówce funkcjonuje OP i część dzieciaków chce kontynuować naukę i znają nieco język, ale jego poziom nie podniósł się w ciągu 3 miesięcy na tyle, by promować ich do 2 klasy technikum, dlatego proponujemy im powtarzanie klasy, co już utrudnia rekrutację, bo liczba miejsc ograniczona, a chętnych mam sporo. Pozostali dostaną zaświadczenia i co dalej? Do tego dojdzie spora ilość dzieciaków UA z podstawówek, które również językowo znacznie odstają. Jak rozwiązujecie ten problem? 

pkarlin03-06-2022 07:26:53   [#05]

Problem z rekrutacją dotyczy również uczniów powracających z innych państw. Mam takich co wracają Anglii i chcą rozpocząć naukę w technikum a możliwości przyjęcia są bardzo ograniczone.


post został zmieniony: 03-06-2022 07:27:08
iwoncia07-07-2022 11:54:54   [#06]

Dzisiaj przyszła matka ucznia z Ukrainy celem zapisania go do szkoły podstawowej. Przedstawiła świadectwo  polskiej szkoły ukończenia klasy piątej (uczęszczał do szkoły od marca). Poinformowała jednocześnie, że syn uczył się online w szkole ukraińskiej i tam ukończył klasę siódmą. Chłopiec ma 13 lat. Czy możemy go zapisać do klasy ósmej? Czy "ważniejsze" jest w tym momencie świadectwo polskie i uczeń powinien pójść do klasy szóstej?

katarzs12-08-2022 09:08:57   [#07]

Podnoszę temat. 

W szkołach średnich za tydzień zakończy się rekrutacja i wówczas dyrektor na wolne miejsca będzie mógł przyjąć obcokrajowców.

Dzwonił do mnie ojciec dziecka, które w Polsce ukończyło klasę ósmą, a równocześnie ma świadectwo ukończenia klasy dziewiątej w Ukrainie (online).

Myślałam, że będę mogła go przyjąć na podstawie przepisów o przyjmowania obcokrajowców, ale mam wątpliwości, gdyż w SIO takie dziecko widnieje jako absolwent klasy ósmej u nas, ma przecież PESEL, nie można dwa razy liczyć tej samej osoby. Czy nie będzie sprzeczności, jeśli przyjmę go do klasy drugiej, choć w polskim systemie ukończył tylko klasę ósmą?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]