Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wypadek w szkole - wgląd w dokumenty - POMOCY
strony: [ 1 ]
adamek1202-04-2022 15:40:07   [#01]

Kochani, może ktoś będzie w stanie coś doradzić.

W szkole doszło do wypadku: podczas gry w piłkę nożną, 2 chłopców się zderzyło - jeden uderzył w słupek piłkochwytu i upadł. W efekcie ma złamane 2 żebra.

Mam stoi na stanowisku, że kolega popchnął go celowo. My uważamy, że był to nieszczęśliwy wypadek.

Mama złożyła pisemny wniosek o udostępnienie "pełnej dokumentacji":

- zawiadomienie o wypadku ucznia

- opis stanu ucznia po wypadku (czy była utrata świadomości) i sposobu postępowania wychowawcy

- protokół powypadkowy

- rejestr wypadków

- notatka z powiadomienia o wypadku organu prowadzącego (gmina)

- zapis informacji od ucznia, który bezpośrednio przyczynił się do zaistnienia wypadku

- zapis z rozmowy z rodzicami ucznia, który bezpośrednio przyczynił się do zaistnienia wypadku

- zapis złożonych wyjaśnień poszkodowanego ucznia

- powołanie i opis postępowania zespołu powypadkowego

- notatka służbowa zespołu powypadkowego

- opis wsparcia psychologiczno-pedagogicznego poszkodowanego ucznia i rodziców

- plan lekcji wychowawczej, na której doszło do wypadku

- zapis monitoringu wizyjnego zewnętrznego z dnia wypadku

Z protokołem powypadkowym mama się zapoznała, ale odmówiła jego podpisania.

Czy waszym zdaniem powinnam jej to wszystko udostępnić?

Proszę Wasze mądre głowy o pomoc ....

izael02-04-2022 17:12:35   [#02]

adamek12, spokojnie:)

 

tak na gorąco myślę, że udostępniłabym kopie wszystkiego, co dotyczy bezpośrednio tego ucznia

ale nie udostępniłabym na pewno:

rejestr wypadków (bo są dane innych uczniów)

zapis informacji od ucznia, który bezpośrednio przyczynił się do zaistnienia wypadku - chyba że za zgoda jego rodziców

zapis z rozmowy z rodzicami ucznia, który bezpośrednio przyczynił się do zaistnienia wypadku - chyba że za zgodą tychże rodziców

notatka służbowa zespołu powypadkowego - bo czegoś takiego to chyba nie ma

plan lekcji wychowawczej, na której doszło do wypadku - bo to nic nie wnosi do sprawy, a nie ma prawnego obowiązku sporządzania tegoż

zapis monitoringu wizyjnego zewnętrznego z dnia wypadku - RODO i do tego dostęp mogą mieć tylko osoby uprawnione i służby

i jeszcze myślę, że to: opis stanu ucznia po wypadku (czy była utrata świadomości) i sposobu postępowania wychowawcy - znajduje się w protokole powypadkowym

 

kaef02-04-2022 17:51:52   [#03]

notatka z powiadomienia o wypadku organu prowadzącego (gmina)

Trzeba informować?

wemes02-04-2022 18:12:35   [#04]

Mama złożyła pisemny wniosek o udostępnienie "pełnej dokumentacji":

- zawiadomienie o wypadku ucznia - kiedy dyrektor uzyskał informację, że zdarzenie jest kwalifikowane jako wypadek ? informacja od służb medycznych. 

- opis stanu ucznia po wypadku (czy była utrata świadomości) i sposobu postępowania wychowawcy, opis stanu ucznia bezpośrednio po zdarzeniu i sposób postępowanie nauczyciela

- protokół powypadkowy, - udostępnić.

- rejestr wypadków - nie udostępniać.

- notatka z powiadomienia o wypadku organu prowadzącego (gmina) - jeżeli zdarzenie zakwalifikowane jako wypadek powiadomić i udostępnić.

- zapis informacji od ucznia, który bezpośrednio przyczynił się do zaistnienia wypadku - nie udostępniać.

- zapis z rozmowy z rodzicami ucznia, który bezpośrednio przyczynił się do zaistnienia wypadku - nie udostępniać żadnej ze stron.

- zapis złożonych wyjaśnień poszkodowanego ucznia - nie udostępniać 

- powołanie i opis postępowania zespołu powypadkowego - nie wiem, osobiście nie udostępniać.

- notatka służbowa zespołu powypadkowego - też nie wiem, ale nie udostępniać do czasu wezwania przez inne służby.

- opis wsparcia psychologiczno-pedagogicznego poszkodowanego ucznia i rodziców -  stwierdzić, że organizuję i działam,

- plan lekcji wychowawczej, na której doszło do wypadku - udostępnić.

- zapis monitoringu wizyjnego zewnętrznego z dnia wypadku -  nie udostępniać bez wezwania przez inne służby

Z protokołem powypadkowym mama się zapoznała, ale odmówiła jego podpisania.

Czy waszym zdaniem powinnam jej to wszystko udostępnić?

Proszę Wasze mądre głowy o pomoc ....

Na kilka punktów wymienionych we wniosku masz czas i ... na spokojnie.

Skimir02-04-2022 18:14:21   [#05]

Ta mama to chyba jakiś filmów o prokuratorach się za dużo naoglądała i teraz chce się w takie dochodzenie pobawić. 

Powinien jest wystarczyć protokół powypadkowy w którym powinny znaleźć się wyjaśnienia dotyczące okoliczności wypadku o tyle. Reszta to już jakby ktoś chciał jakieś dochodzenie prowadzić.

Marek Pleśniar02-04-2022 18:33:07   [#06]

ja jak izael, te same punkty - "kopie wszystkiego, co dotyczy bezpośrednio tego ucznia"

i nic co nie dotyczy lub narusza prawa innych osób

zapis monitoringu - na decyzję sądu

adamek1202-04-2022 19:04:00   [#07]

Bardzo Wam dziękuję :-)

Mam stoi na stanowisku, że dziecko straciło przytomność - czego nie potwierdzają świadkowie wypadku.

Ogólnie twierdzi, że drugi chłopiec jej syna popchnął celowo.

A to był nieszczęśliwy wypadek - biegli do piłki i - w emocjach - jeden popchnął drugiego :-(

Mam dość ...

Aż nie chce się iść do szkoły.

joszka04-04-2022 10:15:50   [#08]

Rodzice "winnego" nie mają nic do tego.

Dokumentacja dotycząca wypadku jest jawna.Macie procedury ,stosowaliście je prawidłowo- to udostępnić na wniosek należy.Ale nic ponad  to co w procedurze.

Myśle,że chcą "złapać " na którymś z obowiązkowych punktów typu powiadomienia,zalecenia powypadkowe,tryb udzielania pomocy.

Jot05-04-2022 08:17:51   [#09]

Czy wypadkiem jest zdarzenie, gdy uczeń potyka się o własne nogi i na skutek tego upadku skręca nogę? Próbuję znaleźć "przyczynę zewnętrzną"...

Marek Pleśniar05-04-2022 11:05:13   [#10]

Wyrok Sądu Najwyższego z 24 listopada 2010 r., w sprawie o sygn. akt I UK 181/10 ‘’Stwierdzono, że przyczyną sprawczo-zewnętrzną zdarzenia może być każdy czynnik zewnętrzny (tzn. taki, który nie wynika z wewnętrznych właściwości człowieka) zdolny wywołać w istniejących warunkach szkodliwe skutki. W tym znaczeniu przyczyną zewnętrzną może być nie tylko narzędzie pracy, maszyna, siły przyrody, ale także praca i czynności samego poszkodowanego (np. potknięcie się, niefortunny odruch).

https://adwokatmrozik.pl/wypadek-przy-pracy

 

Jot05-04-2022 15:38:58   [#11]

Oooo. Bardzo dziękuję Marku. Wreszcie czarno na białym.

Jot06-04-2022 13:17:09   [#12]

a jeszcze jednak pytam:-)...Czy w przypadku drobnych  urazów typu wybicie palca też sporządzacie protokół powypadkowy zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, czy robicie to na zasadzie notatki służbowej? W pkt 2 załącznika w protokole należy wskazać rodzaj wypadku/śmiertelny, zbiorowy, ciężki/ to rozumiem, ze ten pkt akurat takiego zdarzenia nie dotyczy i wpisuje "nie dotyczy"? Dobrze myślę?

Jot07-04-2022 10:39:11   [#13]

może ktoś pomoże?:-)

KaPi07-04-2022 10:52:52   [#14]

jeżeli jest zgłoszony przez nauczyciela w czasie szkolnego dnia wypadek - wszelakie uszczerbki na zdrowiu, kończące się wizytą u lekarza - zgłaszamy jako wypadek

Jot07-04-2022 11:16:08   [#15]

Dzięki KaPi. Rozumiem.

izael08-04-2022 08:48:43   [#16]

my wpisujemy najczęściej lekki indywidualny

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]